Arkadaşlar, Deizm inancını araştırdım fakat anlayamadığım bir şeyler var...

Deizm inancını araştırdım ve aklıma takılan, anlamakta zorluk çektiğim bir şeyler var. Örneğin; " Deizmde insan için en önemli ödev, Evren'i ve yasalarını akıl yoluyla bilmek, anlamak ve zihnini sürekli geliştirmektir." Evren'i ve yasalarını öğrenebilirim evet ama neden akıl yolu ile?

0|0
4|10

En İyi Erkek Görüşü

• en alttaki yorumunu okudum hemen atladım tekrar.değiştirme asla islama inan.yani günah işlersin falan filan günahkar olursun ancak bunların kurtuluşu var Allah affeder.fakat imanın şartlarından birini dahi mesela peygamberi reddetmenin çaresi yok.kitabı reddetmenin çaresi yok.

deistler aklı ön planda tutması onların akıllı olduğu anlamında gelmez bunu unutma.hatta ateistlerden bile daha salaklardır bence.deizim = akıl mantık demek değildir dikkat.beyhude bir dikleniş , boşluk içinde evreni anlama çabası.sanki semavi diner evreni anlamayı araştırmayı bi kenara mı bıraktı.asla deizme falan meyletme hatta lütfen diyorum.

ye iç s.ç ne yaparsan yap ama asal ve asla inancı yaşama uydurmaya çalışma.yani hiçkimse çalışmasın.inançla yaşam birebir uyuşmak zorunda değil.uyuşsa iyi olur ama olmuyo biçok konuda.

hem bi insan nası kitabı inkar eder.yani kitap peygamber sırf manevi hava psikoloji gibi bişey mi.asla değil. eğer bunlar gerkçekten akıllı olsa,örneğin arkeoloji antropoloji bir bilimdir değil mi,bilime inanılır.o kitap 1400 yıl önce sodom ve gomore yi , lut kavminin helakını anlatmış.nasıl olduğuna dair bazı bilgiler vermiş.o bilgilere göre yanar dağ tarzında lavlı tüflü öldürücü şeylere maruz kalmışlar.ve bu bahsettiğim bilimlere göre bu bilimlerin verilerine dayanarak çok net olarak görülür ki gerçekten de bu helak olan kavim volkan tüfü gibi bıçakla kazınabilen tabakalı falan bi şeylerin altında kalıp ölmüşler kiminin yüzünde o olayın dehşeti var...işte sana bilim.bu deistler peygambere filozof diyor kitabı kendi yazdı diyor.peki taa mekke den medineden kaldıp filistine kadar gidip kazımı yaptı ki bilsin de koysun bunları kitaba.

bak şimdi biliriz ki kuran değişmemiştir.yine biliriz ki bi elma ağacından bi elma alıp yersen diğerlerinin tadını da bilirsin.aynı ağaç aynı meyve çünkü.hiç bişey bilmese bi insan inanmasa dahi bu halen şeklini koruyan afette ölmüş insanların var olduğunu Kuran ı Kerim de yazdığını bilmek bile sonsuz inanmaya yeter. bir değişmemiş orijinal bir kitap,bir cümlesi doğru ise hepsi doğrudur çünkü ilahidir.bir elmanın tadı nasılsa diğer daldakid elmada öyledir.diğerinde çamur tadı yoktur yani.dikkat et lütfen.demek istediğim açık. karışık bi nokta varsa yine anlatırım sabaha kadar..

1|0
    1|0
    • ayrıca evreni ve yasalarını bırak o tuşa nasıl bastığını bile öğrenemezsin yaratan dilemezse.insanın bildiği herşey Allahın bildirdiği kadardır.bak mesela peygambere bildirmiş peygamberin insana sunduğu kitapta anlatılıyo bi sürü şey ve bugün kanıtlanıyor da bilimsel olarak.

peygamnber in gitmedi zamanlar görmediği yerler hakkında bilgiler var.görmeden öğrenmiş yani çünkü Allah bildirmiş.

ama biz karşı sokakta ne oluyo onu bile bilemiyoruz nerde kaldı evrenin yasasını anlamak.ancak o isterse

