Yaradılışın adaletli olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Allahın kadınlara ne garezi vardır? Neden gerekirse dövülebileceklerini söylemiştir (Nisa suresi, 34. Ayet)? Neden onlar "Aklen ve dinen eksik yaratıklardır" (Hadis, kaynak: Buhari). Neden şahitlikleri erkeğin yarısı değerindedir? neden kadınları erkeklere emanet etmiş ve zayıf yaratmıştır?

0|0
5|14

En İyi Erkek Görüşü

• Mirası unutmuşsun

1|0
    0|0
    • daha unuttuğum ve sorulacak çok şey var ama insanların çoğu cevaplandırmadıkları şeyleri es geçmeyi tercih ediyor bu kadar kafa yormak yeterli şimdilik:)

• Haklısın :)

Erkekler Ne Diyor 13

• hangi kadın aklen eksik olduğuna inanıyor ki

0|0
    2|1
    • alttaki gizli nedemeye engelledin ki sen şimdi? ben boşuna makara diye yazmadım. burayıda işgal ettim ama burayı kurabiye kusura bakma. teşekkürler.

• önemli değil sen de diyeceğini zaten 3 eksiyi almışım :)

• edebiyatım iyi değildir anlatımım zayıf olabilir kusura bakmayın. fazla bilgili olduğumuda idaa etmiyorum ve herhangi bir din kitabınıda okumuş değilim. ben bildiklerimden ve 5 duyu organlarımla algıladımlarımdan yola çıkarak aklımı kullanara oluşturduğum düşüncelerimi yazıyorum. bir çok müslümanın zannettiği gibi Allah ın ol demesiyle yeryüze inmiş havva annemiz adem babamız olmadığını düşünüyorum. varoluş vardır. bu varoluşta yüce yaradan Allah ın evreni en başta belirlediği bilimsel gerçeklikler dediğimiz kurallar doğrultusunda gerçekleşmiştir. insanoğlu bilgi birikimi ve bu doğrultuda çıkarımları ne kadar fazla olursa olsun herzaman bilinmeyen olacaktır. evrende hiç olan insanoğlunun evrenin yaratıcı sonsuz güç olarak tanımladığımız Allah ın varlığını yada olmadığını ispatlamaya çalışması kadar saçma birşey yoktur. insanda yeryüzündedki diğer tüm canlılar gibi bir canlıdır. biz dünya canlılarının, canlılığın başta nerden nerden geldiği tam bilinmemekle birlikte ( bir göktaşı üzerinde gelen sayılı canlı türündende türemiş olabiliriz veya raslantısal olarak atamların biraraya gelip bunlara yıldırım çarpması sonucunda ilk dünya canlıları ortaya çıkmıştır gibi hipotezler var...) ortak sayılı yada tek atadan milyarlarca yılda evrilerek bugünkü yaklaşık 8 milyon canlı türüne ulaşmışız. ve biz daha henüz bunların yaklaşık 2 milyonunu literatüre geçebilmiş durumdayız. her geçen zamanda yeni canlı türleri ortaya çıkıyor. dinde insanoğlunun bu beyinsel gelişimiyle birlikte kendisine, çevresine, kafasını kaldırıp yıldızlara,... bakıp hayatın anlamını sorgulaması sonucunda ortaya çıkmıştır. benim düşüncem biraz deizm düşüncesine daha yakın. şuda olabilir diye düşünüyorum: dini sınırlı bir güce sahip uzaylı diyebileceğimiz bizler üzerinde bir çıkarı yada deneyi olan canlılar gödermiş olabilir. dünyada 7 milyar insan var bunların 1.5 milyarı 'müslüman'. niye birden fazla semavi din var.Allah elçi olarak yanlış kişiyi mi seçmiştir yada önceki kitablarda haşa kendini iyi mi ifade edememiştir. Allah gerçekten insanoğlundan buyruklarının uygulanmasını isteseydi bu kurallar eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde canlı olduğumuzda zihnimize girmezmiydi ve bu kurallara uyanlar cennetlik uymayanlar cehennemlik olurdu. ya bizler kağıdı yazıyı kesfetmeseydik yine Allah ın buyrullarına haiz olamayacakmıydık.bu din temmelli düşünceleri hayattan önce sonra ne olduğunu bir kenara bırakın.din konusunda insanoğlu olarak kendi kurallarımızı yine kendi aklımızla koyup o kurallara göre yaşamalıyız ki böyle yaşadığımızda varsa bir cennet cennetlik insanlar oluruz zaten. konuya gelecek olursak, varoluşsal yada evrimsel süreç dişi ve erkek formu oluşturacak şekilde gelişmiştir. bu evrimsel süreçtede erkek bir kalıba kadında bir kalıba girmiştir. kadın erkek birbirinin tamamlayıcısı olacak şekilde gelişmiştir. bu hem fiziksel hemde düşünsel sosyal açıdan böyledir. erkek güç ve irade kadın ise karar merkezidir diyebiliriz kısaca.evrimsel süreçtede adaletten söz etmek mantıksızdır.

