Öyle nefis bi soru hazırladım ki siz değerli arkadaşlarıma

Arkadaşlar hayat seçeneklerle dolu biliyorsunuz. Size iki seçenek sunacağım. (Soru ergenlikten kurtulamamışlar için uygun değildir, çok uzun falan filan diyecekler boşuna kendilerini yorup yorum yapmasınlar)

İlki: Çok güzel, hanımefendi bi kızla tanıştınız ve evlenmeyi düşünüyorsunuz. O sizin sevdiğiniz kadın, aşıksınız ona. Mali durumunuz da (reel rakamlarla konuşmayı severim ben ayda 5 bin) orta seviyede diyelim. kendi eviniz var istanbulun en merkez yerinde. çocuklarınıza iyi bi gelecek hazırlayabilirsiniz. O aşık olduğunuz kadınla bir ömrü birlikte geçireceksiniz. Çocuklarınızı büyütecek ve birlikte yaşlanacaksınız.

İkincisi: O kızdan ayrılıp, evlilik defterini kapatacaksınız. Meseğinizde çok başalısınız ve daha önemlisi ileriyi gören bi vizyona ve parlak bir fikre sahipsiniz. Bir kaç sene içerisinde aylık gelirinizi net 2 katına, ve sürgelen seneler de de 5 katına çıkarma şansınız var. 40 yaşında ataköy marinaya demirli bi tekneniz ve hiç kimsenin yerini bilmediği orman içinde bi kaçamak villanız olacak. Hayatınızdan arkadaşlarınız hiç eksik olmayacak. yurdışına seyehatler yapıp, uzun sürecek zengin hayatınız boyunca farklı ülkelerde farklı insanlarla tanışacaksınız. Tam bağımsız güçlü bir erkek olarak kararlarınızı tek başınıza ve sadece kendi çıkarlarınız için vereceksiniz. 60 yaşına geldiğinizde tam teşekküllü özel sağlık sigortası olan ve villasının kapısında bir ferrari olan zengin karizmatik bir ihtiyar olacaksınız.

Bu seçeneklerin ikisinin de kendine göre artıları ve eksileri var. umarım okurken gözünüzde canlandırmışsınızdır.

Seçeneklerden biri bir diğerini tamamen rafa kaldırmak üzere HAYAT dediğimiz eğitmen tarafından özenle hazırlanmıştır. bu yüzden ikisinin karması diye bir yorum tamamen ütopya olarak kalacaktır.

(gizli sorun yok gelebilirsin)

0|0
23|28

En İyi Kız Görüşü

• 1. seçenek ; Evet tamam sevdiğin eşinle birlikte olucaksın çocuklarınla daha sakin bir hayat , ve orta bir maasla yuvarlanıp gidebilirsin ama illaki evlendikten sonra o aşk bitecek ve en fazla 5 sene sonra kavgalar tartısmalar baslıcak artık o eski ask heyecan olmayacak.

2. seçenek; Bana uyan budur. Bence diyorum tabi kararı sen vereceksin yine.

Bu hayatta çok fazla para, lüks, eğlence ve refah var. Burdada 40 yasından sonra herhangi bir hatunla yine evlenip hayatını kurabilirsin.

Ama şimdi kariyerinde ilerleyecekken , hayat standartını yükseltecek durumdayken evlenmek bana göre olmazdı. Çünkü zaten 2 3 sene sonra o aşk bitecek ve keşke evlenmeyipte kariyerime odaklansaydım diyeceğin anlar olucak.

0|1
    0|0
    • iyi de bir zaman sonra keşke evlenseydim diyecek. zenginliğin bedeli ağırdır. hayat huzursuz olur. stres bol olur.

• kariyer kariyer erkek çalışır karı yer :)

• Yok kadın olmayacağı için paranı yemezler :)

Kızlar Ne Diyor 22

• 1.seçenek huzurlu bir hayat.Çocuklar ve mutlu aile tablosundan oluşuyor.

2.seçenek yalnız bir hayattan oluşuyor.

İnsanın bir ailesinin olması bütün o paralardan,villalardan v.s şeylerden daha iyi bence.

Bir süre sonra babasıyla parkta duran çocuğu gördüğünde için acımaya başladığında hırsın verdiği zevkin yeterli olmadığını fark edeceksin.

