Kadın şairlerin çok az oluşunu neye bağlıyorsunuz??

Hiç düşündünüz mü kadın yazar demiyorum kadın şair olarak sayı bakımından çok az olduklarını.Şairler hep erkeklerden çıkmıştır.Fuzuli,baki,nazım hikmet,necip fazıl,özdemir asaf, attila ilhan ve yüzlercesi...Peki ama neden hep erkler?

0|0
28|20

En İyi Kız Görüşü

• Ya eski zamanlarda kadının toplumdaki sosyokültürel durumu ile günümüzde aynı değil tabiki. Ona bakılırsa geçmişteki tüm buluşlar da erkeklere aittir. Ama kadının ekonomideki yerinin önemi arttıkça, günümüzde ve ilerleyen yıllarda sayılarının giderek artacağını düşünüyorum.

1|1
    0|0
    • ama cumhuriyet döneminde de kadın şairler yetişmemiş.Şöyle bakınca can yüceller orhan veliler ülkü tamerler falan filan.Yazar olarak haklsın son dönemde oldukça kadın var ama şair olarak?

• Ben özelikle komik yazıyorum yani, örnek vermek gerekirse,

Zaten sen bu gidişle,

Ne bana yar olursun,

Ne Gamze'ye enişte :DD

• Tosun paşa'nın keşküle kaşık atma tazrı şiirler :D

Kızlar Ne Diyor 27

• can yücel ne demiş.. kadınlar şiiri fethetmekten, şair olmaya fırsat bulamamıslardır

1|2
    0|0
  • Herseyi kendi iclerinde yasayip bitirmelerine.

2|1
    0|0
  • çünkü kadınlar romantik değiller sen hiç bi erkeğin kadına ay canım çok romantiksin dediğini duydun mu duymazsın saçma çünkü biz kadınllar romantikliği hep erkeklerden bekleyerek yüzyıllarca beynimizi böyle şeylere köreltmişiz olay bu bence

0|0
    0|0
  • Ben bunu hiç düsünmemiştim gercekten he ama sairler kadınlara daha cok ilitifat edebiliyor sanki edebiyat bunun için gibi genelde daha zarif duruyor bir kadına seslenmek eger Fuzuli dönemini söylersen zaten o zamanlar kadınlar pek cok meslekde adı dahi anılmıyordu ve dikkat edersen şu an ki pek cok meslekte de genelde erkek isimlerini daha cok duyuyoruz sorunu begendim

1|0
    0|0
  • Kadınlar şiir yazmaz, şiir yazdırır. Bu yüzden bütün şairler erkek

2|2
    0|0
  • Eğitim ve medeniyet seviyesine.

1|0
    1|0
  • Çok güzel bir soru...

0|0
    0|0
  • bence kadınlar duygularını yaşar ama erkekler yaşayamadıkları için kağıda döker gerçi ben hem yaşayp hem kağıda dökyrm :)

0|0
    0|0
  • Şiirlerin kadınlara yazılışına.

0|0
    0|0
  • Benim bir kaç şiir yazmışlığım var,kötü de olmadılar tabii çocukluğumdan beri edebiyat konusunda yetenekliyimdir.Gerçi ben yeteneğimi kullanayım diye değil aşk acısı yüzünden yazmıştım.Annem ve bir-iki akraba harici okutmadım kimseye işin gösteri kısmında değildim çünkü.Ayrıca kadınlar,kızlar şiirlerinde genelde sürrealizmi kullanmayı seviyorlar -ki bence hiç hoş olmuyor,zorlayarak yazılmış hissi uyandırıyor bende.

0|0
    0|0
  • ev işi çoluk cocuk dısarısının işi kocasını anlamaya calısmak derken gun bıtıp gıdıyor :D şiir yazacak vakıtlerı yok garıplerımın :D

0|0
    1|1
  • bende şaşırıyorum.erkeklerde bukadar duygu nasıl oluyo diye.ama anadoluda birkaç kadın ozan ve aşıklar çıkmıştır.

0|1
    0|0
  • Adamcağızları mecnun edip yollara salmış o dönemdeki hatun kişiler.. vah ki vahh !

