Dizilier tarihe uygun olmak zorunda mı? Sinema Türkiye'de kafalar değişmedikçe gelişebilir mi?

Muhteşem Yüzyıl, tarihe uygun değilmiş, adamlar belgesel çekiyoruz diye iddia etmiyor zaten,

Başlıcam şimdi tarihimize artık, bu ne be, adamlar güzel dizi yapmaya çalışıyor, yok tarihimiz yok bilmem ne , bu kafayla tabi sinema sektörü olmaz Türkiye'de, her film tarihe uygun olmak zorunda mı?

O zaman Cüneyt Arkın'ın Osmanlı filmleri de yasaklansın, adam bir sıçrayışta 20 metrelik kale duvarının öteki tarafına atlayıp Bizans ordusunu yeniyor tek başına, Bildiğim kadarıyla tarihimizde üstün güçleri olan uzaylılar yoktu

aynı zihniyet ABD de olsaydı, transformers tarhilerine uygun olmadığı için vizyondan kaldırılırdı, sonuçta ABD tarihinde otorobotlar mı var? dünyada bizden gerzeği var mı acaba...? var gerçi arpalar var...

Güncellemeler:
link

Diziler tarihe birebir uygun çekilmeli diye direten arkadaşlar tamam olur, ama şuda olsun o zaman, bundan bahsemeyecektim, bu güne kadar öğrendikleriniz şeylerin yanında çok ağır gelebileceği için ama, Kanuni'nin aslen Yahudi anneden geldiğini ve ve Yahudiliğin anneden geçtiğini dolayısıyla Kanuni'nin Yahudi olduğunu da dizilerde anlatılsın bu durumda, ne dersiniz, madem gerçeğe uygun, birebir çekilecek, bu da olsun...

0|0
5|2

En İyi Kız Görüşü

• bu bana sihirbazların numaralarını ortaya döküp gururlanma işini hatırlattı.

anlamıyor türk insanının çoğu. ne sanattan ne sinemadan, ne de başka şeyden.

0|1
    2|1

Kızlar Ne Diyor 4

• Olmayan bişey hakkında daha serbest fikir yürütülebilir ,yazılır çizilir .Transformers bilim kurgu-aksiyon türüne girer ve istenildiği gibi kurgulanabilir .Ama yüzyıllarca bu ülkeyi yönetmiş kişileri ,haremden çıkmayan tipler olarak canlandırırsan bu tarihe haksızlıktır.

3|1
    1|1
  • Senin ecdadının tek derdi karı kız değildi kanuninin de tek derdi hürrem değildi tarihimiz doğru yansıtılmalıki ecdadımız rahat rahat uyusun...

2|1
    1|1
    • Belgesel çekiyorsan söylediğin doğru, dizi bu doğru olmak zorunda değil, sinematografi denen bir şey var, bazı kurallara uygun çekmezsen dizi yada film izlenmez, ayrıca sanırım geçmişi olan tek millet biz değiliz, senin o ecdadın dediğin masum, süper iyi niyetli sadece iyilik yapan melekler değildi, padişahların haremlerinde 500 ü bulan kadın olduğunu ve padişahın istediği ile beraber olduğunu öğretmedikleri için böyle masum sanıyorsunuz ecdadımızı...

• teşekkür ederim

• rica ederim :)

• diziler tarihe uygun olmak zorunda degil ama insanlar o dizilerin gercek tarihi yansittigini neden dusunmek zorunda? Dizi yapilacaksa insanlarin zihniyeti ve IQ'su göz onunde bulundurulmali diye dusunuyorum

0|1
    2|1
  • :)

Yani adi ustunde dizi ve dizinin baslangicindada yazior gerceklerle alakasi yok vs..

Diziyi sevmesemde katiliyorum sana insanlar gercekler ve dizinin farkini bilmeli diye dusunuom

0|1
    3|1
    • Teşekkür ederim, şu ana kadar olan cevaplara bakınca, Türkiye'den adam akıllı bilim adamı ve sanatçı çıkmamasına şaşmamak lazım.

• Evet Türk insanının zihniyeti belli - 4 ten :) neyse ben + verdim sana hiç değilse -3 e yükseldi :)

Erkekler Ne Diyor 2

• dünya üzerinde dizi ve filmlerle kötüleyerek çarpıtılan tek tarih türklerin tarihidir ve bunuda en iyi türkler yapıyo millet var olmayan şahısları ülkelerine kahraman yaparken bizim milletimiz 7 düvele hükmetmiş osmanlı padişahını ayrıca padişahlığın yanında islam halifesi olan bir zatı zevke düşkün bugünkü manasıyla harem ağası olarak tanıtıyor... ilk önce harem ne demek onu öğrenmelisin arkadaşım osmanlıda harem denilen şey padişahların ailelerinin yaşadığı yerdir öyle senin dediğin gibi 500 hatunun bulunduğu ve istediği hatunla beraber olduğu biyer değil. padişahlah çocukluğundan beri islam hukukuyla yetiştirilmiş. ve halife oluyorlar harem aile mahremi anlamına gelir aile mahreminede yabancılar giremez islama göre bu yüzden harem denilmiştir. sen şimdi kalkıp halife bir zata zevke düşkün dersen ceddinede ailenede ırkınada inancınada hakaret etmiş olursun şmdiki harem manası başka mahrem olan osmanlı da harem bambaşka... o dediğin dizi yi yapanlar halife ve osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman ın tarihini okurken 42 yıllık taht hayatının 40 yılını at üzerinde geçirdiğini öğrendiklerinde sanırım onlarda senin gibi atı farklı anlamışlar... düntya kendi tarihini öğrenmek için ilk önce türk tarihini öğrenmek durumunda bunuda biliyosun sanırım ve tarihi olmayan milletler yok olmaya mahkumdurlar ve tarih boyuncada bu böyle olmuştur...

3|0
    1|1
    • Hocam bir de Türkçe'yi doğru yazsan, özel isimlerin baş harfleri büyük yazılır, mesela türk değil "Türk" yazılır. Bu da Türk kelimesinin özel bir isim olduğunu, bir değeri olduğunu belirtir.

Bunları öğrendikten sonra Türk Tarihi'ne bakabilirsin.

500 kadın hakkında söylediklerimi de, çok değerli bir tarih öğretmenim anlatmıştı, benim uydurduğum bir şey değil.

• burada benim sana türkçe dersi vermek gibi bir niyetim yok neden mantıklı cevap vermek yerine türkçe yi iyi kullan diyosun garip :)

bizede çok değerli dediğimiz öğretmenlerimiz müfredat gereği cennet mekan Sultan Abdülhamit han ı kızıl sultan diye anlattılar dersimi vatan müdafası olarak anlattılar şapka kanununa itaat etmeyen rizenin bombalanmasını vatan müdafası olarak anlattılar. sultan mehmetin suikastta kurban gittiğini değilde intihar ettiğini anlattılar vs vs

• link atamıyorum tarihi belgeleriyle okumanı tavsiye ederim öğretmenler kesin bir belge değildir hepsi saygıdeğerdir eyvallah ama türkiyede müfredat nasıl hepimiz hem fikiriz dimi arkadaşım tarihlerde belgeler konuşur öğretmenler değil...!

• arkadaşım muhteşem yüzyıl tarihe uygun olmak ZORUNDA çünkü KANUNİ SULTAN SÜLEYMANIN hayatını anlatıyor gidin okuyun KANUNİ nin hayatını ömrü seferlerde geçmiş bir padişahı siz yatak odalarına kapatamazsınız

2|1
    0|0
Yükleniyor...