Mulholland Drive filmini biri bana açıklasın...

dalga geçecek hiç gelmesin uykum var ama az önce mulholland çıkmazını izledim ve film gayet normal giderken son yarım saatte kafam allak bullak oldu her şey birbirine karıştı filmin yorumlarını okumuştum kimse anlamamış zaten ben de merak edip izledim ilk başta bunu mu anlamamışlar yaa derken son yarım saatte o yorumların neden yazıldığını anlamış oldum filmi izleyip anlayan varsa anlatsın aklıma takıldı uyuyamıyorum bir de bütün kızları sarışın kısa saçlı yapmışlar sanki inatla kafamız karışsın diye hangi sarışın hangisi en çokta onu anlamadım

Güncellemeler:
psikolojik film önerisi olan var mı

0|0
1|12

En İyi Kız Görüşü

• Al biri senin için yorum yapmış oku bakalım ;

altta 10 sene önce beyazperdeye yazdığım yorumun aynısını yazıyorum.filmi anlamayanlar için bi rehber olabilir.ayrıca neden beğenmediğimide belirtmiştim yorumumda:

yazacağım yorumda filmi açıklayan cümleler bulunacak.o yüzden filmi izlemeyenler devamını okumasın lütfen (spoiler:)

bu filmin çok karmaşık bulunmasını anlıyorum ama sırf sadece çok karmaşık diye başyapıt olarak adlandırılması çok saçma gelio bana.heleki bu filmini izledikten sonra david lynch in filmlerinde kullandığı tekniğin çok basite kaçmak olduğu fikri iyice oturdu bende.yani bu adamın yaptığı tek olay kurgu karmaşası yaratarak inanılmaz basit bir konuyu anlaşılmaz kılmak.bunuda çok basit bi şekilde yapıyor.kurguyu 2 ye hatta 3 e ayırıyor.gerçek zaman kurgusu,gerçek zamanda geriye dönüşlerin kullanıldığı kurgu ve gerçek zaman diliminde görülen olayların, kişilerin simgelerinin kullanıldığı rüyalar.

bu filmi ele alacak olursak aynı şekilde 3 kurgu var.filmin en başından mavi kutunun açıldığı kısma kadar olan kısım betty nin (Diane Selwyn) rüyası.mavi kutunun açıldıktan sonraki kısım ise gerçek zaman örgüsüne geçilen ksım.ama bununlada kalmıyor bu seferde geriye dönüşler başlıyor.olay şu aslında Diane Selwyn (betty) in rolünü çalan ve kendisini rolünü çaldığı filmin yönetmeni için terkeden lezbiyen sevgilisi camillayı (rita)kıskançlık sonucu kiralık katil turarak öldürtmesi.sonundada yaşadıı travma sonucu intihar etmesi.filmin başından mavi kutu açılıncaya kadar Diane Selwyn in rüyasını görüyoruz aslında. rüyasında kendisini restoranda gördüü garson kız betty yapıor.sevgilisi camillayıda güzellik sembbolü olan rita (hayword).restoranda o restoranla ilgili kabus gören adamda yine bir simge çünkü gerçek hayata dönünce anlıyoruzki kiralık katili yine o restorandda tutuyor.rüyada 2 kere karşımıza çıkan kovboyuda gerçek hayatta yönetmenin verdiği partide 2 saniyeliğine görüyor ve böylece rüyasına dahil oluor:)hatta o kovboy david lynch tarafından seyirciyede ipucu vermekle görevlenfiriliyor.yine rüyasında gördüğü filmin en başındaki trafik kazasıda gerçek hayatta camillanın limuzini durdurup içindeki Diane Selwyn i ormanın içinden sürpriz parti için malikhaneye götürdüğü yerde oluyor.mavi anahtarsa kiralık katil tarafından camilla öldürüldükten sonra Diane Selwyn e veriliyor bunuda rüyasında mavi kutuyu açan obje olarak görüyoruz.bide şu var tabii mavi kutu açılıp gerçek hayata dönülünce herşey bitmiş camilla ölmüştür.Diane Selwyn de perişan haldedir zaten.bundan sonra ise zamanda geriye dönüşler başlarki buda seyircinin kafasını hepten karıştırır.

ama yazının başındada dediğim gibi çok basit bir yöntem bu bence.konu inanılmaz basit.senaryoda sadece kıskançlıkla işlenen bir cinayet var ortada.gerisi sadece kurgu çorbası.memento bence bu filmden çok daha iy

