Kadere inanır mısınız?

Kadere inanırmısınız? evet bu benim kaderimdir deyip kaderinize razı mı olursunuz yoksa çabalayıp illa olacak deyip çabalarmısınız? Bir örnek verip anlatırmısınız?

0|0
11|14

En İyi Erkek Görüşü

• Bir görüşe göre KADER; Allahın gelecekte olanları bilmesidir.. onun bildikleri kesin ve değişmez olduğuna göre zamanı gelince gerçekleşir bizde kader deriz.

ASLINDA 5 dk sonra yola dikkatsiz çıkıp ezilecek kişi kendi mallığından ezilir. Ama yaratıcı 5 DK sonrasını bilir. o bilgiye kader denir

DİĞER BİR GÖRÜŞ;

Önce tüm alemi düşünelim; yüzde 99 fazlası hep bizim irademizin ve gücümüzün dışında gelişen ve bizim hiçbir etkimizin olmadığı şeylerdir.

Yağmur, fırtına, gece, gündüz, güneş dünya, canlıların büyümesi, iklimler,aklımıza gelen HERŞEY gücümüzün dışındadır. Bunlara biz ya hiç müdahale demiyoruz, ya da hesaba katılmayacak kadar az müdahale edebiliyoruz.

Şimdi de irademizin kısmen karıştığı dünyaya bakalım.

Mesela uçakla uzun bir yolculuğa çıktığımızı düşünelim. Hareketimiz uçağın içi ile sınırlıdır. Oysa uçağın geniş bir planlanması vardır. Rotası, hızı ve yüksekliği bellidir. Havanın kaldırma gücü, motorlar vs. hepsi yolcular olarak bizim dışımızda olan şeylerdir. Yani biz uçakta iken bu büyük devinimin içinde ancak KÜÇÜCÜK HAREKETLER yapabilmekteyiz..

İŞTE KADER İNSANIN SINIRLI İRADESİ İLE ETKİ EDEBİLDİĞİ AMA BÜYÜK ORANDA YARATICININ BELİRLEDİĞİ varoluş sistemidir. diye kabul edilir.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Kaderin dinimizce iki türü vardır; 1.'si doğum yani anne ve babamızı kendimiz seçemeyiz ve ölüm anındaki çizgiye engel olamayışımız gibi.. 2. 'si okul, iş evlilik gibi yaşamımızı etkileyen konuların gidişatını kendimiz belirler ve yolumuza çıkan zorluklara rağmen zekamızın sürüklediği yerde kendimize anlam aramaya başlarız.. Kader bağlamını iyi bilmemiz gerekir, yani herşeyi kadere yüklersek yerimizden kımıldamadan bütün kötü olayların gidişatına zemin hazırlarız.

:) link

1|0
    0|0
  • örnek vermek zor insanları inandırmak daha zor,ama kader gerçekten vardır kadderin içindeki yerimiz yani sınırımız sadece karar vermektir,olur yada olmaz ikiside kaderdir,neden birşey planlarken hesapta olmayan şeyler çıkar evt

1|0
    0|0
  • link

daha önce ben sormuştum sanırım kaldırırlar sorunu

1|0
    0|0
  • kaderi iyi anlayın arkadaşlar. çok çabalamakla kaderi değiştiremezsiniz. Kadere inanmak imanın şartıdır. İnanmayanın imanından şüphe edilir. Böyle soruların yeri burası değil bence...

1|0
    0|0
    • çok doğru..

• arkadaşın sorusunu iyi anlamalısın kardeş. kadere inanır mısınız yoksa çabalayıp illa onu değiştirir misin diyor. Kaderin dini tanımı : Allahu Te?la tarafından, var olan her şeyin (bütün mahl?katın) ve bütün olayların yaratılmadan önce ezelde, yanında korunmakta olan Levh-i Mahfuz adlı kitapta; durumları, nitelikleri, sebepleri, şartları ve zamanı gelince sahip olacakları güçleri, yetenekleri, yapıları, yerleri, zamanları ile birlikte belirlenmesi, düzenlenmesi ve yazılı olması demektir.

