''Yanılmışım Tanrı Varmış'' kitabını okuyan var mı?

En büyük ateistlerden biri olan Antony Flew' in, Yaratıcı' nın varlığını kabul etmesini gerekçeleriyle anlatan bir kitapmış. Kitabı almayı düşünüyorum fakat aynı zamanda siyasi çıkarlar doğrultusunda baskı oluşturularakta hazırlatılmış olabileceğine dair kuşkularım var. Okuyanlar içerik hakkında bilgilendirebilirse sevinirim.

Not; Ateist değilim. (Bunu yazmak zorunda bırakanlar utansın.)

0|0
29|43

En İyi Erkek Görüşü

• kitabın ismi güzel geldi eğer gerçekten Allah'ın varlığı kanıtlara delillere dayandırarak açıklamaya çalışan birkitap ise okuman iyi olurateist olmasan bile imanın kuvvetlenir öbür tarafa imanlı mı imansız mı gideceğimize dair hiçbirimizin garantisi yok.

1|2
    0|2

Kızlar Ne Diyor 29

• ateist ol deist ol yahudi ol budist ol pagan ol şaman ol hiç farketmez okumak istiyorsan al oku ama önce anlamak için objektif ol buradan yorum yapanlara bakma mezıyet çok açık dinn nedir sorsan tanımını yapamayacak arkadaş çıkmış burada darvin kesilmiş öbür taraftan şeyhülislam kesilmiş..

3|3
    1|1
  • ateist değil deistim yazar da benim gibiymiş.. tanrı elbette var benim için ama dinlerde söylenildiği gösterildiği şekilde değil.. bir yaratıcı var ve ben de onun bir parçasıyım. tanrı bir el ise ben onun parmağıyım.. inancım bu şekilde.. siyasi açıdan baskı oluşturacağını düşünüyorsan bu anlamdaki kimliğin yeterince gelişmemiştir.. her kitap okunmalı benim nazarımda çünkü her zaman yeni bir şey öğrenebilirsin..

0|5
    2|2
    • Siyasi açıdan baskı değil. Siyasilerin, kuklalarının gözü açılmasın diye yazara zorla yazdırılmadığını garanti edemeyiz. Yaratıcı var olduğunu düşünüyorum, kitap ve peygamber göndermemiş olayında hemfikiriz.

• bilmiyor musun? elhamdürillah müslümanım derken nasıl da böbürleniyorlar hiç görmedin mi :D

• gurur ve hava aynı şey değildir

• Şükürler olsun Müslümanım... İnanır mısın ateistlere ait sadace ALLAH ın varlığına inanmadıklarını biliyorum,hiç okumadım düşünceleri neler neden inanmazlar..öyle bir tanıdığımda olmadı,olamaz. evet ALLAH var şahdamarına bakman yeterli...böyle kitaplara gerek yok,Kuran-ı Kerim okuyarak,meallerini çok şey elde edilebilir. Bu kitabın yazarı adına sevindim,anlayabilmesine ve idrak edebilmesine. sonuca bakılırsa oku,ama herkesin çıkaracağı sonuç farklıdır.

1|5
    1|0
    • o şahdamar dediğin şeyin ameliyatına girdim kandan başka birşey görmedim

• çok çelişki söylediklerin,bunlarda mantık aramak çok zor. yolun açık olsun ne diyeyim..

• Elde delil yokken çelişkide kalmak en mantıklısı. Sağol, seninde yolun açık olsun.

• Ben okumuştum ama içeriğini hatırlamıyorum.Yalnızca okuduğum dönemde etkilemişti beni.Bence al ve oku.Sonuçta orada ne yazıyorsa şıp diye inanacak değilsin ya.Düşünüp yorumlayabilme kabiliyetin var...

0|2
    1|0
    • Elbette, bilgilerimi pekiştireceğini düşündüğüm her şeyi okurum. Kitabın yarısına geldim adam hala hayatını anlatıyor. Umarım boşa okumuş olmam.

• Antony Flew erken bunamis.

3|8
    8|11
    • Mümkündür. Ben bu konuda tarafsızım fakat verdiğin cevaptan kendinden çok emin bir halin var. Bu kadar emin olmanı gerektirecek sebebi merak etmedim dersem yalan olur?

