Siz de kendinizi Okuyormusunuz ?

Nefsini bilen Rabbini bilir...

Siz kendinizi şu dünyadaki mevcutanızla okuyormusunuz yada böle bir soruyla karşılaştınızmı hiç?

Bu dünyaya gelme amacınızın ne olduğunu sorgulayıp kendi kendize kulak verdiniz mi ?

"Rahman suresi ayet 1-2 de Rahman olan kuranı talim etti buyurulmuştur.şu halde okunması ve öğrenilmesi gerekli olan insanın kendisi imiş.hoş her ne kadar Rabbının adı ile oku.İnsanı bir kan pıhtısından yaratanın adı ile oku.Kerem sahibi olan Rabbının hakkı için oku diye, defalarca tekrar edildiği halde,okunması gerekli olan şeyi söylemiyorsada,biz anlıyoruzki;okunması gerekli olan Rahman suresindede anlaşılacağı gibi insanın kendisidir."

1|0
12|4

En İyi Kız Görüşü

• bu güzel konu için teşekkür ederim. Beş yıldız verdim

Evet önce kendimizi daha sonra insanları bilmeliyiz. Kuran yol göstericidir ama insan onu okumazsa yolunu kaybeder

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• :)...

kaybediyorum önce

sonra bulmaya çalışıyorum,o süreçte okuyorum hep,nankörlük ve enayilikten başkası değil bu gerçi:/

...

Bin sene de okusam "ne biliyorsun?" diye sorsalar bana. "Haddimi bilirim" derim...

Haddini bilmek Rabb'ini bilmek gerek,

...

bunun için de,kendinden saklanmamak gerek;kendini arasan O'ndan başkasını bulamasın hesabı.

...

Ben yerime ve göğüme sığmadım ama mümin kulumun kalbine sığdım.(hadis-i şerif)

Böyle işte,cevap uzadı ama affola:)

1|2
    0|0
  • bu dunyaya bnce Allah bizi sinamak icin gonderdi yoksa hepimizi imtihan etmeden cennete koyardi ama bakmak istedi kim nankor değil kim bana itaat ediyo kim zalim kim merhametli darda zorda kalinca isyan mi dua mi edicekler ben bazen yemek yaparken tenime kizgin yag deyse belki gunahima kefaret olucak diye dusunurum hersey Allahtan ondan gelen en agir imtihanlarada gonlum acik mukafatlarinada ona tapmak secde etmek rukuda dimdik bile duramam korkumdan sevgimden..oyle bi asigim O`na..

0|2
    0|0
  • dogru ınsan kendını sevmedıkten sonra kımseyı sevmez ınsan kendını bılmedıkten sonra kınmseye yararı dokunmaz :D

0|2
    0|1
  • ilk önce sorunu çok beğendim , 5 yıldız :))

bazen nefsimize yenik düşüp ne için geldiğimizi unutuyoruz , hep okumak hep hatırlamak lazım..

0|2
    0|0
  • Ben amacimi degilde isteklerimi sorguluyorum.isteklerimle yaptiklarim paralel mi ona bakiyorum.bana emanet edilen varligima gereken degeri veriyorum.amaca gelirse,dunyaya gelis sebebimiz herkes icin ayni buyuklukte onem arz etmez.hayvanlar icin kapinin onune koyulan bi kap su o insan icin bi amac degildir ama Allah o kulunu o ise vesile etmistir.ufak gozuksede herkesin dunyaya gelis sebebi kendisinden buyuk seyler beklendigi icin degildir bence..

0|1
    0|0
  • kişinin kendini bilmesi yani okuyup kendini geliştirmesi yasadığı dünyanın farkında olması buna göre bilicli hareket etmesi

0|0
    0|0
  • ben hep dünya işlerinin boş olduğunu anlayıp bunu kendme sorarm ne için varım ve şu anda ne yapyorm... OKumamz gereken şey tabiki Kuran ama bir şeye yenilip tekrardan bu karmaşklğa dönyorz...

0|1
    0|0
  • senin hassasiyetni yirimm

1|0
    0|1
  • Sonuçta bu dünyada sevginin güzel mutluluk mu var? Sevdiğimizde ki ruh halimizde bence kendimizi okuyabiliriz. Verdiğimiz yanıtlarla,karşımızdaki insana davranışlarımızla her türlü. Kendimizi okumak bana göre kendini tanımaktır.

0|0
    0|0
  • dün kulak verdim kendime çok sorarım bende

0|0
    0|0
  • hep okumak hep hatırlamak lazım..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Allah CC razı olsun çok güzel bir konu açmışsın. Benliğin ilahi sıfatlara bir ayna olduğunu, rabbin sıfatlarının minicik numuneciklerinin, rabbimizi zatıyla değil ama; sıfatlarıyla tanımamızı ve bilmemizi sağlamak için yaratıldığını hatırlatır bu ayet bana. Mesela benim belli aralıktaki aydınlık düzeylerinde ve belli renk frekanslarında gören gözüm, bir numunecik olarak öncelikle görmenin ne anlama geldiğini bana anlatırken; onun sonsuz, sınırsız görüşünün ne kadar külli olduğunu düşünmek vasıtasıyla da onu birazcık olsun tanımamı ve ona hayranlık duymamı sağlar. Benim minicik kuvvetim ve kudretim; güç kavramının ne olduğu hakkında fikir sahibi olmamı sağlarken; onun sonsuz kudreti karşısında hayran olmamı sağlar. Ve benim aczime rahmet ederek sonsuz kudretiyle nice güçlü varlıkları (dünya, güneş, ay) gibi imdadıma koşturduğunu ve beni tanımak imkanı olmayan her türlü ağaçtan tut, inek, kuş ve ta börtü böcek gibi varlıkları benim faydama çalıştırdığını anlatır.

0|1
    0|0
  • paylaştığın şey çok anlamlı.. gerçekten de bunların paylaşıldıgını görmek beni bir müslüman olarak gururlandırıyor..

öte yandan, biliyorsun ne dersen de, bu insanların anlayabildiği kadardır. henüz cevaplara bakmadım. ama ne göreceğimi biliyorum =) allah herkese iyilik sağlık akıl fikir ve dolayısıyla inanç ihsan eylesin. Amin.

0|2
    0|0
  • Merak ediyorum acaba Rusya'da doğmuş olsaydın ne olurdun? Önce bunu sor kendine bakalım.

0|0
    0|2
  • Allah,emirleri vermiş,akılıda vermiş.Ama bazı cevaplara,sonuçlara varamıyorsun.Hatta sorguladıkça dahada batıyorsun.Bunu özellikle felsefeciler ve tarih araştırmacıları düşünen insanlar çok iyi bilir.

.Öldüğümde umuyorum,hatta en büyük duam,dileğim odur ki bulamadığım cevapları,yada yollarını gösterip yüzüme çarpar.

0|1
    0|0
Yükleniyor...