Bir vasiyete uymak mı yoksa doğru olduğuna inandığınız şeyi yapmak mı? Siz olsaydınız ne yapardınız?

''Prag'da doğmuş olan efsane yazar. hukuktan mezun olduktan sonra, stajını tamamlamış ve yazmaya koyulmuştur. daha rahat yazabilmek için berlin'e yerleşmiştir. sırf "yazarken konsantre olamayabilir" diye evlenmemiştir. dava ve değişim(veya dönüşüm) en önemli eserleri arasındadır. ilginç kısmı, sadece kendisi için yazmıştır yazdıklarını. vasiyeti de yazdıklarının imha edilmesidir. ancak max brod isimli arkadaşı, yazdıklarını imha etmek yerine tam aksi yönde hareket ederek, yayınlamıştır. "hani öldükten sonra değeri anlaşıldı" veya "öldükten sonra ün kazandı" derler ya, işte budur franz kafka. ''

Siz aynı durumda olsaydınız ne yapardınız,yani Kafka'nın arkadaşı Max Brod yerinde olsaydınız...Vasiyete uyarak tüm yazıları yakar mıydınız yoksa bunlara kıyamayıp arkadaşınıza ihanet ederek basımına önayak mı olurdunuz? Veya bu bir ihanet midir? Cevaplarınızı bekliyorum :)

0|0
7|5

En İyi Kız Görüşü

• saklayıp rüyalarıma girmesini beklerdim. ruhundan "tamam artık bastırabilirsin" cevabını alınca işe koyulurdum. Brod belki de öyle yaptı, belki ihanet etmedi.. ne biliyoruz :)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Eğer yazdıklarının yok edilmesine çok isteseydi kendisi yapabilirdi. Bkz. Gogol.

Tüm intihara teşebbüs edenlerde bir ilgi çekme ve kurtarılma isteği olduğu gibi onda da bu istek vardı. Bu nedenle arkadaşına bıraktı yazdıklarını.

1|0
    0|0
    • herkes bir olmuyor ki.benim içim de elvermezdi o tür eserleri yok etmeye...

• Zitseler yok etmezdim. Bastırır ücretsiz dağıtırdım.

1|0
    0|0
  • okumadim ama bence laf dinlemelisin adam bosuna durduk yerde birsey demezz

1|1
    0|0
  • Arkadaşım olduğu için onu iyi tanırdım sonuçta

Gerçekten hangilerinin yayınlanmasını istemediğine karar verirdim

0|0
    0|0
  • max brod verilen bir sozu tutmadıgı icin bu kadar cok tesekkuru hakeden tek insan.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Eğer gerçekten yok etmek isteseydi kendi yazıp direkt yok ederdi öyle arkadaşına vasiyet olarak da bırakmazdı.Tüm hayatını adamış belki de kabul görmemekten,beğenilmemekten,anlaşılamamaktan korktu ve bi ömür sakladı yazdıklarını.Ben de yayınlardım.

1|0
    0|0
    • insana kendi yarattıklarını yok etmek acı veriyordur belki.ben yapamam sen yap gibi bir şey.zaman zaman bazılarımız yaparız bunu.mesela eski sevgiliden bir anı vardır,atılması gerekiyordur içiniz elvermiyordur.yakın bir arkadaşa sen benim yerime yok et şunu denebilir...

• Onlar senin ömrünü adadığın yazılar.Bunun için yalnızlığı seçmişsin bi yuva kurmamışsın toplum baskısından soyutlamışsın kendini herşeyin yazıların olmuşç.Bi insan yalnızlığı gerçekten yalnızlığı seçmek ister mi?İnsan iyi zamanını da kötü zamanını da paylaşmak ister.İnsanlar paylaşmak için var.Yazılarını okutmayı isterdi diye düşünüyorum ben..

• 1|1
    0|0
  • ne yazdığına bağlı

1|0
    0|0
  • ne yakardım ne de bastırırdım saklardım sadece

1|0
    0|0
  • Vasiyete uyardim.

İhanet denemez ama yapilmasi gerekeni yapmadigi icin yanlis.

1|0
    0|0
    • o zaman da biz bu eserlerden mahrum olacaktık :)

• okuyor olmak bir kazançsa bunların olmaması kayıp olmaz mıydı..zaten aklımı karıştıran diğer bir soru da bu, eserlerini yakan ne insanlar var kim bilir,kim bilir nelerden mahrum kaldık...

• Elbette kayip, boyle bir vasiyetin amaci ne olabilir o halde.Sadece kendisi icin yaziyor ve oldukten sonra yayiliyor.Kendisiyle celiskili.

Velhasil kelam ben vasiyete uyardim.

• vasiyetse yerine getirilmelidir diye düşünüyorum...

1|0
    0|0
Yükleniyor...