Sizce islam özgün bir din midir ? inancınızı hiç sorguladınız mı?

kuran ve tevratı okuduğuzdaki benzerlikleri ortada

sanki birisi tevrattan duyduğu hikayeleri kurana aktarmış ve ufak tefek duyum hataları dışında geri kalan kısmının tamamen aynı aktarıldığı görülüyor,iki kitap okunduğunda

Muhammed ümmiydi okuma yazma bilmiyordu nasıl tevratı kopya etsin diyecekler

evet ümmiydi ama evlendikten sonra eşinin de zenginliğiyle ticarette daha aktif rol aldı,ticarette çok aktif olan yahudilerden kendi hikayelerini dinleyip eksik noktalarını tamamlayıp yeni kitap yazması mümkün(eksik nokta ise yahudiliğin dünyaya açılamama sebebi dinlerinin milli olması ama islamın tüm insanlığa geldiğini belirtmesi)

tevrata bakıldığında zerdüştlüğe

zerdüştlüğe bakıldığında kendisinden önceki sümer efsanelerinin benzeri olduğu görülmekte

ve ilginç olan bu saydıklarımın hepsi aynı coğrfyada ortaya çıkması.

eski uygarlıkların hepsinin kendine has dinleri var.çinde durum farklı mayalarda farklı japonyada farklı hindistandan çok daha farklı

eğer her millete peygamber gönderilmiş olsaydı bu diğer milletlerin neden semevi dinlerle benzerliği olan bir inançları yok ? neden onlarda melek allah adem şeytan peygamber kavramları yok.tahrif mi ettiler ,tahrif ettiler de tamamen mi değiştirdiler ? tamamen değiştirdilerse neden tekrar ortadoğuda olduğu gibi yeni düzgün bir din kitap indirilmedi

inancınızı hiç sorguladınız mı?

allah var mıdır ? yok da diyemeyiz bunun ıspatı var olduğunun ıspatından daha zordur

ben agnostiğim

farklı inançlara olan saygınız nedir küfürsüz yorumlarınızda göreceğiz...

0|0
7|8

En İyi Erkek Görüşü

• Doğru bir tespit. Tufan gibi pek çok şey Gilgamış destanından gelmedir ve bu her iki kitapta da vardır.

Ayrıca yaratılış hikayeleri de birbirinin aynısıdır.

Kur'an ve Tevrat arasındaki örtüşen konular için bkz. link

1|2
    1|3
    • mitoloji ve dinler nerdeyse iç içe her hikaye birbirine benziyor ya da sonradan benzetilmiş bu br çıkar meselesi bile olabilir kandırılıyor olabiliriz

• 3din Allaha inanıyor tabi aynı olur Yaratılış.sadece Allaha ulaşma yolları farklı

Kızlar Ne Diyor 7

• Kuran'ın insan uydurması bir kitap olabilmesi için, şu birazdan sayacaklarımın ve çok daha fazlasının aynı anda gerçekleşmesi gerekliydi:

Hali vakti yerinde olan Muhammed adında bir tüccar, birdenbire insanların uyduruk ilahlara tapmalarından rahatsızlık duyacak.

Ardından kafasında bir Tanrı yaratıp, bu Tanrı'nın ona birtakım sözler söylediğini bildirecek. Bir kumar oynayacak ve bu dünyanın bir başlangıcı olduğunu, yaratıldığını iddia edecek.

İnsanları, hep etraflarına bakıp sorgulamaya çağıracak. Bazen güneşi, bazen yıldızları, bazen bir deveyi örnek verip, tüm bu evrenin bir yaratıcı tarafından düzenlenmiş olduğunu söyleyecek.

Örnek verdiği Güneş için "bakın nasıl da dönüyor etrafınızda" demeyecek, o Güneş'in kendine has bir yörüngesi olduğunu söyleyecek (lokman 29). Güneş ve yıldızlara "kandil" manasına gelen ısı ve ışık kaynağı sıfatları verirken, Ay için sadece "nur" diyecek (nuh 16, mülk 5). Ardından ayın yörüngesini eğri bir hurma dalına benzetecek (yasin 39). Ardından bazı bitkilerin cinsiyet sahibi olduklarını bildirecek (yasin 36). Hızını alamayacak Muhammed, bitkilerde tozlaşmayı biliyormuşçasına rüzgarlara "dölleyici" diyecek (hicr 22). Embriyodaki et-kemik-et oluşum sırasını doğru bir şekilde yazacak (müminun 14). Yüzlerce yanlış iddia içeren antik Yunan kitaplarından derlediği bilgilerin arasından, hep en doğru olanlarını seçecek Muhammed. Şansı hiç kesilmeyecek Muhammed'in, her canlının yapısında "su" bulunduğunu da doğru bilecek (enbiya 30). Günümüzde bile daha ne olduğunun yeni farkına varılan pulsarlara en uygun tanımı yapacak (tarık 1-3). Karaların hareket halinde olduğunu iddia edecek (neml 88). Zamanın izafi oluşuna örnekler verecek (secde 5, mearic 4).

