Alevi - Sünni çatışmasının evliliğe etkisi...

Arkadaşlar merhaba... Sevdiğim kızın ailesi alevi, benim ailem sünni... İkimiz de din konusunda takıntılı insanlar değiliz, benim ailem de kızı kabullenmiş ve kızım diyebilmiş durumdalar... Ama kızın ailesi çok yobaz. Sünnileri hiç sevmiyorlar. Hayatta vermeyiz diyorlar.

Şimdi sevgilim ailesinin ikna olacağına hiç inanmıyor ve çok korkuyor. Bu yüzden ayrılık noktasına geldik... Sana sonsuz güveniyorum ama ailem asla ikna olmayacak, ben de onların rızasını almadan evlenmek istemem diyor... Şimdi ben ne yapmalıyım arkadaşlar? Ailesini ikna edebileceğime nasıl inandırabilirim? Allah rızası için bir akıl verin :((

0|0
10|8

En İyi Erkek Görüşü

• alevilik de sünnilik de dinin mezhepleridir arasında bir ayrım olmaması gerekirken genelde pek kız alıp vermezler sebepleri çok derin ve uzun bir konu olduğu için yazmıyorum. ancak bence saçma aynı ışıktan yayılan ışık damlaları birbirine bu kadar uzak olmamalıdırlar diye düşünüyorum.

2|1
    0|0
    • not: bu sorunu alevilik de tek bir kişi çözebilir oda dedeleridir. dedelerinden izin alırsanız aile onay verecektir ancak buda onların hukukunu bilmene dayanır... biraz araştırıp öyle gitmeni öneririm.

• Yok ben konuşmadım, kız ailesini yokladı sadece ve çok keskin tepkiler aldı... Ben de kendisine söyledim "şu an olduğundan fazla tepki vereceklerdir, çünkü bu işin önünü en başından kesmek istiyorlar... Evlenmek için net bir şekilde kararımızı verdiğimizde, o zaman kararlı bir duruş sergilediğimizde işin boyutu değişecektir... Eninde sonunda ikna olacaklar, yeter ki mücadele edelim vazgeçmeyelim" dedim... Ama kızda varolan korku öyle böyle değil, ailesinin lafı açılınca titriyor adeta :(

• ha bak o konuda yanlış anlatım olabilir. bir de ailelerinizin konuşması mantıklı olacaktır. onda başka bir şey vardır çünkü aleviler sana nasıl anlatıldı bilmiyorum ama yobaz değillerdir hele ki gaddar hiç değildir. bir de ailelerin konuşmasında fayda var. bir de gizliden sen araştır kızın ailesini ama fark ettirme mutlaka farklı bir durum söz falan olabilir. dikkatli ol

Kızlar Ne Diyor 10

• korkuyor aileler sosyal yaşamda problemler yaşanabileceğinden. belkide ona bazı baskılarda bulunacağınızdan korkuyor olabilirler. öyle yaparsınız demiyorum yanlış anlama aileler genelde bu endişeleri tanır. gidip konuşma kendini anlatabilme şansın varsa endişelerinin yersiz olduğuna ikna et veya bunu en iyi kız arkadaşın yapabilir .

0|1
    0|0
    • işte ailesi kesinlikle kabul etmez evlerine gidip konuşmamı :(

• bu kızın olumlu bakan bi yakını varsa onunla iritibata geçseniz .dayısı halası yani babasına sözünü geçirebilecek bir yakını . hani gidip onun seni onlara tanıtması daha etkili olabilir .

• ailesiyle müsait bi zamanda konuş. Kız arkadaşında ailesine eğer evlenmezsem kaçarım kendime bişey yaparım diye korkutsun. Başka türlü olmaz yani

0|1
    0|0
  • Sizin durumunuzun aynısını yaşayan arkadaşım oldu.Ama kız ne yaptı ne etti ailesini ikna etti.29 Haziran'da evleniyorlar.Kız şansını denemeye devam etsin.Senin iyi yanlarını ailesine göstersin.Arkadaşım öyle kabullendirmişti.

0|2
    0|0
    • kız nereliydi? ve ne kadar süre sonunda ikna oldular?

• Ben memurum, iyi bir ünv. mezunuyum. Aylık 2.100 TL maaşım var... Bu vasıflar yetmiyor mu :)

• Onun ailesine bağlı. :)

• Kızı kaçır, yoksa aklını kaçırır.

0|1
    0|0
  • Kızı kaçır.

0|1
    0|0
  • ailesine düzgün biri oldugunu göstermen lazım. o da senin elinde. eccük yalakalık yap, aralarına karıs.

