Yaradılış mı ? Evrim mi ? Gibi sorular

National Geographic güzelce belgeselini yapmış anlatmış. Dünyanın ve evrenin başlangıcından, evrim süreci ve günümüze kadar, kıtaların harekatı vb gelişen her olay. Ama kimki onlar lan, hayatımda okuduğum kitap sayısı 10 değilken nasıl benden daha iyi bilecekler bu kadar şeyi. Ama yooook siz hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Ahirete 15 kere gidip geldiniz, Musa denizi yararken ordaydınız, islamiyet için savarştınız. Ayetlerin inişine şahit oldunuz hepiniz. Milyonlarca insan bu bulgulara ulaşmak için beyinlerini kullandı ama ne gerek var anne babanın yada o meşhur sohbetlerde anlatılanların ötesini araştırmaya. Ordaki adam anlatıyorsa doğrudur, çünkü o adam beni haketmesem bile memur yapıyor polis yapıyor yada iş veriyor.

Beynimizi kullanıp araştırıp, sorgulamaya ne gerek var. Niçin insanların bizi yönlendirdiğinin ötesine gidelim ki değil mi? Sizde haklısınız doğru sandığınız yanlışların farkına varma ihtimali dahi bu zihniyette olsam benide korkuturdu !

Şöyle düşünün mesela yaradılış var ama big bangde var dünyanın evrenin varoluşundan bu yana 5 milyar yıl geçmiş. Ulan madem yaratıcı var neden bu 5 milyar yıl herşeyin olgunlaşmasını beklemiş, İstese zaten var ol diyince olamıyormuymuş, sizin düşüncenize göre.. Bu tarz hikayelerle beyninizi doldurmayın arkadaşlar. Yaradılış olsa big bangden bu yana olan bu uzun süreç olmaz. Herşey cup hazır. Elma "tamam". Adem "tamamlanıyor" kollar kaldı. Havva "daha o kaburga" gibi herşey hallolurdu bir anda. Bu verdiğim belgeseller dinle çok alakalıda değil, herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğüm bazı belgeseller. Daha çok var onları daha sonra sokacağım gözünüze.

National Geographic'in yaptığı dünya belgeseli, The Earth; link

Bide Zeitgeist serisi var ben çok severim, ha konu yaradılış ve dinle alakalı değil sadece onunla alakalı geçen bir kaç bölüm dışında. Dünyada oynanan oyunlar üzerine yapılmış, parasal sistem, 911 olayı, bankaların işleyişi, ekonomik tetikçiler gibi konuları ele almaktadırlar ve bence çok başarılı bir belgesel izlemenizi tavsiye ederim. Ticari kaygı olmadan reklam içermeden yüzlerce dile ve ülkeye ulaştırılmıştır.

Zeitgeist The Movie; link Türkçe altyazılıdır.

Zeitgeist Addendum; link

Zeitgeist Moving Forward; link

Altyazılar açılmazsa videonun sağ altındaki "cc" butonuna tıklayın lütfen. Önyargılarınızı bırakın izleyin sadece. Kültürünüz artsın ;)

Güncellemeler:
Güncellemelerden nefret ediyorum ama şu videoyu paylaşmadan edemeyeceğim. Bir iki dakikalık bir video.

link
Celal Şengör; "Sorgulayamazsını duydunmu o düşünceden uzak dur" aklını kullanan adamı severim abi.

link

0|0
6|10

En İyi Erkek Görüşü

• Musa denizi yarmadı, olsa olsa bir medcezir oldu, karşıya geçen insanlar suların çekilmesine anlam veremedi, "Sen mi yaptın müdür?" dediler, o da "Yav he la he" demiştir. O grubun liderinin ismi Musa bile değildi. Mısırlı bir asker ya da vali olduğu söylenir. İbranilerle konuşmayı beceremediği söylenir, çünkü yabancıdır, dillerini pek bilmez, hep Aaron-Harun konuşur... Tevrat'ı tekrar tekrar okumak lazım. Soruya cevap evrim, onu demeye gerek yok zaten

0|1
    0|0
    • tevraın içi sapık cinsel ilişkilerle,yahudi yüceltmeleriyle doludur.Değiştirilmiş kitabın neyini okuycan.