1|1
    0|0
  • Kadinlar hislerini kolayca ifade edebiliyorken erkekler edemiyorlar sanirim.ve en guzel coZum de yazmak. Kalp krizi de erkeklerde cok olur. Bece hisleri ifade edememekten kaynaklanan birsey

0|0
    0|0
  • Bilmediğiniz onca kadın şair vardır ki.Hepsi içinden söyler bütün şiirlerini.Ya da söylemez.Hepsi içine atar bütün mısralarını.Çoktur da bilmeyiz.

0|0
    0|0
  • erkekler hep baskın olmuşlar.Kadınlar onlar için evi temizlicek yemek yapıcak.Engel olunmuştur.Düşüncem bu şekil

0|0
    0|1
  • erkekler kelimelerle anlatılabilecek duygular yaşarlar,belki ondandır.

1|0
    0|1
  • adına şiirler yazılacak adamların olmayışına bağlıyorum

1|0
    0|1
  • erkek egemen toplum ve fırsatlar üzerine irdelenebilir bu.

0|0
    0|0
  • Şair olmalarından çok şair edici olmalarına bağlıyorum .. :)

0|0
    0|0
  • erkeklere duygusuz derler ama kadınlardan daha duygulular demek ki :)

0|0
    0|0
  • Kadınlar duygularını gözyaşlarına dökerler erkeklerde şiir ve sigararaya :)

0|0
    0|0
  • erkek şairlerin çok oluşuna

0|0
    1|1
  • kadın yaşar erkek yazar

0|0
    1|4
  • calismayi sevmeyen adamlar kendilerine kolay bi yol secmisler

0|0
    0|2
  • Merhabalar, bir şair olarak yorum yapıyorum. Kadın şairelerin sayısı gün geçtikçe artıyor bence.

DİLENCİ

Denizlere saldım bu gece kederimi

ister ıslak ellerinle dokun

ister öldür...

Getirme artık yamacıma

sürgündeki düşlerimi

gülümse ve de ki:

sen kilitli kapıların anahtarı

efsunlu aşk kadını...

Düşüncelerim ol

gözlerime bulaştır elayı

sonra aşk olalım

her nefeste yeniden...

Gözlerinden bahset saatlerce

hatıralar ol anılarımda

yakamı bırakırsa aşk

sen ellerimi tut...

Kaybolurum sokaklar ardında

gidersen eğer

aşk diye haykırırken

bir dilenciyi çaresizlik içinde

gözlerine iyi bak

işte o a

ben olurum gözlerinde...

0|0
    0|0
  • aslında erkekler duyguları bizden daha yoğun yaşıyolar ama onlara biçilen bazı rollerden dolayı çoğu zaman dışa vuramıyolar ve şiir onların duygularını anlatma biçimi oluyo

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Birçokları demiş ki, yok toplum baskısı, yok kadının ev işleri vs vs. Hadi diyelim durum bizde böyle? Peki ya dünya genelinde ? Sonuç yine aynı...

Bilinen en eski ve en ünlü KADIN ŞAİR eski yunanda. O bile hemcinsine yazmış şiirlerini. Bir kaç şahs-ı muhteremin parmak bastığı gibi, Kadın yazılan olmayı seçtiği için olması en büyük etken belli ki. Ve bir şey daha... Kadınlar içindekileri kolay dile getirebiliyorlar. Erkek için durum öyle değil. Sözle yapamadığını yazıyla ifade etmeye çalışmakta bir başka etken. Ve kadınlar duygusal olabilirler -ki öyleler- ama romantik hiç değiller :)

0|0
    0|0
  • hep bu dır dır lar yüzünden :)))

kadınların tek şiiri dır dır dır :))) onların hepsi şair, şiir yazmalarına gerek yok ki tek şiirle asırlardır yetinmeyi bildiler asırlar boyunca da böyle devam eder ... :))

neysee şakaydı bunlar ...

dostum kadının şiir yazmaya ihtiyacı yok ki ... onlar zaten şiir gibi yaratılmış , aşık olan için. aşık olan da bu şiiri nasıl görüyorsa öyle okuyor ... kimisi dertli yazıyor kimisi acıklı kimisi imkansızı yazıyor ... kadının şair olmaya ihtiyacı yok ... onlar şiirlerin sebebi olmuşlar , şiir gibi yaratılmışlar

0|0
    0|0
  • Kadın; doğası gereği, erkeğin peşinden koşmaz, başka bir deyişle kovalamaz, kaçar;

kadın, ulaşılamaz durumda olduğunda da, hasret, özlem, aşk acısı türünden duygular oluşur, bazı erkeklerde.Kadının ''kovalayan'' değil, ''kaçan'' olmasına bağlıyorum bu durumu.

