Kabul ettim artık... olmayacaksa olmuyor!

kader aslında olmayacagini kabullenme surecidir bi yerde , bunu kabullendiginde ,şununda farkında varıyorsun olmasi icin ugrasmak ve bunun sonuclarıda senin kaderin nasılsa olacaksa olur deyip hic bisey yapmamakda senin kaderin , uğraslarının sonunda istedigini elde edememekde senin kaderin isteklerinden fazlasını elde etmekde ,istediginden azınıda elde etmek karderin bi parcası, bunun yanında hiç bi şey yapmadan tek bi kasını bile hareket ettirmeden istediginin onune gelmeside senin kaderin . kaderde varsa olur nasıl olsa diyip hic bisey yapmamak ve hic biseyinin olmamasıda senin kaderin , mevcut kaderimize gitmek icin butun ugraslar . kader-i mutlagı degistiremiyoruz (bastada da dedim ya) olacak olan oluyor mutlaka . zengin olmak , aşık olmak , hasta olmak , topal kalmak bunların sadece mazereti degisiyor . şimdi diyecekseniz iyide arkadas madem kader var madem ALLAH'ın verdigi canı ALLAH'dan baskası alamıyor o zaman öldürülenler nasıl öldürülüyor ALLAH'ın rızası olmadan bu olumler nasıl oluyor cevap zaten sorunun icinde . ölenin kaderi o kişi tarafından öldürülmek , öldürenin kaderi o kişiyi öldürmek . insan öldürme günahı işlemek kaderinde varsa onu yasayacak demekdir.o zaman akla su soru gelebilir o zaman insanlar sevap işlemek icin neden didinip duruyorlar yada neden gunah işlememek için çabalıyorlar.kaderleri çünkü oyle . bu baglamda aslında insanların daha dogarken cennetemi yoksa cehennememi gidecekleri belli demekdir işte o öyle değil çünkü insanların bize nasıl davrandigi onların kaderini bu durumda bizim ne yaptıgımızda bizim kaderimizi yasamamıza sebeb olur. biz bu olanları kaderden baglantısız sanarız ama aslında baglantılı kaderi mutlakda degisme olmaz dogudugumuz an yazılmısdır kaderi muallak kaderi mutlagı bi yere kadar bazen etkiler işte bu bi yere kadar ve bazen etkilemenin bu ihtimalin pesinde kosmaya hayat denir bu soru olmadı farkındayım zaten kızlar soruyor bu sitede ben aklıma geleni yazıyorum

0|0
2|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Kader konusunu anlamak cok zor.Bazen tam anliyorum daha sonra baska sorular geliyor aklima.

Kader = bizim yapacagimiz herseyin Allah tarafindan önceden biliniyor olmasi. Bu yapacagimiz seyler kendi özgür irademizle , kendi kararimizla yaptigimiz seyler oluyor. Yani sirf kaderimizde bu vardi da böyle oldu diye degil. Sen kendi kaderini yaziyorsun aslinda. Allah ''in dilemesiyle oluyor cunku sen oyle istedigin icin Allah da onu olduruyor.

‎"Biz her insanın kaderini ; kendi

çabasına bağlı kıldık..."

*İsra 13

0|1
    0|0
    • kendi cabasına baglı kıldık . kaderi tamamen insanın elindedir demek degildir

• işte ben bunu bazen yapıyorum . bazen yazılanları ve olayları yanlıs anlıyorum . kendi goruslerini benle (yada kanalla) paylastıgın icin tesekkur ederim (Ayet'le karsılıkk vermen ayrıca şık oldu) saol

• yanlis anlasilmalar olabilir önemli degil ;) rica ederim.

• ben bunu okumaya üşenirim

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...