Soru çözmekten beynim sulandı bi bakar mısınız?

türkçe de tamlayan ve tamlanan ekleri var bir de iyelik ilgi ekleri var.hangisi hangisinin eşiydi anlatamıyroum da :/ örnek:kapının kolu

'ın'tamlayan 'u' ise tamamlan şimdi ın mı iyelik u mu?

bu kadar basit seyi ne anlatabildim ne de bile bildim düşünün ne haldeyim :(

Güncellemeler:
yani tamlananın diğer adı iyelik eki mi ilgi eki mi?

0|0
5|8

En İyi Erkek Görüşü

• İyelik ekinin diğer ismi sahiplik eki. En kaba tabiriyle burada kapı mı sahip kol mu ? Kola sahip olan kapı değil mi ? Çünkü kapının kolu diyor. Demek ki iyelik eki kapıda. Umarım yanlış anlatmamışımdır. Üzerinden çok zaman geçti bu konuların.

2|0
    1|0
    • bunu biliyorum ben farklı bişi soruyorm yine de saol:D

• Ee benim dediğim işte yazdığımla tam tersiymiş. Sen verdiğim linki dikkate al. Ben de okuyunca mantıklı geldi. :) Ancak yarın oku. İyice cacık ettin zaten. :)

• aa ben mi cacık ettim :( saka saka biliyorum cuvallladım

Erkekler Ne Diyor 7

• Ne tamlayanım oldu, ne de tamlanan olabildim. Ben hiç tam olamadım ki...

Dil bilgim de hakkaten kötü. Zaten ingilizcede de gramerim kötü. Demekki almıyor bu kafa basmıyor bu işe be hacı. Fazla kastırmamak lazım. Zaten cevabı bulmuşsun...

0|0
    0|1
  • "ın" tamlayan ekidir ve diğer adı ilgi ekidir. u ise tamlanan eki yani iyelik ekidir.

1|0
    0|0
  • bunlarida niye ogretirler anlayabilmis degilim yillarca ogrendik uni felan sonra ise girdik patron hic gelipte sirketin bilanco`sunda in mi tamlayan u mu kaplayan iyelik eki hangisi sifatlar zamirler patlangaclar nedir demedi hayatimin hic bir donemindede karsima cikmadi.. gereksiz bilgi olarak zaten sinirli kapasitede olan 5gb hafizamin kucuk bir kismini doldurdular bad sector olusturdu orda silinmiyorda

0|0
    0|0
  • Hiç anlamam ki bende. Kim kimi nerede neden ve nasıl tamamlamış?

0|0
    0|0
  • en iyisi beynini aldır kurtul

1|0
    0|0
  • ın tamlanan eki, u tamlayan eki, burada iyelik eki yok, iyelik eki benim çorabım kelimelerinde çorabım kelimesindeki -ım ekidir

0|0
    0|0
    • işte öyle değil:(

• bak verdigin sitede ne diyor * İyelik ekleri isim tamlamasında tamlanana gelir:

• bize öğretilen isim tamlamasında iyelik eki bulunmaz, tamlanan eki bulunur şeklindeydi, bu konu zaten çoğu zaman birbirinden ayırt edilemiyordu, yani "benim kitabım" bu kelime grubunda isim tamlaması yok iyelik eki kullanılmıştır, "benim fen bilgisi kitabım" şeklindeki ifade de isim tamlaması var kitap kelimesinin sonundaki ı harfi tamlayan eki olarak anlatıldı bize

• kafa karıştırıcı sorular.. bence sen soru sorma, seni görünce soruya diil direk sana odaklanıorum, bu 3 oldu :-((( ekleri hiç düşünemiyorum yani :-(((

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• ikiside iyelik derim.:D:D

1|0
    0|0
  • yalnız sen tamlanan ve tamlayınıda karıştırmısın

1|0
    0|0
    • kapının kolu ''ın'' t.yan,''u'' t.nan değil mi

• onlarda var ama tamlayana iyelik tamlanana ilgi eki diyorlar:/

• bi dk tam tersiymis neyse az durayım :D

• anladığım kadarıyla yardımcı olayım; kapının kolu(kapının-ın(tamlayan)kolu-u(tamlanan)

isimlerin ve isim soylu kelimelerin sonuna gelerek onların sahiplerini, ait oldukları kişileri belirten eklerdir. Tamlayansız kullanıldıkları zaman bu eklere iyelik zamirleri denir. örnek_kitab-ım

tamlayan eki;-''ın-in-un-ün"

tamlanan eki;-''-ı-i-u-ü"

tamlayan ekinin diğer adı ''ilgi ekidir''

0|0
    0|0
  • bunlar iyi günlerin daha uniye gelki görem liselim :)

0|0
    0|0
  • baştaki tamlayan sonrası tamlanan , kafan gitmiş :D

1|0
    0|0
Yükleniyor...