Dini inancınızı hiç sorguladınız mı?

hepimiz bir dine inanıyoruz?ama körü körüne inanmak ne kadar doğru?hiç inancınızı sorguladınızmı?

0|0
18|51

En İyi Kız Görüşü

• Şimdi ayet yazanlar çıkar buraya.

Seni suçlarlar yok sen müslüman degilmisin allahın dinini sorguluyorsun ne haklla bunu dersin vs. İnsan düşünmek sorgulamak için vardır zaten kimse bir düşünceyi körü körüne benimsememeli.

4|6
    2|7
    • Memeli mi dedin?

• aynı fikirde olmak hoş:)

• güzel cevap.

Erkekler Ne Diyor 51

• belkide sorgulayamadigimiz ve koru korune inandigimiz tek konu din, aileden ne gorduysek ona gore yasiyoruz inancimizi ben annemden babamdan islami gordum cevrem bana bunu ogretti korkutularak aldik inancimizi sunu yapma gunah sorgulama yasak bunu deme carpilirsinlarla buyutulduk ve sorgusuz sualsiz inaniyoruz.. amerikada dogmus olsaydim bu sefer dini inancim hristiyanlik olucakdi annem babam ne ogrettiyse yine ayni sekilde devam edicektim musluman dusmani olucaktim belkide yani dinde kisinin sorulamasindan cok cevre faktoru daha onemli diye dusunuyorum

2|2
    0|1
  • Dinimizi araştırdım öğrendin hak din İslam dini olduğuna kanaat getirdim ve Müslüman'ın Elhamdülilah..

2|4
    3|2
    • Kuranı okuyarak kanaat getirdin.

• Tabiki kuran ı kerim okuyarak değil.Şuunu ciddi manada unutmayın müslüman olarak doğmak allahın bi lütfudur ve diğer insanlardan yaratan tarafından sevildiğimizin kanıtıdır.

• Bunu en son bir alevi arkadaştan 5 sene önce bir kafede de duymuştum. Bana dinini hiç sorguladın mı dedi ? Müslümanlık bize zorla gelen dinmiş, biz anadolu da iken selcuklular gelmiş bize zorla din kabul ettirmişler. Ve biz din değiştirmişiz.

Bende ona dedim ki :

NE GÜZEL Kİ ATALARIM DİN DEĞİŞTİRMİŞ ve BENDE MÜSLÜMAN OLMUSUM ! eğer olmasaydı ne kötü olurdu başka dinde yaşamak ve bazı şeylere saplanık kalmak.

Yani dini sorgularsınız başta kaybedersiniz, İslamda Kur'an ve Peygamberler Ahiri Muhammet S.A.V, evveli ADEM aleyhissalam dediniz mi iş bitmiştir. Ya onlar gibi olmaya çalışacağız ya da kopup başka diyarlara gideceğiz.

Şüphe en kötü çengeldir insana takılabilecek...Şüpheye düşürmesin yaradan...

Siz, bir saray düşünün ve sarayın padişahı olsun, sadrazamı olsun, veziri olsun. Padişah sadrazama derki, git halkımı cagır ama kılıkları, kıyafetleri düzgün olsun, sarayımın adetlerini bilsinler der ve onlara ziyafet verdirir. Padişahın dediği gibi olanlar saraya alınır , olmayanlar alınmaz.

İşte dünya da böyledir, bizler bir saraydayız ve Padişahımız ALLAH, Sadrazamı da Hz. MUHAHMMET SAV. Muhammet sav. bize Allah'ın sarayında(dünyasında) nasıl yaşayacağımızı öğretti, olmamız gerekenleri aktardı. Aktardıkları da ALLAH'ın dini İSLAM'dır...

1|0
    2|2
  • Sorguladım, Evrim teorisini çok araştırdım ateizmin savunduğu herşeyi didik didik ettim sonra baktımki bu teoriyi geliştirmeye çalışan süper zekalar ''Bir güç var çözemiyoruz, dünya dışı bir güç bir ırk olabilir'' Dünya dışı varlıklarlardan bahsediyor bildiğin uzaylı saçmalığı. Daha derinlere indim bu teoriyi ortaya koyanların ırkları geçmiş inançları, Baktımki bunlar hep illegal yapılanmalara örgütlere hizmet etmiş ''masonluk,tapınak şovalyeleri'' Günümüzde tanınmış felsefeciler,tıpçılar,edebiyatçılar hatta hollywood tamamıyle Evangelizm inanışa sahip Araştırılırsa insanları nasıl salak yerine koyduklarını anlarsınız. Bu evrim denilen şeyde zaten tamamıyle inanan insanları inançlarından koparma projesidir.