Yazdığı kitapta hep kaçak dövüş oynayacak, fakat nedense birdenbire halen yaşamakta olan bir insanın asla müslüman olamayacağını iddia edecek ve bunu da tutturacak (tebbet).

Hayalinde yarattığı Tanrı için namaz ve hac gibi ibadetler üretip, bir de sadece kendisine özel fazladan bir gece namazı ekleyecek (isra 79). bunun gibi yüzlerce örnek verilebir Tam bir şizofreni örneği oluşturan davranışlar sergilemesine rağmen, birbiriyle tutarlı olan ve yanlış olduğu asırlar sonra bile kanıtlanamayacak bir kitap yazacak Muhammed.

Bu kitapta insanı, insandan daha iyi tanıyan birinin tespitleri yer alacak. İnsanların arayışta olduğu en büyük sorulara cevap verecek, var oluş amaçlarının ne olduğunu izah edecek. Ve iniş sırasına göre sondan 3. sure olan maide suresindeki "dini artık tamamladım, üzerinizdeki nimetimi tamamladım" ayetini yazana kadar ölmeyecek Muhammed, o kadar savaştan ve muhtemelen de bir o kadar suikast girişiminden başarıyla sağ çıkacak.

Sırf bu kadar şeyin bile bir insan ve onun destekçileri tarafından kendiliğinden gerçekleşmesi ihtimali, şu an içerisinde bulunduğunuz odanın penceresinden aşağı tükürdüğünüzde, o tükürüğün yerde 1/50.000.000 ölçekli bir dünya haritası oluşturabilme ihtimaliyle eşdeğerdir.

maykıla selamlar :)

1|3
    0|2
    • 6:148 - Allah'a ortak koşanlar diyecekler ki: "Allah dileseydi ne biz ortak koşardık, ne de atalarımız ortak koşardı, hiçbir şeyi de haram kılmazdık." Onlardan önce yalanlayanlar da böyle söylemişlerdi de sonunda azabımızı tatmışlardı. De ki: "Yanınızda bize çıkarabileceğiniz bir bilgi mi var? Siz, sadece zanna uyuyorsunuz ve siz sadece saçmalıyorsunuz."

O kadar güzel anlatmışki seni ve senin gibilerini mukemmel.

• arkadaşım yazına hayran kaldım hatta bilgisayarıma kopyalıyacağım helal olsun sana arkadaş olalım istersen

• farklı inançlara olan saygınız nedir küfürsüz yorumlarınızda göreceğiz...

görüşünün sonuna bu şekilde nezaket abidesi gibi yorum yapsanda

benim yorumuma fikrini beyan ederken

kuranda bilimsel gerçek diye öne sürdüğün tüm ^^safsatalar^^ gibi terbiyesizce ifadelerini kınıyorum benim verdiğim örneklr ayetlerden ibaret. inanmıyor olsanda mılyarlarca insanın inandığı değerlere boyle ahmakça konuşamazsın önce sen kendini bul sonra tanrıyı bulmaya çalış bende sana mılyonlarca lınk verebılırım kitap önerebilirim hemde 1500!

1|2
    0|2
    • safsatayı senin kitabına demedim safsatayı ayetleri evirip çevirip değiştirip bilimsel gerçek gibi önümüze sunmalarına dedim.verdiğim linkte hepsinin safsata olduğu ortada

• çok haklısın

• arkadaşım ateistler ve ateizme geçişteki son duraklar olan agnostik ve deistler her zaman böyledir :) bize saygı duyulmuyo herkes bizi insan yerine koymuyor diyolar sonra kendileriyle çelişip inançlı insanların özellerine,kutsallarına istedikleri gibi laf ediyolar ozaman ben sorarım bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? bu arkadaş hiç daha ateist forumlara gir neleri var ama ben gülüyom onlara çünkü bu yaptıkları net arkasında böyle takılmaları onları ne kadar ezik ve kompleksli oldugunu gösterir

