İnsanların temiz duygularıyla oynamaktan zevk mi alıyoruz?

Herkese merhaba. 32 yaşındayım, İstanbul'da avukatım. Bu siteye bugün üye oldum ve tek bir soru sorma ihtiyacını hissettim.

29 yaşında bir erkek kardeşim var, bu siteye üye olduğunu dün sabah dizüstü bilgisayarını kurcaladığımda anladım. Şu anda üye değil kendisi. Hesabı silinmiş gözüküyor, maillerine baktım da üyelik iptaline dair mail almış. Rumuzunu oradan öğrendim.

Bugün dizüstü bilgisayarını yine açtım, bu siteyi favorilerinden kaldırmış, demek ki tekrar üye olmayacak. O yüzden ben de kardeşim görmez diye rahatça yazıyorum. Takma adını vermeyeceğim çünkü reklam ediyormuş gibi algılanmak istemiyorum. Yazdıklarına baktım, üniversitede öğrendiklerini, ayrıca hayat tecrübesiyle edindiği hemen her şeyi sizlerle iyi niyetle açıkça paylaştığını gördüm. Bayağı da yazmış, 1500 kadar mesaj. Bu tarz sitelere üye olan erkeklerin hiç de küçümsenmeyecek bir kısmının kötü niyetle, kızlara sarkıntılık amaçlı üye olduklarını biliyorum. Burada amacım birileri suçlamak değil, sadece duyduğum şeyleri yazmak. Kardeşim iyi niyetle kendi birikimini paylaşmış, bu beni de çok mutlu etti. Reelde nasılsa sanalda da öyle birisi olduğunu gördüm.

Canımı sıkan şey şu ki kardeşim çok değişti. İki hafta önce ne kadar iyiydi, bir akşam dizüstü bilgisayarında heyecanlı heyecanlı yazışıyordu, "bu kadar zevk aldığına göre var bi şey" diyordum. Bizle de sohbeti iyiydi, şimdi ne halde. Morali bozuk, pek konuşmuyor, bir şeylere kızgın, üzgün ama anlatmıyor, gözleri her an ağlayacakmış gibi. Benden sakladığı bir şeyler var. Bana tek söylediği şey "Birbirinden farklı kişilere aynı iltifatları dizebilen birisi kesinlikle samimi değildir, inanmak aptallıktır" cümlesi oldu.

Gerçek hayatta hep beraberiz, biriyle takışmışlığı yok. Derdi ne olabilir diye merak ettim, internet geçmişine baktım. Ve bu sitedeki aktivitesine baktığımda burada çok vakit geçirmiş. Yazdıklarını okudum, birebir diyaloga girdiği kişiler de 4-5 kişi. Onlarla da şakalaşmış zaten, ne de olsa tertemiz bir çocuk.

Varacağım nokta şu, facebook'larda twitter'larda bir tek cümle yüzünden intihara dek sürüklenen gençler var. İntihara kadar varmasa da sanal alemde yorulan, hırpalanan, hakaretlere maruz kalan, ezilen insanlar çok. Sonuçta bu ruh hali gerçek dünyaya da yansıyor, insanlar mutsuzlaşıyor.

Kardeşim de bu sabah mutsuz bir yüz ifadesiyle "Ben biraz dolaşacağım" deyip çıktı, Levent'e gideceğini söyledi. İstanbul'u da bilmez yani, ben uzun süredir buradayım ama o benim misafirim. Levent'te ne var, neden oraya gidiyor, nereye gitti, fikrim yok. "Kafana göre davran, sen işini bilirsin" dedim. Onu sorgulamam, nasıl mutlu oluyorsa öyle davransın. Sonuçta tertemiz insan, kendinden başkasına zarar verecek birisi değil. Akşam onunla konuşmayı düşünüyorum ama sıkıntılı insanın üstüne gitmeyi de sevmem.

Sanalda birileriyle iletişim kurarken, karşımızdakinin insan olduğunu unutuyor muyuz acaba?

Güncellemeler:
O kişinin duygusal zaaflarına yüklenmek, duygularıyla oynamaktan zevk mi alıyoruz? Her yönüyle iyi olduğu halde, karşı cinsle nedense hep mesafeli duran, sevgili durumlarını bırakın normal kız arkadaşı bile olmamış bir kardeşim var. Onun moralini bu kadar bozan şeyin, onun bu hali üzerinden onu makaraya alan ama bunu zekice yaptığı için inandırıcı olabilen bir kız olabileceğini düşünüyorum. Onu yıkabilecek başka bir şey yok çünkü. Tek zaafı bu.
Kardeşim zeki birisidir ve "iltifat gösterileri"ne aldanmaz, onu kandırabilecek birinin çok kurnaz, bildiğiniz fesat birisi olması gerekiyor.