• Fikirlerin ömrü değil, mantığı önemlidir bro.

• uzun bir süre ataizmi savunan birinin baskıyla Tanrının varlığını kabul etmesi ya da kabul etmiş gibi görünmesi bence imkansız bir durum. Ataistler kafalarındaki kurguyu öyle bir kabul eder ki istediğin kadar ikna etmeye çalış görmezler bile.

Bence Antony Flew inanıp yazanlardan. Birkaç yerde kitaptan alıntılar okumuştum. Güzel çıkarımları vardı.

2|1
    3|1
    • Umarım dediğin gibi çıkar.

• ateist yerine ataist yazanla konuşacak birşeyim yok zaten

• Utanmadım :))

1|2
    1|0
  • Hayır .

0|1
    0|0
  • Siyasi cikarlar ve para kazanma cabasi.

2|4
    3|3
  • bu kitabı not ettim okumayı düşünüyorum güzel bir kitap gibi geldi bana çünkü ateisttin niye Allahın varlığını kabul etmiş buna ne sebep olmuş merak ediyorum

1|1
    1|0
  • öyle kuskuların varsa buyur indir, buldum :) link

0|3
    1|0
  • Elal +5 5555

0|1
    2|0
  • Başkalarının ne düşündüğü veya ne anladığı önemli değil. Herkez aynı çerçeveden bakıp, farklı şeyler görür. Anlıyorum sen yorumları merak ediyorsun ama, bence direk okumaya yarın başla.

0|0
    1|0
  • çok iyi.. bnde merak ettim doğrusu okynca fikirlerini yazmanı rica ediyorum. sana yardımcı olabilcek biri yok sanırım ama en azndan sen okuyup birilerine yardmcı olabilirsin :)

0|0
    1|0
    • Kitabın 3/1' ine geldim hala hayatından bahsediyor adam. Kitaba mola verdim. En kısa sürede bitirip elde ettiklerimi güncelleme olarak paylaşacağım :)

• teşekkürler merakla bekliyorum :)

• bu kadar merak edipte okumayıp fikir almakta çok ilginç doğrusu bir kitaptan herkesin çıkardığı şeyler farklıdır bence herkesin anlama kapasiteside aynı değil...

0|0
    1|0
  • Okusan ne kaybedersin ki oku öğren işte ama bunu niye okumak istiyorsun orası tabiki asıl soru işareti olan kısım.İçinde bir şüphe var ona karşı mı yoksa bakalım bu adam ne düşündüde döndü tanrıya bu açıdan mı ama büyük olasılık ikincisi:)

0|1
    1|1
  • duydum ama okumadım. bence okumalısın.

0|0
    1|0
  • okumadm ama ismnden güzele benzyr

0|0
    1|0
  • okuyup kendin karar ver. en basitinden bir film izlerken bile kimileri iğrenç çok kötü bir film derken kimileri için çok güzeldir. o yüzden başkasına göre siyasi gelen sana göre çok içten samimi gelebilir

0|0
    1|0
    • Evet, bu yüzden okumaya başladım. Cevap verenlerden güzel olduğunuda kötü olduğunuda söyleyenler var. Çıkardığım sonuçları güncelleme olarak paylaşacağım.

• Zorlama gibi.

0|1
    1|1
  • bende merak ettim

0|0
    1|0
  • merak ettim nasıl bişeymiş ki bu

0|1
    1|0
  • o adamın ateist olduğunu sanmıyorum sadece bi kararsızlık yaşamış bunu ateislik sanmış (BENCE)

0|1
    1|0
  • Güncellemenin takipçisiyim.

0|0
    1|0
  • ayrica neyi tartistigimizi istersen birdaha dusun ve sorunu gozden gecir?