• sana agnostik biri olarak şöyle bişey diyebilirim bence de allah bu konuda biraz tuhaf davranmış ya da anlayamadığımız, henüz çözüme ulaştıramadığımız bir durum var her ne olursa olsun dinlerin kendi içlerindeki ve birbirleri arasındaki çelişkiler bu konuda kafa yoran herkesi inançsızlığa doğru sürüklüyor

0|2
    0|0
  • farklı inanaçlardan olan arkadaşlarım var bunlar aramızda hiçbir zaman problem olmadı çünkü sen hangi ırktansın , hangi mezheptensin, senini ülken öyledir böyledir diye saçma sapan kavgalara hiç girmedik . ben kıbrısta yaşıyorum rum komşularımız var bir defa bile kavga etmedik bayramlarda bile birbirimize gider geliriz inançlar adetler ne olursa olsun önce insanız ! bence herkesin böyle davranması gerekir özellkle modern olduğunu idda edenleri

0|0
    0|0
  • Farklı inançlara saygı duyarım ama kiminse benim dinim ile ilgili olumsuz düşünceleri hoşuma gitmiyor. Tevrat insanlar tarafından işlerine gelecek bir şekilde değiştirilmiştir. Kuran ise sonsuza kadar dokunulmayacak tek kitap. Asla aynı değiller,Kuranın bir cümlesi için kaç tane kitap yazılıyor her 2sini oku derim ya da biri sana arapça okusun öyle huzur buluyorsun ki. Allah var diye inanıyorum,çünkü koskoca Kainat yalnız başına olamaz bir Yaratıcısı vardır. İnancına saygı duyarım!

0|0
    0|1
    • kuranın değiştirilmesine allah izin veriyor da

tevratın değiştirilmesine neden izin verdi

ben arapça okuduğumda da huzur bulmuyorum ne olacak şimdi ?

• Allah hayırlısını bilir! Gözünü öyle bir kaplamışsın ki Kuran ve İslam ile ilgili olumsuz düşünüyorsun belki bu yüzden huzur bulamıyosun

• Allah var. Ben kalp gözüyle görüyorum. Beynim ve kalbim hep İslamdan yana.

1|1
    0|1
    • en azından var var diye insanların kafasına sokmuyorsun

inandım iman ettim diyorsun eyvallah

biz de yok demiyoruz ama var da demiyoruz

bilemeyiz,varlığı da yokluğu da beni ilgilendirmiyor

• Tevrat, Musa'ya

Zebur, Davud'a

İncil, İsa'ya

Kur' an-ı kerim, hz Muhammed'e

şimdi arkadaşım herkesin inancı kendine, aslında bunun tartışma yerinin burası olduğunu sanmıyorum.ama soruna karşılık olarakta söyleyeyim.ilk kitap geldiğinde ona uyulması gerekiyordu.sonra zebur sonra incil ve sonra kur'an-ı kerim.son kitap olduğu içinde buna uymak gerekiyor.aslında hepsi aynı şeyi anlatıyor.bunu anlamayacak ne varki.kimi allah var der kimi tanrı der.ben allah'ın varlığına ve birliğine inanıyorum.sen ister inan istersen inanma.

0|0
    0|1
    • incil bambaşkadır

tevrat ve kuran başkadır

aynı şeyler anlatılmaz

• gizil bende seni destekliyorum saçma sapan sorular soruyorlar kafa nasıl çalışıyorsa yok arapça okuyunca huzur bulmuyormuş bulmassan okuma arkadaşım manyak mıdır nedir

• teşekkür ederim

Erkekler Ne Diyor 7

• şimdi tevrat - incil ve kuran'ı okumak gerekli önce. okudun mu güzel arkadaşım bunları? Ben okudum büyük kısımlarını, özellikle tevrat'ın bir insan eliyle yeniden yazıldığı fikrini benimsedim. Çünkü tevrat Onları (yahudi olmayanları) öldürün, bir yahudini köpeği yahudi olmayan insandan daha değerlidir gibi ibarelerle doludur. Tevrata göre yahudiler seçilmişlerdir. Kuran ise insana önem verir. İnsanın Allah inancını seçmesi gerektiğinden bahseder. İncil'de ise üçleme vardır. Bu insan yazısı olduğu değiştirildiği gerçeğini daha da kuvvetlendirir. Çünkü Pavlus mektuplarında ve Markos incilinin çeşitli bölümlerinde Hz.İsa'nın "Allah tektir" cümlelerine yer vermektedir. Ama bu tevrat'ta yoktur. Yani dinler birbirinin devamı yada oradan alınan hikayelerden yeni kitaplar yazılması ile ilgili olsaydı Kuran'da da bunları görmemiz gerekliydi. Ama Kuran okuyan bir insan anlar ki Kuran bunların hepsinden arındırılmıştır. Kuran'a ve Peygambere inanan insan zaten hadis ve ayetler sayesinde diğer kitapların tahrip edildiğine inanacaktır güzel kardeşim. Saygılar