0|0
    0|0
    • yalnızlıktan korktuğun için mi birinci seçenek peki. ya yalnızlıktan tarifi mümkün olmayan bir zevk alıyorsan

• bu söylediğini henüz deneyimlemediğin için bilmiyorsun, sadece varsayım üzerine bi yorum bu

• O halde şunu söyleyebilirim ki,ben olsam 1.seçeneği tercih ederim.Çünkü ilki huzur ve aile odaklı,ikincisi ise hırs ve para odaklı.Ve benim odağım da para ve hırs yok.

• 1. Secenek artik yok. Cunku sevdigim kisi icinde bu secenek yoktu. Bende onun gibi yapip hayallerimin pesinden gidecegim. Ama bu o kadarda kolay degil. Cunku o seni unutmusken siz unutamiyorsunuz. O gercekten sevmedi heralde. Gelip soylemesi bile gözlerinden anlasiliyordu sadece o söylemedi bende soyleyene kadar 2. Secenek diyorum. Sanirim bu ölene dek surecek.

0|0
    0|0
  • Çalışmadığım yerden sordunuz oldu mu şimdi?

Mutlu olmaya endeksli bir yaşam isterdim herhalde... Evet hırslıyım, evet kariyer filan düşünürüm böyle şeyleri (Bkz. Oğlak+Akrep=Kariyer ile Jartiyer Arasında Kalıp Çareyi Hırslı Olmakta Bulan İnsan Modeli...P.S. Jartiyer burada soyut bir anlam ihtiva etmektedir.) ama en başta aradığım şey huzursa ikincisi sadece ekonomik artılar verecekse ne anladım bu hayattan? Derler ya dikili bir ağacı olsun insanın... Ben de iyi düzgün zeki çocuklar yetiştirsem olmaz mı yani? Olur...

Bu yüzden Allah önce sağlık versin afiyet versin ben birinci diyeyim...

0|0
    0|0
    • ekonomik artının gücünü küçümsemeyin hanmfendi :)

• "Evet hırslıyım, evet kariyer filan düşünürüm" demişim ve yadsıyamam ekonomik gücü ama aması var işte... Yukarıda da yazıyor...

• Öncelikle kişinin ne istediği çok önemli...

Eğer hayalinde iyi bir yaşam, evlilik planların yoksa , özgür bir hayat düşüncen varsa 2. seçenek olmalı.

Ama tam tersine, şartları orta derecede olup, aşk dolu bir yuva kurmak, iyi bir anne/baba olma hayalin varsa 1.seçenek caziptir.

Şimdi seçenekleri olumlu olumsuz yönleriyle inceleyelim...

-Herşeyden önce evlilikte senin yanında iyi gündede kötü gündede sana eşlik eden bir hayat arkadaşın olacak.Ama diğer hayatta da yalnız değilsin arkadaşların dostların olacak ama her zaman yanında olma ihtimalleri tartışılır..

-Evlilikte 2. seçenekteki gibi imkanların olması güç.Ama orta derecede bir hayatta küçümsenemez sonuçta evlenirsen çocuklarına iyi bir hayat sağlayabileceksin.Belki çocukların için daha çok çalışacaksın.Bu sayedede kazancında artacak çocuklarını güzel yetiştirdiğin için kendinlede gurur duyacaksın

-2. hayatı seçersen evlat sevgisi nedir bilmeyeceksin, aynı çatı altında seni seven bir kadınla bir ömür süren mutluluğu tadamayacaksın, özgür olacaksın belki ama akşam senin yolunu gözleyen birilerinin olmasını sende isteyeceksin, ama seni merak eden arayan soran birileri olmayacak...

-Evlenirsen hayatında günü birlik ilişkiler, kısa vadeli dostluklar, çıkara dayalı arkadaşlıkların yerine sadık bir eşin ve dünyalar tatlısı çocukların olacak: )

-Ayrıca yaşlanınca paran olacak ama yalnız olacaksın.1.seçeneği seçersen yine paran olacak sonuçta açıkta kalmayacaksın.Kalabalık bir aile olmuş olacaksın.Hastalığındada sağlığındada seni yalnız bırakmayacak bir ailen olacak.Bu dünyadaki en güzel mutlulukları heyecanları yaşayıp öyle gözlerini yumacaksın hayata ve senin arkandan sana dua edecek eşin ve evlatların olacak...

