Dini konularda kişileri yargılamak ne kadar doğrudur?

Toplumumuzun en büyük sorunlarından birisi olarak görüyorum.

Cehalet demeyeceğim çünkü bazı gazetelerin köşe yazarları dahi bu konuda kesin yargıya varabiliyorlar. Bir kişinin imanlı olup olmadığını takva da üstün olup olmadığını yalnızca Allahü teala bilir.

"Ey insanlar, gerçekten, Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah Katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır." (Hucurat Suresi, 13)

Herkesin yaptığı kendisine ise neden bir başkaları bizleri ilgilendirmekte ?

0|0
19|16

En İyi Kız Görüşü

• İnsanlar daha doğrusu insanın nefsi kendini üstün göstermeyi sever. Bunu da bir başkasını kötüleyerek yapar. Mesela en yakın zamanda yaşadığım bir hadiseyi söyleyim. Komşumuz oturmaya gelmişti havadan sudan konuşurken kalktı falancanın oğlu namaz kılmıyo babası da kılmazdı ne olacak halleri dedi. O an aklıma Sadi-i Şirazi'nin bir hikayesi geldi benden oldukça büyük bir teyze olduğu için saygısızlık yapmamak adına ona bu hikayeden bahsedemedim :( Yeri gelmişken burada o satırları paylaşmak istiyorum:

Gerçeği Gören Göz

Çok iyi hatırlıyorum. Çocukluğumda ibadete hevesli idim. Geceleri kalkar, ibadetle meşgul olurdum. Bir gece babamla beraber oturmuş, gözümü bütün gece hiç yummamış ve kırpmamıştım. Kur’an-ı Kerim’i kucağımda tutuyordum, ev halkı uykuya dalmışlardı. Babama dedim ki:

“Ne olurdu bunlardan biri kalkıp da Allah yolunda iki rekat namaz kılsaydı. Ölü gibi uyuyorlar.” Babam şu cevabı verdi:

“Canım oğlum! Keşke sen de uyusaydın da onların gıybetini yapmasaydın.”

Kendini beğenmiş adam, gururu gözüne perde olduğundan kendisinden başkasını göremez. Eğer Hak Teâlâ’yı görecek bir göze nâil olsaydı, kendinden daha âciz bir kimse göremezdi.

3|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 18

• dinsiz olduğum ve vicdanıma göre hareket ettiğim için kimseyi yargılamak gibi bir derdim yok.. yalnız özellikle ülkemizde ne kadar dini duyguların kuvvetli olursa o kadar iyisindir mantığı var.. yargılamadığım halde en çok yargılananlardan biriyim.. yine de gerçek müslümanların paranın ve medyanın müslümanları yüzünden yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.. iyilik iman ibadet kişinin kendi içinde başkalarının gözüne sokmadan yaşaması gereken durumdur diye düşünüyorum..

3|1
    0|1
    • "Tanrisi olmayan insandan korkulur" lafi ile kendileri tanri inanci olmasa yapabileceklerini gosteriyorlar zaten :)

• dinin katletmekle cihatla ilgisi olduğunu düşünmüyorum.. kan dökmek kadar zarar verecek bir şey olamaz bence insanlığa

• hak veriyorum..

• "Musluman olmayan biri Turk olamaz" dusuncelerinle gecinmeleri beni sinir ediyor. O zaman Shaman olmayan Turk Turk olamaz mi diyelim yani? Ben bir paganim ve turkum. Kimsenin de beni yargilamaya hakki yok.

4|2
    0|1
    • "Musluman olmayan biri Turk olamaz" bu lafı genelde ülkücüler kullanmakta Halbuki bilmezler ki ülkemizde ki Öz ve öz Türk geni taşıyanların sayısının %10 larda olduğunu...

• Siz ne saçmalıyorsunuz. Zerre bilginiz yok bir de kalkmış bilgim var hedasıyla vır vır tartışıyorlar burda:)) Türkler islamiyeti zorla kabul etmişmiş :d başka yerde söylemeyin bari bunu... Türkler kendi inanclarına yakın buldukları icin islamı seçtiler, emeviler döneminde zorlamaya kalkıştılar ama _|_ bunu aldılar. Hem araplar kim türkleri zorlamak kim yav mantığa giriyomu bu dediğiniz. Bana ırkcı muamelesi yaparsınız şimdi, hani övdüm ya türkleri :))) Sizin gibilere acıyorum yav.

