Neden su faturası ödüyoruz?

Allah'ın bize verdiği nimetlerden biri olan suyun neden parasını ödüyoruz devlete su bizim hakkımız faturayı ödeyemeyice suyu kesiyorlar bunu kimse kimsenin elinden alamaz bu sadece Allaha mahsus değil mi ? su birilerin ürettiği para ve emek harcadığı bişey olsa amenna ama Allah'ın verdiğinin karşılığını neden başkalarına veriyoruz , bunun karşılığını sadece Allah'ha ibadet ederek vermemiz gerekmiyor mu?

Güncellemeler:
bide bazı kesimlerin faturalarınıda diğer kesim ödüyor bilginiz var mı ?
bu bahsettiğiniz suyun bize ulaşması bir kerelik bişey bunun masrafını baştan ödeyelim sonrasında faturalarınzda kaç ton kullandıysan o kadar ödüyosun yani suya ödüyorsun
o suyun bize ulaşması için neler yapıldığı bende biliyorum , herşeyin fazlasını ödüyoruz sadece giden masrafı ödemeliyiz kullandğımız suyu değil

0|0
7|35

En İyi Erkek Görüşü

• aynen öyle devlet her şeyden vergi alıyor. verginin vergisini de. sonra türkiye kalkınıyor diye yutturuyorlar alıyorlar oyları. saçma şeyler dönüyor. benzin pahalı, doğalgaz zamlı, sokağa adım attığın an para. tv yi aç para, adventurual reklamlar sarmış tüketim toplumunu yarattılar. onu al bunu al şunu almalısın bunu almalısın bu eski moda en çok satılan ürünler bunlar al al al... para para 3 çocuk yap asgari ücret 750 lira nasıl olacak bu ben bilmem ama yap diyor...

2|0
    0|5
    • Komünist bir yorum. Ama benzinde haklısın.Napalım şimdi biz devleti ortadan kaldırıp ne kuralım yada nasıl bir sistem üretelim sen söle napalım sorunu yazmışssın?ÇÖzümünüde biliyosundur.

• çare akp den kurtulmak. vergileri düşürmek. zenginden vergileri almaktır. türkiye nin en zengin 8 kişisinin ödeyeceği vergi tüm asgari ücretlilerin ödediği verginin 4 katı olamalıdır. 750 lraya yaşanmaz. çocuk parası vereceksin madem avrupalı olmak istiyorsun 3 çocuk diye sallıyorsun çocuk başına 500 lira vereceksin.

• daha çok bekleriz çocuk başına o kadar para

Erkekler Ne Diyor 34

• haklısın ama devlet osuyu halka ulaştıraabilmek için tesisler kuruyor değilmi,bunalrı halkı için yapıyor,haliyle bir maliyeti olacak ama olsun yinede ,aldıkalrı su ücreti biraz yüksek,içme suyuda ksıtlı kaynaklara bağlı çok ucuz olursada israf yaparlar beleş olursada zengin alır fakiralamaz,güçlüde zayıfı ezer,sizce hazır şişe sularu neden pahalı,anladınız umarım

1|0
    0|0
  • komiksin. suyu dereden mi içiyosun ? devlet o yağmur suyunu toplamak için milyar dolarlık barajlar inşa ediyor onları temizliyor sonra kalkıp senin evine kadar getiriyor burda su parasından ziyade bu hizmetin parasını alıyor

2|2
    0|1
    • gelde anlat işte :))

• anlamaz sanmıyorum. Arkadaşa mağarada yaşamasını tavsiye ediyorum sıfır fatura :D yada balıkçılık yapsın alsın bir tekne herşey bedava orda yaşasın ben şahsen ciddi ciddi düşünüyorum bunu :)

• ozaman son güncellemelerine cevap vereyım başkasının faturasını elektrik paralarında kk bedeli olarak ödersin buna karşıyım bende o su o barajda aylarca duruyor barajın elektrik masrafı temizlik masrafı vs vs bi ton masrafı var bunları ödüyosun artı evine kadar gelen hatların bakımı var birde o bakım işlerinde yüzlerce belki binlerce insan çalışıyor onlara bir kere mi maaş ödeniyor evinde su kaçağın olunca arıyosun belediyeyi ekip anında geliyor o ekibin benzini var araba bakımı var varda var

• Abi şakamısın sen ya :D

O su musluğuna gelene kadar ne işlemlerden geçiyor biliyormusun

1- O suyun biriktiği barajı yapmak için milyonlarca dolar harcanıyor

2- Orada çalışanların maaşı ödeniyor

3- Barajların yıllık bakım masrafları hayli yüksek

4- O biriken su defalarca arıtmalardan geçiyor ve pek de ucuz bir işlem sayılmaz, eğer o su arıtılmasaydı her hafta başka bir hastalık geçirirdin

5- Kilometrelerce uzaktaki barajdan gelen suyun geçtiği borunun parasını deden mi ödüyor arkadaşım?