0|0
    0|0
    • Aslında tartışacak bir şeyde yok konu nerden geldi bende anlamadım. Başkasıyla tartışmamı karıştırmışta olabilirim :)

• inancimla ilgili yanilgiya ugradigimi dusunursem okurum:D

0|0
    0|0
    • O zaman Tanrı Yanılgısı' nı okumalısın. :)

• burda olmamış

• öhöm öhöm :D

• laaa bizenee yeeaa

0|0
    4|3
  • bu görecelidir kimsenin ne dediğine bakma merak ediyorsan al oku güzel mi kötü mü karar ver

0|0
    0|0
    • Orası öyle ama en iyiyi en doğruyu kendimiz biliriz diye bir kaide yok. Kendime güvenirim ama burada zeki insanlar olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden fikir almakta bir sakınca olmadığını düşündüm.

• Bazı ateistlerde bilimsel çevrenin zorlaması ile ateizmi savunmak zorunda kaldıklarını unutma. Aklı olan bir şüpheci bilim adamı agnostik olmalı. Sanki akıllı tasarım olmadığımıza dair herhangi bir kanıtı varmış gibi. Ateizm sokakta ki adamın işi. Adam ianançlı olmuş ise kendi kararıdır. Şu an ki bilimsel verilerin hangisi yaratacı yokturun kanıtını bulmuş ki. darwin bile bir gözün yapısnın onu kendinden aldığını söylerken.

Tanrı yok demek sadece bilime inanmaktan öte ona tapmaktır. Ne oldu şimdi hani bilimde inanç yoktu.

Kambiryeneni açıklayamayan bir evrim teorisine körü körüne bağlı kalınır mı. Ateizmi savunmak cahil işi.

1|5
    1|2
    • Ver o eli öpeyim. +1

Tabi burada sözler geneledir direkt olarak soru sorana değil.

• Gizli, tamam balıktan gelmedik nereden geldik?

• Ben Allah a inanıyorum. Çok mutluyum Hür irademle ve her şeye tam kannat getirene adar arştıra düşüne inandım.

mvcck bilim hakkında da hiç bir şey bilmıyorsun, benim hakkımda neyin doğru olduğuna sen karar veremezsin. rsen ortaya argumanının teorısnı bile bilmiyorsun. Eleştirsiel çalışma yoksa orada cahillik var ve ben biliyorum ki benim sizi inandırma gibi zorunluluğum yok. Bana yazma mvcck

Erkekler Ne Diyor 42

• Allah'ın varlığı o adamın kitabına mı kalmış ? Ben şuna çok içerleniyorum.

Elin ahmağı senelerce yatıyor hasta hasta, Allah yok, tanrı yok, yok yok diyor. Baktı son vakit gümbürtüye gidecek ve tanrı evet var diyor.

Bunu da bir kitapta anlatıp insanlara paylaşıyor ve bu kitabı almayı düşünüyor insanlar...

Sonra bizim alimlerimiz, senelerdir Din, Kur'an , Ahiret, İslam anlatıyor, imanımızı kurtaralım diye uğraşıyorlar. Bizde gidip bu kitapları almıyoruz. ? Doğru mu doğru..(kimseye atıf değil, toplum göreceliğidir)

Alimler varken, Gazali varken, Geylani hz. varken, Said NURSİ gibi bir üstad varken ne o kitabı ben okurum, nede o kitap beni okur :D ne de tavsiye ederim..

4|1
    1|0
    • sözlerin beni çok etkiledi cesaretine hayran kaldım :)

• evet allahın varlığının kanıtı ölüm korkusuyla söylenen sözler. sen hiç biyoloji okuma evrim okuma felsefe üretme anca saidi kürdi oku.

• En güzel cevap susmaktır. Sen haklısın mvcck...Ne bizler söz ile dövüş yaparız ne dövüşümüzde karşıyı inciltecek söz söyleriz.

Getirdiğimiz yorumlar kör kalın, elinizi bağlayın, ilim felsefe öğrenmeyin anlamında değildi.

