Tesettür hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tesettür hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce muhafazakarlaşıyor muyuz, dini giyim hakkında ön yargılarınız var mı ?

0|0
13|16

En İyi Erkek Görüşü

• Kapanmak, Allahü tealanın emridir. Bir Müslüman bundan rahatsızlık duyuyorsa, Kur'anı Kerim'den rahatsızlık duyuyor demektir. Kur'anı Kerim'den rahatsızlık duyan, imanını gözden geçirsin. Hee Müslüman değilim diyorsan, ona bir şey demiyoruz. Elbette Müslüman olmayan bir kişi buna sıcak bakmaz ya da bakar sorun değildir. Bizim Müslüman olmayanlarla bir derdimiz yok. Ancak Müslüman olup da saçma sapan siysete bağlayan, buna karşı olan için üzülürüm. Allah kalp gözlerini açsın...

8|3
    2|1

Erkekler Ne Diyor 15

• Kafamızın içini saran örümcek ağlarının görünmemesi için ayrıca dışarıdan da kapatmak gibi bir durum. Muhafazakarlaşmaktan çok güne ve ortama ayak uydurmaya döndü bizim yaşadıklarımız.

Yıllardır tanıdığım bir çok insanın her geçen gün kapanmaya başlaması, yıllarca keyifli rakı masası muhabbetleri yaptığımız insanların aniden alkol düşmanı olması, abdest almayı bilmeyenlerin beş vakit namaz kılar hale gelmesi, günaydınların yerini selamunaleykümlerin alması, çağdaşlıkta birbirleriyle yarışanların şeriata sıcak bakar olması, bana insanların aslında ne kadar iki yüzlü, ne kadar sahtekar ve yapmacık olabileceklerini göstermekte, ortama uymak, birilerine yaranmak uğruna ne kadar şerefsiz, ne kadar kişilik ve karakter yoksunu zavallı olunabileceği konusunda fikir vermektedir.

Bugün komünist bir devrim olması halinde bu şerefsizlerin hepsinin elinde kızıl bayrakla en ön saflarda yer alabileceği konusunda zerre kadar endişem yoktur. Böyle bir toplumun nereye gittiği yada gidebileceği konusunda da fikir bile üretmek istemem.

2|1
    0|0
  • Herkes özgür ne giyerse giysin, neye taparsa tapsın ... Kimse kimseyi kıyafetine göre yargılamasın ...

Ama cemaatleşmede olmasın ... En sevmediğim şey , en nefret ettiğim şey ... Kapalı bir kız görünce ona örümcek kafalı denmesin , mini etek giyen, dekoltesi olan kıza da o...u damgası vurulmasın ...

isteyen istediğne tapar, yer içer, giyer kuşanır ...

4|1
    1|0
  • Örtünmek tabiki FARZDIR aşağıda ayet mealini yayınladım.

Neden bu tesettüre bazıları bu kadar uzak ve öcü gibi bakmaktadır.Allah ın emri olan bir şeyi neden başkalaştırıp farklı kulplar takıp yok kalp temizliği yok bilmem ne bahaneler uydurup vicdan rahatlatma yoluna gitmeyi benimserler aklım almıyor.Allah emretmiş ise inanan insanların uymaktan başka çareleri yok ha uymuyorlar ise günahları kendi boyunlarına.

Günümüz de sokaklar da bazı kişiler tesettür altın da kendilerini teşhir etmektedirler buna da şiddet ile karşı olduğumu söylemeliyim.Tesettür bir kadının vücut hatlarını hiç bir şekil de belli etmeyecek biçim de örtünme şeklidir. Başa eşarp bağlayıp dudaklar boyalı makyajlı alta kot üstte badi her taraf sıkıştırılmış şekilde sallana sallana milletin bakışlarını üzerine toplayarak dolaşmak değildir.

Tesettür bir kadını kendini kocasın dan başka tüm gözler den sakınmasıdır. Kadın kendini millete değil kocasına beğendirmek için evinde süslenmeli dışarıya çıkar iken değil.

Benim görüşüm bir kadın Erkeğin dünyada ki en değerli hazinesi kıymetlisidir sanırsam kimse hazinesini millete göstererek dolşamak istemez ben şahsım adına istemem.Benim kıymetlime giyimin den dolayı göz değmesi benim içimi acıtır vicdanımı sızlatır ki onu koruyamadım diye kahrolurum.

ahzap suresi ayet 59 :

[>

yukarıda sunulan Kur'an ayetleri örtünmenin gereğini belirtiyor, tabii ve su'ni güzelliklerin açığa vurulmaması hakikatini duyuruyor, vucüdü baştan aşağı örtecek bir giysiye bürünmesini bildiriyor ise de ayrıntıya inmiyor. ancak Allahın Resülünün mevzü ile ilgili diğer hadisleri çıplaklık da olduğu gibi bizi aydınlatıyor ve islami örtünmenin özelliklerini açıklıyor ve bu yazılar son günlerde tartışılan "Kur'an da örtünmekle ilgili ayetler varmı" tartışmalarına da son noktayı koyuyor.