Flört, sevgili ya da cinsellik peşinde olan birisi hiç olmadı, "benim hayattaki tek amacım dostluk kurmak, dürüstlük, samimiyet, açık sözlülük" derdi. Hep birilerine omuz olmaya çalışıyor, yoruluyor ama hiç kendisine bir omuz aramıyor. Sanırım onun suçu bu.

Okuma zahmetine girenlere de teşekkür ederim. Aynı duyguları paylaşan insanlar vardır
Kardeşimle konuştum. Kardeşim yine aynı insan, bir şey kaybetmiş değil.

Hepiniz sevgiyle kalın, "ruhunuza orgazm yaşatma" derdinde olmayın. Beyinlerinizi daraltan çılgınlıkları, uçarılıkları, sivrilikleri, agresiflikleri, dengesizlikleri, birilerinin duygularıyla oyun oynamayı, erkekleri kızları oyuncak-obje gibi görmeyi bırakırız umarım. Ve de 10 yaş büyük erkeklere ilgi duymayı da bırakırlar umarım, davul bile dengi dengine denirken boşuna denilmemiş.

İyi akşamlar, kolay gelsin

0|0
8|16

En İyi Erkek Görüşü

• söylediğiniz bi tek sanal da değil , gerçek hayatta da geçerli hanımefendi. Kimse empati yaparak karşısındakiyle iliki kurmuyor artık. Hele bazı insanlar için karşısındakini kandırmak , onunla kedinin fareyle oynadığı gibi oynamak bir marifet gibi algılanıyor. Kadın ya da erkek kendi egosunu böyle tatmin ediyor. Sizin kardeşinizin karşısına da böyle kötü niyetli biri çıkmış anlaşılan. Ama bu kötü niyetli kişi,kardeşinizin insanlara olan inancını değiştirmemeli..

1|0
    0|1
    • Kesinlikle aynı fikirdeyim, aynı şekilde psikolojisi etkilenen kişiler vardır diye bir tür dert paylaşımı olsun istedim. Sizin düşüncenizde her şeye rağmen insanlara saygı hakim, ama çoğu kişi 1 kişi yüzünden bütün insanları yok sayıyor, "kimseye güvenilmez" diyor

Erkekler Ne Diyor 15

• bunun için bu biri'nin size duygularını teslim etmesi gerekir. hırsızın suçlu olduğu kesin de kapısı açık evde uyuyup sonra beni soydular diyen ev sahibinin hiç mi suçu yok? birine güvenmek o kişiye karşı gardını tamamen indirmek için mazeret olmadığı gibi ardından alacağın yumrukları hak etmediğin anlamına da gelmez. siz hak etmeyene duygularınızla oynama şansnı vermeyin, bakın görün hayat ne güzel bir yer oluyor. işbu oynama hadisesi hayatın içnideki, her insanın sahip olduğu hata payının içindeyse, ağlamayın, ders alın. bir daha yaşamayın. sorun onun-bunun duygularıyla oynamak için can atan canavarlardan ziyade her gördüğünü romeo, ferhat, şirin, julyet, mevlana, yunus emre sananların varlığı. mazeret üretmeyin, hatalarınızla barışmadan onları tekrarlamamayı öğrenemezsiniz.

1|0
    0|0
  • İnsanlar olgunlaşma süreci içinde duygusal yaralar alır. Yaşadığımız dünyanın karekteristik özelliklerinden bir tanesi de budur. Yaralanmadan yaşamını sürdüren kim var acaba? Yaşamımızın sonuna kadar bu böyle olacak. Üzüldükçe derimiz kalınlaşacak. Darbe aldıkça insanları daha iyi tanıyacak, gardımızı da ona göre tutacağız...

2|0
    0|0
  • simdi bütün erkeklerin kötü niyetle bu siteye üye oldugunu söyleyerek kardesin gibi düsünen erkeklere haksizlik etmiyormusunuz sayin gizli kullanicili üye.

Ayrica kardesiniz zeki birisi ise ona kim ne yapabilir.Kimin neyin ne oldugunu anlayabilecek bir yasta sanirim.

Ancak sizin yaptiginiz bu yorumlar ve elestiriler.Pc basinda olan herkesin farkli amaclar ugruna oldugunu yorumluyor ve bircok tanimadiginiz insanlar hakkinda acimasiz bir elestiri icine giriyorsunuz buda sizin ön yargili oldugunuzun bir kanitidir.