0|0
    0|0
    • evlen diyosun yani :)

• inan bana evlenirsen daha karda olacaksın, tamam diğer türlü paran olacak ama sadece paran olacak hiç bir karın olmayacak, hem evlen ki soyun devam etsin vatana millete yararlı hayırlı evlatlar yetiştir :)

• aşk bi yere kadar.evlenince sorumluluklar vs. aşkı bastırır gibime geliyor hem azıcık aşım kaygısız başım mottosu bana göre değil diğer tarafta olabildiğince gezmek, yükselmek varken.

0|1
    0|0
  • şimdi ilk seçenekte de sefil bi hayat yok hiç de fena sayılmayan bi gelir gayet cazip..ikinci seçenekte paran için yanında olacaklar arasından aşık olabilecğin bi kadın çıkar mı acaba büyük ihtimalle çıkmaz..her akşam eve koşarak gittiğin kapını kapatınca huzurla yaşadığın sabah uyanınca yanında görmekten büyük keyif aldığın ve aşık olduğun kadın dünyanı zenginleştirebilir bence ilk seçeneği daha çok sevdim ben :)

0|0
    0|0
    • benim zaten kesin şu olsun yargım yok bu arada onu belirteyim. çünkü çok sevdiğim ve gerçekten güzel bi kızarkadaşım var ve ailem de çok seviyo onu. ama aynı aile beni öyle bi yetiştirdi ki daha 5 yaşındayken bile özgürlüğün ne olduğunun farkındaydım. zaten pek içi boş soru sormam ben, arada olur :)

• soruların güzel evet bencede :) evlenmek özgürlüğünün elinden alınması mı acaba bunun farkında olmak lazım öncelikle..bir çok şeyden fedakarlık ettiğin doğru önemli olan karşındaki buna değer mi acaba? ben evlenip bilmediğim bi şehire bilmediğim bi ailenin içine geldim bazen kendimi kafese kapatılmış gibi hissettiğim oluyo ama akşam eşimi görene kadar sonra bütün kafesler açılıveriyor sanki.mutlu olmak için o hissin devamlı olmaması gerek..

• Hımmz demek ki parlak fikirler saklandığı yerden boşanınca çıkıyor :))

0|0
    0|0
  • bunu bu sekılde okuyup yorumlamak ve bırını secmek kolay ama gercekten basımıza gelse ne yaparız acaba tartısılır. su durumda ıkıncıyı secerdım

0|0
    0|0
  • Çok uzun diyecektim ki

1.ergenlikten çıkamadığımı çaktırmak istemedim

2. güzel soru dediğin için okumaya devam ettim.

1.seçenek gelecekte huzur,umut ve güzel bir aile vaadediyor ki bu saydıklarımı nice zenginler bulamamıştır.

2.seçenek para ve özgürlük vaadediyor.

Kendi adıma 1.yi seçerdim.Ama tamamen kişinin hayattan beklentileriyle ilgili.

0|0
    0|0
    • yaş 31 ergen olmak için bi parça geç zaten :)

• çaktırma:)

• sende ergenlikten çıkamadıysan biz napalım? :):):):) yapılan araştırmalarda 40a yakın erkek ruhunun 20li yaşlara daha yatkın ve yakın olduğu açıklanıyordu geçenlerde :):):):)

• İnsan annelik ve babalık duygusunu tatmalı bu mucizeden mahrum kalmamalı !

kendini yalnızlığa adayarak, dünya malını seçmek bana göre yanlış.

0|0
    0|0
  • 2. seçenek.

sorun para değil. yükselmek, gezmek ve bağımsız yaşamak.

0|0
    0|0
  • İkincisi tam ben merkezli o yüzden onu eleyip evli mutlu çocuklu olan seçeneği seçmek mantıklı.

0|0
    0|0
  • İlk seçenek daha cazip

0|0
    0|0
  • İlk secenek daha cazip.Tamam ikincisinde iyi bir kariyer ve rahat bir hayat var ama , sevdiğin insanla mutlu bir yasam süremedikten sonra bu şaşalı hayatın ne anlamı var ki ?

0|0
    0|0
  • 2. Seçenek daha cazip sanki. Hayat denen eğitmen bu iki seçeneği karşımıza çıkartıyorsa, ikinciyi seçtiğimizde ilki seçenekteki hanım hanımcığı neden çıkartmasın bi kaç yıl sonra karşımıza?