1|4
    1|1
    • Nerden nereye geldin.

• nereye gelmişim sonuç bu benim sonucum bu sorgulamanın evrelerini anlattım alakalı değilmi?

• çok derine inmişin be:)insanlar daha sorgulamayı yanlış anlıyor:)şimdi bide masonluk falan açma aman:)

• ben sorguladım baktım olmuyor bıraktım, beyin bedava ya, boşuna ne hamallık yapayım kullandım, sonrada geçtim karşısına dedim ki ben ateyist oldum anne

oda bana dedi ki iyi mok yedin.

2|1
    1|1
  • sıkıntılı sorular bunlar :)

1|0
    1|0
  • sorguladım; cevap alamadım.. işkence yapmak istedim, çarpan elektrik miydi bilmiyorum ama çarpılan ben oldum.. şimdi bu yazıyı, xxxxx devlet hastanesinin nöroloji bölümünden yazıyorum, beynimi dün gece aldılar.. kullanamıyordum, alalım ağırlık etmesin dediler, tamam dedim, aldılar hacı.. çok rahatım.. şimdi hiç bir şeyi sorgulayamıyorum.. hayat çok güzel..

link

1|0
    0|0
  • Allah dinimle birlikte akıl da vermiş, tabiki düşündüm ne-ne içindir, nedendir nasıldır diye. Ama bence sorudaki "sorgulamak" kelimesi arkadaşlar tarafından negatif anlamıyla anlaşılmış.

2|1
    1|1
    • sanırım sorumu net anlayan sensin:)

• eksiyi basmış biri, sanki dinine küfrettik :D Dinin emrettiği herşey Allah'a şükretmemizin yanında başka bi sebebi de içinde barındırır. Oruç tutmanın mideye faydalı olması nefsi güçlendirmesi, namaz kılmanın hareket ederek kan dolaşımı ve eklemlere iyi gelmesi gibi.

• haklısınız..

• Tanrı var bu kesin ama deistlik daha mantıklı bütün savaslar dinler yüzünden cıkıyor zaten ama evrenin kendi kendine olustuğunu aklım almıyor ama dinleride aklım almıyor deistim

4|0
    3|1
    • kim eksiliyor acaba?dini tercihi sebebiyle:)körü körüne bağlı olanlar belli oldu ;)

• takılma öyle seylere zaten dünyayıda arabistan yönetiyor gücle inanc farklı seyler :)

• ahh elbette:)güç ve inanç hep zıttır:)

• Sorgulanmadan yaşanan inanç sakat inançtır..

Sorguladıktan sonra inanır ve mevzuyu kapatırsın..

Mahalle baskısıyla oluşan her düşünce yavşak düşüncedir..!

1|1
    1|0
  • Selamlar kardeşim.

Evet çok güzel bir soru.

Dini inancını, neden Müslüman olduğunu herkes sorgulasa çok güzel olacak.

Ama sorgulamak için de birşeyleri bilmek lazım.

Boş kafayla insan neyi sorgulayabilir.

Bunun için de insanların mensup olduğu din hakkında ilimler öğrenip, diğer dinlerle kendi dinini kıyaslayabilmeli ve kendi dininin en güzel şekilde en üstün ve en hakikatli din (İslam) olduğunu görebilmeli

1|2
    2|0
  • sorguladım, sorgularımda. iyi birşey mi değil mi bilmem ama birşeyler bulamazsan sonu benim gibi deistliğe doğru gidiyor sanırım.