Kardesinize gelince mantikli akli basinda birisi ise sizin dediginiz tabirle burada kimse kimseyi kandiramaz.Herkes özgür hür iradesi ile siteye üye olur sonrada SIKILINCA siler yada baska bir sekilde davranir.

Ama kimse kimseyi siteye üye olun paylasim yapin sorulara cevap yazin hayat tercubenizi buraya yazin diye dayatma icinne giremez.Ona gelen arkadaslik tekliflerini kendisi istemese kabul bile edilmiyorken bu sözleriniz sizin internete karsi ne kadar on yargili oldugunuzun kanitidir.

medyada cikan internet hakkindaki olumsuzluklar sizin bu konuda bir tavir almaniza neden olabilir ama sayin gizli kullanicili üye.Benim gibi düsünen bircok insana ve en basta kardesinize biraz haksizlik yaptiginizin düsüncesindeyim.

0|1
    0|0
    • hepsi öyle demedim, soruyu dikkatli okuyun lütfen. "küçümsenmeyecek bir kısmı" dedim ve de duyduklarımı yazdım, suçlamak amaçlı değilim diye önemle belirttim

• kardeşim yanlış bir şey yapmadı, sadece bir kız onu inandırmayı başardı (ki kardeşimi kandırdığına göre gerçekten de çok zeki). Yukarıdaki dostun yazdığı gibi, bazı insanlar kedi-fare oyununu seviyor maalesef. Kardeşim ilk kez fare oldu, belki de bunu içine sindiremedi. Reelde hiç böyle konuma düşmezdi, ne kimseyi kullandı ne de kendisini kullandırttı

• O zaman kardesinize destek olun onun bu ruh halinden kurtulmasini siz saglayabilirsiniz.Buda ona bir ders olmustur eminim bir daha böyle hatalara düsmez.

• Yazdıklarınızda haklısınız ama inanın ben boyle biri değilim bende bu sitedendeğil başka bi sitede bi kızla tanışmış resmen aşık olmuştum ama iş ciddiye binince bana yalan soyleyip 2 çocuklu olduğunu eşinden memnun olmadığı için beni sevdiği için boyle bi yalana başvurmuş Soyleseydim gerçegi yakınlaşmazdın bana dedi bende ewet doğru soylüyorsun yakınlaşmazdım ama şimdi senden iğreniyorum daha kötü olmadı mı dedim dahada görüşmedim...

1|0
    0|0
  • güzel insan inanki sana nekadar teşekkürr etsem çok çok az gelir benim içimden geçen düşündüklerimi düşünen bire bir aynen yazmak istediklerimi yazmışsın

ama ne varki çoğu insanların buradaki amaçları çok farklı

doğru düzgün kimse karşısındaki insanı iyiniyetliliğe yönlendirmeyi daha mantıklı işlerle o kişiyi uyarmayı o na daha güzel yardımcı olmayı düşünmüyorlar

"bayan sormuş eşim aldatıyor ne yapayım ltf yardımcı olun"

çoğu kişinin verdiği cevap bırak, ihanettin affı olmaz ,ben şöyle yapardım asardım keserdim ooo neler neler yağ kardeş öyle diyeceğine daha mantıklı birşekilde o insanı yönlendirmeye çalışsana niye hemen kötülüğe yitmrye uğraşıyorsun sen onu tek taraflı biliyosun belki onun anlattığı gibi deyildir olay

yani diyceğim o ki sevgili kardeş

bu site iyi ama insanlar çok ön yargılı

kardeşin için üzüldüm sen onu dinle onunla konuş burayı takıpta kendini üzmesin

saygılarımla

1|0
    0|0
  • Sanal dünyayı güzel bir şekilde ifade etmişsiniz. Maalesef iyi uygulamalar kötüye kullanılıyor, teknoloji kötüye kullanılmış Bu sanal dünyadan mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor. Ben sıcak , samimi ve güzel dostluklar için 1 aydır buradayım ama ,bakalım ne kadar gider.