• okumanı tavsiye ederim.. bir ateist olarak.. zira antony flew bir filozof olarak bilim ile uzaktan yakından alakalı olan bir birey değildi.. 81 yaşında ateizmden dönüp deist olduğunu açıkladı.. bunda bilimsel bulguların rol oynadığını ifade edip buna örnek olarak da akıllı tasarım(intelligent design) örneğini verdi..

gel gör ki bilimle alakası olmayan biri olarak bilimin ne dediğini pek anlayabilmiş bir kişi olmuyor olsa gerek zira akıllı tasarım fikri bilim dünyasında ilk ortaya atıldığında merak uyandırsa da ne iddialarını bilimsel verilerle destekleyebilmiş ne de bilim camiasında herhangi bir kanıt sunabilmiştir.. akıllı tasarım fikrinin en büyük destekçi ve savunucularından Michael Behe(A.F.'un aksine biyokimyacıdır) bile 2007 edge of evolution kitabında evrimin konseptlerini tamamiyle kabul etse de roman katolik kökeninden kopamayarak bunun tanrının isteği doğrultusunda böyle olduğunu ifade etmiştir..

kısacası kitabı okumanı öneririm.. zira bu kitap sana bilgi sahibi olmadığın konuda fikir sahibi olmaya kalktığında nasıl saçmalanabildiğinin orijinal bir göstergesi olacaktır.. iyi okumalar..

0|4
    4|2
  • Allah, tanrının belasını versin.

5|5
    1|2
  • okudum ama sonuçta bir düşünür. bilimsel bulgulardan hareketle yaşamın başlaması için bir güce ihtiyaç olduğunu düşünmüş. tabi bu bir varsayım adamın fikri. adam çıkıpta yanılmışım hristiyanlık doğruymuş yada hak din islam falan dememiş. buradaki elemanlar sanki adam allaha iman etmiş gibi coşuyor. alayı cahil zaten. bekliyorum birisi düşen uçakta ateist kalmaz falan da desin :)

gerçek bir ateist varsayımla hareket etmez henüz bilmiyoruz der. yaşamın başlangıcıyla ilgili 30a yakın teori var bunlardan birisi doğru olabilir. dikkat edin bu teorilerin hiçbirinde bir TANRI yok!

Eğer allaha inanıyorsanız tüm insanların adem ve havvadan geldiğinde ve ensest ilişkiyle geldiklerine inanırsınız :) veya nuh gemisine yüzbinlerce tür canlıyı aldığına inanırsınız :)

1|5
    2|3
    • Tamda can alıcı noktaya değinmişsin. Dinlerden uzaklaşmamın sebeplerinden biride ensest durumudur. Kanguruluların da binlerce kilometrelik okyanusu aşıp Orta Asya' daki gemiye gelebilmeleri de ayrı bir muamma. Efsaneyi de geçmiş bir durum söz konusu.

• Lan mvcck ezmesi herkesin cevabının altına domalma hastalığı mı var sende?

Bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin önündeki ''düşünen adam'' heykelindeki TAŞ kadar beyin olsaydı sende rahminden çıktığın anneneaşağıdaki soruları sorardın..

Anne rahmini kim yarattı?

Ben niye burdan çıktım?

Başka yerden çıkabilirmiydim?

• birakinlankizi tipik bir müslümalsın

• oportünist antony flew saçma bir tanrıya inansa ne olur onu kanıtlasa ne olur...kitabı okumadım ama bi ara makalelerini takip ederdim sonra zırvaladığını düşündüm böyle bir kitabı varsa eğer iyikide takip etmeyi bırakmışım...tanrı varmışmış...banane varsa...

1|1
    1|0
    • Sayfa 55 e geldim pek haz almadım açıkçası. Hala hayatını anlatıyor. Yinede kitabı bitireceğim. Küçücük bir şey katsa bile kardır. Bakalım katabilecek mi.

• okuyun abi okuyun canını ne istiyosa okuyun düşünün sorgulayın okumaktan zarar gelmez..

0|1
    0|0
  • Ateist felsefe big bang ile çoktan tarihe karıştı aslında,eskilerin ateistleri evrenin sonsuzluğunu iddaa ederek inkarlarını sürdürmüşlerdir.Fakat evrenin başlangıcı ve sonu olduğu (olacağı) anlaşılınca.Heeee yok biz öyle demedik ya başı sonu varda TESADÜFFF demeye başladılar.Bu kitabın yazarıda natüralist akımının baskılarından sıyrılıp böyle bir kitap yazıyorsa okumaya değer.Ayrıca bugün bir çok ateist bilim adamını izleyenler bu yazar gibi ölmeden önce itiraf etme şansı bulamazlarsa hesap günü onu izleyenler için çok kötü neticelenir.Nitekim bu yazarında ateist takipçileri vardı değil mi bir zamanlar ? ;)

1|0
    0|0
    • Belki bir molyandan fazla insanın ateist olmasına da sebep olmuş olabilir. Ben hesap gününden biraz tereddütlüyüm açıkçası.

