Fitness ile yapılan kas su ile şişmiş kas mıdır?

Fitness ile yapılan kas su ile şişmiş kas mıdır? Çabucak puf diye söner mi?

1|0
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• Bende uzun suredir bu sporun icerisindeyim ama biyolojik acidan cok fazla bilgim yok ama bildigim kadariyla kaslarin buyuk bir bolumu zaten sudan olusur. Kaslarin gelisimi icin 2 turlu hipertrofi varfir 1. sarkoplazmik 2. si miyofibril sarkoplazmik hipertrofide kaslarda lif artisi degilde liflerde buyume olur hacimleri artar buda kaslari daha siskin gosterir. Kaslarin ici su doludur ama dedigin gibi su ile sismis kas diye bisey yoktur oyle bisey olsaydi siringayla su enjekte ederdik. Bu hipertrofide 8 12 tekrar uygulanir. Miyofibril hipertrofi ise kastaki liflerin hacmini degilde yogunlugunu artirir buda kas gucu saglar. Bunda ise 1 5 arasi tekrarlar uygulanir. Asagidaki yorumda gordum yazdigini , oncelikle amacin ne onu belirle kas gucumu istiyosun yoksa goruntu olarak guzel gorunmek mi. Fitness zaten kozmotik bir spordur yok adam kasli ama ici bos gibi laflafla yaftalamak salakcadir cunku adamin amaci zaten guclenmek degil guzel gorunmek ama fitness yapanlarda normal insanlara gore biraz guclu olabilir. Ben hem kondusyon hem kuvvet hemde hacim calisiyorum yilin belli bolumlerinde ister fitness olsun ister muay thai isterde wing chun kas kastir fitness direk kaslara yogunlasir ama dovus sporlarinda olay oyle degildir fitnessa gore daha uzun vadeli bir spordur guclenmek ve kaslarinin buyumesi sinirlidir ve daha fazla zaman alir. Neyse gece gece benden bu kadar :)

0|1
    0|0
    • Öncelikle teşekkür ederim zahmet edin uzun uzun yazdığın için.
      Amacımı sormuşsun, biraz kafa bulmak...
      Çocukluğumdan beri spor yapıyorum. Benim gibi sporu çok seven arkaşlarla bir araya gelince (onlar da tıpçı) başlarız kaslardan, sporlardan bahsetmeye.. Severim bu konuları yani..

Burası çok ilginç. Herkes çok biliyor burada. Tıp ve fizyoloji ile alakalı bir konu bile olsa :)

Son olarak su mevzusu; sen biraz lafımı çekmişsin sağa sola.. Kas hücreleri hacmini genişletirken su alır. Aslında, bildiğin hücrenin içine su enjekte etmek gibi bir şey. Sadece bizim bugünkü koşullarla yapabileceğimiz bir şey değil. Koluna batırdığın şırınga hücrelerin içine nasıl su versin? Neyse sonuç olarak yeteri kadar eğlendik. Yeter bu kadar :)

• Rica ederim. Dedigim fazla bilgim yok ama bildigim kadariyla yardimci olmaya calistim. Son bahsettigin bence zor bisey ama bellimi olur biri cikar yapar :D ama olmasin ya bu sefer her yerde kasli kasli veletler dolasir emek harcayinca daha bir ozguven veriyor :D

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 4

• Ne alakası var ya. Yapılan kas her türlü kastır. İnanmayan gider yağ oranını ölçtürür. Kas kilosunu öğrenir. Kasların kalitesi zaten farketmez. Kas kastır.

0|2
    0|0
    • Emin misin? Belki yanlış biliyorsundur? Su ile şişmiyor mu o kaslar? Hem yapılan sopra göre farklı gelişim gösteremez mi? Ne kadar çok soru var burada..

• Ne hastası :D Doğal vücut geliştirme yapıyorum ben. Senle tartışmak istemiyorum daha fazla. Herkes yoluna hesabı.

• Sarmadı muhabbet desene..
      Yanlış biliyorsun ama tabi öğrenmek istemeyene zorla öğretecek halimiz yok.

• Yok kardeşim, olur mu öyle şey?
    Sadece şişkin kaslı erkekleri kadınlar ne derece beğeniyorlar, buna kafa yor.

Bu işlerden anlayan bir arkadaşım şöyle diyor: Eğer kapasiteni zorlayan ağırlıklarla az az çalışırsan, şişkin kaslar olmaz ama güçlü olursun. FAKAT, kapasitenin yarısı kadar ağırlıklarla çalışırsan, kaslar şişkin olsa da çok güçlü olamazsın.