1|0
    0|0
  • Hayir tabikide neden unutalim ayrica bi konudasize katiliyorum bazi kendini bilmez insanlar var onlarda sonuçta ozgurler bişey diyemeyiz allah her insana mutluluk yasatsin söylediğin gbi üzerine gitme ama seninle paylaşmasini sağla inş.eskisi gibi olur kardesin

1|0
    0|0
  • madem avukatsın işin yok heralde bu kadar yazıyı yazdın. birde okudum baştan sona ne çıkacak diye. bizene senin kardeşinden. veya sana ne bizim sanalda kurduğumuz ilişkiden

0|0
    1|1
    • cevaplamak zorunda değildiniz

• he değildik. ne yapalım okudum başta avukatım falan yazmışsın diye sonunda ne çıkacak dedim. allahım yarabbim 29 yaşına gelmiş eşşek kadar adamı ergen triplerinde sanıp çocuk gibi takip etmeyi bırak. rahat ver biraz. git işine gücüne bak. işin yokmu senin. kocan yokmu. koca bul kendine. sen kendi derdine baksana allahım ya. kardeşin 29 yaşındaysa sen kimbilir kaç yaşındasındır. yaş geçiyo bırak kardeşini de kendine bak kızlar çabuk çöker :)

• yazdıklarınızı şikayet ettim, lütfen terbiyenizi takının

• Kardeşin 29 yaşında ve şuana kadar internet aleminin nasıl bir yer olduğunu bilmesi gerekiyordur. burada birçok insan olduğundan çok farklı. normal hayatta karşınızda el pençe dururlar ama burada aslan kesilirler. yapamıyacakları şeyleri yaptım derler. kanıtlamak zorunda değillerdir de. Sanal dünya başlayan şeyler sanal dünya da biter. İlk defa birine ilgi gösterdi belkide daha sonrada olumsuz yanıt aldı. yani anlatmak istediğim sanal ortamda sadece vakit geçirilir ve bilgi edinilebilir. insan kendi iradesiyle doğru ya da yanlışa karar verir. bir kızla internetten tanışmaktansa, çay bahçesinde yanına gidip oturmayı tercih ederim :) sizde üstüne pek düşmeyin bence, kendi düşen ağlamaz ve tecrübe kazanmış oldu..

0|0
    0|0
    • yanlış anlamışsınız, kardeşimin flört-sevgililik gibi amaçları yok, tek derdi dost olmak. Bu olayda da karşısında bir kız olduğu için durum sanki sevgililik gibi algılanıyor

• Sizi de anlıyorum, yaşadıklarınız yüzünden böyle gardınızı almaya eğilimlisiniz

• Umarım kardeşin ve siz hep mutlu olursunuz hayatınızda. bi abla kardeşini ancak bu kadar iyi korumaya çalışır. tebrikler size.

• Bence sorun ailede. Sanal aleme kendini kaptıran insan asosyal insandır kendine burada çizdiği bambaşka bir dünya . . . Buraya yazmak yerine kardeşini karşına al konuş bence. Başka problemler cıkabilir ama genel olarak haklısın tabi sonucta sanal alem önüne geçemezsin bunun. Burada çoğu olay alaya alınıyor.

0|0
    0|0
  • Avukatım diyosun tarafsız ol biraz objektif , bir tek SİZ İNSANSINIZ zaten , !

0|1
    1|0
  • Sanal dünyayı ve içindekileri ciddiye almak büyük hata ;) Klavye insanı diye bir tabir var sonuçta. Kardeşin zeki olabilir ama zeka ile akıl aynı şey değil.

0|0
    0|0
  • yaw gözünü seveyim güncelleme artık

0|0
    1|0
  • çok garip.. size teşekkür ettiğim mesajı kaldırtmışsınız.. mail geldi şimdi.. bunu da anlamak zor..

1|0
    0|0
    • ya uğraşma kardeş boşver ya. sinir oldum 29 yaşında adamı ergen sanıyor. :)

• olabilir.. belki de.. büyük harfle teşekkür etmek istedim.. tekrar tebrik ederim

• Rica ederim. Ben sadece hulleci isimli kullanıcının yorumunu şikayet ettim

• benim az önce sizi tebrik ettiğim mesaj neden silindi?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Yazdıgınız seyi okudum ve bende 19 yasında bir genç kızım.Herneyse.Sanal alem dediğiniz şey evet öyle bir pisliktir ki,o kadar akıllı düşünebilen kız olmama rağmen beni darmaduman etti bı konuda.ınsanın duygularıyla dogrudan oynayabılen guclu bır arac.İnternet tanıstıgım birisi yüzünden.Olay nerelere kadar geldi ve çok ağır bir dönemden geçtim.Olasıdır.Sanal alem can alır can.Ben yuzyuze o kadar ıyı bırısıyken ınternet benım sınırlerımı haşat edıyor mutsuzluguma yol acıyor .sınavlarım berbat gectı.Kotu hıslere kapılıyorum yan berbat bişey.Kardeşinizin birisini takip ettiği belli yanı.sız ablası olarak sormayın zaten anlatmayacaktır.

1|0
    0|0
  • Benim aldigim hakaretin haddi hesabi yoktur su siteye geldigimden beri. Ki bakiyorum bir seneden fazla olmus.

