Sizce de 'din' kavramı biraz çelişkili değil mi?

Sizcede 'Din' kavramı biraz çelişkili değil mi? Yani günümüzde kutsal kabul edilen dinlere bakıldığında 'inanılan olgunun' aynı ama kurallarının birbirine zıt olduğu görülür. Ayrıca tüm dinler birbirlerini kabul edip önceki dinlerden ve sonra geleceklerden bahseder bununla beraber yine tüm dinler diğer dinlerin saygıyla karşılanmasını öğütlerken bir yandanda kendi dinini ne pahasına olursa olsun yaymayı teşvik eder. Sonuç olarak demek istediğim özünde barış, ruhunu sakinliğe kavuşturmak ve yaradılış sorunlarına cevap bulmak için ortaya çıkan bu din kavramı hiçbirzaman temel taşlarına cevap vermez. Bana göre din kavramının getirdiği tek şey 'savaş ve acıdır' Peki inanlar bunu göre göre neden hala bu dinlere inanıyorlar ? Bence önemli olan nasıl inanıdığın yerine kime inanıdığın olmalı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

0|0
9|7

En İyi Kız Görüşü

• İnsan sadece yürüyen bir ettir. Bu et bir gün ölür.Çürür ve toprağa karışır. sonra topraktan yeni canlılar oluşur. doğa döngüden ibaret. Ölünce cennet ve ya cehenneme gitmeyi düşünmek insanın kafayı yemeden ekonomiye katkı sağlaması çalışıp köle olması için uydurulmuş bir yalandan ibaret. Bana kalsa hemen intihar ederim ama şu küçük hayatta ailemi üzünce elime bir şey geçmez. Ölümü bekleyerek yaşıyorum. Ateist miyim? Bilmiyorum. Bir Tanrının olmaması insanı büyük bir boşluğa düşürüyor. Bu yüzden deistlik aşamasındayım. Ve böyle kalmayı düşünüyorum. Aslında inanmıyorum ama inanmak istiyorum.

2|2
    2|2
    • +1, deist değil agnostiksin. Benim gibi.

• E inanlarda yapmıyorki...

• Kapitalizm ve dinler zıt mı düşüyor ?

Neyin kafasındasın sen ? Dinlerin varoluş amacı zaten kapitalizmi var etmek.

Kızlar Ne Diyor 8

• tartışmayı bırakalım..tek allah vardır..görünmez...kalpleri mühürlü olanlar inanmaz...ama dönüşünüz onadır...boş tartışmalar bunlar.

2|2
    3|0
    • Peki niye tartışmıyoruz. Zaten dini sorgulamamız istenmiyormu neden sorgulamak yerine inancımıza göre katı kurallar alıyoruz. Açık olup herkesi dinlemek dünya görüşümüzü ilerletmez mi ?

• baksana tartışamıyoruzki..hemen beni engellemiş...

• işte onunda bunu öğrenmesi gerekiyor. :) Düşünce farklarımız bizim en büyük zenginliğimizdir.

• madem istediğine inanmak istiyorsun ya da iananmak istemiyorsun,veya dinin seni etkilemeyeceğini savunuyorsun öyleyse bu sorduğun soruda başkalarını etkilemeyecektir.

1|1
    0|0
  • şu din sorularını sormayın ya...inanmayan insanların cehenneme gideceğini bildiğimden gerçekden içim bir tuhaf oluyor..onlar adına üzülmekmi zorundayız...bilmeyelim şu ateistleri ya...allah yardımcıları olsun.

1|1
    1|0
    • Peki bu ateistlik kavramı nasıl bişey. Bunu cidden tam bilmediğim için soruyorum. Mesela ben bir din mensubu olmayı günümüz dinlerinin özlerinden çok uzaklaştığı ve acı getirdikleri için kendi öz irademle reddediyorum. Fakat bu benim tanrı inancımı dinsiz yaşayamayacağımı mı gösterir ? Belkide ben bir dine bağlı olmadan tanrıya inanmak istiyorum...