0|0
    0|0
    • o uzaylı konusunu biraz açayıp sinek gibi durmasın orda. :) yani dine baktığımız zaman insanoğlunun sağlıklı kalıp sorgulamadan yaşayıp üremeye devam etmesi doğrultusunda kuralları var. namaz mesela insanın fiziksel ve zihinsel açıdan sağlıklı kalmasını sağlar ( secdeye çöker kalkar kaslarını eklemlerini,... çalıştırırsın onarlın zayıflayıp hastalığa mahal vermesini önlemiş olunur ve zihnindeki duları kelimeri okuyarak beyin hücrelerinin sağlıklı kalması sağlanmış olunur. )

• asıl konu üzerine az yazmışım ama toplumumuzun geri kalmışlığı büyük oranda çarpık din anlayışımızdan kaynaklanıyor malesef. hayatta her olup biteni kuranla dinle açıklamaya çalışmayı anlamıyorum. din insanın açıklayamadığı boşluğu doldurmak için vardır. ve ben yanlış anlaşılmasın dinsiz insanlar dinsiz toplum olmayı savunmuyorum. gerçek din insan aklına tezat değildir. konu için dediğim gibi evrimsel süreçte adaletten yada adaletsizlikten sözetmek mantıksızlık.

• yani balık niye uçamıyorum, kuş niye yüzemiyorum diyemez. insani açıdan değerlendirdiğimizdede kadın olmanında erkek olmanında avantajları dezavantajları demeyelimde zorlukları kolaylıkları var tabi.

• Dövme tedbiri ve hükmünün -bu âyet dışında- en önemli dayanağı ilgili hadislerdir. Bu hadislerin, aksini söyleyen rivayetlere nisbetle daha sahih ve sağlam olanlarında Peygamberimiz (s.a.) kadınların dövülmesini menetmekte, karılarını dövenlere "hayırsız" demekte, "Gündüz karısını köle gibi kırbaçlayan birisi akşam onunla aynı yatağa nasıl girecek?" diye sormaktadır (Buhârî, "Nikâh", 93; Ebû Dâvûd, "Nikâh", 60). Eski tefsircilerin, bu âyetin geliş sebebi olarak zikrettikleri bir vak'a, Araplar'da âdet haline gelmiş bulunan "kadını dövme" eylemine Hz. Peygamber'in bakışı ve bunu ortadan kaldırma iradesi bakımından ilgi çekicidir. Ensardan Sa'd b. Rebî', nâşize olan karısına bir tokat vurmuş, kayınpederi de damadını, Hz. Peygamber'e şikâyet etmişti. Peygamberimiz "Kadın da aynı şekilde kocasına vursun" buyurdu, fakat daha emir yerine getirilmeden açıklamakta olduğumuz âyet geldi, bu durumda kocanın karısına vurabileceği anlaşıldı ve emir geri alındı (Cessâs, 188; İbnü'l-Arabî, 415).

0|0
    0|0
  • bana göre kadınların en büyük dezavantajı aybaşı yani adet görme hali yaratılış olarak ...

1|0
    0|0
  • onlar geçici maddeymiş yürürlükten kalkmış diyorla

2|1
    1|2
  • Bence yorumu yanlış yapıyorsun.Kadın belki güç olarak yoksundur.Ama kadınlarda ana şevkati denen güç vardır.Erkeğin görevi evini kollamaktır.Bu sadece insanlarda değil hayvanlarda bile böyle.Kadınsa yuvasını ayakta tutacak,çocuklarını yetiştirecek güce sahiptir.Kuran bir bütündür.Aradan bir kaç ayeti okursan yanlış anlarsın.

0|0
    0|0
    • bütün olarak okumadığımı bilemezsin en basitinden cennete gidenlere verilecek ödülden bahset bana ? kadın mal olarak görülüyor seçilen neden kadınlar erkekler zaafı olan güçsüz olan taraf değil ne kadar yazsam anlatamam çok şey var

• Konu açtın yorum yazdım.İnançlı biriyim düşüncem bu.İyi geceler.