Sanirim kardesin cok ciddiye almis. İlk basta ben de noluyor ya falan olmustum. Cunku ayni fikirleri normal hayatimda da dile getiriyorum. Bu sekilde yasiyorum vs vs. Kimse de tutup bana hakaret falan etmiyor ya da edemiyor.

Bilisim suclari daha iyi calissa. Ne bileyim yeni kanunlar ciksa. Bu kadar klavye delikanlisi cikmaz bence internette.

Kanunlari okudum. Ancak oyle bir durumki savcinin cok ugrasmasi lazim. Hicbir savci da vay efendim hakaret etmis diye ugrasmaz. Ha tabi cok cok absurt durumlar haric. İp adresini dahi savcinin site sahipleriyle iletisime gecip almasi gerekiyor. Orada millet birbirini olduruyor. Adam bizimle mi ugrasacak? Ugrasmaz. Gul gec der.

Facebook hesabimi kapattim. Neden dersen kullanim sartlari icinde sana hicbir guvence sunmuyor. Hak arama yollari tamamen kapali.

Bu sekilde devam ettigi surece gulup gecmeyenler uzulecek.

1|0
    0|1
    • hemcinsin olarak bütün bunları anlıyorum. Kardeşim de çok ciddiye almıyordu interneti, muhabbeti açıldığında "yazarak tatmin olanlar, bilmeden fikir sahibi olanlar ağırlıkta" diyordu. Ama insanlara bir şey anlatmayı severdi işte. Ama işte dediğim bu kişi, nasıl olduysa onu inandırmayı başarmış. İkna edici olabilmiş. Sevdiğinden bahsetmiş, umut aşılamış herhalde. Yani bu tür olaylar genelde kızların başına gelir, ama erkekler de duygusal varlıklar

• Erkekler kadinlardan daha duygusal aslinda. Sen kardesin oldugu icin daha rahat gozlemliyorsun. Normal hayatta da uzen olabilirdi kardesini. O yuzden gecici bir durum. Fazla uzerine gitme derim. Anlatmak istiyorsa anlatir. Paylasir seninle. Tabi senin kardesin nasil bir iliskiniz oldugunu bilemem. Gene de kontrol ediyormus gibi olma. En nihayetinde 29 yasinda bir erkek.

• sanal dünyada yaşamıyoruz asıl sanala bu kadar bağlanan insanda suç bence 25 yaşında ki birinin bunu ayırt etmesi gerek hani 15 16 yaşında olsa bir derece

0|2
    1|0
    • Kesinlikle ;)

• ben sizin ne demek istediğinizi iyi anladım, merak etmeyin. Size hak veriyorum

• yoksa tabi herkes kendi olsa atıp tutmasa klavyede sallamasa ama malesef olmuyor

• aslında doğru şeyler yazmışsın..bazen benide hayattan soğutan olaylar sözler oluyor..biraz düşünerek cevap verilmesi gerekir...eğer etkileniyorsa fazlasıyla duygusaldır..siteye üye olmamasını söyle..bazen etkilenebiliyoruz..benimde ağladığım günler bile oldu üyeler yüzünden..

1|0
    0|0
    • Evet duygusal birisi, neşelidir de duygusaldır da. İnsan işte, o da bir insan. Hayattan soğuyacak birisi değil de canı sıkılmış işte.

• normal..bana garip gelmedi.çok yaşadım

• Evet, kızların başına daha çok geliyordur. Ama emin olun erkekler de taş kalpli değil

• kardeşin neler yaşamış :(

0|0
    1|0
  • ibretlendik lan.

0|0
    1|1
  • burada insanlar herşeylerini gizler kendisi gibi davranan çok az insan var hep dalga macera gülmek olsun vakit geçsin diye takılırlar ,bazı soruları okursunuz hayatta yapmayacakları şeyleri başkalarına yap diye öneren insanlar var yanlışları doğru diye lense eden

1|0
    0|0
  • evet haklısınız ,bir solukta okudm yazınızı , insan evet canım aam laftan anlamaayan çok insan var.. atesiti desti her dine emnsup insan var burada , birebir anlatman anlaşman imkansız çok tartışmalar oluyor burada , kardeşiniz acaaba neye kafasını taktı bilemiyorum ?

1|0
    0|0
    • teşekkür ederim, maalesef sanalda da reelde de aynı kişi olmanın zorluğunu yaşıyor

• evet, biraz içedönüktür, kendi halindedir, sert görünür ama sıcak birisidir

• piskolojik etkisini anlamdım , konuşturun derim , aşık olma olasılığı ya da hoşlanıp da açılamam sorunu olabilir...

Yükleniyor...