2|1
    0|0
  • elbette sorguladım sonrada aradığım cevapları yalnış yerde aradığımı farkettim daha mantıklı cevaplar aradım

1|1
    0|0
  • Oligarşik devlet yapılanmalarında despotluk ve dayatma var ise bunu sorgulamakta kaçınılmaz. Örneğin nüfus cüzdanında din hanesi. Damgalı eşek gibi ''islam'' vurup geçiyorlar. Ya kardeşim bi' sor, kimsin birader? nesin, necisin, neyin nesisin. İlk sorgulamam bu çelişki ile başlamıştı. Gerçekten islam dinini kabullenmeli miyim? bu durumu bir kaç yıl düşündüm. kitaplar okudum, söyleşilere katıldım ve en önemlisi bu toplum ''islam dinini'' nasıl yaşıyor?(du.) benim yaşam tarzım, felsefem, mantığım pekte ortak bir paydada buluşmadı ve bağlarımı kopardım...

0|1
    0|0
    • bilyormusun türkiye'de dini hanesinde ateist yazan tek bir kadın vardı.yani 4-5 yıl falan oldu galiba gazetede okumuştum.o sayı hala 1 mi bilmiyorum ama sormadan yazıyolar..

• hahah ısrarlara açığız yetkililere duyurulur:)

• çocukluğumdan beri sorgularım, açıkçası bu sorunada 5 yıldızı veririm, ben aramadan eleştirmeden şüphesiz gerçeğe ulaşılmayacağını idrak etmiş bir insanım, araştırdım buldum.

1|1
    0|1
  • din fakirler içindir...

5|0
    3|4
  • evet tabiki. sorgulamadan kabul etmek islamın savaştığı, islamla savaşan cahiliye prensibi olduğuna göre düşünmek düşüyor insana... ama öğrenme amaçlı sorgulamaktan bahsetmek gerek burda.

her sorduğumuz sorunun cevabını bulamayacağımızı bilmek lazım. kuran-ı kerimin belki yüzlerce tefsiri var (her birine de onlarca sene titiz bir emek verilmiş) gerçek ve en doğru tefrisini ahirette öğreneceğiz. düşünmek araştırmak bazı sorulara cevap olacaktır hepsine değil.

0|0
    0|0
  • Dibine kadar araştırdım. Kafam ve gönlüm net... Hak din İslam.

1|2
    2|1
    • Dediğin saçma allah bile şuan kafirlerin bile rızkını veriyorsa senin burda bunu demeye hakkın yok dibine kadar araştırdıysan islamın hoşgörü dini olduğunuda bilirsin bu durumda bu hoşgörü altında inanmayanlar ya da başka dınden olanlara sizin dininiz size benim dinim bana diyebilmelisiniz bence.Ama sizin islamdan anlayışınız çarpık bir anlayış üzgünüm bu arada saygı duyma senin gibi hoşgörüsüz birinin saygılarına ihtiyaçları yok :):) bir daha artistlik yapma:)

• İslama hoşgörü dini demeyen gercekten dinine en büyük kötülük yapıyor.. tek cumel dicem..! Yüce Allah buyurmuski peygamberimize:' Sen onların başında bekçi değilsin' bıraz okuyp ogrenınki biliçlenin.

• okudum öğrendim ve bilinçliyim. sen sizin eve gelen bir hırsıza, katile veya teröriste hoşgörü ile bakar mısın?

• Sorgulamak,inanmak kelimelerini dinden aforoz uzuuun zaman oldu :)

Dinsiz daha mutlu 2 si ;)

0|1
    0|1
  • dini sorgulamadım da din adına birilerinin çıkıp bu yol doğrudur, böyle yaparsan günahtır denemesini sorguladım. mezhepler olsun tarikatlar olsun, kimin neye inanacağını belirliyorlar. birisi burada bilmem kim baba yatıyor diyor millet başında dua ediyor, dilek diliyor. islamda bunların yeri var mı yok...

şeyhi olamayanın şeyhi şeytan olurmuş efendim, senin şeyhinin şeytana papucunu ters giydirmeyeceğini nerden bilelim?