2|0
    0|0
    • 'şimdi tevrat - incil ve kuran'ı okumak gerekli önce. okudun mu güzel arkadaşım bunları? Ben okudum büyük kısımlarını,'

bunları bir değil bir kaç kere okudum.hatta yorumlarını kuranın tefsirlerini dahi okudum.sen çoğunu okudum demişsin.o halde tamamını oku öyle tartışmaya girelim çünkü verdiğin örnekler ve bilgiler tamamen yanlış.pavlus mektuplarında allah tektir ifadesi geçmez zaten teslis inancını yayan pavlustur.

saygılarımla

• Pavlus'tan Timoteos'a 1. Mektup 2:5 : Bunun gibi, spor yarışmasına katılan kişi de kurallar uyarınca yarışmazsa zafer tacını giyemez

incil elimde kaynağından baktım,netten çarpıtma bilgilerle gelip tartışma derim. 1. mektubunda geçen ayetlerden bi kısmı

''1-2 Mesih İsa'daki yaşam vaadi uyarınca Tanrı'nın isteğiyle Mesih İsa'nın elçisi atanan ben Pavlus'tan sevgili oğlum Timoteos'a selam! Baba Tanrı'dan ve Rabbimiz Mesih İsa'dan sana lütuf, merhamet ve esenlik olsun.''

''Oğlum, Mesih İsa'

• 1.si ben senin kardeşin değilim kardeşim demekten vazgeç

ikincisi netten araştırma yapılmaz kaynağından oku

hoşçakalın

• öldüğümüz zaman ak koyun kara koyun ortaya çıkar.hayata konsantre olup faydalı şeyleri ıskalamamamız gerek.Bir çiçekten böcekten uçan kuştan bile ögrenilecek daha çok şeyimiz var.kuran'ıda bi açıp okumak zarar vermez.içinden anlamadıgınız inanmadıgınız kısımları es geçin.yapılması mantıklı gelen davranışları yapmak için bir kaç gün çabalayın kimsenin tesiri altında kalmadan.aynı şeyler diğer din kitapları içinde geçerli.herşeyi okumakta dinlemekte gözlemlemekte yaşamakta bir fayda vardır.

Bırakalımda kimin dogrusunu yaptıgına Allah . Tanrı , Buda karar versin.Artık inancınız hangisine sadıksa bırakında o karar versin.Onu rolünü üstlenmekten vazgeçin.

Olmadıgını düşünüyorsanız içlerinden bazılarının veya hepsinin böyle düşünmeye devam edin.Bunun kimseye bir zararı yok.

0|0
    0|0
  • Agnostik en iyisi. Hiç birşeye körü körüne inanmayın açıp okuyun. Türkçesini okumayan milyonlarca müslüman var.

0|1
    0|1
  • bütün peygamberlerin aynı topraklarda çıkmasının sebebi dünya kurulduktan beri bu topraklarda savasların olmasıdır! ortadoguda sen hiç ölümlerin durdugun gördünmü ? veya savasların? buradan mantık yürüt! Ayrıca amerika kıtası şuan hristiyan ve hristiyanlıkta 3 büyük dinden birisi yani japonya ve çin'den örnek vererek üstte çıkmaya çalışma ;) kuran tevrat konusuna gelince ikiside allahın kitabı tabiki benzerlik olacak bu çok normal ama sana kısa bi örnek vereyim tevrat'ta faiz kendi akrabalarına haram(yahudiler için geçerli) ama yahudiler dışında dışında faiz haram değildir yazıyor,kuran'da ise faiz tamamen haramdır günahtır kul hakkıdır anladın ? yani eğer hz.muhammet tevratı kopyalamış olsaydı islamdada faiz helal olurdu

;).

2|0
    0|0
  • yaw allahın israillisi niye böyle sorular soruyon boşver burası dini tartışmalar için çok kötü bi yer.

0|0
    0|0
  • Fazla geç olmadan yanlışından dön ey kafir.

0|1
    0|2
    • ronaldo vurdu gol oldu derler böle şeylere güzel kardeşim:D

• Cehennemde yanacaksın

0|0
    2|1
    • umarım cehennem vardır

zulüm eden vicdansızlar yansın,ben yanmaya razıyım

• Amin

Yükleniyor...