Toplumdaki kadın-kız ayrımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Toplumumuzda kadın-kız ayrımının yanında kadına bayan denmeside kadını aşağılar nitelik olarak geliyor .BU konuda fikirleriniz neler ?

0|0
8|10

En İyi Erkek Görüşü

• Kadın-kız ayırımı aslında cinsel ilişki yönünden yapılmıyor, yaşı küçük olanlara, gençlere, 25-30 yaş altına kız deniliyor. "Kadın" denildiğinde olgun, kişiliği oturmuş bir bireyden bahsediliyor aslında. "Kız" denildiğinde henüz hayatını rayına oturtmamış birisi. Bu erkekler için de böyledir. Erkeğe de adam denir ya da oğlan-delikanlı denir.

Kadına "bayan" denmesinde de bir aşağılama yok. Bay kelimesinin dişili bayan'dır.

Bir kadına "ismi + hanım"la hitap etmek de bir şeyleri değiştirmiyor aslında. Kadınların toplumdaki aşağılanma nedenlerinin bu kelimelerle ilgisi yok, yok etmeniz gereken hedefleri yanlış seçtiğinizi düşünüyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Cinsiyet kadındır. Bayan hitap şekli. Çocuk ve ilk gençlik için kız tanımı yapılır. Şimdi bunlar niye seni rahatsız ettiki.

0|0
    0|0
  • bayan sizsiniz biz kadınız diyen femenist ablalar vardı ve destekliyorum...cinsel bir mevzu...kadınsın diyince yok ben kızım diyenler bakireliği kafaya takmış..kukusu 0 km olunca birbok olduğunu sanan tiplerin kafaya taktığı bir saplantı...

ayriyetten bayan değil..kızda değil kadın...

birde devlet bunlara karı der sesini çıkarmaz...evlenince ne der sizin nikahınızı kıyan tosba..? sizleri karı ve koca ilan ediyorum...

0|0
    0|0
  • hatun yada avradımı tercih edersiniz

0|0
    0|0
  • bayan demek neden aşağılayıcı olsun ki erkeğe bay demekte mi aşağılayıcı o zaman :D

ayrıca boşanan insanların kimliğinde dul değil bekar yazılmasını istiyorum resmen insanları damgalıyorlar bu nasıl zihniyettir ?

0|0
    0|0
  • Bayan denmesi aşağılar nitelikte olmasa da kullanmayı hiç sevmem. Hanımefendi en güzelidir.

1|0
    0|0
  • Bayan denmesinde bir sorun yok aslında neden takıldın buna

kötümü anlıyorsun bayan?

0|0
    0|0
  • Genel olarak gerekli saygıyı görmediğidir.

0|0
    0|0
  • kadın varsa bızım ıcın var:))

0|0
    1|1
  • Güzel soru sormuşunuz bağğyan

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Bu olguyu buraya mı taşıdınız:) Diğer sorunuzdaki misafir konuk olarak bende buraya geldim:)) Görüşlerimi belirtmiştim zaten, biliyrorsunuz. Dil bilim açısından açıklayalım.

Linguistik:

Feminum: dişi, kadın.

Maskulin: erkek

Neutral: Cinsiyeti olmayan kavram, eşyalar.

Şimdi bundan yola çıkarak aslında feminum olan kavama yüklenen anlam her nekadar dii isede bunu kullanmak çokda hoş olmasa gerek. Bayan bir hitap şeklidir. Evli olup olmadığını bilmesenide genel bir hitapdır. Öyleki almanca'da bekar kızlara ''Frolein'' denmektedir.Genç evlenmemiş bayan anlamında. Kadın değil. Diğer türlü genç bir kıza kadın denmesi ne derece normal olabilir?

0|1
    0|0
  • Biz bayan demeyi aslında nezeket olarak diyoruz yani bir çoğumuz öyle diyoruz fakat bayan demekte ki asıl amaç karşındaki kişinin bakire olup olmamasını bilmemenden kaynaklanır sen hiç evli bir kadına kız denildiğini duydun mu ben duymadım açıkçası bunların hepsi bakireliği kapatmak için söyleniyor bende bayan kelimesini sevmem

0|0
    0|0
  • Bildigim kaadariyla Bakire olanlaara kiz bakire olmayanlara kadin deniliyor

1|1
    0|0
  • Normal buluyorum...Avrupa'da da böyle bir ayrım var oraya gidince moderen oluyor ya bazıları veya oranın müziklerini dinlerken moderen oluyor. :/ Bence böyle bir ayrım olmalı katılıyorum.

0|0
    0|0
  • hitap edilecekse hanımefendi, cinsiyet olarak söylenecekse kadın denmeli. 'baaağğğyannn' tuhaf geliyor.

1|0
    0|0
  • bayan =madam bunda asagilanmami var bi yasima daha girdim,

1|1
    0|0
  • yok bence nezaket olarak diyorlar

0|0
    0|0
  • kız = bakire (bekar )

kadın = bakire olmayan (evli ) devlette bile kabul görmüş...

0|1
    0|0
Yükleniyor...