• atesitlik allaha inanmamak...neden bir dine mensup olamıyorsun..mesela müslümanım demek ne kaybettiriyor...bana kalırsa şu ateistler aslında allaha inanıyor..sadece farklı görünme çabaları var...

• Ben paganim tasa topraga tapiyorum, sembolik olarak tabi. En azindan olmayan bir tanridan mantiklilar somutlar.

1|0
    3|3
    • aklın varmı...eğer varsa bişey sorcam..akılda görünmüyor somut değil..ona nasıl inanıyorsun...ilginç değilmi..

• Bilim birşeye yanıt bulamayınca o sey bir yaratıcı tarafından oldu manasına gelmiyor, bilim gün geçtikce ilerliyor ve herseyin cevabını buluyor.

• Zaten kim gercek musluman ki birakin su uydurmalarinizi araplar iste muslumanlarin alasi. sus artik lutfen gurultu yapiyorsun sadece

• Bırakın şunu tartışma sebebi olarak açmayı.

1|1
    0|1
    • Sonra yobazın teki çıkıyor dinden afaroz ediyor.

• İşte o yobazları belki biraz yontarız. Tüm dinler kardeştir, tüm ırklar bilinmesi gereken sadece karşı tarafın görüşüne biraz saygı ve hoşgörü...

• İnanmıyorum ben şahsen

1|0
    0|3
  • İnsanlar ölünce yok olup gidiceklerini hazmedemezler, daha çok yaşamak daha çok var olmak isterler bu yüzden de cennet ve cehennem gibi hayatın varlığına inanırlar ve bazı çoğu şeyin cevabını bulamadıkları için bir yaratıcının varlıgını kabullenirler ama biraz sorgulayıp dusununce ve bilimle ugrasınca aslında bizim anlayamadıgımız bircok seyin yanıtını bilim bize veriyor.

1|1
    2|2
    • link

Şu belgesel dediğine güzel örnek :)

• hayır muhammedin ağzından söylenildiği çok açık sekilde olan bariz ayetlerde mevcut.

• ve matematik hatasının veya bilimsel hataların kuranda olması demek yan anlamlarının olmasından dolayı mı kaynaklanıyor? hayır bununla alakası yok bariz ve açık bir sekilde yanlıs dile getiriliyor

• bireyin ruhunu uyutmasıdır, kendi benliğiyle savaşıdır.

özden uzaklaşmak, sığlaşmatır.

yahu 610 yılında gönderildiği inanılan bir kitaba sağlıklı bir birey 2012 yılında neden inanır ki?

2|0
    3|2
    • çünkü dünyanın tepsi şeklilde olup öküzün başında olduğu söylenilen bir dönemde evrenin yapısı,gezegenlerin bir düzene göre yörüngelerinde akmalarından ve bunların 20.,21. yüzyıllarda yeni yeni keşfedilmesinden dolayı.daha bunun gibi bir çok örnek var.tabii senin gibiler buna da bi kılıf uydururlar.o yüzden hee he deyip geçiştiriyorum..

• çok üzüldüm senin adına..umarım bunları içden yazmamışsındır.

• Ben katılıyorum kısmen. Dini kurallar değişmeye becburdur. Önemli olan kuralları yerigeldiği zaman sorgulayabilmektir. Yani İslamda kadınların örtünmesi o dönemde kadın ve erkeklere eşit haklar vermek içindi ve benim bildiğim (yanlışsa cahilliğime verin) Herkes aynı renk-beyaz-giyinirdi. Sonrasında bu olay kadın ve erkekleri ayıran bir olaya dönüştü ve kadınlara özellikle o coğrafyada işkence eder gibi siyah giydirildi...