• Komiksin tuhaf nickli, arastir ogrenirsin simdi kaybol hadi

• Çok güzel bir soru teşekkür ederim sana çoğu kez bu soruları sırf yargılamak ortalığı karıştırmak için kullanan birileri çıkıyor.Dinim diyenetim onu bunu değil beni ilgilendirir.

0|1
    0|0
  • herkesin dini,yaptığı,ettiği kendinedir.kim ne isterse yapsın herkes kendinden sorumludur.insanların ağzı torba değil ki bağlayasın.onlar hep konuşur hep konuşur susmaz.açıklama yapmalarına da gerek yok kimsenin.Allah bilir kimin ne olduğunu,imanını.bu nedenle ben kimseye karışmam herkes özgürdür eyleminde

1|0
    0|0
  • Sadece dini konularda da değil, birço kşeyde karşımızdakini yargılamak doğru değil. O da bir birey kendine ait tercihleri yaşayış biçimi inancı olur ve bu kimseyle aynı olmak zorunda değil, başkalarını rahatsız etmediği sürece. Ne dini, ne cinsel tercihi ne de başka bir şeyi kimse yargılayamaz yargılamamalı.

2|0
    0|0
  • Kesinlikle haklisin ancak bazi yobazlar din tercihleri yuzunden insanlari olduruyorlar bile. Bunlara engel olabilmek imkansiz ancak her yerde din mevzusunu acmak dogru degil.

3|0
    1|1
  • Beni çıldırtan şey yargılanmak değil,inançlı kişilerin inançsızlara acıyarak bakmaları. Benim için sorun bu noktada başlıyor,bende iplerin koptuğu nokta bu.

0|2
    0|0
    • İnançsızlara acıyarak bakıyorum sıkıntı nerde?

• "acı" nın ne olduğunu hepimiz göreceğiz merak etmeyin =)

• Bilginin kendisi gerçektir. asf olan bilgidir.

bilgi savaşmaz, bilgi gerçeği gösterir ve yapar.

bilgisiz savaşır. bilgisiz eleştirir ve yargılar.

• yorumsuz !

0|0
    0|0
  • Doğru değil. Herkes istediği şeye inanmakta özgür.

2|1
    0|0
  • Din dışı konularda insanları yargılamak ne kadar doğrudur?

0|0
    0|0
    • Ben seni öldürdüm diyelim. Ailen hesabını sorar dimi? Mahkeme de sorar. :) Bazen sormuyor Türkiye'de mahkemeler ama olsun :)

• İnsanları seçimlerine göre yargılamak başlı başına hata zaten.Bir insanı, insan olduğu için kabul etmek gerekir.Düşüncelere saygı duymak gerekir.Bu onların seçimleri.

0|0
    0|0
  • Kur-an okuyorum diye yobaz diyenler oldu, başım açık ama namaz kılıyorum diye o ibadetten ne hayır gelir diyenler oldu. Onlar kim ki beni yargılıyor.. Allah ile beni aramda.

1|0
    0|0
    • sen onları takma çikolata

• Bu arada sen sormadın seninle cevap verdiğimiz sorudan bahsettim :)

• evet oarsı oylede yasantıda da cok onemlı tabıkı kımse bılemezz ama yansıtamaz dıye bı konu da yokk ,

0|0
    0|0
  • Din konusunda kimse kimseyi yargılayamaz

Sonuçta kul ile Alaah arasında diğerlerini ilgilendiren bir konu değil

0|0
    0|0
  • payla imanın kimde olduğu belli olmaz demişler

1|0
    0|1
  • Yargılamak değil öneri seklinde konusursak iki taraf için daha hayırlı olur

0|0
    0|0
  • çoğu konularda olduğu gibi dini konularda da insanları yargılaamak kimseye düşmez.kim ne kadar emin ki seçtiği dinden herkes bir dini ailesinden görerek seçmiyor mu en azndan çoğu kişi ?

belki de ateistler veya başkaları haklıdır belki ALLAH yoktur bundan kimse emin değildir ahirettende öldükten sonra göreceğiz bunları dünyada dini konulrın hiç bir gerçekliği yoktur çünkü bir şeye inanmak için gerçkliğe önem verilmez biz sadece ALLA H a inanıyoruz bize mantıklı gelen bir din olduğu için ama emin değiliz. ve biz çok iyi bir insanmışız cennetlikmişiz gibi başka insanları yargılamak bize düşmez.hepimiz topraktan geldik yine toprağa gideceğiz dünyada tek bir gerçek var o da ölüm sonrasını kimse bilemez bunun için kimse eminmiş gibi konuşamaz evet biz müslün olabilirz kur an da yazıyor ama tam gerçekliğini bilemiyoruz sadece inanıyoruz... kimseyi inancıyla da ölçemezsiniz. bazı dinsizler vardır ki bazı müslümanlardan daha müslümanlardır...