• İşte kardeş Allahın takdir ettiğini değiştiremezsin. Biz bilmeyiz ancak Allah ilmi ezelisiyle bilir. Ha bu bizim tembellik yapıp yatarak kaderimde varsa görürüm, yaşarım gibi düşünmek kesinlikle cais değil. elbette çabalayacaksın ama bir noktaya kadar.

• inanmam yaşamam gerekeni yaşarım...müsait olduğun bir akşam sıcak bir çikolataya nedersin demiş olsam bu kader olamaz değil mi :) istediğimi yaşıyorum sonuçta. karşıdan gelecek cvba göre :)

1|0
    0|0
  • uzun bir konu zaten anlatmakta zor olur okumanda sıka bilir

2 tür kader vardır

1. degiştirebilecegin kaderler

2. degiştiremiyecegin kaderler

insan kendi hayatının , kendi rolünün seneryosunu yazar , oynarda

1|0
    0|1
  • bazen inanırım

1|0
    0|0
  • Bütün Müslümanlar kadere inanmakla mükelleftirler .

2|0
    0|1
  • olduğu kadar olmadığı kader diyenlerdenim.

1|0
    0|0
  • Sonu kader ve kısmetle başlayan veya biten cümlelerden nefret ederim..

2|0
    0|1
  • kul kaderini görecek sen önce emek ver çalış çabala sonrası Allaha kalmış

1|0
    0|0
  • çabalarım ama çok da zorlamam kendimi yani

1|0
    0|0
  • kadere inananlar...başkasının kaderini yazmaya çalışmasın derim giderim...

1|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 11

• Biz insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık(ayet-i kerime)

İmanın şartıdır,elbette inanıyorum.Cüz-i ve külli irade var hayatımıza etki eden...

Mesela;çalışırım,tevekkül ederim.Aksilik çıkar,olmaz.Buna razı olurm ama aksi halde,çalışmazsam başarısızlık külli irademin getirdiği bi'şeydir.

1|0
    0|0
  • kadere tabiki inanırım.ama insanda kaderini belirlemede rol oynar.mesela Allah karşına iki insan karşına çıkarır .biri iyidir biri kötüdür.sen kötüyü seçersin mutsuz olursun ya da iyiyi seçersin mutlu olursun vs

1|0
    0|0
  • ben hayatin bize getirdikleri konusunda kadere inanıyorum , olaylari degistirmek insanlarin elinde olan insanların karakterlerine tepkilerine gore degisen biseydir

1|0
    0|0
  • kader diye bişey varsa bile ,kaderimizi bilemeyiz ki 'bu benim kaderim' deyip razı olalım, bence belirlenen şeyler fiziğimiz ve kapasitemiz, onun dışında yaptıklarımız bize aittir iyi kötü, sonuna kadar da çabalarım

1|0
    0|0
  • İnanıyorum..O kadar kapıların açıkken bir cevap gelmemesi tarzındaki olayları kadere bağlıyorum. Veya o kadar kişiden sadece bana vurmasını...vs gibi olaylar. Çabaladıktan sonra olmuyorsa razı olurum evet.

1|0
    0|0
  • inanırım ben ama bazen degiştirmekte elde..çok sevdigim bi sözü paylaşmak istiyorum bazen ilk görüşte anlarsın o insan senin kaderindir bazen bi ömür ararsın bulunmaz :)

1|0
    0|0
  • olmayan şeyleri zorlamayı hiç sevmem kadercilik mi bilmem ama

1|0
    0|0
  • inanırım bişey kaderinde varsa onu mutlaka yaşarsın kurtulamazsın

1|0
    0|0
  • ben kadere ınanarım ama soyle cabaldıktan sonra hala olmuyorsa o benım kaderımdır veya gonul ılıskılerı olmuyorsa kader kısmet

1|0
    0|0
  • bu benim kaderim deyip razı olmak, acizliktir.

1|0
    0|0
  • iananrım ama keşke böyle olmasaydı

1|0
    0|0
Yükleniyor...