0|0
    0|1
  • din sorgulanmaz arastırılır cok sukur sımdıye kadar en ufak bi sorgu ve süpheyede düsmedım elhamdüllih da müslümanım cok sukur koru korunede ınanmıyoruz Allah Kuranda herseyi acıkca belirtmıstır beynı olan arastıran okuyan da anlar ayruca Kur'an-ı Kerim de birbirine ters düşecek tek bir ayette bulamazsın Allah u Tealamın emirleri vardır ve bu emirler sorgulanmaz

1|2
    4|1
  • Elhamdülillah Müslümanım. ama aklıma takılan şeyler olmuyo değil

0|2
    2|0
  • bu kafayla sorgulama bence.mantığına yatmıyomuş..herşey kafana yatsa peygamber gelmezdi zaten.. kitaplarda inan demiyo diyosun bak bu tehlikeli ifadenin farkında değilsin.

sorgulamaktan kastın ne diye sordum,aşağıda makara yapıyon anlamıyolar diye.

senin sorgulaman araştırıp öğrenmek değil,polis kafasıyla sorgulamak.

işte bunun için dedim ne anlamda sorguisordudan kastın nedir diye.

mantığına yatan yatmayan konuyu da aşağıda yazdım arkadaşım.fikir sordun fikrimi paylaştım makara yapmaya kalkıyosun oldu mu şimdi.ki önemli konu diye tartışmaya girmiyorum

0|0
    1|1
    • ben makara yapmadım seninle...sonuçta soruma cevap vermişsin saygı duymam gerekir sana dimi..kalkıpta makara yapcak biri değilim ben.gelelim soruna.sorgulamak araştırmak yani,sormak...tamam ben buna inanıyorum ama bu niye böyle şu niye şöyle diye...benim kitaplar inan demiyorla söylemeye çalıştığım sorgula diyor araştır bak oku...bende bunu yaptım...ve bana bazı şeyler tutarsız geldi..

• kitap yani Kuran somut kanıtlanabilir örneklerle anlatır bazı şelyleri.daha önce de yazmıştım burda.bi kavmin helakını anlatır ve der ki , hala inanmaz mısınız.hala inkar mı edersiniz. de ki Allah tektir birdir gibi.şimdi diyelim şüpheye düştün.aç youtubu sodom ve gomore de yapılan kazılara bak.1400 yıl önce kitapta yazılanla aynı görüntüler var.işte bilim işte araştırmak.ama mantıksız tutarsız geliyo denemez anlamadım denir.ilahi bozulmamış bi kitap.bir cümle doğruysa hepsi doğrudur

• bazı şeyleri anlamadım derse insan sıkıntı yok.zaten olması gereken bu.ama mantıksız tutarsız demek tehlikeli.

gırgır şamata falan filan neyse de

bu mevzu ciddi.tavizsiz temkinli olmak lazım.

• evet sorguladım be din diyor ki ya iyi olacaksın ya kötü ortası yok bunun içimden geçenleri tarttım bir de kendimi uyuşuyor mu iyi birisimiyim diye ? Yok dedim sonra ben iyi birisi değilim bunu kabullendım ve çoğu kişi iyilik yaptıgını sanıp altında kotuluk saklıyor ben ise boyle değilim işte neysem oyum... :) Kötüyüm ben kötüüü

1|0
    2|0
  • Elhamdülillah Müslümanım. Sorgulamadım ve sorgulama ihtiyacı da duymadım.

3|3
    4|1
  • insanın kafasında soru işareti kalmaması için sorguluyor illa, sorgulayım kafada oturttu mu da kalp düşünce senkronizasyonu sağlanıyor, daha sağlam temellere oturuyor inanç.

0|1
    0|1
  • sorgulayarak müslüman kaldım zor oldu başlarda ama tarafsız kalırsanız eğer yol yine islama çıkıyor arkadaşlar

0|1
    1|1
  • Eger bir inancın olmazsa davranışların inancın olur. inancın davranışlarına göre olacagına davranışların inancına göre olmalıdır. eger öyle olmazsa şimdiki gibi heryeri kapalı kızlara bile laf atan dingiller ortaya çıkar. tıpkı şu an ki durum gibi. . .

0|0
    0|1
  • sorguladım ama sonuç belli en garantili din islam. asla şüphem yok. ama velevki başka din gerçek olsa müslüman yine cennete gider çünkü en garantili o

0|1
    0|1
    • bır musluman cennete gırer dıye bısey olamaz.. ınsan cok kotudur .. ıyı ısler yapmamıstır..cehenneme gıder .. bunun dın ayrımı olmaz.. nice muslumanlar var günah sahıbı.. garantiye alınamaz dın.. genellemeyın..

• Kendini garantiye alıp ben muslumanım demek, allaha inanmak bir nevi içten pazarlıktır.