• Allah aklını kullanmayanların üzerine pisliği bırakır.Yunus suresi 100. ayet Bu ayet gösteriyor ki hiç bir şeyi körü körüne takip etme.Allah tan ve Kitabından kuşku duyarak başla sonra hayatı sorgula dinleri incele vermek istediği mesajlara bak.Benim inancıma göre son kitap Kuranıda didik didik et.Hiç bir hikayeye inanma müslümanlıkla ilgili Kuran dışında.O zaman samimiysen gerçeği arıyorsan benim girdiğim yola girmemen için bir sebep olmaz.Tekrar burada konuşuruz. :)

• tamamını okuyamadan arkadaşın birine kaptırdım kitabı. okuyabildiğim kısmında antony flew eskiden bir tanrı inancı olmadığını ahiret inancının olmadığını bu konuda pek çok insanı da etkilediğini söylüyordu. ancak şimdi tanrının olabileceğinden şüphe ettiğini ama dinlerin saçma olduğunu düşündüğünü söylüyordu. eskiden tanrının olmadığına eminmiş yani, şimdiyse şüphe ediyormuş. eskiden insanları etkilediği içinde biraz pişmanlık duyuyordu galiba, tam emin değilim artık ama insanları yanlış bilgilendirdim baabında.

devamını kitabı kurtabilirsem artık ama 1 senedir gelmedi.

0|0
    0|0
  • Allahsızları hayal kırıklığına uğratma şimdi..

Biz müslümanlar allahın olduğunu 1400 yıldır biliyoruz..

Biz türkler allahın olduğunu 2000 sene önce kişisel eşyalarımızı kılıcımızı mezarımıza bedenimizle gömerek biliyoruz zaten..

4|2
    2|3
  • Ben tanrıyı bulmak için çok düşünmedin. Gökyüzüne baktım, yıldızlar, uzay, sonsuz boşluk, gezegenler, yıldızların ölmesi doğması, Güneşin de birgün süpernova patlaması ile yok olcağını, bulutların hareketini, mikroorganizmaları, uçan kuşları, karınvalrı, arıyı ve balın faydalarını, doğumu, ölümü, dünya sistemini, denizleri, okyanusların dibini ve balıkları, hayvanların doğla ortamda karnını doyurmasını, kendimi düşündüm, 100 önce yoktum, 100 yıl sonra da yok olcağım... milyarlarca delil varken hepsi mantık matematik ekseninde temellenirken esas şaşılması gereken tanrıyı arama çabasına girmek olsa gerek.

1|1
    0|1
    • keşke bilim adamlarının da işi sizin gibi kolay olsaydı yahu :D onlar boşuna test ediyor, formül üretiyor, bağlantı kuruyor. uzaya baktım falanca yasa var delil aramaya gerek yok derdik olurdu biterdi :D

• Bende şunu merak ediyorum.

Milyonlarca kitap varken ve sen gidip bu kitabı seçtin. KS'de hep farklı bir atmosfer var. O kadar güncel soru varken bu soru ana ekrana iliştirilmiş ne bu bir mesaj mı :)

Birileri popüleritede yüzmek ister, başkaları can simidi görevi görür. Peki boğulan kim ?

O kitabı okumak ve tanrı denen şeyi öğrenmek istiyorsun yanı başındaki kaynaklara bak önce. Yabancı olsun beş kuruş fazla olsun misali, popüler kültüre yönelmeyelim.

Nedense bizim insanımız bu konularda kendini görmüyor...

0|0
    0|0
    • Yalan dolanlarla dolu tarih kitaplarından birini mi seçmeliydim?

• Gerçek yazarları araştırmanı tavsiye ederim. Kulaktan dolma yazar ve kitaplara itimat etme.

• Tavsiye için sağol ama ben böyle iyiyim.

