Kadınların sünnet edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ??

Kadınların sünnet edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ? Bu konuda fikri olan var mı ? Doğu Afrika da yapılıyor diye biliyorum.

0|0
3|11

En İyi Erkek Görüşü

• Bence erkek milletinin , hurafeler ve hurafecilerin etkisi ile yanında yöresinde ailesinde karşısında yer alacak bir kadına yapacağı ya da yapılmasına izin vereceği en acı verici şerefsizliktir.

Vikipedia'dan alıntıdır :

Dünya sağlık örgütüne göre dört türü bulunmaktadır

Tip I: Prepusla birlikte klitorisin bir kısmının veya tamamının kesilmesi.

Tip II: Klitoris, prepus ve çevredeki küçük (Labia minör) ve bir kısım büyük dudakların (Labia majör) kesilmesi.

Tip III: Klitoris ve prepus ile birlikte küçük ve büyük dudakların neredeyse tümüyle kesilmesi, açık yaranın dış çeperlerinin biraraya getirilerek yaranın tümüyle dikilmesi, sadece idrar ve aybaşı kanamasının akabileceği ve ancak küçük parmak genişliğinde olan bir açıklık bırakılması. Cinsel organın dış kısmının tümüyle alındığı kemiğe inme veya Firavun sünnetidir. Kadın genitali kesimi Mısır firavunu Pharaoh'dan dolayı Firavun Sünneti olarak adlandırılır

Tip IV: Diğer genital tahripler: Sembolik olarak klitorisi veya dudakları çizmek; klitorisi dağlamak; vaginayı genişletecek şekilde kesmek veya bazı ilaçlarla daraltmak

DİNİ DAYANAK:

Afrika kabile dinleri Klitoris kesimi özellikle orta Afrika kabile toplumlarınca yapılan bir uygulamadır.Afrika geleneklerine göre klitoris kesimi kadının temizliği ve saf bir anne olabilmesi için gereklidir. Klitoris kesimi yapılmamış kadınların evlenmesini doğru karşılamazlar. Bazı kabileler ise çocugun doğum sırasında kesilmemiş klitorise değmesi durumunda öleceğine inanırlar.

Yahudilik Etitopya Yahudi Topluluğu (Beta Israel) tarafından dini olmayan bir törenle uygulanmaktadır. Ancak kesimin yahudi bir kadın tarafından yapılması şartı vardır.

İslam ]İslâm'da klitoris kesiminin yeri hakkında âlimler arasında bir görüş birliği yoktur. Ancak, islama aykırı olmadığını iddia edenler tarafından temel dayanak olarak Ebu Davud'da yer alan şu hadis gösterilmektedir: "Bir kadın Medine'de kızları sünnet ederdi. Resulullah (sav) (kadını çağırtarak) kendisine 'Derin kesme. Zira derin kesmemen kadın için daha çok haz vesilesidir, koca için de daha makbuldur' diye talimat verdi." Ebu Davud kitabında bu hadisin rivayet zincirinde kopukluklar olduğunu ve zayıf olduğunu da belirtmiştir.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• saçma sapan bir inanışa dayalı uygulama. en çok afrika tarafında somali ve cibuti taraflarında uygulanıyor. çok az olsada suriye ırak ve iranda da uygulama var. hindistan ve endenozya tarafında da ritüel uygulama var.

isalamiyette böyle bir uygulama yoktur.

2 şekilde sünnet var.

--- klitorisin bir kısmı yada tamamı alınarak yapılan

---klitorisle birlikte iç ve dış labiaların alınması ile yapılan (firavun sünneti)

sözde zinanın uygulanmasına engel olmak. kadınlardaki zevk olayını ortadan kaldırrıp fuhuşu zinayı engellemek amaçlı olduğu söyleniyor.

bazıları islamiyettede olduğunu söylese de alimler kabul etmiyor. ebu davut kitabında peygamberimizin onayladığını ifade eden yazı yazmış. fakat alimler kuran ve hiç bir hadiste buna ilişkin bilgi olmadığı için ebu davutun bu yazısını dikkate almamışlardır.

çok ilkel koşullarda yapılan bu sünnet bir sürü hastalık ve ölüme yol açıyor.

0|0
    0|0
  • işkence ve iğrenç bir eski inanç,kabul edilemez bir durum,kadının cinsel hayatının bittiği andır,

0|0
    0|0
  • malı de yapılıyordu yanlıs hatırlamıyorsam cagdısı ve saglıksız bırsey.sırf zevklerınden arındırmak ıcın yapılıyordu herhalde

0|0
    0|1
  • Bence büyük bi eziyet :)

0|0
    0|0
  • klitoris in alınması kadının arzularının alınması gibi bir şey..

0|0
    0|0
  • Düşünmek ten ziyade neresini kestiklerini merak ettim...!

0|0
    0|0
  • akıl alır bişey değil.

0|0
    0|0
  • Duydum ama Tam olarak nereyi kestiklerini bilmiyom...

0|0
    0|0
  • nasıl ediliyor ki ? düşündüm düşündüm bulamadım :D

0|0
    0|1
  • sünnet derken nerelerını ılk defa duydm?

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 3

• evet yapılıyor ama korkunc bırsey normal sunnetle yakından uzaktan alakası yok tamamen ınsanın bedenını parcalayan bırsey

0|0
    0|0
  • Mısır da da yaygınmış ve bunu iffet namus için yapıyorlarmış.National geo...kanalında belgeseli yayınlanmıştı.Ve aslında kadın sağlığı için çok tehlikeli bir olay

0|0
    0|0
  • evet duydum ve gereksiz

0|0
    0|0
Yükleniyor...