Kadın kelimesi rahatsız edici mi?

birçok kişinin kadın kelimesinden çok bayan kelimesini kullandığını görüyorum. bana saçma geliyor; kadın kelimesi bayandan daha güzel bir sıfat bence. gerçekten kullanması ya da kullanılması rahatsız edici mi?

Güncellemeler:
cevaplar için teşekkürler; tabi bazen yerine göre değişiyor kullanılan sıfatlar, ama benim demek istediğim: kadın kelimesinin kullanılabileceği yerlerde kullanılan bayan kelimesi. ayrıca bayan yerine hanımefendi daha oturaklı birine seslenirken.

0|0
24|14

En İyi Kız Görüşü

• Toplumun uçkuruyla düşünen, beynine kan gitmeyen kesiminin aptal yaftalarından birine maruz kalmamak için, içinde düşünecek olsan nice güzellikler barındıran bir kelimeyi kullanmaya çekiniyor "dişiler".

Benim öyle bir takıntım yok... Aksine "bayan" kelimesi bana ters ve yapmacık geliyor.

Hitapta da bayan hosuma gitmiyor, "hanimefendi - beyefendi" daha hos geliyor kulagima.

1|3
    0|2

Kızlar Ne Diyor 23

• Bana gore sakincasi yok kadin bayan denmesinden. Bazen kari yada daha kabaca avrat denilmesinden rahatsiz oluyorum. Bayan denmesine raziyim diger kari avrat sifatlara gore.

0|1
    0|0
  • nerde nasıl kullanıldığına bağlı :)

mesela yolda yürürken öndeki kadın bişi düşürdü arkasından kadııın hey kadııınnn diye bağırırsan yuh derler :)burda sadece cinsiyedi belirtiyor gibi, bayanda deme hanımefendi de :)

bir konuşma içinde Türk Kadını, kadınlar şöyledir böyledir deyince rahatsız edici değil.

0|3
    0|0
  • Hayır değil, aksine bağğğyan yerine "kadın" kullanılmalı.

1|2
    0|0
  • Kadın çirkin olsa, o kelimeye defalarca şarkı yazılmazdı bence.

4|2
    0|0
    • Verdim artını Fec<3

Şarkıyı da bilinçaltıma yerleştirip, dudaklarımda ahenkle dans etmesini sağladığın için sonsuz teşekkürler miniğim..

• tipsiz kafana hıyarla vururum !.!

• Vazirler, o üyeyi getirin bana abshfgrghf.

• valla ha bayan ha kadın benim için hiç fark yok. Bir takım feministlerin başlattığı akım sadece dediğin.

0|1
    0|0
  • Kadınım denmesini yeğlerim.

2|1
    0|1
  • Kadındır ya... Rahatsız değilim...

0|1
    0|0
  • Ben kadınım.Baymam kimseyi.

3|1
    1|0
  • fark etmiyo benm için

0|1
    0|0
  • tam aksine bayan kelimesi çok itici geliyo bana

0|1
    0|0
  • karı demiyo ya hoş "kadın" kelimesi güçlü bi kelime..

0|1
    0|0
  • kadınım daha hoş :p

0|1
    0|0
  • Kadın dan çok kadınım kelimesi cezbedici. Bayan veya hanım efendiyi tercih ediyoruz genelde.

0|1
    0|0
  • çok dikkat etmiyorum

0|1
    0|0
  • O zaman neden bayan diye bir kelime var?

0|1
    0|0
    • doğru kelime kadındır. tdk' da erişkin dişi insanın karşılığı kadın olarak geçer. bayan kelimesi kadın kelimesini karşılıyor ama Türkçede birçok kelimenin aynı anlamlarda kullanıldığı aşikar. zengin bir kelime topluluğu var dilimizde.

• benim öyle takıntım yok ya

0|1
    0|0
  • bayan tabi kadın bana saçma gelio

0|1
    1|0
  • kaba gelıyor kulaga sanki '' adam'' nasıl kaba gelıyorsa

0|0
    0|0
  • kadın ne ya karı gibi

0|0
    1|0
  • bn kızım ve kdın denilmesnden nefret ediyorm

0|0
    1|0
  • Toplumun bazı kesimleri kadın kız ayrımı yaptığı ve belden aşağı düşündükleri için bayan kelimesini öngörmüşler. Gıcık oluyorum bayan kelimesine.

0|1
    0|0
  • Yoo ama karı kelimesi rahatsız edici

0|1
    0|0
  • bayan kelimesi daha çok rahatsız ediyor baaağğğyaaannnn

0|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Kadın kelimesi isimdir ama Bayan bir hitaptır. Kadın bakar mısın denmez, bayan bakar mısın denir. Kullanım olarak bir birinin yerini tutmaz ve karşılamaz.

2|2
    0|0
  • kadınım diyebilmek bir aşkın anlamı bence!

1|1
    0|0
  • Bay, bayan

Kadın, Erkek

Kız, oğlan

Şimdi herkes erkeğe erkek diyor da neden kadına bayan diyor? Erkeğin karşılığı kadındır. Millete kaba geliyor ama kadındır yani.

Bi ortamda tek başına kalan bir kadının sözleri "kadın başıma kaldım orda" bayan başıma der mi demiyor. Ama bayanlara öncelik vermelisiniz diyor. Toplum olarak bi anlatım bozukluğumuz var evet. Erkek kuaförü, bayan kuaföründe de aynı hata var. Neyse Kadın kadındır işte bayan diyesim gelmiyor hiç.

0|1
    0|0
  • bu sorun olabılıyor kız mı kadın mı bayan mı demek lazım yerıne gore en uygun kullanma olayı konusunda bır ders verılmelı mufredata alnıması lazım :)

0|1
    0|0
  • Bayan fazla yapmacık.Erkek-Kadın,Bay-Bayan,Beyfendi-Hanımefendi aynı anda karşılıklı kullanması lazım.Televizyon programlarında erkek diyor diğerine bayan komik geliyor.Erkekse kadın diyeceksin.Bay-Bayan,Beyfendi-Hanımefendi daha mesafeli ve üst düzey yerlerde söylenir.

0|1
    0|0
  • doğru olanı kadındır...ama türkiyede daha çok cinsel bir kelime gibi de algılanıyor...ben daha kızım kadın değilim gibi...rahatsız olan olsun karşı cinsiyetimin adı kadındır...

1|1
    0|0
  • Ben bayan kelimesine karşı değilim ama kullanımı gerçekten yanlış.

Ela elif ALPTEKİN sebebini gayet açık anlatmış.

link

0|1
    0|0
  • Kadınım demekle bayanım demek arasında nasıl uçurum varsa kadın ile bayan arasında da öyle bir uçurum var bnce..

0|1
    0|0
  • hatunum demesini yeğlerim

0|1
    0|0
  • hatun ummm

karıcımmm cok güzel ...

bbbaaayaaaaan olmas ben hiç kullanmadım. hamınefendi derim

0|1
    0|0
  • kimine göe rahatsız edici kimine göre sexepalit:)

0|1
    0|0
  • benim nazarımda iki kelimede aynı

0|1
    0|0
  • haklısın sonuna kadar

0|1
    0|0
  • karı kelimesi kullanmak daha iyi bence

0|1
    0|0
Yükleniyor...