3|0
    0|0
  • Kuyu aç kendin ve ödeme canım. 5 yaşında çocuk sormaz bu soruyu.

3|0
    0|1
  • 1- Barajda çalışanlar bedavaya çalışmıyor aylık bir ücret ödenmesi gerek

2- Barajların yıllık bakım masrafları olur bakımı yapılmayan bir baraj 10 yıl yapılan bir baraj ise maksimum 100 yıl dayanabilir

3- Barajdaki arıtma işlemi hiç de ucuz bir işlem değildir ve senin çeşmene gelmeden önce bütün su arıtılır

4- Su boruları senin düşüncenin aksine binlerce yıl dayanmaz belli bir süre sonra değişmesi gerekir

Bütün bunlar sana 1 kerelik bir masraf gibi mi geliyor?

2|0
    0|0
    • "Cahilin yanında kitap gibi sessizim." sözü dikkatimi çekti de, cahil olduğunuz kadar kibirlisiniz de hanım efendi :)

• Burdan yola çıkarak devletimiz iyi öyleyse bütün altyapı sistemlerini kaldıralım suyu evinize kadar getiren bütün sistemleri sökelim herkes gitsin nehirlerden ırmaklardan göllerden denizlerden artık nerden isterse ordan kova kova alsın suyunu evine getirsin derse o zaman nabıcaz ? =)

0|0
    0|0
  • bu soru kaldırılır.geçen güzel bir vergi sorusu uçtu

0|0
    0|0
    • kuyu aç diyen arkadaşlar bilmiyorlar ki kuyu suyu da paralıdır.sayaç takma mecburiyetin var.daha ucuza kullanıyorsun sadece.

• Allahın sana verdiği suyu neden gidip dereden pınardan doldurup getirmiyosunda çeşmeden hazır işlenmiş suyu alıyosun peki.. madem ödemek istemiyosun doğadaki suyu taşı evine onu kullan devlete su aboneliğini iptal ettir ;) çok saçma bi soru olmuş.. Allah herşeyi vermiş insana ama herşeyin bir bedeli var. tamam şu yönde katılıyorum sana belki pahalı olabilir ama bedava olursada biraz saçma olmazmı?

1|0
    0|0
    • bedava olsun demiyorum ben ya diyorum ki sadece masrafı ödemeliyiz suyun kendisini değil , günah keçisi oldum ya

• birinin beni anladığına sevindim

• ''Dünya bir öküzün boynuzları üzerinde mi duruyor?'' diye bir soru açsan, bu soruda daha mantıklı olurdu.

3|0
    0|1
  • Bu soruyu soran bir yerlerden bir kova su taşımış mı acaba merak ediyorum.

3|0
    0|1
  • sadece suya mı ödüyoruz =) yurtdısından aldıgımız esyalara neden vergi ödüyoruz? devlet mi üretmiş devlet mi getirmiş? neyin vergisi bu.. daha neler neler..

0|0
    0|0
  • O zaman Allah'ın o nimeti emin ol bu kadar dayanmazdı. Herkes kafasına göre israf ederdi. Böylece biraz engellenemiş olunuyor. Allah'ın nimetlerine sahip çıkılması gerekir.

2|1
    1|0
  • ödeme kesinler suyu

0|0
    1|0
  • ne güzel iş..o zaman doğalgaza da para verme...oda Allahtan ..

bunlar senin evine kadar nasıl geliyo kardeş?

2|0
    0|0
  • İsrail >>> Filistin'i altın yada petrol için vurmuyor Su için vuruyor. Aynı şekilde TÜrkiye'nin güneydoğusundaki problemde buna benzer bir problem Su barajları en çok orda VE nehirler falan herneyse... Su diğer kaynaklardan farklı olarak eskisi gibi bol değil>>> kıt kaynaklar bölümüne adımını atmaya başladı.BU nedenden dolayı suyun mübadele değeri arttı .Diğer bir faktör ise devlet cari açığı kapatma mücadelesidir.ÖRn:Kaçak kullanım bedeli elektirk faturasındaki:)Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

0|0
    0|0
  • Söylediklerin doğru,su faturaları devlet almıyor belediyeler alıyor.Suyu kullanırken harcanan elektrik ve işçilik maliyetleridir.Fiyatı tartışılır az yada çok.Köylerdede muhtarlıklar alır bu parayı

0|0
    0|0
  • Basit düşünme! Suya değil suyun evine getirilmesine para ödüyorsun.