Kızlar Ne Diyor 6

• Yaratılışa inanıyorum, hatta sadece inanmıyor ve biliyorum. Senin düşüncelerinin aksine ya da evrim düşüncesinin aksine yaratılışçılığı savunan ( Adnan Oktar'ı bu konunun dışında tutuyorum, çünkü devamlı bu konu açılıyor ve sıkılıyorum) bilim adamları da vardır mutlaka. Sor bakalım, onlar neden buna inanıyormuş. Yani tek fark ak sakallı olmayıp kravatlı olmaksa, Arap ya da Türk olmayıp Avrupa lı olmaksa, elbet bu düşüncenin tersini savunanlar, ve gayet de iyi anlatanlar da vardır. Her fikrin karşıtını savunanlar hep vardır. Git onlara sor o zaman :) Sen sanıyor musun ki bir tek senin fikrin en güzel anlatılan fikir? Dünyanın yaratılışı ya da yaratılış dışındaki her ne ise işte, o kadar çok fikir var ki, hepsi de maşallah gayet hararetli hararetli anlatıyor, her birisini ciddiye alıp dinlesek yandık, bizim bir inancımız var ister körü körüne istersek de bilerek inanma ve bilme özgürlüğümüz var. İki kelam evrim dersi okudun diye hemen ne tripler ne havalar böyle maşallah. Yahu ben Evrim dersinin kralını gördüm, Biyoloji okuyorum Profesör Dr. lar anlatmış bana, ama hala inanmıyorum hala inanmıyorum hatta okurken gülüyorum bile :)) Dersi de yüksek bir puanla geçtim, yani kimse bana gelip de sen bilmiyorsun diyemez, köküne kadar biliyorum, şükürler olsun da yaratılış inancımdan zerre kaybım olmadı, çünkü bilinçli okuyorum okuduğumu, kim nereye çekse oraya gitmiyorum. Her çekenin peşinden gitsek ohooo... :)))

0|2
    1|1
  • Evrim vardır fakat türler arası geçiş yoktur . insanın maymun olması v.s bir olay yoktur.

Haaa sen kuranda Allah ol dedi oldu diye yazıyor şakkadanak hemen oldu dersen oda yanlış kutsal kitaplarda 6 evreden söz edilir çoğu zaman bunu 6 gün olarak alırız lakin en basitinden okuldaki din hocanıza sorun orda açık bir kapı olduğunu söyler.Yani dinde evrim karşıtı değildir hatta ve hatta ilk insan diye kabul ettiğimiz Adem den önce başka Ademlerin gönderildiği yazılıdır arap bilginlerin alimlerin tevsirlerinde

1|1
    0|1
    • İnsandan maymun olma yada maymundan insan olma diye bir şeyi savunan bir evrim asla olmadı. İkiside ortak atadan geldi.

• Öncelikle bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için hem Kuran-ı Kerimi hemde Darwini anlaman gerekir. Yani adama soruyorsun yaratılış mı evrim mi ? evrim diyor maymun diyor. E kuran-ı anladın mı -Yoo hayır.Nerden bilsin adama maymun tanıdık geliyor tabi ilk okuldan beri tanıdığı hayvan kanı kaynamış seçmiş bunu.Aynı şey körü körüne yaratılış diyen içinde geçerli Darwini bilirmisin felsefesini anladınmı?-Yoo. Ee ? aç bir oku arkadaşım incilide oku tevratıda zeburuda kuranıda mevlanayıda darwinide.Bizim işimiz genetik hadi ben 2yıldır okuyorum hocalar 20yıldır okulda daha yeterli bilgiye sahip değilim diyor burdakiler sanki dünyanın başlangıcından beri yaşıyorlarda adları gibi eminler.

0|2
    0|1
    • Kuranı okudum bayan mühendis, hatta gençlik çağlarımda dinle aramdaki bağ bir çok kişiye göre çok daha sağlamdı.

• Yaratılışı da Evrimi de biliyorum. Yaratılışa inanıyorum. Link atmaktan anlatmaktan sıkıldım artık

0|2
    0|1
  • Evrim inanç fiili ile örtüşen bir yaklaşım degil

0|1
    0|0
  • Evrime inanıyorum

0|1
    0|6

Erkekler Ne Diyor 9

• Kör tesadüflere inanan bilim adamı olabilir mi ?

