Kapat

Çocuklarınızı Protestan iş ahlakına göre mi yetiştireceksiniz yoksa geleneksek Türk aile yapısına göre mi?

Örneklerle özet geçmek gerekirse protestan iş ahlakı: kızınıza harçlık vermek için önce ona ev işlerini yapması gerektiğini,oğlunuza ise çimleri biçmesi gerektiğini söylemek.Yani harçlık için çalışmak.Ya da geleneksel aile yapımızda bulunan; o benim oğlum,kızım..her şeyim ona feda olsun deyip paranın pulun lafını geçirmez misiniz?

0|0
8|9

En İyi Kız Görüşü

• Çocuklarımı yahudi ahlakına göre yetiştireceğim,dünyayı ellerinde tutsunlar,adam olsunlar...

0|3
    0|1

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 7

• Protestan vs. Turk? Ikisi ayni kefede degiller ki. Birisinde guya dini bir ahlaki digerinde ise guya bir kulturu soyluyorsun. Bu bence direkt karakterle, hayata bakis acisiyla alakali. Hadi Bati ahlakina gore desen anlicam :) ama dinle bi alakasi yok. Dinleri mi emrediyor bu tarz seyleri? Hayir. Tamamen yasam tarziyla, kulturle, bakis acisiyla alakali birsey. Ki bence calisip cabalayarak harclik alinmasi daha dogru. Insanin sorumluluk bilinci kazanmasi adina, surekli hazira konmamasi lazim. Ben bi Turk olarak bu fikirdeyim, ama Protestan degilim :)

0|0
    0|0
    • İktisat bilimi hakkında ne kadar bilginiz var.Bu bahsettiğim bir kapitalist yaklaşım. link

• birbiriyle ilişkisi olmayan bir bilim dalı yok zaten :)

• anlamışsın limon

• Protestan.. Hatta sartlarimiz ayni olsa yabancilar gibi 18 yaşin da evden tepiklemek lazim da, neyse .. Kendi parasini kazanmaya yoneltmek bircok acidan en iyisi bence. Ozgüveni, para kullanimini ogrenmesi ve daha bircok acidan olumlu bi etki saglar bana gore.

0|0
    0|1
  • ortaya bir karısık atarız artık

0|0
    0|0
  • yavrumu gercek bi satanist gibi yetistirecegim

0|1
    0|0
  • ortaya karışık olsun

0|0
    0|0
  • Immanuel Kant kafasıyla

1|0
    0|0
  • 1. sini yapmak daha mantıklı, paranın kolay elde edilemeyeceğini öğrenir, tembel olmaz, çalışmaya alışır.

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 9

• protestan ahlakı ile tam bir kapitalist olur. türk aile yapısı ile de hep çocuk kalır. farklı yollarla yetiştirmek isterim. ama gerek protestan ahlakı gerek geleneksel türk aile yapısından da alacaklarım olacak.

ayrıca soruda biraz garip ikisi de birbirinin mutlak alternatifi değil. insan daha soruyu okurken birini seçmek zoruna hissediyor kendini.

0|0
    0|0
  • yap dediğim işi yapmasın hadi bakalım :D biraz baba korkusu olmalı çocukta. babayı sallamassa kimse kontrol altına alamaz o çocugu :)

0|1
    0|0
  • okullar, tvler, iş arkdaş çevresi maalesef bireyci, bencil, ötekini yenme üzerine kurulu bir düzeni pompalıyor, amerikan iş ahlakı yanı protestan ahlak her yanımzı kuşatmış. Eğer "ötekini geçmek" fikri sabitimizden vageçip "ötekiyle yaşamak" noktasına gelirsek, kimseyi yenmeye, cebeindekini almaya yönelmezsek gerçek bir Türk olarak, geleneksel Türk islam medeniyeti mensubu olaarak yetiştiririz. ama gerçekten zor.

0|0
    0|0
  • onları tam bir asker yapacam :D

0|0
    0|0
  • En ideali "saldım çayıra mevlam kayıra" modeli.

0|0
    0|0
    • en sevdiğim nick gelmiş :D yalnız öyle nesil çok zor :)

• şımartırım ben çocuklarımı sanırım :( ama yanlış olur bu .. olmadı arada döverim az şımarırlar ..

0|0
    0|0
  • protestan iş ahlakıyla pek alakası yok bunun.bizde de maddi durumun ne kadar iyi olursa olsun çocuk para kazanmanın ne kadar zor olduğunu bilsin diye bir işe konur tatillerde.

0|0
    0|0
  • öyle sadece madeci zihniyetli bir nesil meydana gelir.2.tercih

0|0
    0|0
    • geçen bir kanalda da öyle diyorlardı.Nerede sevgi nerede şefkat diye.Bizim milli ruhumuza ters tabi ki.Aşağıda yazan arkadaşında dediği gibi orta yolunun bulunması lazım.Çalışma bilinci aşılanmalı ama kesinlikle.

• 8 yaşına kadar ben bakarım sonra gitsin çalışıp kazansın banane

0|0
    0|0
Yükleniyor...