0|0
    0|0
  • ben izmirdeyim. tesettürlü olanlarda artış görmedim

zaten her zaman var olan bir şey. tabii şahsen artmasını isterim..

4|0
    0|1
  • Altta arkadaşlar zaten konuyu açıklamışlar;Kişi kapanmayı inkar etmediği sürece müslümandır kardeşimizdir.(La İlahe İllallah ,Muhammedür Rasulullah kaidesi ile beraber). Şimdi Yapılan karşılıklı yanlışlar toplumumuz da şu kapalı kız süsleniyor falan iyi değil ama en azından bir çabası var. O kız ben müctehidim falan mı dedi kendisi hocamı yo , o kızı islamın başartüsünün merkezine koyupta başartüsünü kimse yargılıyamaz.Kişinin yaptığı yanlışlıktır.[Daracık giyinen ,baş örtülü olup bi tarafları gözükenler ab ayrı zaten]

Şunu unutmamak lazım saç mahremdir ama saçtan öte mahrem yerler vardır.

Açık olan kardeşimiz vardır, kapanamamıştır. Ama diğer konularda belki çok üstündür.Bilemeyiz.[Aşırı derecede acık mini etek giyen gögüsleri fora kişiler vardır. Bunlar müslüman olabilir,öyle dinsiz muamelesi yapılamaz bu kimselere]

0|0
    0|0
  • Çok uzun bir konu fakat özetlersek; bence herkesin düşünce özgürlüğü vardır.İsteyen istediğini yapar.Diğer insanlarda saygı göstermelidir.

0|0
    0|0
  • İslamiyette zorlama yoktur.Allah insan a akıl vermiş kullansın diye sen o aklı kullanamıyorsan o Allah ile senin aradanda olan bir şeydir beni ilgilendirmez.

0|0
    0|0
  • tesettur islamda olan biseydir kurani kerimde nasil giyinmek gerektigi yazar basini kapatip bakaa yerlerini acarak tesettur olmaz yada gecen birda bi kizin sordugu gibi kalca gogus bel olculerim bunlar tesetture girecem acaba yakisirmi? diye tesetture girilmez kapanmak tarz degil farzdir her kapanan namus abidesi olmasigi gibi her acik kizda namussuz DEGILDIR adabiyla orunene saygim olur gerisini Allah bilir

0|0
    0|0
  • Tesettür, bana bakma demektir, bu yüzden dini İslam olan bir toplumda ön yargı beslemiyorum.. :)

0|0
    0|0
  • muhafazakarlaşıyor muyuz? ne zaman türkiye muhafazakar olmadıki? inançlarını herkes hürce yaşasın...karışmam...tanrıya inanmayanları rahat bıraksınlar ama...

1|0
    0|0
  • Herkesin bir popisi vardır

0|1
    0|0
  • herkez istediği gibi giyinsin,kim neye inanmak istiyorsa ona inansın,bunları tartışmak bile çok anlamsız

0|0
    0|0
  • siyasi simgeden baska bişey değil bak hepsi demiyorum ama coğu -üstü minare altı ker.. ama sorsan ben kapalıyım :D

0|0
    1|0
  • tesettür dini giyim değildir

0|0
    0|0
  • isteyen istediğini giysin bana da karışmasınlar sorun yok benim için.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Tesettür Allah'ın kullarına bir emridir. Allah'ın sözü üzerine söz söylenir mi? Rabbim hiçbir emrini kendisi için vermiş değil. Bütün yasakları ve farzları biz insanların iyiliği içindir.

Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) cilbablarını (dış örtülerini) üstlerine almalarını söyle. Onların tanınmaması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

(Ahzab suresi: 59)

Sadakallahül azim

TESETTÜR ÖNCE ERKEKLERE FARZDIR: NUR suresi'nde önce "mümin erkeklere", sonra "mümin kadınlara" hitap edilir.

Sûrenin 30. ayeti, "Mümin erkeklere söyle..." diye başlar, 31. ayeti ise "mümin kadınlara söyle..." diye başlar. Erkeklerin tesettürü ile kadınların tesettürü arasında bir ayetlik öncelik farkı var demek ki...

Tesettür önce bakışla ilgilenir, bakılan şeyle değil: Nûr suresinde "mümin erkeklere de mümin kadınlara da öncelikle "bakışlarını haramdan kısma"ları söylenir.

"Mü'min erkeklere söyle: gözlerini sakınsınlar...""Mümin kadınlara söyle gözlerini sakınsınlar..."