• müslümanım demekle iş bitmiyor zaten hanımlar. islamiyet aktivist bi dindir haftada bi gün klisede günah çıkarmak değil bu. müslümansa zaten müslümanca yaşamayı kabul etmiştir?

• evet. agnostisizm...

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    21

Kızlar Ne Diyor 17

• hepimiz ayni dine inanmiyoruz tabiki, simdi eksileri yicegimide biliyorum müslüman degilim artik sorguladigim icin, dini kitaplari okudugum icin, bu konuyla günden güne ilgilendigim icin, hocalarla/ilahiyatcilar bile bunu tartistigim icin. sen ne anlarsin bana simdi bir yigin surelerden alinti alip yapistiracaklar. herkes herseye inanabilir ve Allah bize bu sansi vermistir.

1|0
    0|0
  • merak ettiklerimi araştırdım ama hep islam dini içinde cevapta buldum. bulmamak imkansız gibi.

1|0
    0|0
  • Sorguladım.. Çünkü dinimi ben seçmedim. Ailem islamı seçtiği için seçmiş sayıldım. Onlar da aileleri Müslüman oldukları için öyleler, belki sorgulamayı düşünmediler ya da korktular. Ben de korkmuştum ama gerçekten bilmediğim bir seye inanamazdım sorguladıkça daha hafif ve rahat hissettim. Kimsenin inancına diyeceğim yok,ateizmi ya da diğer inanışları da savunmayacağım. Sonunda tekrar islamı bulabilirsiniz, ama sorgulayın.

1|2
    1|0
  • sorguladım

2|0
    0|1
  • sorgularım.. uzun uzun dusunmek cok hosuma gıder.. ama su noktaya cok dıkkat ederım bana dayatılan seyı deılde kendımın gorebıldıgı seyı benımsediğim zaman asıl o zaman ben ben oluyyorum.. Yoksa sagda solda dını maskaraya saranların elıne dusuceksem hıc dusmeyeyım. Sorgulamak bır surectır .. insanlar ömürleri boyu kendılerını aramaya devam edicekler .. Daha güzelini daha makulunu bulmak ıcın..

0|0
    0|0
  • Sorgularım,sorguluyorum bu çok ince bir çizgi durman gereken yeri bilmen gerek.Ama körü körüne anlamadan mal gibi bağlanmakta saçma bu mutaasıp olmamak gerek.Çünkü insanın diğer canlılardan ayıran şey düşünebilmesidir.İdrak etmesidir,yorumlamasıdır.Bir insan bunlardan yoksunsa öylesine yaşıyordur.Öylesine inanıyordur.Bunun inançla bir bağlantısı olmaz.Kendi adıma çok şükür inanıyorum inanmayanlarada saygımız sonsuz.

0|2
    0|0
  • sorguladım

1|1
    0|0
  • dini inancımı sorgulamıyorum ama ne kadar yerine getirdiğimi sorguluyorum.

0|2
    0|0
  • evet ve benim için doğru olduğuna karar verdim

0|3
    1|0
  • Evet.

0|0
    0|0
  • çağdasım atatürkçüyüm alevi degilim ibadette etmiorum.

1|1
    1|0
  • Hobim.

1|0
    1|0
  • Hangi inancim? Inanc ne?

1|1
    3|1
  • Sorgulamadım

0|1
    0|0
  • Suphesiz ki ulu Odin dogurmamis ve dogrulmamistir.

-Valhalla Suresi 32.ayet.

2|1
    3|8
    • Odin mi Godin mi? Bence Godin daha bi' klas durur oraya 8-|

(bkz : Godin)

• artıladım eksiyide suvarim vermiştir kesin :)

• Ulu Odinle nasil dalga gecebilirsin Fx? Skol'un laneti uzerinde olsun! Valhalla kapilari sonsuza dek sana kapansin! Umarim Germen cennetimize giremezsin!

• sorgulamak değil de eşitsizlik olduğunu düşündüm Allah doğrusunu bilir deyip konuyu kapattım

0|0
    0|1
  • Körü körünemi? Arastırmıyosan bu senin cahilliğin..

0|2
    2|0
    • soruyu düzgün oku :)genelleme var orda:)

• Mantıksız geliosa allah akıl vermıs araştır ögren kardeşim sorgulamakta neyin nesiymiş?

• tamam tek sorun araştırmak demeyip sorgulamak demem mi?

Yükleniyor...