Erkekler, stopper veya sağ-sol bek oynayan biri halı sahada nasıl oynamalı?

halı saha maçlarına gidiyorum ancak ben defans yaparken çoğunlukla kayarak müdahele ediyorum temiz de top kapıyorum ama çoğu arkadaşım böyle oynamamam gerektiğini söyledi sizce iyi bir defans olmak için nasıl oynamalıyım. fiziğim çok kuvvetli değil 1.81 boy 60 kiloyum süratliyim ancak güçlü forvetlerle fizikte baş edemiyorum :) yardımlarınızı bekliyorum

0|0
2

En İyi Erkek Görüşü

• İyi bir defans oyuncusunun en büyük avantajı hava hakimiyeti ve kademe becerisidir. Burada müdahale zamanlaması çok önemlidir. Halı saha maçlarında çok göze batmasa da, esas maçlarda kayarak müdahale, çok risklidir ve yapılan en ufak zamanlama hatası kart görme riskini artıracağından, genellikle savunmasını sağlam tutmak isteyen hocalar tarafından pek kullanılmaz. Ayrıca, bir defans oyuncusu, kayarak müdahaleyi ıska geçerse, topla ilerleyen hücum oyuncusu için çok rahat bir şekilde gol pozisyonuna girebilir.

Stoperlerde, eğer güç yeterli seviyede değilse, hız ve hamle becerisi aranır. Ancak, güçlü forvet oyuncularını durdurabilmek tek bir stoperin işi değildir. Çünkü bu tarz oyuncular ikili mücadelelerde yıkılmadan kalabileceğinden kat ettiği her mesafe gol tehlikesi doğuracaktır. Bu nedenle, hep beraber alan savunması yapmak, eğer forvet hızlı ve defansın arkasına sarkan bir forvetse, bu yine yeterli olacaktır.

Bekler ise, her daim oynadığı kanadın ayağını iyi kullanmak zorundadır. Ancak, ani dönüşler, içe kat etmeler, çalım ve bindirme varyasyonları gereği her iki ayağını da iyi seviyede kullanması çok ama çok önemlidir, bekler için. Bunun yanında, hız, dribbling, orta isabeti, dayanıklılık ve yeri geldiğinde şut özelliklerinin de olması şarttır.

Futbolda, sistem takımları her daim kazanır. Belirli bir sistemi olmayan ve oyunu birkaç oyuncu üzerinden kuran takımlarda her daim kaybetmeye mahkumdur. Günümüzde, hangi alanda olursanız olun, eğer gücünüz yoksa hız ve tekniğiniz muazzam olmalıdır. Eğer hız ve tekniğiniz ortalama düzeyde ise, bireysel antrenmanlar ve egzersizler ile güç çalışılmalı ve her anlamda dengeli bir sporcu haline gelinmelidir. Eğer genel olarak güçlü takımlara karşı oynuyorsanız organize olmanız şart, güçlü değilseniz her hamlenizi akıllıca kullanmanız gerekliliktir.

Güç genel olarak, kas kitlesi, kemik mukavemeti ve doğru vücut hamleleri ile arttırılabilir bir özelliktir. Bir stoper veya bek oyuncusunun da ortalama bir güce sahip olması da bir zorunluluktur.

0|0
    0|0
    • bayramınız kutlu olsun :) teşekkürler çok açıklayıcı olmuş ancak ben sanırım gücümü kullanamıyorum hızlıyım ve biçok hızlı kanada forvete yetişebiliyorum hamle becerimde fena sayılmaz ama omzu koyunca güçlü olduğumu hissetmiyorum bu sefer ağırlığımla devirmeye çalışıyorum ama buda riskli adam bir ani hareket yaparsa yerdeyim :)

• peki çok sağolun yardımcı oldunuz :)

• Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Erkekler Ne Diyor 1

• Pozisyon bilgin olsun ara topları kes genelde. Bşr stoper tavsiyesi :)

0|0
    0|0
    • halı sahada kayarak müdahale etmem sizce doğru mu çünkü fizikte alamayacağım adamlar çok denk geliyo :)

• Rakibine göre değişir. Bazı adamlara karşı kayarsan sakatlanma ihtimalin var. Halı sahada dengesiz adam çok olur. Kendine güvendiğin pozisyonlarda kay, defansta kendinden emin olmak ve soğukkanlı olmak başta gelir

• peki çok teşekkürler :)

Yükleniyor...