0|0
    0|0
  • konuyla alakasız ama profil fotoğrafındaki adamın adı ne? çok yakışıklı ya, burnu murnu... vay canına

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Herkesin yaptığı kendine diye bir kavram yoktur. Müslüman diğer "bütün insanlar" dan sorumludur sadece Müslümanlar dan değil..

Hepimiz toplumlar halinde yaşadığımız için, birimizin yaptığı bir iş veya davranış diğer insanları etkilemektedir Yanlış ve sakıncalı iş ve davranışlar, toplum tarafından tepki görmediğinde yaygınlaşır, ileri aşamada herkesi tehdit eder hale gelir Bu nedenle Yüce Allah şöyle buyurmuştur:

“Toplumda yalnız kötülerinizin başına gelmeyip herkesi etkileyecek olan beladan korkun…”

Kur’an’ın Müslümanlara yüklediği sorumluluklardan biri de iyiliği yaygınlaştırmaya; kötülüğü engellemeye çalışmaktır:

“Müslümanlar, Allah’a ve ahiret gününe inanırlar; "iyiliği emreder, kötülüğe engel olurlar"; hayırlı işte birbiriyle yarışırlar" (Al-i İmran 114)

Unutmayalım:

İyilikler ilgiyle büyür, yaygınlaşır;

İlgisizlikten yalnızca kötülük azgınlaşır

2|0
    0|0
    • Dua be kader ilişkisine açıklar mısınız bir zahmet.

• Kardeşim İslamın emirleri farklı bir şeydir onu hayatımıza ne kadar nakşettiğimiz farklı bir şeydir. Biz doğruları anlatmakla Mükellefiz Hidayet Allah'tan dır.

Efendimizin bu konuda hadisi şerifi var kendi dininize sövmeyiniz diye nasıl olur ey Allah'ın Rasulu dediklerinde siz gayri Müslimlerin dinine sövmeyiniz ki onlar da sizin dininize sövmesin buyurmuştur. İslamı iyi öğrenmemiz lazım kardeşim..

• Konu açmasam özelden yazsanız olur mu peki.Bu arada kendı konunuzdakı lınkler doc dosyası diyor ve bende açılmadı maalesef.

• derdimiz yargı değilki dert bilgisizlik.

Artık kimse Bilgiyi aramak öğrenmek anlamak için uğraşmıyor. Hali hazırda olanı bulup ezberliyorlar.

Olay ezber olunca yorum yapmakta da kolay oluyor. Bilgiyi manasıyla anlayıp bilmeyen bir insan ukala olur kibir yapar saçma fikirlerin sahibi olur.

Lakin RAB-ül alemin ilk emridir oku yaradan ALLAH' ın adıyla oku bunu din alimleri de bilir bilim dünyasıda bilir. bunu Üzerine hz. ALİ r.a derki İlim çinde bile olsa gidin alın.

Düşünen bir insan için Bilginin öneminin çok büyük ve önemli olduğu anlaşılır.

Bilginin kötüsü yada İyisi yoktur. Asf olan bilgidir ve bilginin kendisidir... Pek az insan bilginin anlamını ve önemini bilir... Bunu ya hayra yani iyiye veya şerre yani kötüye kullanabilir.

Lakin Günümüzde bilgi, sadece çıkar ve menfaat amacında kullanılmaktadır ve insanlarımız bunu görememektedir...

0|1
    0|0
    • Örneğin: Parasal ekonomik sistem ve bu sistem içinde sömürülen kullanılan ve yönetilen toplumlar buna en bariz ve açık örneğidir. her kes parayı bilir ama Paranın Neden çıkarıldığı bilgisini bilen ler dünya toplumlarının üzerinde dilediği şekilde tasarruf sahibi olurlar.

• Yargılamazsan prim yapamazsın ki. :)

Bir tarafı arkana bir tarafı karşına alıcan ki para gelsin.