1|1
    0|0
    • yazan kişi sonunda momento dan bahsetmiş ya zaten bu film biter bitmez dedim ki momento 1 bu 2 ama momentoyu anladım o cidden çok iyiydi ama bu film de yazan kişi diana ve betty aynı kişi demiş ama o iki kız farklı allah'ım hala anlamadım yazanda soğru düzgün anlatamamış zaten bir kaç kere daha okuyayım ben anlarım belki :'((

• sağol yinede

Erkekler Ne Diyor 12

• 3 defa izledim yne bir şey anlamadım

1|0
    0|0
    • senin durum benimkinden de kötüymüş :) 3 kere izlesem anlarım kesin ama film uzun olunca izleyesi gelmiyor insanın

• Leo,nun son filmiydi sanirim zamanin icinde geciyo

1|0
    0|0
  • Kubrick denen gerizekalının filmlerinden oldum olası nefret ettim. Entel mallar kendilerini zeki göstermek için bu aptal filmleri göklere çıkarıyorlar. Sorunun cevabı basit, filmde anlaşılacak birşey yok zaten, herşey saçmalıktan ibaret.

Psikolojik film derken tam olarka ne kastettiğini anlamadım ama sanırım "Memento" seni keser, harika filmdir. Aklıma gelirse daha yazarım.

1|0
    0|0
    • yalnız o filmin yönetmeni Kubrick değil David Lynch, momentoyu izledimbence de çok iyi bir film bu tarz başka varsa olabilir

• yorumda yazdıklarının hepsini izledim sen cidden uykulusun yaa :)

• sadece son ikiyi değil diyince ne bilym... haklısın gözlerimi sırayla açarak yazıyorum yoksa kapanıyolar

• izlemedim güzel mi tavsiye ediyormusun filmi? sıktı mı seni izlerken ?

1|0
    0|0
    • ben filmi çok duydum çok övmüşler filmi hatta hala filmin sonu araştırılıyormuş kimse çözememiş ben de mal gibi ben çözerim diye izledim her şey gayet normal gidiyordu ki son yarım saat sıçtı film yani ne ben bir şey anladım onca izlediğimden ya şuan ne yazacağımı bile bilmiyorum kafam çok karışık izle desem son yarım saat aklın karışır küfür edersin diye korkuyorum :D sorun yok diyorsan izle hatta sen izle anlarsan bana da anlat :D

• sanada :)

• su an bbenim pc ölü durumda kardeşim ustune cay dokmus :D CAY modasında diyelim yada ama yarın gizlice ve açıklamasını yapıdan sana mutlaka . Bugune kadar çözemediğim dava olmadı bunu da çözerim elbet :D

1|0
    0|0
    • momentoyu izledin mi

• yok valla ismini bile ılk duydum :)

• diyecektim onu izleyip anlamdıysan buna hiç uğraşma :) ama izleyin de anlatın lütfen ya valla çok taktım :)

• tavsiye ediyorsan filmi izleyip yorumu yapabilrim :D

1|0
    0|0
    • izle bekliyorum iki buçuk saat sonra yorum at (en azından anlayıp anlatma ihtimalin var kötü olsa bile izle derim valla :D) psikolojik film beğeniyorsan izle tam psikolojik yani sinir oldum

• bugün pskolojimi bozmak için izlicem :D

• Uyumaya karar veriyorum tam o dakikada aklıma bugün günlerden pazar olduğu geliyo tekrar ayaklanıyorum..

1|0
    0|0
  • fiilmin ismine baksana niye anlamadığını analrsın .: filmin ismi zaten normal değil sonunda çıkmaz var:):)

1|0
    0|0
    • allah'ım bu espri görünümlü cümleden sonra hiç uyuyamayacağım kesin :D

• psikolojik film istiyorsan inception, zindan adası filmlerini izle en iyileri bunlar

1|0
    0|0
  • uyu Sen en iyisi,anca toparlarsın kafanı :))

1|0
    0|0
    • ah romeo romeo neden romeo'sun sen dvgrrfghr

• izlemedimde senin için izleyip anlatmamı istermisin

1|0
    0|0
    • çok iyi olur :D iki buçuk saat sonra cevap bekliyor olacağım dfbhs

• amca bir daha yorum atma lütfen geleni de kaçırma belki bilen varsa cevap versin bari, amca sen uyu bence

• bişey anlamadıysan çok saçma demekki iyi uyuyorum ben kib

• valla ben şimdi mesaiye başladık sen ise daha uyuyamamışsın ne ters bi dünya

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...