Erkekler Ne Diyor 7

• pek çok din kitabı okudum, uzunca süre bu konuları düşündüm, tartıştım, araştırdım. islamdan farklı dinleri irdeledim. türk eğitim sisteminde bilimin yerinin çok az olduğunu farkettim. bilimle yeniden ilgilenmeye başladım, bilim tarihi üzerine yüksek lisans eğitim almaya kadar götüdüm işi. sonuç; dinsizim

0|0
    0|0
  • Zıt kurallar derken? Dinlerde zıt görünen şeylerin izahı üzerine ilmi araştırmalar açıklamalar var. Önce zıt dediğin gerçekten zıt mı onu araştırmalısın. İkinci olarak tüm dinler birbirlerini kabul etmez. Ancak İslamiyetten önce Cenab-ı Hak müjde mahiyetinde ve dinin aslının yani tevhidin değişmediğini belirtmek için önceden gelecek dinden haber vermiştir. Hem kaynağı aynı olan ve peygamberleri aynı ilah tarafından gönderilen dinlerin -ki aslında öz olarak hepsi İslamiyettir- benzer olması normal değil mi? Buna ilaveten kişi doğruyu bulana kadar ona saygı sınırlarını aşmadan hitap etmek gerekmez mi? Bir nevi kişiye hakaret olmasın diye doğru dini telkin ederken edepli bir dil kullanmalı değil midir? Meseleleri doğru anlamalı.

0|0
    0|0
    • Kesinlikle kişi doğruyu bulmakta zorunda değil. Keşke herkes bu saygı sınırlarınını içinde kalabilseler. Gerçektende araştırldığı zaman derin zır kurallar var. Bende zaten soruyu sorarken tüm dinler üstünden sormadım dikkat ederseniz. Size bununla beraber bir sorum daha olucak. Peki bazı din kurallarının zamana göre değiştirilmesi gerektiğini düşünüyormusunuz ?

• İşte benimde değişiklik kavramım o nokta üzerineydi. Ana iman konuları değişmesin değişsin diye yok zaten yada şekli ama teknoloji artık çok şey getirdi...

• Teknoloji dinsizliği meşrulaştırmaz. Ya da teknoloji dini yaşanmaz hale getirmez. İnsanların dinden uzaklaşması teknolojilerine yansıdı o kadar.

• Din çok rerörerö.

0|0
    1|1
  • şimdi herkes sana " bi bitmediniz ya " diyecek

2|1
    0|1
  • dinlerden dolayı çıkan bi savaş hatırlamıyorum ben eğer çok eskilere gitmezsek.

0|1
    1|0
    • Zaten gerçek savaş sebepleri savaşlardan birkaç yüzyıl sonra ortaya çıkmaz mı?

• ne yani 200 yıl sonra amerika ıraka müslüman olduğu içinmi girdi diyecekler anlamadım demek istediğini.

• Tabikide onun için girmedi. Ama Irak hristiyan bir ülke olsaydı halktan ve dünyadan bu kadar destek alabilirmiydi ?

• Biraz mı?

0|0
    0|1
  • Yasin suresi

76 ayet ''O hâlde onların sözü seni üzmesin. Şüphesiz ki Biz, onların gizlediklerini ve açığa vurduklarını da biliyoruz.''

77. ayet '' Ve o insan [o kişi], kendisini bir nutfeden [bir damla sudan] yarattığımızı görmedi mi de şimdi o, apaçık bir hasımdır [düşmandır].''

78.ayet '' Ve kendi yaratılışını dikkate almayarak Bize bir örnekleme yaptı: Dedi ki: "Kim diriltecekmiş o kemikleri? Onlar çürümüş iken!"

79–80. ayet De ki: "Onları ilk defa yaratan, onları diriltecektir. Ve O her yaratmayı çok iyi bilendir. O, size o yemyeşil ağaçtan bir ateş yapandır. Şimdi de siz ondan yakıp duruyorsunuz

81. ayet '' Gökleri ve yeri yaratan, onlar gibilerini de yaratmaya kadir değil midir? Evet, [elbette kadirdir]! Ve O çok mükemmel yaratandır, çok iyi bilendir.''

82. ayet '' Şüphesiz ki O bir şeyi dilediğinde, O'nun buyruğu/işi o şeye "Ol!" demektir; o da hemen oluverir.''

83.ayet '' O hâlde her şeyin melekûtu [tam hükümranlığı] kendi elinde olan [Allah] her türlü noksanlıklardan arınıktır. Siz de yalnız O'na döndürüleceksiniz.''

1|1
    1|0
Yükleniyor...