• bence bu sorunun yeri ve zamanı yanlış. Cevabı ölmeden öğrenmen mümkün değil sanırım...

0|1
    0|0
    • peki siz Allahın varlığını ölmeden nasıl bildiniz de inandınız ya da inanmayı seçtiniz?

• ben seçmedim, inançlı olduğumda söylenemez. Benimkisi sadece beklenti

• Sadece bir ayet üzerinden değerlendirmek ne kadar doğru

0|0
    0|0
    • bana tezatı olan bir ayet gösterir misin adalete inanayım?

• Keşke kopyala yapıştır yöntemiyle soru sormasaydın da kendin sorgulayıp kaleminden 3-5 satır yazsaydın...

0|1
    0|0
  • * bize verilen nimetler için karşılığında biz birşey mi verdik ki? böyle bir alacağımız mı vardı?

* değil erkek, dünyadaki kendini (kendince) en üstün gören insan bile olsak neden daha yetenekli ve üstün değilim (ör: cinler gibi) diyemez miydik bu mantıkla?

* yaratanın bileceği işi sorgularsak kendimizi onun -haşa- dengi gibi görmüş olmaz mıyız?

* sadece 5 duyumuz varken -500 değil mesela, ve onlar da kısıtlı- kendimizi neden çok akıllı zannediyoruz? ör: gözümüz kendine ulaşan ışıktaki 7 dalga boyunu görebilir. kızılötesi ve morötesi yani bizim göremediğimiz birkaçyüz farklı dalga boyunda olduğu tahmin ediliyor.

bu konuları yaratan belirler, inananlar da kabul eder. düşünerek bunlardaki bazı hikmetleri (bir kısmını) kavrama şansımız vardır. ama bunlar inanmak için sebep değil, sonuç olur. yani Allah bildiriyor bunu diyip GERÇEK olduğu için inanırız. Allah zararlı birşey de istese, canını da istese, mantığın almasa da emirdir, inanç esasıdır. sonuç olarak da faydasını bu dünyada ve/veya ahirette görürsün. ama din dünyalık fayda veya cennet için yaşanmaz.

Allahın kullarına rahmeti ve merhameti vardır. 10 yaşında namazını ısrarlara rağmen kılmayan çocuğun da -kafasına değil- kaba etine vurulabileceği biliniyor. kadınlıkla ilgili değil yani. bazı yanlışları yapan kullarının daha ciddi cezalara bile çarptırılabileceğini söyler din. aslında erkekler de eksik ve zayıf. lutfedilmeyen bir faydaya bu niye bende yok demek verilenleri görmemek şükürsüzlük olur, hatta isyana götürebilir. şahitlikteki nedenlerin bazıları şöyle olabilir diyor alimler; kadınlar zayıf olduğu için başkasından korkutması sindirmesiyle farklı şahitlikte bulunabilir, şahit olmadığını söyleyebilir (zor durumda bırakılarak). bir diğeri kadınların daha unutkan olması. 2 kadın bulunması bu iki durumda da şahitliğin amacına yardımcı oluyor (en doğrusunu Allah bilir) Bir önceki paragrafı lütfen tekrar oku! bunun ve diğer konuların böyle olma sebebi sadece ve sadece Allah-ü teala nın böyle buyurmasıdır.

0|0
    1|1
    • uzun oldu kusura bakmayın arkadaşlar :)

kısa cevap: adaleti belirleyenin bir olan Allah cc. olduğunu düşünüyorum.

• sana cevap vermek çok isterdim ama tartışmaya açık olmadığın zaten yazdıklarınla ortada yorumun için teşekkürler

• rica ederim. Evet Allah'tan gelen net buyrukları inanan biriysem zaten tartışamam. Aslında anlamı net olmayan ayetler tartışmaya açıktır ama ehli yapar onu. ben toplasak 50bin sayfa bile okumamışımdır dini konularda. sorgulamak iyidir ama öğrenme amaçlı olmalı. gidecek çok yol var :) bilenlerden sorup öğrenmek lazım islamda bu var mı, nasıl.. diye

• tek bir ayetle değerlendirme bence ve size en büyük onuru anne olmak onurunu vermiştir RABBİM ve Efendimiz S.A.V de "cennet anaların ayakları altındadır" demiştir

0|0
    1|0
    • evet haklısınız dünyada kabir azabı çekmek kadına mahsus cennette öyle... tek bir ayetle değerlendirmiyorum sorumda 4 farklı soru var eğer Kuran konusunda bilgiliyseniz önce cevaplarını sonra yorumlarınızı alayım.teşekkürler

• bu sizin kendi görüşünüz ben saygı duyuyorsam siz de duyun tartışmak isteyenle paylaşırım düşünmek isteyenle fikir alış verişi yaparım

• haklısınız herkesin kendi fikri, her koyun kendi bacağından asılır umarım doğru cevabı bulursunuz

• Sırf o sure mi, her ay ağrı çeken doğuran, şiddete maruz kalan taraf hep kadınlar

2|1
    0|3
  • sabaha kadar vaktiniz var mı arkadaşlar? tam benim konumu açtı hatun :-))

1|0
    0|0
    • var buyur:)

• eee nerde yorumunuz.

