Bana Osmanlı Padişahlarının kudretini anlatır mısınız?

Özellikle Fatih Sultan Mehmet'ten bahsedin. Kim neler biliyor bu büyük liderin hakkında?

0|0
6|21

En İyi Kız Görüşü

• Fatih Sultan Mehmed Han'ın bilgisine ve zekasına ,Kanuni Sultan Süleyman Han'ın yöneticiliğine ,Sultan ll.Abdülhamid Han'ın statejik dehasına hayranım

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Şehzade katli, Devletin devamı için alınan karar. Osmanlının gücü devamlılığından gelir denir.

sonuçta doğru olsaydı yeterli olsaydı bu katletmeler osmanlı Devleti halen yaşardı..

Onlar için alınan kararlar herşey vatan için idi. Sonuçta Fatih Sultan Mehmet büyük bir padişahtır.

Özellikle polıtık zekası askeri zekasından dolayı bile... İstanbul fethinde kapıları açan Ortodks kilisesi papazları ile anlaşmalarını unutmamak gerek..

0|0
    0|0
  • Efendimiz(s.a.v)'in güzel dudaklarından dökülen padişahtır O..

Abdülhamit de,/misalde hata olmasın,Mekke tren yollarına keçe döşetmiştir Efendimiz(sav) rahatsız olmasın diye:)

Sultan Süleyman,aşk adamı,sözcüklerin ahengine aşık eden Padişah:)

Bunları paylaşmış olayım.Hayırlı Cuma'lar.

1|2
    0|1
  • bunu hiç unutmam bak mimar Sinan'ın yaptığı Cami'yi beğenmeyip ellerini kestirmişti. mimar Sinan'da Fatih Sultan Mehmet'i dava etmiş işte tam Fatih Sultan Mehmet'in eli kesiliyodu mimar Sinan vazgeçmişti sonra o zaman Fatih Sultan Mehmet'e de ceza olaraktan mimar Sinan'ın hayatı boyunca ona yetecek kadar para verecekti öyle de yaptı ama mimar Sinan insan içine çıkmıyodu gelen paraları da insanlara filan dağıtıyodu işte Ali yok mu arkadaşı olan ona yusuf diyo filan işte o ona her gün yalvarıyodu çık bi diye filan işte bir gün askerler geldi mimar Sinan'ı götürdüler parayı altınlarını kendi zimmetine geirdin diye halbu kere öyle yapmadı ya neyse işte Ali Sultan'a onun parayı fakirlere verdiğini filan söylüyodu en sonunda Fatih Sultan Mehmet araştıralım o zaman dedi ama zaman kalmadıydı cellatlar mimar Sinan'ın suçlu oldunu düşünüyolardı onlardan baya bi dayak yedi işte adam ölürken kendisini yaptığı her şey için suçlurkene vefat etti

0|0
    0|0
    • mimar sinan değil başka bir rum mimar, mimar sinan kanuni zamanında yaşamıştı

• yalnız o bildiğimiz mimar sinan değil, Sinan atik diye bir mimardı ve de hatırladığım kadarıyla Rumdu. Mimar sinansa Fatihten çok çok sonra kanuni döneminde onun oğlu 2.selim, ve padişah 3.murat dönemlerinde yaşamıştı ;)

• doğru lan özür dilerim vallahi karıştırmışım

• 21 yaşında istanbul'u fethetmiş birisi sonraki fetihlerin öncesi yavuz sultan selim sina çölünü geçebilen 2.kişi doğuyu fethetti yavuz sıra geldi batıya burada da yavuzun oğlu kanuni sultan süleyman devreye girdi viyana'ya kadar gitti kanuni daha fazlasın ömrü yetmedi

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Şu insanların klavye delikanlılığına bitiyorum ha!

Adam padişah çocuğu olarak doğdu; bu bir şans, doğrudur.

En iyi eğitimleri aldı, bu da bir şans, bu da doğrudur.

En iyi orduları kumanda etti, bu da bir şans bu da doğrudur.

Hiç bir zaferi tek başına kendisi kazanmadı, bu da doğrudur.

Lakin adama demezler mi, sana ne be deyyus padişahın annesinin kim olduğundan, sanane hangi oğlanları becerdiğinden... Çok meraklıysan oğlan olmaya, bu memlekette seni becerecek yeterince Fatih var...

Not: Adamabi nickli cahiledir bu laflar...

1|0
    0|0
  • yanlış hatırlamıyorsam ilk kardeş katili padişahtır kendisi.. oldukça da şanslıdır.. zira yine yanlış hatırlamıyorsam büyük toplar döktürmesiyle ünlü bu padişaha bu top çizimlerini götüren balkanlı mucit daha önce birkaç avrupa ülkesine bu top çizimlerini götürmüş ancak kendilerinden negatif yanıt almıştı.. diğer ülkelerin bu savaş makinesinin değerini anlayamamış olması mehmet han a büyük avantaj sağlamıştır.. zira bu gerçekleşmiş olmasaydı haçlı ordusuyla ve toplarıyla anadoludan sürülmüş olmamış işten bile olmayacaktı..