Her eser yaratıcısını gösterir

Bir şey kendiliğinden olabilir mi ?

Bu kadar yazı yazan bir insan

Saygıdan yoksun olabilir mi ?

Faşizm beyin hücrelerini esir almış olabilir mi ?

Herkes senin gibi düşünmek zorunda mıdır ?

İki kitap okudun

Evrenin sırrını mı çözdün ?

İki belgesel izledin bilim adamı mı oldun ?

Bir sen akıllısın herkes deli

Bir sen biliyorsun

Millet okumuyor

Önce kendine gel

Haddini bil

İman etmek kişinin kalbinde özel bir duygudur

Herkesin iman etmesi gerekmiyor

Kimse sana zorla iman et diye bir söz de söylemiyor

Uyuduğun uykudan uyan

Önce hayatın içinde insanların arasında

Nasıl yaşaman gerektiğini öğren

Ayık kafa ile yaz

Bilim neyi çözmüş

Bilim ölümü engelleyebiliyor mu

Bilim dediğin daha şu kainatın trilyonda biri bilgi ile

Önünü göremiyor

Kanseri yenemiyor

Bilim yoktan var edebiliyor mu

Bilim hayat verebiliyor mu

Sonsuzluğun akışı içinde bir zerre olduğunu unutma

Saygılı ol

0|2
    2|1
    • Yoktan varolan neye şahit oldun bugüne kadar.

• Ben ordan

• Yazım hatası oldu neyse iki dakikalık video bi izlermisin ?

link

Yoktan bizmi varolduk. Sen sihirli değneklemi geldin ? Bizi yaratan lönk diye ilk atamızı dünyaya koyan bir yaratan neden 5 milyar yıl beklemiş acaba ?

• Ben 3-4 yıl boyunca araştırdım. Evrim diye bişey gerçekten var mı diye? Bi ara inanmayada başlamıştım, sonra daha detaylı araştırmaya başladım. Bir gün garip bi belgesel çok dikkatimi çekti, uzayı anlatıyordu, her gezegenin bi görevi olduğunu dünyanın yörüngesini, Bigbangi... gibi konuları o an şuna karar verdim Bu kadar şey tesadüf olamaz.

0|3
    1|1
  • Yaradılış diyorum.Sonuna kadar, köküne kadar yaradılış. Ben yanlış düşünüyorsam sorun yok ikimiz de öleceğiz sonunda. Ama sen yanlış düşünüyorsan ahirette ebedi cehennem seni bekliyor. Benim kaybedeceğim bir şey yok. Sen risk alıyorsun. Sonuçlarına da katlanırsın.

0|2
    2|1
  • Niye dandik ateist videolarını izlersiniz anlamam.Kurandaki matematik hatasını izler ama kurandaki matematik hatası yoktur videosunu izlemez.İşine gelmez çünkü.Zina kumar her türlü boku yiyecek ya bahane bulması lazım.Arkadaşım önce bi her türlüsünü araştır karşılaştır sonra sonuca var veya varma.Dünya 1 günde yaratılsaydı şimdiki insanların hepsi bir günde müslüman olurdu.Sana bu yanılma sınavını vermişki yaratıcı tuzağa mı düşecek yoksa verdiğim aklı adam gibi kullanıp düşünecekmi araştıracakmı diye.Sen sınırlı olan aklınla herşeyi bilemezsin.Bilim adamlarına da çok güvenme bunda 2 sene önce yumurta zararlı derlerdi şimdi yiyebilisiniz diyolar.Her dediklerini bilim adamı sonuçta kesin doğrudur dersen yandın.Bilimi elbet destekleyeceksin ama sonuçta onu da insan buluyor.Biri atmış horusun hikayesi isa ile aynı.Ulan horusun 12-13 tane ayrı hikayesi var.Hepsi biribirinden farklı.Sen isaya benzetip millattan önce bulundu bu belgeler diyip yutturuyosun millete.Sende kalkıp buna inanıyorsun.Araştırmacı olun biraz.250 yıldır mallaştırmaya çalışıyolar insanları başardılarda..