1|0
    0|0
  • Allaha ibadet etmelisin. ama suyu temizliyorlar ve evlere suyu basmak için elektrik harcanıyor. onun için devlete para veriyoruz

1|0
    0|0
  • :) O eve gelene kadar temizleniyor, filtreleniyor, ilaçlanıyor, elektrik harcıyor, insan emeği harcıyor ya ona ödüyorsun parayı sen :)

1|0
    0|0
    • onlarınrın maliyetinden daha fazlasını ödüyoruz ama

• osuyu taşıma faturası yoksa benzinde aynı çıkayor doğadan

onadaha fazla ödüyoruz

0|0
    0|0
  • suya çok pahalıya kullanıyoruz desen tamamda su parasını niye ödüyoruz diye bir şey olurmu :((( su kapına kadar nasıl geliyor sanıyorsun barajlar iletim hatları atık su ...

1|0
    0|1
  • haklısın ben ona katılıyorum tabiki fazla ödüyoruz,ama insanları bilyorsun az çok çok ucuz daolunca bilnçsizce kaynakların kuruması söz konu olur ve insanlar suyu harcarken biteceğini asla düşnmezler

0|0
    0|0
    • tamm o konuda haklısın çabuk tükenir o zaman su ama devletin derdi suyun tükenmesi değil ki .. ben anlatamadım ya kimse anlamadı beni ben bedavadan geçinelim demiyorum

• ben seni çok iyi anladım,tabiki öyle devletin derdi o değil ama insanları tanıyorsunu toplum bilnci yerleşmediği için hak hukukta baside indirgeniyor

• aynen öyle milletimizin yapısı devletin işine geliyor .. kimse gıkını çıkaramıyor

• faturalarını ben ödiyim yeter ki bi daha güncelleme

1|0
    0|0
  • onlar öyle istedi

0|0
    0|0
  • Dışarıdakı çeşmeden doldur ozaman ora beleş

0|0
    0|0
  • su kapından içeri girip musluna kadar geliyorsa satar. para ödemek zorunda değilsin açtırısın bir kuyu hergün çekersin kova kova suyu ha içinde klor yoktur acı olur birazda bilgin olsun :)

0|0
    0|0
  • Sen onun masrafını inan ömür boyu ödeyemezsin, :) bi' kerede ödeyelim diyo ya :)

0|0
    0|0
    • türkiyede sadece ben yaşamıyorum

• Kendi arazine sondaj vur o suyu binaya bağla

kendi mülkünden bile çıkan suyun parasını alıyor devlet :)

0|0
    0|0
  • altınada ödeme oda doğada var.

1|0
    0|0
  • evet evet kesinlikle katılıyorum

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4

Kızlar Ne Diyor 7

• Tanriya ibadet edelim borulari dosesin, barajlari yapsin, kanalizasyonlari falan dosesin.

Kafaniza gurban imam hanim. Ayet te yagdir tam oluruz.

3|1
    2|1
    • sana bi yağdıracam şimdi.. Ateistsen ateistliğini bil..

• Adamlar da zaten hic temizligini yapmiyordu bu isin. Dosedigi borulara da tanri bakiyordu. Hic eskimiyordu falan. Kac tane isci calisiyor orada haberin var mi senin.

Para odemek istemiyorsan git bir koye yerles. Hatta evet evet yerles. Cek kuyundan ates yakip isit.

• doğalgazada ödemeyelim o da yer altından çıkıyo o da Rabbimizin bize lutfu..

1|0
    0|0
    • Türkmenistanda yaşayanlar ödemiyorlar :) kibrit bitince kibrit gelen kadar açık bırakıyorlardı eskiden :)

• Gidip bir nehirden ya da gölden su içmek için kimseye para vermezsin öyle yap sende.Musluğundan o suyun akması için altyapıya ve barajlara para ödeniyor.Kanalizasyon sistemine para ödeniyor.Evindeki su bir sürü temizleme işleminden geçiriliyor.Onlar para öderken kalsın senden para almayalım diyemezler.Bedava su içmek istiyorsan Allah'ın verdiği haliyle kullan.

1|0
    1|0
  • Bol bol yiyisin ve abdest alin mi demek bu la?

0|0
    1|0
  • Su uretilmezse bile evine ulasmasi icin bayabi yoldan gecior..ve bu masrafli..bunu odememiz lazim..odemek istemiorsan yagmursuyunu biriktir..o bedavadir..

1|0
    0|0
  • Aga marmara suyunu içmiyorsun ya. Bedeli olan herşey daha iyi kullanılır ve bunların arıtmaları felan işte..

Elektiriği ücretsiz kullanan bir üke vardı unuttum adını.Onun sebebi de, devletin durumunun iyi olmasıymış felan.

0|0
    0|0
    • Türkmenistanda eliktrik, doğalgaz, su veaylık 120 litre benzin bedava :)

• devlete para lazımdı

0|0
    0|0
Yükleniyor...