0|0
    0|0
  • Kadının iş hayatına geç girmesinden kaynaklanmıştır. Kadın 1900'lü yıllarda iş hayatına girmiş ve sınırlı sayıda kadın şairler sonra ortaya çıkmıştır. Bir erkek şair bir kadın şair yetiştirmediği için kadın her zaman kadın olarak tek başına bir şeyler yapmaya çalışmıştır.

Yani kısaca eski devirden kaynaklanmaktadır.

0|0
    0|0
    • Kısmen doğru olabilir ama günümüzde elif şafak olsun canan tan falan olsun bu isimler kadın yazar olarak yetişmişler.Ama neden kadın şair olarak bir yol tutmamışlar.Sokaktan geçen adama 5 tane kadın şair say desen bir atne bile söyleyemez.Bu çoqumuz için geçerli

• Bu sorunun cevabı aslında şu soruda gizli :))

Bu ülkede kadınlar neden erkelerden daha uzun yaşıyor yada evliliklerde ölüm oranlarına bakıldığında dul kalan kadınların sayısı daha fazla :)))

Kangren etmekten şiir yazmaya vakit bulamıyor olabilirlemi? :D

1|0
    0|0
  • nedeni tamamen sınıfsal, erkek egemenliğinin olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Ben edebiyat bölümünde okuyorum ve şiirlerim var. Kadınlar tarih boyunca eve hapsedilmekten, çocuk bakmaktan beri gelmediği ve yüzyıllar boyu eğitimi sadece erkekler aldığı için... Ama artık öyle değil, kadının özgürleşmesiyle kadın şairlerinde sayısı çoğaldı.

0|0
    0|0
  • Saçlarının uzun olmasına :D

1|0
    0|0
  • Çünkü kadınların şiir yazmaktan daha önemli işleri vardır. Ütü yemek bulaşık gibi... :D

0|1
    0|0
  • kadınlar duygularını açık açık belli eder ama biz erkekler onlar kadar olmaıyoruz daha çok yazmayı tercih ediyoruz bence bundan (erkekler ağlamaz lafı buna en büyük kanıtdır bence)

0|0
    0|0
  • erkege yazmak kadına okumak yakışıyor ornek sebnem kısaparmak...ama kadın şair nıye yok yada bende goremıyorum anlamıyorum bende kardeşim hadi afganıstanda yasak neyse

0|0
    0|0
  • çok basit, tarih boyunca hep erkekler koşmuş, kadınlar koşturmuştur

0|0
    0|0
  • Kadınlar şiir yazdırır çünkü

1|0
    0|0
  • ben söylüyorum bu kelime yanlış cinse kullanılıyor (ODUN)

0|1
    0|0
  • aşk ızdırabı çekmişler.Eğer türk kızının tripleri olmasa bu nice şairler şarapçı olmazdı

0|1
    0|0
  • çünkü erkekler kadınlardan ilham alır.

1|0
    0|0
  • Aşk acısını genelde biz çekeriz de ondan.

0|0
    0|0
  • dostum erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz

0|0
    0|0
  • kadınların yazınsal yeteneği bence çok az. o yüzden

0|0
    2|0
  • edebiyat hocam kadın çünkü bu duygusunu çocuk doğurarak tatmin ediyor demişti. erkek de o yüzden şiir yazı faln üretiyormuş

0|0
    1|0
  • Kadınlar bizden çok daha güçlüler harbi diyorum bizden güçlü varlıklar. Biz üzülünce çıkar takılırız içeriz sözler yazarız ama kadınlar dört duvar arasında ağlarlar. Biz o dört duvar arasında ağlayamayacak kadar güçsüzüz dışarı atarız kendimizi. Ve kadınlar duygularını daha kapalı içinde yaşar erkekler daha açık yaşar. Hem erkek kadın için mücadele eder sözler yazar onu kazanmak için falan ama kadının bir erkek için şiirler yazması pek de etik olmaz gibi. Ama bu cevap değil tabi

0|0
    0|0
Yükleniyor...