0|0
    0|0
  • Biliyorum çok eksi alacağım ama...

Osmanlı padişahlarının çoğu haremde dünyaya gelen anası babası resmi olarak evli olmayan devşirme kişilerdir.

X İmparatorluğu Osmanlıya cariyeler gönderir. Padişah seve seve kabul eder. Padişahın öz karısından çocuğu olur. Haremden de bi çocuk peydahlanır. Zamanla haremden çıkan çocuk diğer çocuğu öldürür böylece tek varis kendi olur. Bu durumda tahta geçen padişahın annesi ve babası resmi evli olmadığı günümüzde kullanılan ama benim buraya yazmayacağım bi lakaba uygun görülür. Ana türk olmadığı için padişah çoktan devşirme olmuştur zaten... Soyuda buna göre devam eder...

Ben osmanlı torunu değilim. Olmakta istemem. Ben sadece TÜRK oğlu TÜRK'üm.

1|1
    1|1
    • padişahların bilinmeyen onlarca çocuğu varmış zaten haklısın bence

• daha fazla saçmalan mumkunse devam et.

• aynen katılıyorum benim osmanlı ile bir alakam yok mümkünse benden uzak olsun

• Kıçı kırık Estonya, Litvanya veya ömrü köle, bir ülkeye bağla yaşamış birçok toplum tarihleri ile guru duyarken Medeniyetlerin ilk yıllarından beri bulunan hen zamanı değerli ve anlamlı tarihimizi gençlerimiz nasıl değerlendiriyorlar gördüm. Çok üzüldüm. Fatih sultan Mehmet Han Osmanlı İmparatorluğunda Yavuz Sultan Selim'den son en çok yararı olan kişidir.

Kabiliyeti ve bilgileri tartışılmaz.

Zevk düşkünü olarak yukarıda yazan arkadaşlarım söyler misiniz bir kişi hangi ara 6 tane dil öğrenecek. Tercümana ihtiyaç duymamıştır. Babası küçük yaşında kabiliyetlerini gördüğü için tahtı bırakmıştır ( gerçi sonra tekrar 2. Murat tahta geçmiştir).

0|2
    0|0
    • haklısın bu insanlar sinirimi bozuyor hepsine lanet olsun, kendi tarihlerini kötülüyorlar artık bıktım bu insanlara laf anlatmaktan "Türk çocuğu tarihini öğrendikçe daha büyük işler başarmak için kendinde güç bulacaktır "-Atatürk, ama bu insanlar kendi milletini kötülemekten başka bi bok yapmıycak

• Tam bir devlet adamı, hükükümdar. Devletin geleceği için kundaktaki bebeği katletmeyi yasallaştırmış kişi. Ailecek hayranıyız <3

1|2
    0|2
  • Hristiyanlık hakkında çok araştırma yapmıştır. Kimileri Hristiyan olduğunu söyler, kimileri de Hristiyanlığa geçmeyi ciddi şekilde düşündüğünü. Ancak her durumda Rum'lara "Bana dininizi anlatın" diye yazdığı mektup ve Rumlar'ın bu mektuba cevap olarak yazdıkları Hristiyanlığı en ince ayrıntısına kadar anlatan yazı bugün arşivdedir.

0|0
    0|0
  • Hristiyan bir vatandaş ile davalık olduktan sonra mahkemece kendisine el kesme cezası verilmiştir. Kendisi de makamını kullanmayarak mahkemenin verdiği cezayı kabul etmiş, bunu gören Hristiyan vatandaş çok etkilenmiş ve davasından geri adım atmıştır ve derhal Müslüman olmuştur. İşte, o böyle adil birisiydi.

1|1
    0|2
  • Fatih'in annesi gayrimüslim bir köledir, ölümünden sonra Türk-Acem efsanelerindeki cennetkuşu hümadan esinlenilerek Hüma Hatun olarak adlandırılmıştır. üvey annesi Mara Brankovic Hatun tarafından yetiştirilmiştir. Hayatı boyunca 7 kadınla evlendiği, bunlardan 4 tanesinin gayrimüslüm olduğu bilinmektedir. Ayrıca tarihçiler arasında Osmanlıda oğlancılık ve Fatih'in bazı şiirlerini genç oğlanlara ithaf ettiği konusu tartışılmaktadır.

0|0
    2|3
    • kendini bişey biliyormuşsun zannetme iyi aç oku tarihini

• Adam 21 yaşında çağ kapatıp, çağ açmış, sen acaba hangi i*neyi s*kti diye geyik yapıyorsun... Öyle klavye başında çamur atmak kolay tabi, onun yaşında askerde anca tuvalet yıkar senin gibiler...