• arkadaşım ateistlerden bile salak ne demek? islama inanınca bir insan zeki mi oluyor? gök yüzünü allah tutmadığı takdirde üzerimize düşeceğine inanmak mı akıllı olmak? erkeklerin kadınlardan üstün olduğuna inanmak mı akıllı olmak? güneşin balçığa battığına inanmak mı akıllı olmak? bunlar ve daha fazlası kuran ayetleri isteyen açıp bakabilir. İnançlar ne zamandan beri akıl ölçüsü oldu onu anlayamıyorum. soran arkadaş cevap arıyorsan sana herkes cevap verecektir. sadece cevap mantıklı mı değilmi onu ölç

• arkadalım ne dediği bile anlamadan hesap sorar gibi yazı yazıyodun.demişim ki bak yazdıklarım açık ama karışık bi nokta varsa anlatırım..ama sen algını ortaya koydun bu üslupla dediğim dedik birinin tavrı bu

Erkekler Ne Diyor 9

• Evreni ve yasalarını öğrenebilirsin ama sen ben bir deistim diyorsan bu fizik yasalarının ardında tanrı arayacaksın. Bunu mantıksal çıkarımlar üzerine yapacaksın. Mesela evren nasıl oluştu? ancak böyle mükemmel evreni tanrı yaratmış olmalı diyorsun. Deizmin ince noktası, evrenin ve çevremizdeki yaşamın mükemmel ve karmaşık olmasından dolayı bunların kendiliğinden oluşmasına olanak vermemekten geçer. O zaman bir sıkıntı daha ortaya çıkıyor, bunca güzel evren ve yaşam kendiliğinden oluşmadıysa nasıl veya kim yaptı sorunu ortaya çıkıyor. İşte bu noktada mükemmel bir evreni ancak mükemmel bir şey yapmış olabilir diyorsunuz. Bu şeyde tanrı olmalı mantığından işin ucu tanrıya geliyor. Bence evren o kadar da mükemmel değil. Hatta evrende hiç bir şey mükemmel değil. Hep mükemmele doğru yönelme vardır. Dikkat et çevremizde her şey döngü halindedir. Hep daha iyisine ilerleme vardır. O yüzden uzun süreli küçük ilerlemeler bize mükemmelmiş gibi geliyor. Bence her karmaşık ve şaşalı bir şey basit bir mantık üzerine kurulmuştur. Ha bu arada ben bir ateistim :)

1|0
    0|0
  • Tanrı evreni yaratmış ama hiçbir şeye müdahale etmiyor oturmuş sinema filmi izler gibi izliyor sadece tanrının evreni yarattığına inanacaksın gerisini aklın ile anlayacaksın çünkü tanrı çekirdek çıtlayıp yarattığı evreni seyrediyor deizm inancına göre

1|1
    0|0
  • Sen ayak yoluyla öğren...

1|0
    0|0
  • çünkü deizm bir yaratıcıyı kabul eder ancak yaratıcının insanla birebir diyaloğa girmeyeceğini bilirler,ve Allah ın gönderdiği elçileri de kabul etmezler.aklı üstün tutar ve derler ki madem bizim bir aklımız var , öyleyse her bilgiye akıl yoluyla ulaşabiliriz diyolar.nedeni bu.zaten başka bir yolu kabul etmiyolar.ilahi kılavuzu kaynağı kabul etmiyolar.dolayısıyla tek şey akıl kalıyor geriye

1|1
    0|0
    • deizm kısaca dinleri red eder tanrıya inanır.

• özet geçeyim dedim :D

• tamam iyi yapmışsın o vakit :)

hani dedim acaba yanlış mı anlaşıldım.destek için saol.

• Bir şeye sırf kulaktan duydunuz diye körü körüne inanmayın, birkaç kuşaktan beri itibar görüyorlar diye, geleneklerin de doğru olduğuna inanmayın. Sırf hocalarınızın ya da rahiplerin otoritesine dayanıyor diye hiçbir şeye inanmayın. Ancak bizzat hissettiğiniz, denediğiniz ve doğru olarak kabul ettiğiniz, kendinizin ve başkalarının hayrına olan şeylere inanın ve tutumunuzu onlara uydurun.

