Düşünün ki aile ve sosyal politikalar bakanı sizsiniz? Kadın cinayetlerine nasıl bir çözüm bulurdunuz?

Daha iki gün önce yine bir kadın cinayeti işlendi...sebepleri farklı, sonuçları maalesef aynı...içmiz acıyarak izliyoruz..İnsan istiyor ki son olsun, keşke...

link

Şimdi düşünün..

Aile ve sosyal politikalar bakanı sizsiniz... Kadın cinayetlerine nasıl bir çözüm bulurdunuz?

Mantıklı ve acil bir çözüme ihtiyaç var, vaktiniz kısıtlı, eğitim vermek vs. gibi çözümler için zaman yok.

Ben olsaydım, acil durumlar için polisin koruma altına aldıgı kadınların dosyalarına bakardım önce. Daha sıkı önlemler alırdım ve şiddet kaynağı olabilecek kişileri de sıkı gözetim altında bulundururdum...

Başka fikri olan var mı?

Güncellemeler:
link

Bu ne şimdi?

0|0
11|21

En İyi Erkek Görüşü

• Sadece kadınlarımıza yapılan cinayet değil beni üzen...Cocuklara yapılan cinsel istismar,taksici cinayetleri,birde özel bakımevlerındeki yapılan işkenceli zulumler..

Birkeresinde yapılması gereken kadınlar daha aktif rol almalılar hayatta..Bilinçlenmeli.Neden bu avrupa daki gelişmiş ülkelerde yok.Bilinçli vede haklarıını bilmekteler.Hindıstanda kadınlar tecavuze ugramakta.Sonrasında da lınç edılmekte.Geri kalmiş ülkelerde bu sorun...

Ayrıca emsal teşkil etmeli verilen cezalar.Adam bıçaklıyor kadını tutuksuz yargılanıyor...Turk ceza kanunu baştan başa yenilenmeli...

Daha çok konuşacak şeyler varda..Susuyorum.Terbıyem musade etmıyor...

Birde kadını sex objesi gibi görenlerı hadım edıp,sallandıracaksın...

Sorunuz benden 5* aldı.Tebrikler

1|0
    0|0
    • kesinlikle haklısın :( Avrupa'da yok deme ama..orada da daha farklı nedenlerle bunlar oluyor..

Amerika'ya bak mesela..seri katillerin ülkesi...

değindiğin konular ve yaklaşımın için yürekten kutluyorum seni...

• Rica ederim :)) Cevabınız da benden 5 aldı:D

• sagolun.Görüşmek umuduyla...

Esenlikler dilerim

Erkekler Ne Diyor 20

• kadına karsı şiddetin temel nedeni devletin eğitim politikası ve diğer bütün kurumlarında ve toplum nezdinde kadını 2 nci sınıf gibi görme eğilimi. bir insanı öldürmenin nedeni ne olursa olsun kabul edilemez kaldıki bir kadını öldürmek nasıl bir caniliktir bilmiyorum.

1|0
    0|0
    • erkek ya da kadın, bir insanı öldürmek canilik...maalesef kadınlar çogunlukta şiddet görenlerin içinde..

çözüm yok mu?

• Bunların hepsi eğitimsizlikten ve yanlış seçimlerden meydana geliyor. Bu iki tarafın da eğitimsizliği ve iki tarafın da yanlış seçimidir. Olanlar ise çoğunlukla kadınlara olur, çünkü fiziki olarak erkek daha güçlüdür.

Bunu engellemek için ne yapılmalı ? Sürekli öğretilen türkçe matematik gibi bir de kişilik dersleri verilmeli. Rehberlik gibi. Doğru insan nasıl seçilir, hangi insan doğrudur, hangisi değildir diye liselerde ve üniversitelerde okutulmalı.

Özellikte kendini boşlukta hissederek, özgüveni sıfır erkekle evlenen kadının başına gelir bu. Umarım bu yazım güme gitmez. Çünkü gerçekler bunlar.

1|0
    0|0
    • yok niye güme gitsin gayet de güzel yazmışsın..://

Bunun ucu milli eğitim bakanlıgına da uzanır...

yapılamayacak şey de değil aslında..://

• bir şeyler yapmaya çalışacağım =) destek gerekirse isterim.