0|0
    0|0
  • ilki tercihim olurdu.para beni mutlu etmezdi.istediğim aile saadeti ve huzuru birincisinde saklı.

0|0
    0|0
  • 2, seçenek çok bayık ya :/ Huysuz noel amcaları gibi. Noel ruhu yok felan :] Şaka bir yana 1,çok sevimli sıcak geliyor.

0|0
    0|0
  • üçüncüsü: uzaya çıkıp orada yaşayacağım :)

0|0
    0|0
  • Önce evlenir evliliği denerim :D

yapamazsam boşanir ikincisini yaparım :D

0|0
    0|0
  • 3- yat uyu

0|0
    0|0
  • İlkini tercih ederdim

0|0
    0|0
  • benim de bir sorum var, bu soru niye erkeklere yöneltilmiş? ben de cevap vermek istiyorum :D

ve ikinci seçenek diyorum. kariyer parayı, para da gücü getirir. ama aşk öyle mi? aşk aptallıktır,

aşk zehirdir(george r.r. martinden, cersei lannisterdan, alıntı zira çok haklı)

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• 1. seçerdim kesinlikle. Çünkü ikinci de para var ve para çok olduğu sürece etrafımda olan "dostların" bile gerçek dost olup olmadığını anlayamam. Para ceziptir ama cazip olduğu kadar da kaziptir. Ama birincisinde beni ben olduğum için seven dostlarım ve paramla değil benimle evlenen sevdiğim kadın ve mutlu bir yuvam var. Yani uzun lafın kısası azıcık aşım, kaygısız başım. Zira sonbahar da rüzgarla uçuşan yaprak misali yaşanan hayat sokakları kirletmekten başka işe yaramaz.

0|0
    0|0
    • Not: O "da" lar bitişik olacaktı. Yanlış olmuş hızlı yazmaktan. Şimdi farkına vardım. Kusura bakma. :))

• ben 2.seçenekte kendimi düşünemiyorum para beni bozar ya ilkini seçeyim sevgiye muhtaç biri olduğum için :D

eline sağlık valla okuduğum en uzun soruydu bunda soruyu senin sormanın payı büyük :,)

0|1
    0|0
  • 2. seçenekte bahsettiğin "dünyevi olaylar"ın hepsini eğer bu maddi gücün şuan varsa ve gelecekte de 5 katına çıkacaksa (evlilik hayatı bunu 3 katına kadar geriletebilir en fazla, çekirdek aile tabiriyle 4 kişilik masraf olacağı için) zaten eşinle ve çocuklarınla yapman çok daha keyif verici olacaktır emin ol...

Dikkatini çekmiştir "dünyevi olaylar" dedim... 2 tane kızım var ve hayatta birşeye sahip oldum diyebilmen için çocuk sahibi olman gerektiğine inanıyorum... çünkü hiçbir dünyevi sahipliğe benzemeyen, herşeyin üzerinde sahip olma hissi veren bir durum çocuk sahibi olmak...

Umarım çocuk sahibi olmanın verdiği o acayip duyguyu yaşarsın...

Heee birde 60 yaşına geldiğinde acayip donanımlı bir özel sağlık sigortan olsa dahi eşini istersin yanında... (sene 96 babam kalp krizi geçirdi 2 gün yoğun bakım sonra servis derken, annem şehir dışındaydı ilk yoğun bakıma girdiğinde... annem üzülmesin nasılsa atlattı dedik, ama adam ısrarla karısını istedi yanında ve bize baktırmadı kendini)

Büyüklerimizden öğrenilecek çok şey var hayatta... çocuk 5 yaşında benim babam seninkini döver der, 20 sinde ben babamdan daha iyi biliyorum der... 40a doğru birde babama sorayım der...