Tesettür sadece başını örtmek değildir: Nûr suresinde başörtüsü sorumluluğu olmayan erkeklere de, başörtüsü sorumluluğu olan kadınlara da "ırzlarını korumaları" söylenir ki, ırzı korumak başı açık erkeklere de başı kapalı kadınlara da farzdır, başını kapatmış olsa da kadınlar ırzını korumuyor olabilir, başını ört(e)mese de kadınlar ırzını koruyor olabilir. Başının açıklığı dert edilmeyen bir erkek de "ırzını korumayarak" tesettürsüzlük yapabilir.

Tesettür önce iman etmektir: Nûr sûresinde "iman eden" erkeklere ve "iman eden" kadınlara tesettür emredilir.

3|0
    1|1
    • Eğer ki tesettüre ön yargı ile yaklaşılırsa hani o çok sözü edilen özgürlük ? Bırakalım kim neye inanıyorsa nasıl yaşamak istiyorsa öyle yapsın.

• Özgürlük savunucuları kapalı kızların okula gitmelerini gereksiz görüp kapalı hanımlar göz zevkimi bozuyor diyor. Asıl özgürlük savunucuları bizlerin özgürlüğünü kısıtlıyor. Her insan eşittir? Laf.

• Aynen öyle güzel kardeşim... Sırf tesettürlü diye okula almamak ne biçim bir saçmalıktır? Necip Fazıl Kısakürek'in bir sözü geldi aklıma... Başörtüsü bilime engelmiş! Siz uzaya mekik gönderdiniz de, başörtüsüne mi takıldı?

• Açık insana da kapalı insana da herhangi bir damga vurulmasına karşıyım. Herkes bir birey olarak değerlendirilmeli, kimsenin yaptıği hata diğerlerine mal edilmemeli...

Bırakın herkes istediği gibi yaşasın.

Ayrıca tesettür de sadece giyimden oluşmaz, kişinin hareketleri, sözleri, bakışları, edebi... Hepsi bir bütündür.

3|0
    0|0
  • Evet önyargım var ve itiraf ediyorum bunu zorla oluşturdular ...

4|2
    4|3
    • Önyargını mı zorla oluşuturdular, tesettürü mü?

• Siyasi simge haline gelmesine kesinlikle ben de karşıyım. Tesettüre girip süslenip gezenler... Böyle kişilerden dolayı tesettüre önyargılı bakanları hangimiz suçlayabiliriz ki? Sen de haklısın.

• esıtlık var gıbı gozukuo herkez ozgur ısteyen ıstedgıını gıyer aynı zamanda sokakta sortta gıyorlar kısa kapananlardada cok artıs var herkez ozgurce yasamalı tercıhlerını

0|0
    0|0
  • tesettürlü tüm arkadaşlarım onla bunla sevişdikleri için artık iyi bakmıyorum..bide makyaj yapmaları yokmu..dinimizi yanlış tanıtıyorlar..tesettüre karşı değilim...kapanabilirim her an..babam hacı zaten..ama şu kızlar yokmu resmen iğrençleşdirdiler müslümanlığı...tesettüre girmiş..eve gidip çırılçıplak soyunuyor erkek arkadaşıyla..ne anladık biz bu işden...dini için kapanan makyaj bile yapmıyor..herkesin ne yapmak istediği o kadar belliki.

1|1
    1|0
  • bence herkes istediği gibi giyinmeli sonuçta nasıl bi insan etek de giyebiliyorsa onlarda kapalı giymekte özgürdür. tek kafama takılan şey o kapalı giyinipte tonlarca makyaj yapanları anlamıyorum bence daha çok dikkat çekiyolar madem bişey yapıyolar bari tam yapsınlar benim saygım var.

0|1
    0|0
  • Önyargım yok, karışmam kimseye. Kim ne isterse giysin, yeter ki onlar da kimseye karışmasın. Yoksa fena karışırım.

0|1
    1|1
  • Artık öyle bir giyiniyorlar ki,kapalı kadından tahrik olan barzolar bile var.Yazık..

1|1
    0|0
  • Yoo muhafazakar kesim kadar Sol kesimde fazla.. Ön yargım yok kim neyi nasıl istiyorsa onu yapabilir birbirlerini kötü derece yargılamadğı sürece..

0|0
    0|0
  • Neden olsun herkes istediği gibi istediği şekilde giyinmeli bence bunu sorgulamakta bize düşmez..

0|0
    0|0
  • allasen öyle muhafazalsmami olur bu zamanin göya tesettürlüleri aciklardan daha cok dikkat cekiyolar onyargili olmaya gerek yok masallahlari var

0|0
    1|0
  • tabikide hayır öyle bir önyargım yok

0|0
    0|0
  • kadinlarin kumaslarla (genelde siyah) kafasini kapatarak saklamasi olayi. abartanlari vardir, gözlerini bile göremezsiniz.

0|0
    2|0
Yükleniyor...