• Acil bir çözüm durumunu gerektirecek şeylerin olması mümkün değil, yani hergün yüzlerce kadın ölüyor gibi bir durum olması mümkün değil. Bunun çözümü aslında çok basit. İslamda kadın-erkek ilişkisi, birbirlerine karşı görev ve sorumlulukları ve en önemlisi de Peygamber efendimizin eşleriyle olan ilişkilerini içeren hadislerin eşliğinde eğitim verilmesiyle toplumda karı-koca arasındaki diyalog'un daha da güçleneceğini, hoşgörünün artacağını düşünüyorum. Kadın cinayetlerine aniden bir çözüm bulmak imkansız söylediğim gibi. Koruma altına alınması gereken her kadın için bir polis gönderirseniz bu ülkenin geriye kalan sorunlarıyla ilgilenecek polis kalmaz, bütün polisler bu işe sarfedilir ki bu da imkansız. Eğitim şart, temelden bunun bilgisinin verilmesi gerekiyor ciddi bir şekilde.

1|0
    0|0
    • kadın için polis göndermesen de bu tehlikeyi doğuran kişiye "kardeşim gel bakalım derdin ne senin denebilir" takip edilebilir..terapi uygulanabilir..sen adama hapis cezası verirsen suç unsuru olarak kabul edip, adam hapis yatmaktansa terapiyi kabul eder..

amaan ben de bilmiyorum işte..üzülüyorum :(

• Biz de üzülüyoruz, bak burda hemen, acil, mantıklı bir çözüm üretebilenimiz yok. Dediğim gibi temelden bunun bilincinin verilmesi gerek. Yoksa bu kolayca halledilebilecek bir sorun değil.

• Son yıllarda kadına yönelik şiddet, Türkiye’nin değişmeyen gündemi haline geldi. Yasa çalışmaları, uluslararası sözleşmeler ve koruma tedbirlerine rağmen 2012’de 160’tan fazla kadın öldürüldü, 150 kadına tecavüz edildi ve 210 kadın yaralandı. Aralarında psikolog, hukukçu, sosyolog, İslam hukukçusu, aile danışmanı ve kadın dernek yöneticilerinin de bulunduğu uzmanlar, şiddeti önlemede gelinen noktayı değerlendirdi. Hukukî tedbirlerin ötesinde şiddete eğilimli bireylerin zorunlu tedavi sürecinden geçirilmesinde hemfikir olan uzmanlar, ailede şahit olunan şiddetin nesilden nesile aktarıldığını kaydediyor. Şiddeti önlemek için aile içi iletişim eğitimi önerilirken, kadınların değil erkeklerin gözetim altına alınması tavsiye ediliyor.

Son yıllarda kadına yönelik şiddet, Türkiye’nin değişmeyen gündemi haline geldi. Yasa çalışmaları, uluslararası sözleşmeler ve koruma tedbirlerine rağmen 2012’de 160’tan fazla kadın öldürüldü, 150 kadına tecavüz edildi ve 210 kadın yaralandı. Aralarında psikolog, hukukçu, sosyolog, İslam hukukçusu, aile danışmanı ve kadın dernek yöneticilerinin de bulunduğu uzmanlar, şiddeti önlemede gelinen noktayı Zaman’a değerlendirdi. Hukukî tedbirlerin ötesinde şiddete eğilimli bireylerin zorunlu tedavi sürecinden geçirilmesinde hemfikir olan uzmanlar, ailede şahit olunan şiddetin nesilden nesile aktarıldığını kaydediyor. Şiddeti önlemek için aile içi iletişim eğitimi önerilirken, kadınların değil erkeklerin gözetim altına alınması tavsiye ediliyor.

Avukat Fatma Benli (Gökkuşağı Kadın Platformu Hukuk Danışmanı): Ailesini malı gibi gören, şiddetten çekinmiyor

Şiddet, aslında bazılarının zannettiği gibi bir avuç psikopat erkeğin cinsiyete dayalı şiddet eylemi değil, öğrenilmiş bir kod. Şiddete gerekçe gösterilecek bahane çok. Fakat hiddetini kızdığı patronuna ya da sokakta kavga ettiği kişiye yöneltmiyor. Bunun bir yaptırımı olacağını biliyor ve kendini frenliyor. Ancak aile içindeki mahremiyetin sağladığı koruma alanını kötüye kullanıp eşini dövmekten çekinmiyor. Çünkü eşini ve çocuğunu kendi malı gibi görüyor. Eşi ve çocuğunu kendine verilmiş bir emanet olarak görmüyor

Avukat Fatma Benli de şiddet faillerine suçlarına denk ağırlıkta ceza verilmesinin önemli olduğunu belirtiyor ve şu örneği veriyor: “Lapseki Aile Mahkemesi hâkimlerinin küçük bir ilçede yaşayan eşe, ‘Karımı dövdüm kendisinden ve tüm ilçe halkından özür diliyorum’ yazılı metni dağıtma görevi vermesiyle ilçedeki şiddet vakalarının azaldığı görüldü. Şiddetin karşılığının olması, toplum nezdinde afişe edilip küçük düşürülmesinin caydırıcı olacağı kanaatindeyim.”