Her yaşın bir güzelliği, kafa yapısı ve olgunluğu var... 60 yaşındaki babama sorduğumda çocuklarım bir yana ama torunlarıma tapıyorum diyor hala :) bilmem anlatabildim mi? :):):):)

0|0
    0|0
    • 2 evlat babası olarak her türlü yorum yapmaya hakkın var. tabii doğruluk payı da tartışılmaz

• 2. seçeneği istiyor insan bizim yaşlarda emin ol... bizim gibi 30 küsürlü yaşlarda olanlar için tamam artık yaladım yuttum hayatı diyorsun... şimdi bu kafayla 20 yaşında olmak vardı noktasına geliyor insan... Ama söylediğim gibi manevi değerler yaş ilerledikçe çok daha anlamlı oluyor sanırım... bende yaşamadım ama ümitliyim... ölmezde sağ kalırsam 2 kızımı koluma takıp 50li yaşlarımda istiklalde boy göstermek en büyük hayalim :) biz yürürken gençlerin benim hakkımda ne düşüneceğini sen düşün:)

• evliliğe bakış açım hem politik hemde sosyal nedenlerden dolayı karşı biri olarak benim için kafadan zaten ikinci seçenek ve ona yakın hayellerimi yapmak için uğraşıyorum sadece farkı yurtdışında bir üniversitede 3 senem kaldı doktoramın bitmesin yurtdışında bir üniversiteye yardımcı doçent olarak başvurucam özellikle abd ve almanya istiyorum...bir kadınla 20 yaşımdan beri uğraştığım emeklerimi...hayallerim için vazgeçtiklerimi harcamak gibi irrasyonel bir seçeneğin içine girmem...aslında öyle villa..yat...kat olmasada olur zaten şuan ortağımla yaptığım mekanik tesisat işinden yeterince para kazandım...paradan daha çok mesala newyork limanında aşık olduğum güneşin doğuşunu izlemek...beni daha çok heycanlandırıyor...para herşekilde kazanılıyor inanın kazanılıyor ama bazı şeyler parayla olmuyor huzur gibi mesala...bazısı aşkta diyebilir...hayatı ben herzaman sahne olarak görürüm ve size rolünüzü seçme şansı verilmez birden çıkarsınız sahneye siz en iyisini oynamaya çalışın derim hep sosyal çevreme...ama şu da bir gerçek ne yaparsanız yapın hayatta öldüğümüzde hepimiz aynı elbiseyi giyecek...herkesin gönlüne göre olsun...

0|0
    0|0
  • ikincisini seciyorum/secerdim üstat.

0|1
    0|0
  • özgürlüğüme düşkünüm.hiç düşünmeden ikinci kısmı seçiyorum.

0|1
    0|0
  • istanbulda yaşıyorsam 2. seçenek. istanbul dışında Türkiye'nin diğer illerinden birinde yaşıyorsam 1. seçenek.

0|1
    0|0
  • 1.yi seçersen 2.yi seçmeidğine, 2.yi seçersen 1.yi seçmediğine pişman olacasın!

1.yi seçersen 2. olan seçenek yine mümkün, zor değil.

ama 2'yi seçersen ilk seçeneği unut olmaz!

benim oyum 1.den yana.

bizim oylarımız önemli değil... gönlünden ne geçiyorsa onu yap. 2'yi seçersen her gün başka bir kadınla da olabilirsin zenginliğine göre... sana kalmış. hangi hayatı yaşamak istiyorsan seç.

ayrıca sitemizdeki kızlara bakıyorum da ne de kariyer meraklısıvarmış.!

0|0
    0|0
  • İkinciyi seçerim. Kendi yapıma daha uygun zaten.

Yorumlara bakınca görülüyor ki dar kafalılar her şekilde muhabbetin içine etmeyi beceriyor.

0|0
    0|0
  • emlankolı yapmıcam. ama 1. secenek ideal bana. sonucta huzur var su an en cok özledıgım sey. 2. secenek ali ağaoğlu hayatı cazıbelı ama tehlıkesıde olacak. ben huzuru sectım gıttı

1|0
    0|0
    • ılk kelımemm melankoli olacak .nolmus ona öyle:)

• ilk kelimen 'gayrimenkul satın alma hastalığına yakalanmış kişi' gibi olmuş, daha doğrusu şöyle olsa tam olacakmış :))) emlakkoli

• 2. secenek daha iyi, nasılsa değer verdiklerin hep değerini yitiriyor bu saçma hayatta, geriye sana istediğini, istediğin zaman yapabiliyormusun, yapamıyormsusun sorusu kalıyor. bence durust ve gayretli bir iş hayatı ile birlikte 2. şık ama illabu şıkka varmak için karını yarı yolma bırakma, hiç evlenmem daha iyi.