• diğer arkadşalardan da kaliteli cevaplar verenler var. onlara bşvurabilirsiniz

Kızlar Ne Diyor 5

• Dövme konusu mala hıyanet ve namus konusunda geçerlidir ki bunu normal hayatta bile yapsan hukuktan ceza yersin. Bu da evli bir kadının cezasını kocasının vermesidir çünkü ona karşı sorumludur kadın aynı şekilde erkekte öyledir. Bir de şu hadis vardır : " bir erkek,hanımını döverse, kıyamette onun davacısı ben olurum. " yani hak edip etmemek önemli bu da bir adalet göstergesidir...

Aklen ve dinen eksik yaratıklardır...demesinin sebebi de kadınların adet gününden dolayı böyle olmalarıdır...Adet günlerinde mantıklı olamaz bir çoğu ve duygularıyla hareket eder, en ufak bir şeyden alınır, hırçınlaşır...vs bunlarda zaten mantık arayamazsın doğal olarak akıl eksikliği derken bu vurgulanmıştır.Dinen eksiklikte ibadet yapamadıkları içindir..He şimdi dersin niye öyle yaratılmış kadının suçu ne? Kadın ibadet yapmasa bile içindeki niyeti belki de ibadetlerinin kat be kat üzerinde olacak bunu kim bilebilir ki? Sabah namazına kalkamayan peygamber ağlar, kahrolur Allahtan af diler ertesi gün şeytan onu uyandırır peygamberde şaşırır sen beni niye uyandırıyorsun niye bana iyilik yapıyorsun diye...Şeytanda der ki : " daha fazla sevap kazanmaman için Allah sana kat kat sevap yazdı. " yani en önemli şey niyettir..

Son olarak da adalet ile eşitliği birbirine karıştırmayınız..Adalet kişinin cüssesine göre verilen yüktür, eşitliktir zayıf insana da güçlü insana da verilen yüktür...Yani ikisi ayrı kavramlar.

1|4
    1|1
    • peki o zaman erkek aldattığında ya da mala hıyanet ettiğinde bu onun hakkı mı ki bunun üzerine bir ayet yazılıp gönderilmemiş kadınlar gerektiğinde erkeğinizi cezalandırın diye kadın erkeğin malımıdır? ikincisi aklen ve dinen kadının eksik olması yaradılıştan geliyor madem seçme şansı bize verilmedi bizi erkeğe müşgül durumda bırakmak nedendir kılavuzu karga olanın burnu b.ktan kurtulmaz diye bir laf var erkek mükemmel midir?

• iyi geceler ben teşekkür ederim

• O da coğrafi bölgelere göre değişiyor...

Bilimde öyle evet ispat yoksa yoktur ama ispat nedir ki? Yine birtakım şeyleri kabul edip bir şeyleri kanıtlıyorsun..Yoktan var edilme olayı yok bana göre...

• kafamı karıştırdın üzüldüm yaa niye kız olarak geldim ki dünya ya :(((

1|2
    0|1
    • erkeğinde kadınında zorlukları güzellikleri var. biz erkekler sürekli savaşmak zorundayız vucüdumuz yıpranmasa gönlümüz yıpranıyor. :)

• Neden İslamiyet öncesinden kız çocuklarının diri diri gömülmesinden bahsetmiyorsun?

1|1
    0|0
    • islamiyet ılımlı hali işte

• bu mantıkla gidersek islamiyetin ılımlı olmasının sebebi kullarının devamlılığını sağlamak kadına değer vermek değil

• Hepsini öldürmeyin birazını bırakın denirdi öyle olsaydı:)Feminist bir yaklaşımda olduğunu düşünüyorum.Kadın ve erkek bana göre hiçbir zaman eşit olamaz.Zaten Allah katında da adil davranılacaktır.Eşit değil.

• sorgulamayı bıraktım hiçbir yere varılmıyo çünkü

1|0
    0|0
  • adaletli değil

1|0
    1|1
Yükleniyor...