• ALLAHIN varlığından kusku duymuyorsan ozaman ne diye bu gibi kitapları okumak istersin hayret. okunması gereken binlerce kitap varken. ateistler hakkında bilgimi almak istiyorsun. nette detaylı bilgiler veriliyor. ALLAH'ın varlığına delilmi arıyorsun, tabiat yetmezmi

0|0
    0|1
    • Varlığının kanıtı olmadığı gibi yokluğunun kanıtı da yok. Tabiat yeterli değil maalesef. Çok zaman harcadım bu işe. Hayatımı adadım desem yeridir. Elime geçen en mantıklı şey deist ve agnostik düşünceler.

• haha yahu şu sizin kuranda bilim arama çabalarınıza hayranım. kuranda yaratılış sırasına göre önce yer sonra gök yaratılmış ve bunlar 6 gün sürmüş :D ve dünyayı düz olarak yaydık, gökler düşmesin diye görnümez direkler diktik falan der :D bunlara mı inanıyorsunuz hakkatten :D

• mvcck sen neye inanmak istiyorsan ona inan. bu benim inancım. ben ALLAH'a, kitabımıza, peygamberlerimize iman ettim tasdik ettim. sende neye inanıyorsan onlara inan. herkezin düşüncesine inancına saygı duymak zorundasın.

• Alma onun yenisi çıkacak. Yanılmışım TANRI yokmuş Allah varmış diye.

Siyasi amaçla çıkartılmamıştır o niyetle almayacaksan alabilirsin.

0|1
    1|1
  • Hiçbirşey okumamaktan iyidir oku . Ama bu taraf değişimi kendisine gerek maddi gerekse manevi olarak iyi yerler hazırlamıştır adarm hem felsefeci hemde ticaretçi varmı ötesi .

0|0
    0|0
  • utanmadim gayet rahatim

1|1
    0|2
  • ateyiz yayınlar okumuyorum

4|2
    0|4
  • Tanrı vardır diyenler den bir farkı kalmamıştır benim için onun .Daha önce bir ateist olması çok şeyi değiştirmeyecek bu güne kadar tanrının varlığına kanıt olarak sunulanlardan farklı bir kanıt ileri süreceğini ya da diyeceğini sanmam

Nasıl ki bir din adamının ateist olmasıyla hiç bir şey değişmiyorsa .Söylediklerinin diğer ateistlerden bir farkı yoksa buda öyle

İkincisi kitabın ismi tamamen reklam kokuyor .Yani kazanca yönelik kitap olabilir

0|0
    0|0
  • Allah yoktur deyip; ateistlere kitap satmış, şimdi ise allah vardır yanılmışım deyip dincilere kitap satmayı planlayan(aslında meraklı ateist kardeşlerim bile belki bu oyuna düşebilir ) dünya malları üzerinden para kazanan ırıspı. Ateistsende bu tuzağa düşme kardeşim, ateist olman başka bir ateistin yazdığı kitabı okumana etken olmamalı. "tanrı yok" diyebiliyorsan araştırmayı bırak çünkü bu ırısplar bunlar üzerinden kazanıyor.

0|1
    0|0
  • biz bilmiyorduk oldugunu hatırlattıgın için tsk

0|1
    0|0
  • kitabın başlığı bir kere dine inanlar içinde dine inanmayanlar içinde saçmalık. evrende bir hiç olan insanoğlunun Allah ın varlığını yada olmadığını ispatlamaya çalışması kadar saçma bişey olabilir mi.

1|0
    0|1
    • Not; Ateist değilim. (Bunu yazmak zorunda bırakanlar utansın.)

Soran arkadaş bunu yazmış ya o yüzden dedim.

• soran arkadaş bu soruyu xper kullanarak mı 15 gün önce sorduğunuz soruyu günün sorusu yaptınız.

• Yok alakası yok böyle soru soran biri ateist mi değil mi merak ettim bu kadar basit.

• allahın varlığını sorgulayan hiç bir kitabı okumam .hele yabancı bir yazar yazmış ise uzak dururum elime bile almam .zaten biz müslümanları bölmek ve bizleri birbirimize düşürüp savaş çıkarmaya uğraşıyolar .