BİLİYORUM ÇOK UZUN OLDU.aMA COK HOŞUMA GİTTİ PAYLAŞMAK İSTEDİM

0|0
    0|0
  • senin her dediğinine canı gönülden katılıyoryum ama geçenlerde yine bi cinayet oldu boşanmışlar adam sürekli rahatsız ediyomuş koruma talep etmiş kadın korumada verilmiş amma velakin adam yine aramış konuşmak işstemiş maktulş kadında kabul etmiş önce biyerde oturmuş knuşmuşlar sonra akşam yemeği ve geceyi birlikte geçirmişler sabahta adam kadını öldürmüş şimdi dyorumki ben olsam bu adama ceza vermem koruma istetecek kadar rahatsız eden biriyle geceyi niye bebarer geçirirsin be kadın

1|0
    0|0
    • Evet o da kadının hatası elbette..Fakat geceyi geçirecek derecede güven duyduysa adamın ruh halinin değişkenliği korkutur insanı..

• Oyle bir durumda egerki sabitse sucu kocanin yapildiginda o kisiyi mahkeme karari olmaksizin yani mahkemeye cikmadan direk belirli sene hapis. Oyle normalde hapis degil. Hapis ama yanliz yasayacaksin o hapiste. Disari hava almaya ciktiginda bile yanlizsin odanda hapiste yanlizsin ve daha bitmedi. Birde piskoljik tedavi sartini koyardim.

1|0
    0|0
  • istediğin kadar gözetim altına al bir insan zarar vermek isterse o zararı birşekilde verir. zeka burda devreye giriyor.

1|0
    0|0
  • Şiddet uygulayanları toplar parmaklarını usturayla keser dillerini makasla kopartırdım gözlerine kaynar su dökerdim falan filan :D bak bakalım yapabiliyor mu bir daha kimse waşş vahşet serdim ortaya

1|0
    0|0
    • Mantıklı çözümler olsa :d

emin ol bir yolunu bulur yine yapar yapacağını..sen beyinden o düşünceyi silemedikten sonra..

• ya tamam da ortada bir şey yokken 15 sene koruyamazsın elbette...

bu insanlar sinyalleri veriyor...bir sene önce, altı ay önce..bir şekilde kendini belli ediyor..

• Ediyor ama amaaaaaaaan diyip geçen zihniyetler var,ya en basiti şu bak kadının birisi gidiyor polise kocam beni çok dövüyor öldürecek birgün diyor,polis de gidip kadının kocasına telkinde bulunup işe geri dönüyor 1 hafta sonra kadını öldürüyor kocası ? nasıl bu örnek , bence yeterince açıklayıcı

• kadınlara bedava sakız dağıtırım akşam kocanız gelince sakız çiğneyin derdim...kadının konuşması erkeği çileden çıkarır.

1|1
    0|0
    • bırakın böyle şeyleri adı üstünde gazeteyi okumuyormusun başlığı bile sol :D kötülemek için atış serbest :D

• işte böyle bakmamak lazım...oh olsun onlara demek yerine, ne yapılabilir demek lazım belki de..

• bu insanlığa yardım eder yanında olur iyiliğini düşünürsen senden kötüsü olmaz.ne kadar iyiysen okadar kötü ne kadar kötüysen o kadar iyisindir.

• Eğitim...Eğitim...Eğitim ... Bi ağacı yontmaz iseniz o ağaçtan hiç birşey olmaz anca yakmak için kullanırsınız ve yok olur gider. Oyüzden bir insan eğitim almadan bu dğeiştirilemez .

1|0
    0|0
    • Öyle elbette..Fakat görüyorsun ki durum fena...:( Anlık acil çözümler gerek..