Bir de protein tozu kullanmaktan ziyade gıdayı yemeklerden almak daha iyi...

0|1
    0|0
    • Yani sonuç olarak? Su topluyor mu kaslar? Veya fitness yerine başka bir spor yapsam kas gelişimim farklı olur mu?

• Diyelim ki fitness'ta da bacak çalışıyorum, Taekwondo'da da... İkisi de aynı yönde mi geliştirir?

• Onu anlatıyorum canım kardeşim, aynı olmaz işte...
      Şimdi de soracaksın: Hangisi daha iyi?
      Bu seçim sana ait, düzenli olarak yapmak, istikrarlı olmak kaydıyla spor yap yeter.
      Ben Wing-Tsun ve Cross-Fit birlikte götürüyorum mesela. Hayatım resmen düzene girdi, dertlerimin acısı hafifledi, hem de daha sağlıklıyım...

• Merhaba
    Yapılan branş ne olursa olsun yaptığınız kas kütlesi aynıdır. Çünkü kasın gelişim şekilleri bellidir. Fitness yapmak farklı, futbol vb. oynamak farklı kas oluşturmaz.
    Sadece ilgili branşın amaçları doğrultusunda antrenmanlarda belli kas lifi türlerine ve hacim, kuvvet patlayıcılık geliştirme gibi etmenlere öncelik verilir.
    Ek olarak tüm branşlarda performansı geliştirmek için ağırlık antrenmanı yapılmaktadır.
    www.bodyfitnesshocasi.com
    “Makalelerim” başlığından konuyla ilgili veya ilginizi çekebilecek diğer yazılara bakabilirsiniz.
    SAYGILAR

0|0
    0|0
    • Teşekkürler yorumun için. Ama ben tıp okuyorum. Bu konuları tıbbi olarak gördüm. Farklı tür sporlar kasların farklı şekilde gelişime sebep olur. Bu, ağırlık çalışmak kötü demek değildir.

• Hayır çoğunluk anlamında değil, zinde olmak, postür sorunları vb. çeşitli sağlık sorunlarını gidermek amacıyla onlar da geliyorlar ve hiç de azımsanacak kadar az değiller demek istiyorum.
      Fitness antrenörü olma kismına gelirsek (nereden çıktıysa :D) o konuda haklısın. Bilip bilmeyen herkes kendini fitness antrenörü ilan ediyor. Çünkü denetim yok. AMA fitness antrenörüyüm demesi onun işi bildiğini ya da fitness antrenörü olduğunu göstermez.
      Fitness antrenörleri kickbox vb. "branş antrenörlüğü" olması zaten saçma olur, adamın alanı değil. Daha önce de belirttiğim gibi fitness spor değil. Fitness antrenörleri sadece o branşda kondisyonerlik yapabilirler.

• Güzel bir yere temas ettin, :) Camlarda öyle resimler de olması iyi olur aslında. Bu durum biraz da salon açanların spor salonu ile ilgili düşüncelerinden kaynalanıyor. Hardcore salonlarda genelde işin sadece bu yönünü bilen adamlar olduğundan reklamları da bu yönede yapıryorlar diye düşnüyorum ama tüm salonlarda öyle değil.

• beslenmezsen ve antrenman yapmazsan tüm kaslar belirli oranlarda küçülür, kasların içinde zaten su bulunur fakat egzersiz ve beslenme desteğiyle spor yaptıktan sonra su ile şişmiş kas diye bir muhabbet yok, kas kastır.

0|0
    0|0
    • Spor yaptıktan sonra kasın içinde su olmuyor mu?

• kas kastır kardeşim gelişmesi için son raddesine kadar zorlayıp hipertrofik antrenman yaparsın ve bunu adam akıllı bir beslenme ile desteklersin. ister fitness yap ister 20 lik su bidonu kaldır ister kum torbasına vur, kas zorladığın zaman gelişir

• Yorumları okuyunca gördüm ki herkes çok fazla bildiğini düşünüyor. Diğer yorumlara bakarsan sen de görürsün. Ama bu konu benim uzmanlık alanım. Tıp okuyorum. Yine de dikkat et yorumlara hala onlar çok biliyor sanıyor..

Antreman çeşidine göre kasın gelişimi farklılık gösterir. İyi bir hypertrophy kelimesini duymuşsun :)

Yükleniyor...