Kadere inanır mısınız? Bir insan kaderinin ne kadarını kendi çizer?

Kadere inanırmısınız?

Bir insanın kaderinin yarısı ana rahminde.Diğer yarısı kendi çizermiş

siz buna inanıyormusunuz?

0|0
11|13

En İyi Kız Görüşü

• Ementü billâhi ve meléiketihi ve kütübihi ve rusulihi ve'l yevmi'l éhiri ve " bi-l kaderi " hayrihi

ve şerrihi ve min'Allâhi teâlâ ve-l ba'sü ba'del mevt...

Anlamı: Ben Allahü Teâlâ'ya, meleklerine, kaitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe,

"Kadere " hayır ve şerrin Allahü Teâlâ'nın yaratmasıyla olduğuna ianandım. Öldükten sonra dirilmek de haktır. Ben şehadet ederim ki, Allâhü Telâ'dan başka ilâh yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed (s.a.v) Onun kulu ve peygamberidir.

4|3
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Evet...

Biz her insanın kaderini;kendi

çabasına bağlı kıldık...(İsra 13)

Cüzi ve Külli irade var bir de.Allah hayır etsin sonumuzu inşaallah.

5|2
    0|0
  • kaderciyim

0|1
    0|0
  • Kadere inanırım

2|1
    0|0
  • iman şartıdır heralde inanırız...

0|1
    0|0
  • inanmıyorum . insan çizer kaderini diye bilinçaltına yerleştirilen düşünce tamamen hata bence çünkü öyle olaylar ve durumlar karşıma geldi ki değiştirebilmem mümkün değildi ben kadere inanırım ve değiştiremeyen o şeylere ... hiç bir açıklama bulamazken yok insan çizermiş kaderini amerikan filmleri gibi ne o oyle iste başarırsın hadi oğlum yaparsın sen gibi ... hepsi yalan

0|1
    0|0
  • kadere inanıyorum kaderden kaçışımız yok

2|1
    0|1
  • kader ve şer Allahtan gelır evlenecegımız adamı bız secerız

0|1
    0|0
  • kesinlikle inanıyorum...

1|1
    0|0
  • Elbette..

1|1
    0|0
  • İnanmak müslümana farz .İNANIYORUM

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 13

• KADER; temelde Allahın gelecekte olacakları kesin olarak bilmesidir!

Olayların bir kısımını CÜZ İ İRADEMİZ ile biz belirleriz. Ama Allah 5 dk sonra ne yapacağımızı bildiği için kader olur. değişmez seçim bizimdir. "Kur'anda insanların kaderlerini kendi yaptıklarına bağladık" der bu yüzden..

Örnek: 5 Dk sonra aşırı hızdan Kamyona arkadan gireceksek bu bizim aşırı hız hatamızdır. Allah 5dk sonra bu mallığı yapacağımızı bilir ve olay gerçekleşir..

BİRDE KÜLLÜ İRADE VARDIR.. aynı örnekte kamyonun altında araç pert olurken bizim burnumuz bile kanamadan çıkarsak. BU DA Allahın herşeyi kapsayan iradesi ile olaylara hükmüdür. Bazende kaldırımda yürürken üstümüze beton, taş demir falan düşüp sakat kalabiliriz.. bu da külli iradenin bizim için imtihan olsun diye verdiği hüküm olabiir..

İnsnaların dünyada 3 ROLÜ vardır

1- Kendi yaptığı iyilik ve kötülüklerle imtihan olmak

2- Başkalarına yaptıkları iyilik ve kötülüklerle başkalarını imtihanını sağlamak. (Bazen ben bu insanı durduk yere niye üzdüm diye düşünür sebep bulamayız)

3- Dünyanın düzenini sağlamakta rol almak. kahramanlık, önderlik savaşlar fikir akımları diktatör olmak adalet sağlamak vs vs. vs

2|1
    0|0
  • kadere inanıyorum. zaman ve mekan her şey allah hariç yaratılmıştır. big bang den önce evren de zaman ve mekan hiç bir şey yoktu. big bang oldu ve kıyamet koptu her şey bir anda oldu. yani şuan yaşadığımız zaman ve olaylar geçmişteki tarihler istanbulun fethi, adem ile hava, firavun yani hepsi bir anda saniye nin çok altında yaratıldı ve bitti. kıyamet koptu. insanlar cennet ve cehenneme girdi. cennette gireceksek 1 trilyon çarpı 1 trilyon yıl sonra ki olaylarımız da yaşandı ve bitti. yani allah çok güçlü ve onu tam olarak taktir edemiyor anlayamıyoruz. şu an bu yorumumu ve sen bu soruyu sorman da bir kader. onun için mutsuz olmaya hiç gerek yok çünkü allah zaman ve makanı yaratmıştır tamamen hakim olan varlık allahtır. allah nasıl bilmez geleceği çok aptalca. link

1|1
    0|0
  • hayır

0|1
    1|0
  • inanıyoruz tabi ama şunu bilmek lazımki niyetler amalinden makbuldur niyetlerinle hayatına yön verebilirsin

0|1
    0|0
  • Kadere iman, amentünün altıncı şartıdır. Bir Müslüman kadere inanmıyorun diyemez zaten. Ancak kaderi de biz yazmayız. Hepsini Allahü teala yazar. Dualar ile Allahü teala isterse değiştirir.

0|1
    0|0
  • Kadere sonuna kadar inanıyorum ama kaderim olrak gördüğüm kişiyi artık kaderim olarak göremiyorum gibi

0|1
    0|0
  • 0|1
    1|0
  • Senin,ailenin benim bi kaderi var.yalnız yol ayrımları var.onları secme

hakkı tanınmış bizlere.

3|0
    0|0
  • inanmıyorum desem eksi puanı yicem .. ondan dolayı silah zoruyla inanalım bari ..

0|1
    0|0
  • İnanırım, kazaya da inanırız. İnandırıcı olan herşeye inancımız var çok şükür.

0|1
    0|0
  • kadere inanıyorum ama bu haliyle değil

0|1
    0|0
  • Kadere inanıyorum

0|1
    0|0
  • Sen bana kaderin ne olduğunu de ben sana inanıp inanmadığımı söyleyim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...