• eğiitim falan hava civa..egitimsiz insanlar mı bu kadınlrara şiddet gösteren, öldüren.. eğitmek lazım ama kalın sopayla, bıcakla, pipilerini kesiceksin, pipisz kalıp elindeki kadınla ii anlasıcak

• Ben sosyal politikalar bakanı olsaydım öncelikle islamın kadına verdiği değerin toplumda işlenmesi için ders olarak okutulmasını önerildim. çünkü kadın toplumun mihengidir.

1|0
    0|0
    • keşke bunu sadece anamız bacımız muhabbetinden öteye götürebilsek de o değeri görseler..:// ya bırak değer vermesinler...öldürmesinler yeter

• Ben diğer kadınları annemden yengemden farklı görmem. Efendiler Efendisi Peygamberimiz Hz.Muhammed (Sallahu aleyhi vesellem) buyuruyor "Kadınlarınız size Allahın emanetidir onlara zulm etmeyin" Bir kimsenin annesine bacısına karşı olan saygısı tüm kadınlara olmalıdır. Çünkü onuda doğuran bir Kadın dır.

• cinayetin ne kadını nede erkeği düşünülemez.giden her can insanın yüreğini acıtmalı.

1|0
    0|0
    • bir çözüm getirsen mesela..ne yapılabilir..

• :(( evet vicdanda bitiyor iş aslında..haklısın

• kendimizden güçsüzleri hep ezme zihniyetinde olduğumuzdan kafa olarak değişmemiz lazım

• link eğitimsizlik işte mesela linkteki kadın birisi konuşurken susmasını bilse o adam ona vurmaya kalkmazdı olaylarda böyle gelişiyo eğitim alınsa öğretilse böyle bişiler olmaz biri alttan alması lazım. ikinci çözüm olarak mesela bi kadın şiddet gördü hemen erkeği hapse atıyorlar bunlar araştırılıp soruşturulup yapılması lazım linkteki kadın gibi birisiyse koca bunu dövmeden nasıl dursun :D

0|0
    0|0
  • yasaya gormeden konusmam

1|0
    0|0
  • kocaları sibiryaya sürgün yollarım :D

1|0
    0|0
  • hepsını bı yere toplar basına da 1 tane polıs dıkerdım asdsdffdsfassad

1|0
    0|0
    • :D yıkarlar ortalıgı :d

• kesınlıkle olen kadınları coucklarıda katıl olsun tum dunyayı ıntıkma sarsın :D hep ıyıler kazanmasın bırazda tom kazansın jery ı yesın meslaa :D

• bu soruyu kadınların bazı zamanlarda ciddi anlamda dayak yemek icin ugrastıklarını hesaba katarak mı soruyorsunuz ?

0|0
    0|0
    • bu soruyu, dayağın normal bir insan davranışı oldugunu düşünerek mi cevapladın?

• önyargı kötüdür..şiddet kötüdür..toplarsak bunların ikisi de içinde olan kötüdür diyebiliriz...Bak genelleme yaptım güzel olmuş mu?

HA HA HA

• eh elinden gelen buysa :) idare edecez

• öldürceksin bu erkelerin bi kaçını idam geri gelsin

0|0
    0|0
  • tüm erkekleri öldürürdüm ahanda sağlandı işte:D kendimide intahar ederdim:D

0|0
    0|0
  • En güzel çözüm. ve tek çaresi , bu Kadın cinayetlerinin şu dur :

KAdınların çenesini bağlayalım konuşamasınlar.

0|0
    1|1
    • ne ilgisi var şimdi..laf söyledi balkabağı

• kadınlar cenesi yüzünden öldüülüyor. dırdır edip adamın basının etini yemese, güzelce geçinse, öldürülmezdi

• yapma ya...hangi dünyada yaşıyorsun sen?

O kadınların konuşmaya cesareti mi kalıyor? Düşün ve öyle yaz..>kafanın içinde boşa yer kaplamasın

Kızlar Ne Diyor 11

• aldığım ihbarları ciddiye alırdım. İfadelerini geri alan kadınların neden aldıgını üzerinde bir baskı olup olmadıgını ınce ayrıntılarıyla arastırırdım. Tabi bunun ıcın bu konuda eğitim alan kişiler şart. ayrıca dışarda gezen kimlik kontrolü yapan memurlar gibi evlere de sivil polis gönderip inceleme yapılmasını sağlardım.