0|0
    0|0
  • karın olabilecek kişi seni evde beklerken yurt dışı seyahatlerine çıkamaz mısın?Ama illa birini seçeceksem 2.yi yani türk hugh hefner olmayı seçerdim.Sonra da hayatımı kızlarla geçirirdim.Ama yaşlandığımda ne olacak?Yanımda kimse olmayacak vs.O da kötü.Ama sıradan bir hayat da yaşamak istemezdim.En iyisi intihar :)

0|0
    0|0
  • 1 . çünkü bir olursa 2 . de olur huzurlu bir yuva eşinin verdiği destekle büyürsün,

2. çünkü o kadar çok para olursa 1. de olur zaten ...

0|0
    0|0
  • Seçenek 2 içine 1. seçeneği bir şekilde dahil edebilirsin. Nasıl diye sorma olunca oluyor.

0|0
    0|0
  • aga ne kadar ütopya desenden aradığı akkı bulmuş ve evlenmiş erkekler sıfırdan başarıya daha çabuk ulaşıyor bunu araştırması yapılmış. Her başarılı erkeğln arkasında bir kadın vardır sözü büşa söylenmemiş.

0|0
    0|0
  • saol ya hakkaten öyle güzel yazmışsınki okumaya kıyamadım neyse sen hiç şe yapma devam et

0|0
    1|1
    • ergenler yorum yazmasın diye özellikle belirtmiştim ama ergen gelmiş yine de

• peki bişey sorabilir miyim ? profilime bakıp 18 yaşında olduğum içinmi bunu söyledin yoksa yorumumdan mı belli oluyor ?

• haa biraz önce soruyu okudum anladım tamam.. bence huzur en önemlisi..

• hayat = senin hesap edemedikleri başına getiren şeydir

0|0
    0|0
  • evlenerek bahsettiğini gerçekleştirenler de var, o nedenle bence birbirleriyle mutlak rekabet içinde olan seçenekler değil bunlar.

0|0
    0|0
  • Parasız , bırakılmış dökük bir evde , çalarak çırparak ürettiğim şeyleri satarak yaşamı geçirmeyi yeğlerim

0|0
    0|0
  • anı yaşar ilkini tercih ederim. görünen gelecek gerçekleşecek diye bir kaide yok. hayat bize ne sürprizler hazırlıyor. en azından yanımda birisi olur ..

0|0
    0|0
  • Bence 1. Secenwk. 60yasimda ferrariyi napiyim :-)

0|0
    0|0
    • babam hep, para asıl yaşlılıkta lazım der. çünkü gençken sahip olduğun cazibe parasızlığını kapatır, ışıltılısındır, çekicisindir. ama yaşlanınca halen hovardalık yapmak istiyosan evlat paran olmalı. aynen böyle dedi. :))

• hiç düşünmeden birinci seçeneğin üzerine zıplardım..

para mühim değil o zaten var baba bankda :)

0|0
    0|0
  • çok uzun falan filan...

birincisi.çok paraya gerek yok.

0|0
    0|0
  • 2

0|0
    0|0
  • Kesinlikle birinci secenek

Gerisi yalan gerisi bombos hayat

0|0
    0|0
  • ilkini tercih ederdim

0|0
    0|0
  • Yıllar sonra aylık geliri $20,000 olan kapısında Ferrari yerine yakın bi' otobüs durağı olan. Teknesi olmayan. Etrafındakileri kendisinden uzaklaştıran ve pek arkadaşı olmayan. Salonunda şimdikinden daha antika ve daha değerli bi kuyruklu akustik piyanosu olan yalnız bi' adam olacağım.

Aslında aylık gelir ve daha değerli piyano kısmı hariç şu anda öyleyim. Yeniliklere kapalıyım sanırım...

0|0
    0|0
    • pek arkadaşın olmasın ama olanlar çok sevdiklerin olsun

• Hah. Neyse çok uzun konu. Şu anda bu konuyu konuşacak ruh halinde değilsin. Belki akşam, belki gece... =)

• belli oluyo dimi öyle bi ruh halide olmadığım :)

• Birinci seçenek fazlasıyla uygun. O kadar para, mal adamda fitneye sebep olur ve tek başına nursuz, bereketsiz bir hayat yaşanmaz. Her zaman evlilik seçilmelidir. İkinci şıkkı, yarısında okumayım bıraktım zaten.

0|1
    0|0
Yükleniyor...