Squat yaptıktan sonra dizlerim ağrıyor, nasıl engelleyebilirim?

Spor yapmayan biri değilim, küçüklüğümden beri düzenli yüzüyorum ve haftada 2 gün pilates yapıyorum 2-3 yıldır. Şu squat olayına da bir girişeyim dedim, hatta sportif bir insan olduğum için ağırlıkla bile çalışırım diye düşünüyordum. Ağırlıksız çalıştıktan sonra bile dizlerim ağrıyor. Bunun olmaması için önerebileceğiniz bişeyler var mı? Duruşunu şöyle düzelt, öncesinde sonrasında şu hareketleri yap diye?
Bir de bendeki diz problemleri biraz genetik galiba, baba tarafı hep dizlerden sorun yaşıyor. Koşunca falan da ağrıyor dizlerim. Acaba hiç yapamayacak mıyım squat :( Eğer böyleyse alternatif bir hareket önerebilir misin dizlere çok yük bindirmeyen?

0|0
5|24

En İyi Erkek Görüşü

• Ya bilen bilmeyen herkez bir fikir veriyor. Squat cok dikkat edilmesi gereken bir harekettir. Dizlerinde sorun varsa hafif kg lar la HACK SQUAT yapabilirsin. Bunda da dizlerin agriyorsa squat yapmayacaksin. Cok cok bisey kaybetmessin kaldı ki sağlığın cok daha onemli.

http://i.hizliresim.com/PBNMod.jpg

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• Bunun sebebi duruş bozukluğu bendede oluyordu 1 yıl önceye kadar. Şöyle squat yaparken ayakların tam düz öne baksın sağ sola çevirme hafif dahi olsa ayakların beline oranla biraz önde olmak zorunda ama belini sakatlamamak için beline kemer takman mantıklı olur. bacaklarını biraz açmalısın 2 bacağın eşit hizada açılı tut. Ağrıların kesilicektir. Diz ağrısı bundan kaynaklanmaktadır. Dizde kas lifleri gelişmez bu yüzden sürekli acıtır ancak diğer bölgeler sürekli sporda kas yırtılması birleşmesine sebebiyet verdiği için zamanla vücut alışır ancak diz alışmaz dediğimi uygula sonra anlarsın :)

1|0
    0|0
  • 24 yaşındayım ve birçok spor dalı ile ilgilendim. Isınma, gerdirme hareketleri diye bildiğimiz hareketleri "squat" olarak yedirip kandırmışlar. Daha karizmatik olduğu için mi hepiniz squat diyorsunuz? :D

Acısın daha fazla acısın umarım hiç acımadım sana :D

http://i.hizliresim.com/QW8Erj.gif

0|0
    1|0
    • Isınma hareketleri ile Squatın ne alakası var, 100 kg ile Sumo Squat yaparak ısınan biri görmedim ben hiç

• Türkçesini biliyorsan söyleyebilirsin, öğrenmekten gocunmam. Ne deseydim, kıçını dışarı çıkararak eğilip kalktığın o hareketi yaptıktan sonra dizlerim ağrıyor mu?

• çömelme sırasında bacakların omuz hizasında ve oturma pozisyonuna geldiğinde diz kapakların ayak uclarını geçmemeli aynı şekilde belden itibaren yukarısı dik konumda olmalı ki dizlerine değil kalça ve üst adelelerine yük bindirmiş olursun. bunun haricinde sumo squat yapabilirsin internette araştırırsan bulabilirsin kolay gelsin

1|0
    0|0
  • squatta alternatıf olmaz en kral harekettır, dızlerın agrıyorsa birşeyle diz kapaklarının altını sık güçlü bir şekilde, ayaklarını fazla açıyo olabılırsın, bide squata çok yuklenmeden once dığer bacak hareketlerını yap tum bacak kasların guclu degılse eklemlerın zarar gorur yan ıdızlerın

0|0
    0|0
  • Genetik bir problemse bunu hissedersin her zaman. doktora git hafifletici şeyler veririler.

0|0
    0|0
  • squat yapma

0|0
    0|0
  • Bol bol su iç.

0|0
    0|0
    • bir de gece üstüme yorgan alıp terliyim mi?

• hayır anlamadım
      zaten sürtünmeden dolayıysa ağrım diz kapağımı sağa sola oynatmam daha kötü yapmaz mı

• Hiç diz kapaginla oynamadin mi? Öyle işte sağa sola falan oynat boş zamanlarında bol bol da su içmeyi ihmal etme.

• yapmazsan ağrımaz

0|0
    0|0
  • Yanlis yapiyo olabilirsin

0|0
    0|0
  • ağrımadan bırak. en mantıklı çözüm bü. 30 yapınca acıyosa 25 yap 25 acıyosa 15 gibi

0|0
    0|0
  • haftada 3 gece yatmadan önce gül yağıyla dizlerine 10 dakika masaj yap bende de vardı 2-3 ayda kayboldu çok şükür

0|0
    0|0
  • Hastasıyız. Hastanızız. Ilık suyla duş al

0|0
    0|0
  • bir doktora görün

0|0
    0|0
  • doktora bır gıt dızlerıne baktır ıyı ısın esnet kasları başlamadan once sonrasındada gerdır yumusat

0|0
    0|0
  • Dizlik tak ya da bazı bantlar var diz için doktora başvur söler

0|0
    0|0
  • doğru yaptığına emin misin

0|0
    0|0
  • kalçayı yeteri kadar geri çıkartıyor musun

0|0
    0|0
  • yapma boşver sen böylede güzelsin :)

0|0
    0|0
  • Yapma :D , dizlerinin şeklini görmek lazım bol bol merdiven çık zamanla bir şey kalmaz

0|0
    0|0
  • Lumbal bölgedeki kaslara yoğunlaş

0|0
    0|0
  • sporu bırak

0|0
    0|0
  • dizlik kullan

0|0
    0|0
  • Dizden aşağısını kes at

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Sportif bir insanım yalanını yedirmeye calismayaydin eydi esneme germe yaparsan biyerin ağrimaz
    Kaldiki yillardir spor yapan birinin iki kalkık doğrulmayla dizi ağrimaz

0|0
    1|0
  • Amaç o zaten bir hareketi yaptığında bir yerlerin ağrıyor ise doğru yapıyorsundur :D benimde diz ağrılarım vardı sonra hafifledi alışınca geçiyor

0|0
    0|0
    • diz ağrısının sağlıklı bir şey olduğunu sanmıyorum, kas ağrısı değil çünkü

• O da var ben bunu 4 ay çekmiştim ama ağrıması sporun bir döneminde normal geliyor

• Squat gerçekten yararlı sonuç veren bir uygulama bırakmaya karar vermeden önce bir doktora görün, dizlerinde kireçlenme gibi ciddi problemler olabilir. Sporu bırakmamalısın.

0|0
    0|0
  • benimki de acıyor bişolmaz

0|0
    0|0
  • Ondan önce ısıt vucutunu ve kendini esneteceksin

0|0
    0|0
Yükleniyor...