1|1
    0|0
  • neden biliyo musun? çünkü bok var. başkasını çok kasan herkese din din diye konuşan adamlar genelde bi açıp dinlerinin anlatıldığı kitabı okumamış adamlardır. öyle insanlar var ki... diğer müslümanların yanında sütten çıkmış ak kaşık, 5 vakit namazında, oruç kaçırmaz falan filan. işçisine gelinceeeee. 5 000 lira maaşla çalışan mühendisi asgari ücretten gösterir devlete. karısıyla kavga edince çarpıp kapıyı çıkar gider metresinin kollarına. sonra tabi o adam müslüman cennete gidicek. kimi kandırıyoruz. insanın bi kere kalbi temiz olmalıı. din dediğinde fikrini söylemeli ama yanlış yapıyosun doğrusu budur dememeli. yanlış yapanı yanlışı yüzünden kınamamalı. kimseyi ölçüp biçip tartmamalı. belki kafadan sallayıp orda oluşturduğum adam gerçekten var bilmiyorum. ama belki oda cennete gidicek. kimse bilemez artık yargılayanın nasıl yargıladığını. bu sinir aslında geçenlerde yaşadığım bi olaydan kaynaklanıyo. adam(kimdir nasıl biridir bilmiyorum) geldi yanıma başladı konuşmaya(pek dindar biri değilimdir ama kimsenin hakkınıda yemem arkasındanda konuşmam) oruç tutuyo musun oğlum dedi. yok amca dedim. alışmamışız küçüklükten şimdide susuzluk zor geliyo. namaz kılıyo musun dedi. kılmıyorum amca dedim sorsan 2 dua bilmem. bayramdan bayrama camiye giderim o zamanda milletin yaptıklarını taklit ettikten sonra komşularımla bayramlaşırım. ihtiyacı olan varsa görmeye çalışırım. olmaz öyle dedi bu günden tez yok git bilmem kim hocanın tekkesine katıl dedi. seni eğitsinler dedi. yoksa cehennemde götüne şiş sokarlar dedi. amca orasını kimse bilemez dedim. hoca efendi biliyo dedi. o 2.ye gelmiş dünyaya herşeyi görmüş o zaman dedi. bende başladım hocalara ana avrat düz gitmeye. artık nerde hacı hoca görsem kuran hediye edicem yeminle. nedir bizi cehenneme sokma merakı anlamadım gitti. sanki kendi postunu kurtardığın garantide beni düşünüyosun.

0|0
    0|0
  • yazdığın ayet sorunla ilgili değil öncelikle onu belirteyim. Toplumumuzda kişileri yargılamak cahillikten ileri geliyo köşe yazarı olması onun din konusunda alim olduğu anlamına gelmez küçük bir dükkanda ayakkabı tamir eden birisi alim olabilir mesela. Fen ilimlerinde en üst seviyede olan bir profesör din konusunda cahil olabilir.

Toplumumuzdaki en büyük ve temel problem birbirimizle çok fazla ilgilenmemiz. Mesela hiç amerikan filminde kadınların bir araya toplanıp akşama kadar dedikodu yaptığını gördünüz mü? Yada bara giden erkeklerin bizim kahvehanedekiler kadar dedikodu gıybet yaptığını?Yabancılar hep kendi halindedir ve başkalarının işine görünüşüne yaşayışına müdahale etmezler.Sokaktan geçen kıza sadece giyimi için "o***u" diyen bir toplum olduğumuz sürece hep kaybetmeye mahkum olcaz.

İstanbulda yabancılar görüyorum adam 3 liralık tişörtle yurtdışından ülkemize gelmiş turist olarak. Çünkü önemsemiyo başkalrının düşüncelerini. Biz ise en basitinden kafeye giderken kırk kıyafet deniyoruz. Neden? Çünkü başkaları sizi kıyafetinize göre değerlendirir. Din konusu da bu şekilde. İnsanların neler yaptığı bizi ilgilendirmemeli. Eş dost akraba ise doğrusunu söylersin ama yargılamak, küçümsemek hele hele falan kişi kafir falan kişi şöyle böyle demek kesinlikle yanlıştır.

Umarım anlatabildim

0|0
    0|0
  • Tek söyleyeceğim şey benden inançlı olan arkadaşlar saygı istiyor. evet bende bunun karşılığında ramazan ayında dışarıda yemek yemeyerek sigara dahi içmeyerek karşılığını veriyorum o öyle mutluysa beni ilgilendirmez. Ama ben cumaya gitmedim diye kafir cehennemlik cahil ne halt varsa oluyor. Diyorumki inanan arkadaşlara saygımı istiyorsunuz. Evet sizin inadığınız tanrı ve peygamberlerin hiç birine inanmıyorum. Bunun neresi yanlış yada neresi sana hakaret. bana kendi dinini aşılamaya çalışmadığın sürece savunma yapmam. ama insanım beş kuruşunu çalmam arkandan dedikodu yapmam karına kızına asla sadece bir et parçası sevişecek insan olarak bakmam çünkü ben insanı severim. Vicdanım olduğu için adam öldürmem hayvanlara zarar vermem bir yaratıcıdan korktuğum için değil. Ben istediğim için insanım sizlerden BAZILARINIZ... korktuğu için ... Büyük bir noktta

