Arkadaşım tutmadığı kaza oruçlarının kazasını nasıl verir ?

16 yaşında bir arakdaşım var son 3 senedir oruç tutmadı.Herhangi bir hastalığı da yoktu..Kazasını vermek istiyor.Parayla verilir diye bir şey duymuştum.Hocalar hesaplıyormuş .Burda bile var mı ? Bir de sorum olucak.Mesela adet olduğumuz da tuttuğumuz oruç kabul olur mu ?

Güncellemeler:
Parayla verilir mi kazası ? Ne kadardır ücreti ? Arkadaşlar lütfen dalga geçmeyin , dinsiz müslüman gibi hakaretler etmeyin.

0|0
4|7

En İyi Kız Görüşü

• sağlığı yerindeyse tutması lazımdır , iki durum var şimdi...

1. eğer tutup bozmuşsa bir gün dahi olsa 61 gün kefaret orucu tutacak ( 1 günde aynı 40 günde 50 90 günde aynıdır bozmuş ise )

2 hiç tutmamış , nyet etmemişse 3 yılı ayrı ayrı tuacak 90 gün

eğer sağlık durumu kötüyse oruç tutmaz , bell, m,ktar parsını verir , hastalığı olamdığıına göre tutacak..

0|0
    0|0
    • tutup bozmadı.hiç tutmadı.Bir de oruç tutulmaya kaç yaşında başlanıyor ?

• rica canım , bir sorunun oldumu söyleyebilirsim ; bilirsem yardımcı olurum :) , iyi akşamalr

• sana da teşekkürler:)

Erkekler Ne Diyor 7

• Adetin şiddeti ilaç almanı gerektirecek kadar şiddetliyse tutmayabilirsin... Tutamadığın oruç için bir fakiri doyurması gerekir...

0|0
    0|0
    • ilaç alınmayacak derecedeyse tuttuğumuz oruç kabul olur mu ? Çünkü daha sonraya bırakmak istemiyorum bu benimde kafama takıldı.Fakiri doyurmak için ne kadar verilmesi gerekir ?

• Kur'an'ı Kerim'de Oruç hakkında 12 Ayet vardır... Hepsi Kur'an'da yazıyor... link Oku...

• Öncelikle mazeretsiz olarak Oruç yemek Ramazan Orucunu kastediyoruz haramdır. caiz değildir. Sağlığı yerinde olan bir insan fidye veremez orucunu sonradan tutması lazım.

Adetli iken oruç tutulmaz namazda kılınmaz temizlendikten sonra orucunu kaza ederler, ama namazları affedilmiştir. ittifakla anılan hüküm budur.

0|0
    0|0
  • Tutman daha iyidir diyorum

0|0
    0|0
  • bulundugunuz sehrin muftuluğu size ayrıntılı hesap yapacaktır kanısındayım.

0|0
    0|0
  • parasını bana versin ben tutarım yerine :D

0|0
    0|2
  • bende tutabilirim ilmimden feyz alır mübarek

0|0
    0|0
  • özürsüz tutulmayan oruç için fidye verilmez aslında ramazanda mazeretsiz tutulmayan oruca kazada olmaz pişman olupta Allah affetsin diye hergün için aynı sayıda tutulur

eğer bir mazeret varsa daha sonra tutulamayacaksa hergün için kefaret verilmesi gerekir

0|0
    0|0
    • tutulmayan 90 gün için tutsa olur demi .

• orucu bilerek bozarsan 60 gün 1günde tutmadığın için

ama baştan bilerek tutmadığın ramazan orucunun kazası yok

fakat şimdi senin yaptığın gibi günahından korkupta bir güne birgün tutabilirsin

ALLAH yaptığından pişman olanı affeder

Kızlar Ne Diyor 3

• aynen ya ben de tutmuyorum parası ne kadar acep

0|0
    0|0
  • arkadaşım, orucun parasını vermek dediğimiz şey orucun fidyesidir. fidye verebilmek için de bir kişinin hiç tutamayacak kadar yaşlı olması ya da oruç tuttuğu zaman sağlığına bir zarar gelme korkusudur. bunun için de müslüman bir doktorun görüş belirtmesi gerekir.

bu durumların var olması halinde kişi tutamadığı günleri hesaplar. asgari olarak ödenen ücret ise herbir gün için ayrı ayrı fitre miktarınca ödeme yapılır.

ölmüş bir kimsenin de oruç borcu varsa o kişi adına hesaplama yapılıp sadaka verilir. kafana takılan bişeyler varsa her zaman yazabilirsin. yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım :)

iyi akşamlar...

0|0
    0|0
  • hiçmi birşey bilmiyorsun yoksa dalgamı geçiyorsun

0|0
    0|0
    • bilsem burda işim olmaz .Bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

• farklı amaçla yazanlar çok oluyor ayırt edemedim sağlık sorunu yoksa oruç tutması lazım birde adetken oruç tutulmaz ramazandan sonra kaç gün tutamadıysan onun yerine tutarsın

Yükleniyor...