1|0
    0|0
    • Valla mantıklı, doğru evlere sosyal hizmet görevlileriyle polis gönderilebilir..Yetişmez diyorlar ama yettiği kadar..bir insan bir insandır..://

• yetişir abuk subuk gereksız onca meslek var

• kadına şiddet , erkek de biter , erkeği eğitirseler sorun kalmaz , derdinin sözle anlatamayanlar , şiddete baş vurur...

1|0
    0|0
    • haklısın...ama kadın kadının kurdudur diye bir laf da var..o erkekleri de kadınlar eğitiyor..:(

• köpek çiftliklerinde ırkın bozulmaması için köpekleri bazı testlere sokarlar ve ırkını çok iyi temsil eden damızlık olabilir onayı alan disi ve erkeğin çiftlesmesine karar verirler. Gerisini kısırlastırmak zorunludur. Bu sayede sağlık sorunlu veya psikolojik sorunlu yavruların üremesine önlenmis olur.

İnsanlara da evlenmeden önce yeterlilik testleri yapılmalı ve geçmeyenler hadım edilmeli. Böylece gelecek nesillere psikolojik sorunlu bireyler yetismemis olur. Ve her açıdan evlenip çocuk bakmaya uygun insanlar evlendiğinden böyle cinayetler ,tacizler ve sapıklıklar kalmaz ortada.

1|0
    0|0
    • gerçekten keşke bu yapılsa...evlenmeden önce sağlık raporu alınıyor da neden psikolojik yeterlilik için bir uygulama yok...://

• Keşke keşke elimizden bir şey gelse.. Olan hep ama hep gariplere oluyor.. :(

Ama inanıyorum ki bir şeyler olacak olmalı da .. .

Daha kaç çocuk ANNESİZ kalacak ?

1|0
    0|0
  • bence önce şu gerizekalı zihniyetten kurtulmak lazım. '' ailede olur öyle şeyler kocandır evine dön.''

hatta , koruma isteyen kadını başından savan '' kocandır severde döverde '' deyip barıştırıp eve gönderen o polislerin ağzına kürekle vurulsun hatta önce onlar hadım edilsin ibret alsın diğerleri.

zihniyet değişecek önce kardeşim... eğer koruma sağlansaydı sıkıca bir çoğu önlenebilirdi şimdiye!

2|0
    0|0
    • evet eskiden durum daha çok senin dediğin gibiymiş..şimdi görünüşte kadına destek var ama çoğu yerde hala dediğin geçerlidir bence..:// hala koca evinden baba evine dönülmez..ölün döner ancak anlayışı hakim..

evlenmeye korkar insan yahu..

• bırak ya eskiden değil hala daa var hatta çoğu.!

he ben o anlayışa... neyse

• bu kadın cinayetlerinin temel sebebi, asalak gibi karısının sırtına yapışık yaşayan erkeklerin aşağılık kompleksleri. allah belalarını versin.

0|0
    0|0
  • cezalar çok az geliyo bn olsam bunu yapan adama cölüm cezası veririm öyle içeriye girip 2 sene 3 sene vs çıkmak yok kadını öldüreni yakalatıp onuda öldürürüm ...cezalar az geldikçe millet çıkdırdı ingilteredeki gibi yazısız kaynaklar uygularım millet yapıyo yapıyo yazmıyo diye girdiği gibi dışarı çıkıyo e böyle yazısız kaynaklar olduğu sürece daha çok şiddet olur ..kadına şiddet olur doktora şiddet olur askere şiddet terör olur olurda olur ..oluyo zaten :(..

1|0
    0|0
    • yazdığım yazıdaki ..e böyle YAZILI KAYNAKLAR olduğu sürece... yazacaktım pardon

• öldürmenin çözüm oldugunu düşünmüyorum yine de://

• e o zaman şiddete devam diyosun o öldürünce neden onnkine çözümmüş gibi bakıyorsun anlamış değilim

• tek bir cozum degil de bir surec meselesi sanki merakli

zamanla, bilinclenerek olacak birsey

kisa bir cozum yok dusunebildigim.

1|0
    0|0
    • Baksana soruya bile döveceksin bunları tarzında bilinçsiz cevaplar verenler var..biz hala neyin sohbetini yapıyoruz :((

• aynen :( gitgide de artiyor boyle bir kitle burada. esasen toplumun direkt yansimasi. :/

• Hepsinin topuğuna sıkarım allaamaa.

1|0
    0|0
  • dayak atanın pipisini kes, cinayete yeltenmicini düşünüorm

1|0
    0|0
  • 222222222222222222222222

0|0
    0|0
Yükleniyor...