0|0
    0|0
    • Mallaştırmaya çalıştıkları çok doğru. İsanın hakkında kendi dönemi içerisinde bir tane tarihi yazıt isminin geçtiği bir nokta yokken. Horusun hayatının yazdığı piramitler var İsadan 3 4 bin yıl önce yaşamış ama yok bunlar şeytanın oyunu. Kuranda sözde bilimsel veriler var hepsi ondan 1000 yıl önceki yunan yazıtlarında var ama yok hepsi şeytanın oyunu. Nuh tufanının aynısı dünyadaki ilk yazılı anıtta var gılgamış destanında, ama yoooook bu şeytanın oyunu.Mallaşma bence "şeytanın oyunu" lafına dnr

• Orjinali sende var heralde.İÇinde ilahi bilgi olmayan kitap olduğu sapıklıklardan belli.Sen daha onu da bilmiyorsun anlaşılan.

• Ateist platformlara hayatta girmem. Benim için önemli olan ateizm değildir, dinin ortadan kaldırılmasıdır. Ayrıca hem horusun hemde isanın mitolojik olma ihtimalini ve güneşle ilişkilendirildiklerini görebilirsin. Yani İsa aslında güneştir, insanların daha sonradan güneşe buldukları isimdir. İyi bir senaristin elinden çıkmıştır. Zatenki isa zamanında isa hakkında tek bir kanıt dahi yoktur. Tek bir tarih yazarı isayı yazmamıştır çizmemiştir çünkü öyle biri yoktur ;)

• şunu söylemek isterim national sciens vs. belgesellerini yıllardır takip ederim. bilmek güzeldir. ama illaki yaradılışı inkar etmek gerekmez. yoksa bu düzen tesadüfen olmuş olmasının hiçbir mantıklı açıklaması yok zaten. aklın almadığı gezegen galaksilerin içinde milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki gezegenlerin milyar yıl önceki görüntüsünü görüyorsak

ve insandan başka canlının kalıntısına rastlanmamışsa işte sorgulanması gereken sadece budur ama insanlar anlamıyor belkide Tanrının sistemi budur göstermiyor görmemizi istiyor inkar gözüyle bakacak olursa insan diyeceği favori kelime tesadüftür. celal şengör beş para etmez bana göre ha sorgulanmaz demek ha tesadüf demek ikisi de aynıdır ve nefret ederim. evrime de inanmıyorum yok öyle birşey uydurma tek gerçek düşünebilmektir ve düşüncelerin sonucunun nereye vardığıdır.

0|0
    0|0
  • Cevap yazan arkadaslar genelde yaradılısa inandıklarını evrime inanmadıklarını soylemisler, 1 konuda haklılar ,yaradılıs inacla ilgili bir kavram ister inanır ister inanmassın o senin kendi inanışındır ama evrim bilimsel bir gercektir milyarlarca yıldır süren bir sürectir senin bunun varlıgını inkar edebilmen icin once bu konu hakındaki bilimsel bulguların dogru olmadıgı kanıtlaman lazım, ama bunu da surdan burdan cubbeli hocalardan duydugun 3 * 5 klişe soylemle yapamassın bunu akademik anlamda bilimsel cevrelerce kabul ettirmen lazım,

Bu demek degil ki ben inançsız biriyim el ham drllah hepimiz mselamanız . Dinle Bilimi bir biriyle karıstırmamak lazım, biri kalbine, digeri aklına hitap eder ama aklın yolu da birdir :D

0|0
    0|0
  • bir yaratıcı olmadan bu nizamın olması mümkünmü.evren neden kendisindeki tahribatı önleyemiyor mademki o kadar güçlüdür

0|2
    0|0
  • yaradılış. evrim teorisine ortaya atan yaşasaydı belki de şimdi inkar ederdi.

0|4
    1|1
    • Öyle.Adam sonuçta üniversite bile okumamış.Bilim adamı sıfatı yüklüyolar bunlarda inanıyo..

• Üniversite okudun ne yaptın dünyaya faydalı ?

• Ünlü evranbilimci Stephen Hawking bile tanrının varlıgını kabul etti.

Sen bize soruyorsan bende sana soruyorum.Stephen Hawkingden daha mı iyi biliyorsun.

0|0
    1|2
    • Hawking tanrının varlığını hangi cümlesinde kabul etti bunu bana açıklarmısın ?

Ayrıca yaradılışçılar bugüne kadar Hawkinge sayıp söverken şimdimi Hawkingin bilim adamı olduğunu kabul ettiniz ?

Yükleniyor...