0|0
    0|0
  • bu iş olmaz kardeş yol yakınken dönmeye bakk derim :( hep sorun olur :(

0|0
    0|0
  • benim ailemde ilk başta ablamın bir sünniyle evlenmesini istememişti çünkü ablamı mutsuz ediceklerini düşünüyolardı ablam kesinlikle vazgeçmedi her konuda annemlere karşı durdu aşkını savundu sonra baktı olucak gibi değil sevgilisini annanemle tanıştırdı hani annanem ailenin büyüğü ya o severse ve güvenirse annemlerde tanışmak zorunda kalıcaklardı annanem tanıştı eniştemin davranışlarını beğendi sonra aileler falan derken 2-3 ay sonra evleniyolar :)

0|1
    0|0
    • darısı başımıza, allah mutluluklarını daim etsin...

• inşallah bu konuda gerçekten kararlı olduğunuzu ailelere belli edin tek yapmanız gereken bu sonsuza kadar hayır diycek değiller ya

• Aynı sorun bizde var benım de erkek arkadaşım alevi. Bızım 2 ailede kabul etmıyor çıkıyoruz bakalım daha çok seneleri deviririz gibi geliyor :(

0|1
    0|0
    • allah yardımcınız olsun, sizinki daha da zor :(

• of çok acayip bir konu , genelde düşünce şu dur , alevi kız sünniye gideceği zaman sünni olacak aile budnan korkar .. neyse dini yaşıyorsan , sunni birini bul .. bu konu hakkında yazaılcak söylencek çok şey var.

0|1
    2|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Örümceklerin beyinleri işgal ettiği yobaz insanların bu kadar çok olduğu bir ülkede işin gerçekten zor arkadaşım.

1|1
    0|0
    • işimin zor olduğunu kabullenmiş durumdayım... napacağımı düşünüyorum kara kara :(

• Benim yakınlarımda da benzer bir durum var. Onlara sorduğum soru şuydu; siz dininiz gereklerini ne kadar yerine getiriyorsunuz, siz ne kadar sünnisiniz ki karşınızdakinden ne bekliyorsunuz, üstelik ortada din ayrımı da yok sadece mezhep (- ki ayrı din olsa da fark etmez). Hangi dine/mezhebe bağlı olduğundan çok insan olup olmadığı ile ilgilenmek gerekir. Burada önemli olan evlenecek insanların birbirlerini gerçekten mutlu edip edemeyecekleridir.

• Kızı kaçır.

1|1
    0|0
  • allah kavuştursun dostum

0|1
    0|0
  • haklılar.eğer gerçekten ayrımcı biri değilsen birgün evlerine oturmaya git ve kendini ifade et

0|1
    0|0
    • Kapmadılar, ben patlattım ahahah

• Allah'ım şahittir, ne ben ne de ailem insanlar arasında din, dil, ırk, mezhep ayrımını zerre kadar yapmayız. Ailem kız arkadaşımı çok seviyor zaten, kızım diyip bağırlarına basmış durumdalar... Ama ailesi çok aşırı düzeyde yobazlar, laftan anlayacak adamlar değil... Araya hatrı yüksek insanlar koymak gerekecek, ama o kişilere nasıl ulaşacağım onu düşünüyorum :(

• işte diyorum ki git bi gün bunu ispatla ailesine

• belkı kabullendırebılırsın ugrasarak. ama ılerde kedın sorunlar cıkacaktır bunlara hazırsan onları ıkna etmeye basla erkenden. hı ben olsam ugrasmam ayrı mesele

0|0
    1|0
    • Çok seversen uğraşmaz mısın ? Ben sevdiğim kişi için uğraşmayacağım da, ne için uğraşacağım bu dünyada? :(

• her zaman daha iyisi vardır. bak evlılıkte senın esınle yasayacagın kavgalar kapı kapanınca evde kendınız halledecegınız tarzda olur. ama ailelerın dusunce ve davranısları olunca kavga senın annen böle dedı babam böle yaptı olursa o tartısmayı çözemezsiniz. o yuzden dıyorum. zor iş ömrunu tuketır böyle seyler

• Sen ailesiyle evlenmeyeceksin onunla evleneceksin önce kızın bunu idraak etmesi gerek.

0|0
    0|0
  • Birbirimizden hoşlanmamıza rağmen ben alevi, o sünni diye kız kendisi kabul etmemişt. Aslında ailem alevi ben inançlı biri değilim ama kimsenin canını yakıcak kötü huylarım da yoktur. Her neyse. Hayatımda ciddi düşündüğüm tek kızdı ama beni istemedi. Ailesini ikna etmen zordur. Alevinin yobaazı çok nadirdir ama sünnininkinden kötüdür.

0|0
    0|0
Yükleniyor...