1|1
    1|3
  • açıkçası severim o tarz kitapları bir şüphem yok ama farklı de aha gerçekçi bir bakış açısı suna bilir insana :)

0|0
    0|1
  • kardeş kendi inancım doğrultusunda yorum yapacam. kendi inancımın ilk emri oku dur. beşikten mezara kadar ilim öğreniniz diyor. düşüncen her ne ise bunu değiştirmeyeceğine kesin olarak inanıyorsan al oku

0|0
    0|1
    • Her bilgiye açığım. İkna olacaksam düşüncem değişir elbet ama o kadar kolay değil.

• kardeşş okumam ztn öyle kitap çok heves yapıyosan int bak

0|0
    0|0
  • okumadım ama yazdıkların doğruysa samanyolu-kanal7 bangır bangır reklamını yapar, nt kitap evlerinde de satılır. bekle ondan sonra karar ver...

0|0
    0|1
  • ben agnostik ateistim. allah yok, din yalan.

malum olan bu ama işte anlatamam

okuman gerek kaynakları söyleyeyim einstein ın din görüşü stephen hawkingin din görüşü bertnard russell ın din görüşü atatürk ün din görüşü. dünya tarihi. çok dinli dinlerin tarihi felsefe tarihi. evrim teorisi. newton determinizmi evrene bakış açısı. kuantum teorisi evrene bakış açısı. freud psikolojisi, jung psikolojisi hadi kib

0|1
    2|3
    • Sağol, güzel cevap.

• dünya üzerindeki bilimadamlarının çoğu amerikada ki bilim insanlarının yüzde 93 ü tanrıya inanmazlar... bu insanlar senden benden fazla dünyadaki gerçeklerle ilgilinen insanlar din kitaplarınıda okumuşlardır elbette ki.

• okumadım okumayacağımda

0|0
    0|0
  • Kitabı okumuştum, öğretici yahut ufkumu açan bir bölümünü hatırlamıyorum, hatırladığım tek şey kitabın sıkıcı olduğu.

0|0
    0|0
    • Sayfa 55 e kadar adam hayatından bahsetmiş. Bu yüzden ara verdim daha ne kadar devam edecek bilmiyorum.

• big bang teorisi ateizmi bozmuştur. şimdi koskoca bu evren var tek bir patlama ile oluşmuş. nasıl olmuş arkadaş kendi kendine patlamaz ki bu mantık bile ateizmi yerle bir ediyor kitabı okuma anlamı yok ana teması bu.

1|0
    0|3
    • Big bang sadece bir teoridir.Bugün bilim camiasında yüzlerce teori var, hiçbiri evrenin tam olarak nasıl oluştuğu üzerine değil,oluşumdan önce ve sonrası ile ilgili.Big bang kuramı terkedileli ise 20yılı aşkın bir süre oldu.Nedeni ise oluşumu tekilliğe indiriyor olması ve mevcut sorulara yeterli bir kuram olmaması.ama bilimde hiçbir teori çöpe gitmez.Yeni teorilere kapı açar, bu yüzden bu kuramın bize verdiği tek geçerli bilgi genişleyen evren modeli.Ne o mısır mı patlatıyoruz?

• Mvcck big bang teorisi çökmekten ziyade rafa kaldırılmıştır. Evreni tekilliğe indirgeyen bir teori ancak sınırlı bir bilgiden ötesini veremez. Dinci kesim bu tekillik yüzünden bu teoriye saplanıp kalıyor. Her bir teori,bir sonrakini destekler ama ilerisine geçemez. Bu yüzden bu teorinin bilim literatüründe adı bile geçmiyor. Eee dinci kesiminde bilimi 20yıl geriden takip ettiğini göz önünde bulundurursak, elbette hala bu teori savunulacak.şaşırmamak gerek.kaldı ki bu teorilerin hiçbiri akıllı ta

• kaldı ki bu teorilerin hiçbiri akıllı tasarımı desteklemez,o dinci uydurmasıdır.

• kardeş bu konuda yardım almak istiyosan önce nietzsche oku sonra mevlana :) karar senin ikiside en iddialı isimler ve saf çıkarsız yazanlardır.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    12
Yükleniyor...