• Yahu arkadaşım neden bu öfke bu galeyan anlamadım ki, inkar mı ettik yaptıklarını? Hakkında ne biliyorsunuz bu adamın demiş soran ben de bildiğimi yazmışım, sadece kahramanlıkları mı yazmak gerekiyordu? baştan söyleseydiniz yalardık biz de biraz herkes gibi olur biterdi. Neden zorunuza gidiyor gerçeklerin acı tarafı anlamadım. Bunlar da tarihi bilgiler. Kabullenmek gerek.

• Fatih sultan mehmeti anlatmaya kelimeler yetmez adam o kadar mübarek bı ınsankı Peygamberimiz S.A.V 'in hadisinde övgüye layık olmus bi insan daha soze gerek yok şimdikiler cenabet gezerken adam 9 Yaşında hafız,14 Yaşında Padişah, 21 yasındada istanbulu fethedip yani çağ acıp kapatmıs bı ınsan

1|0
    0|0
  • sırrımı bilen sakalımı keserim diyen bir Lider. Ayrıca iğnelemeden geçemiycem amelenin birini Fatih sultan mehmet haramde kovalamaç oynayacak zamanı bulamadı savaşmaktan :) bir tane eşi olmuştur ve hayatta en çok sevdiği üç şey istanbul, karısı ve karısının üstünde ki yasemin kokusudur.. O yuzden mantık ve fikir köprülerini tam olarak yerleştiremeyen ve hala bir taraf tutmanın zaten bölmek oldugunu idrak edemeyen bir insan objektif davranamaz.. sinirlendim aga kusura bakma

1|0
    0|0
  • aradıgın cevap burda kesınlıkle ızle link

0|0
    0|0
  • Haremlerine bakınca kudretinin anlaşılması gerek diye düşünüyorum :) O kadar hatunla başedebilmek nedemek :)

Kondisyon, güç, kararlılık vs vs.

Kudretin dibi varmış adamalrda :) çıkış noktasıda diyebiliriz :)

0|1
    0|0
  • Bu kitap tamamen Fatihten bahsediyor, al oku :)

link

1|0
    0|0
  • mesir macunu

0|0
    0|0
  • Fatihi kendi milleti bile kötülüyor doğru kaynakları araştırmadan iftiralara inanıyorlar, tarihini bilmeyen it peşinde gezer derler onlar itten bile aşşağılık

0|0
    0|1
  • adam öldürmek ve haremde kovalamaç oynamak işte bütün mesele bu...

0|2
    3|2
  • FSM çağ açıp çağ kapatan bir adam başka bişi yazmaya gerek yok

0|0
    0|0
  • eşcinselmiş dyolar

0|0
    0|0
    • tabi tercihi bizi ilgilendirmezde bebek katili

• Osmanlı padişahları müslüman ama bir sürü genç güzel cariyelerle yatan insanlardı. Kardeş katline izin veren bir padişahtı fatih de. şeyhulislam da islamın gereklerini eğil padişahın isteklerini sözde onaylıyordu. Osmanlı yükselme döneminde fransanın oynadığı dansı kaldırmış görünüşte güçlü bir devlet ama özgürlüğe kelepçe vurmaktır bu. Ve fransa o dönemde başlamış sanata ve biz sanat düşmanı kesilmişiz günah diye ama sarayda cıtır cariyelerle ytmak günah değildi onlara. Bana göre en büyük türk Atatürk. Fatihin emrinde binlerce ordu ve çok zengin bir devlet vardı. Ama Atatür'ün elinde ne asker ordu, ne devlet, ne para hiçbirşey yoktu ve sadece tek şehir için ve tek bir devletle savaşmamış. Atatürk'ü sevmeyen bazı osmanlı yandaşları müslüman cübbelilere gelsin en büyük türk Atatürk.

0|1
    1|0
    • hay agzını opuyum adamlar benim atam fatih sultan mehmettir deyip atatürke küfür edenleri bile var alayı faşist bunlarınn ben kendi adıma osmanlıdan nefret ediyorum

• bence sultan süleymandan başka bence kudretli padişah yok ..

0|0
    0|0
  • Vakit yaklaşıyo gerçi hadi anlatıp gideyim.

Mısır seferinde, Yavuz Sina Çölü nü geçerken (ki tarihte geçebilen 3 kişi vardır) atından iniip yürümeye başlar. En yakın adamı sorar, Efendim, siz de atınıza binseniz? Yavuz derki;

"Koskoca Peygamber efendimiz önümde yürüyüp bana yol gösterirken,onun arkasından ata binmemi nasıl beklersin?"

bre ahmak diye bitirmiş de olabilir :-)

hayırlı cumalar..

1|0
    0|0
Yükleniyor...