0|0
    0|0
    • Müslüman bir kişi olarak cevaplamam gerekirse mantıklısın dostum, doğrusu bu zaten =) ister inanırsın ister inanmazsın bu sana kalmış ancak herkes birbirine saygılı olmalı

• Teşekkür ederim...Yaratıcı sizinle olsun

• Kişileri yargılamak sadece dini konularda değil, toplumu ilgilendiren bütün konularda yanlış bir davranıştır ki bunu dinimiz bizzat yasaklar. Bunun dindeki adı sui-zan'dır. Hani insanlar hakkında kötü düşüncelere sahip olmak, onları kendi değer yargılarımıza göre yargılamaktır. Hakkında tamamıyle bilgi sahibi olmadığımız kişileri yargılamak, onlar hakkında yorum yapmak ne kadar doğru olabilirki? Yani bunu illa dinimiz yasak etti diye değil, zaten mantıklı düşündüğümüz zamanda suizan'da bulunmak kötü ve sakıncalı birşeydir. Kaldı ki insan kendinden emin değilken, hem de takva konusunda başka kişileri yargılarsa bunun hesabını vermek hiç de kolay olmaz. Bu konuda Kur'an ve hadisden yararlanmak zannımca yeterlidir.

0|0
    0|0
  • Kuran'ı kerimde ayetleri yorumlarken maksatlarını iyi bilme gerekir. bir kimse diğer kişileri yargılamadan önce kendi halini göz önünde bulundurmalıdır.“Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz?”(61-2)

başka insanların yaşam tarzı kimseyi bağlamaz.Ancak hiçbir zaman özgürlükler sınırlı değildir.bir insanın yaşam tarzı diğer insanların hakkını ihlal ediyorsa burada onun için tedip başlar. ''sizden biri bir kötülük gördüğünde onu eliyle, buna gücü yetmiyorsa diliyle değiştirsin, bunada gücü yetmiyorsa kalbiyle buğz etsin'' [ Müslim; Kitabu’l-İman)

“Din kardeşin zalim de olsa mazlum da olsa ona yardım et. (…)Onu zulümden alıkoyar, zulmüne engel olursun. Şüphesiz ki bu ona yardım etmektir.”(Buhari, Mezalim 4) .

dolayısıyla islam sadece kul ile Allah arasında olan bir din değildir. Allah'a karşı olduğu gibi 'darul islamda' kulun işlemiş olduğu bazı hatalara karşı yaptırımlar vardır. yani herkesin yaptığı kendine değil

0|0
    0|0
  • sadece dini konulardaki yargılamalar mı yanlış ? bir insanın bir başkası hakkında yaptığı hangi yargılama doğru olabilir ki

1|1
    0|0
  • Kimse kimseye öneri vermesin bence kimseyide yargılamasın sonuçta kim haklıysa öldükten sonra diğerini bağlamıycak olan yine kendine olcak..

0|1
    0|0
  • Kendini yargılarsan hatalarını düzeltirsin, başkalarını yargılarsan kaosa yol açarsın... Çünkü herkesin doğrusu aynı istikamette değil. Olamaz da zaten...

Herşeyde var yargılama. Sokakta uzakta gördüğü adamın tipine küfreden,kıyafetine laf eden insanların bu hareketleri basit birer hareket gibi görünsede mantık yapısı olarak endişe verici...

0|0
    0|0
  • muslumansan zaten kişiye karısmazsın dogru yolu gosterşrsşn gelşp gelmemesş kendine kalırr

0|0
    0|0
  • yargılamak doğru değil neye inanırsa inansın kimse yargılamamalı.

0|0
    0|0
  • İslamda eğitim şart !

eğitim = islam

islam = eğitim

0|0
    0|0
  • ben az yargi yaparim mesala su doguda yürüyüs yapan kürtleri görünce aklim tepemden cikar !

0|0
    1|0
  • Beni ne dinler nede insanlar ilgilendirmez. Ama napar yapar bulaşır ağızlarının payını alır giderler.

0|0
    0|0
Yükleniyor...