Buddha

1|0
    0|0
  • Mantık yürüterek. Sorgulayarak. Hesaplar ve çıkarımlar yaparak. Neden sonuç ilişkileri kurarak.

1|0
    0|0
  • Deizm , hristiyanlığın, müslümanlığın, yahudiliğin vb. dinlerin tanrının cenneti vaad ettiği için iyilik yapmaz. Tanrıyı sevdiği için iyilik yapar. Evrenin yasalarını zaten akıl yoluyla düşündüğün zaman bir tanrıya ulaşırsın. Haa bir dine ulaşamayabilirsin. Fakat azcık kafayı çalıştırınca kesinlikle bir tanrıya ulaşırsın. Deizmde söylenen şey kutsal kitaplardaki değişmez gerçekler değil, akıl yoluyla bazı şeylerin anlaşılması. Bu olaylar değişken olabilir.Ama herşeyin mantığına yatması asıl amaçtır.Mesela örneğin canlılık için bu kadar ortam, işte Ay'ın önemi , yörüngenin hassasiyeti seni tanrıya götürebilir yani aklın seni tanrıya götürür. Deizmdeki asıl amaç budur.

0|0
    0|0
  • aklın yolu birdir aklını kullan akıllı ol, aklını fazla zorlama , aklını başından alırlar :))

2|0
    0|0
  • evet cok fazla arastırınca mantiken deizm öne cıkıyor

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Deizmin anlaşılması biraz zor. Bu yüzden insanlar ateizme geçişte bir basamak olarak kullanıyorlar. Bende öyle yaptım doğrusu. Bir zaman sonra deizm saçma geliyor. Bu da gerçekten zor anlaşılmasından. Eğer deizme ilgin varsa çok doğru kaynaklardan öğrenmeye çalış derim.

0|1
    0|0
  • Deizmin cesitleri vardir.

1|0
    1|0
    • Örneğin?

• Bazi desitler tanri dunyayi yaratti ve yokoldu der.

Bazi deistlerde cennet ve cehennem kavrami vardir.

Bazi desitler bazi ibadetleri ya da hepsini yerine getirir.

Vb vb.

• niye böylebi güzellikte inancın varken başka inançlar araştırıp kafa yorarsın be insanevladı ?

2|0
    2|4
    • Çünkü bende her an fikir değiştirebilirim.

• isteyen istediğine inanır bu bir. kimseye karışamazsın. insanlar bir şeyin yanlış olduğunu görüp araştırmaya gidiyorsa bu kuş beyinli olmak değildir, tam tersi akıllı bir insandır. kendisini riske atmıyor. doğru sandığı şeyleri gözden geçiriyor, emin olmak istiyor bu güzel bir şeydir. İşlerine geldikleri için değil mantıklı buldukları için seçiyorlar. Yani anlayacağın senin gibi düşünmüyorlar. başka dinden olanlar yorum yapabilirler. Yapmasın dersen bu ifade özgürlüğüne ters düşer.

• Kuş beyinli insanlar türüyor diyen, yobaz, gerici, ebesinden dinlediği masallarla din inşa eden dangalağa bakın hele? Gelmiş burada insanara kuş beyinli demekten de geri kalmıyor. Beynini ömründe bir kez kullanmamış, araştırma gereği duymamış ve kendisine sunulana razı olmuş bir budala... düşünen ve sorgulayan insanlara taş atıyor. Cehalet ne güzel şey Herşeyi biliyorsun.

• Evrenin yasalarini ogrenmeye devam ettikce deism'den uzaklasip agnostisizm'e kayacaksin :)

0|0
    0|0
    • sonra evren için bir tanrıya ihtiyaç olmadığına emin olunca ateist olucak belki :)

• Tesekkurler fakat baskalarinin etkisinde kalmaktan hoslanmiyorum

• :D seni etkilemek için bunu yazmadım. Bir çok konuda ortak düşündüğümüzden ilgini çeker diye yazdım. ben bir insan mantıklı konuşursa, söylediklerini mantık süzgecinden geçirdiğimde olumlu sonuçlar alırsam o adamın etkisinde kalıyorum :)

Yükleniyor...