Neden inanıyorsunuz?

Neden inandığınızı hiç düşündünüz mü? Dini seçiminizi kendiniz yaptığına inanıyor musunuz? Avrupa da doğsaydınız Hristiyan, Hindistan da doğsaydınız Hindu, Çin de doğsaydınız Budist olacaktınız. Dinlerin tamamen coğrafi bir olay olduğunu aileler tarafından küçüklükten beri bir dayatma olduğunu düşündünüz mü? Aranızda dinini seçtiği günü hatırlayan var mı?

0|0
8|9

En İyi Erkek Görüşü

• ateist doğdum, sonra benim aklım her şeye ermeden bana islam dinini dayatıldı. sonra ben oturup mantıklı düşününce dinlerin insanlığa zararı olduğunu gördüm, işin psikolojik boyutunuda atlatınca kendime ateist demeye başladım. çok mutluyum. bazı arkadaşlar ateistlerin hayatı çok boş yaşadığını düşünüyorlar, onlar nerden bilecekler ateizmin boş olduğunu. ben hem müslüman oldum hemde ateist oldum ikisinide biliyorum ateizm islama göre kat ve kat daha güzel.

Allaha şükürler olsun benim kaderime ateist olduğumu yazdığı için :D

0|1
    4|0
    • Ateistlerın hepsı ataturk e hayran Çok ilginc :) ben dıyorum da bana ınanmıyolar :)

• saçmalayın lan, bir çok kemalistle din yüzünden tartıştım. dinin ve siyasetin ayrı şeyler olduğunu anlamayanlar tayyip gibi uyanıklar tarafından dini ve siyaseti bir olarak anlayan sizin gibi insanları gütmesi Mustafa kemal atatürkün en çok kaygılandığı konulardan biriydi.

ayrıca atatürke saygısızlık yapan bir sürü ateist var. bunun siyasetle ilgisi yok bunu o kalın kafanıza sokun artık. Din ile siyaseti birbirne karıştırınca tayyip gibi şerefsizlere gün doğuyor.

• hiç birşey yapmadan boş boş yaşamak işine gelmiş kolay yolu seçmişsin

Kızlar Ne Diyor 8

• küçükken dayatma olsada büyüyünce kendi mantığınla doğru olanı bulabilirsin müslüman doğdum müslüman olarak ölmek isterim

0|2
    0|0
    • Büyüyünce tabi doğru olanı bulabilirsin ama küçüklükten beri aşılanan bir dini sorgulamak araştırmak kolay değildir bu kalıptan çıkamazsın bir insan 15 yaşına kadar din öğretilmese sonradan kendisine bırakılsa en mantıklısı ama tam tersi olmakta çocukluktan sen müslümansın deniliyor daha çocuk hiç birşey bilmiyor ayırt edecek bir bilinci yok ama kalıp olarak bir dine bağlı oluyor aynı şeyler diğer dinler içinde geçerli.

• kanmak :) inanan sizsiniz kanma olasılığı kimde fazla bir mantıklı düşün bakalım. Ben durumları çelişkileri gördüm tartım ve olmadığına karar getirdim. Sözde kandığım noktaları ilerde yazacağım ozaman cevaplarını bekliyorum

• inanmıyor olabilirsin ama kendince doğruları niye çoluk çocuğa aşılamaya çalışıyorsun çocukların beyinlerini bulandırmayın bırak bu konuda aileleri eğitsin daha iyi

• İnanmıyorum

0|1
    1|0
  • kendim seçmiş olmasam da değiştirmeye iradem var ama böyle birşeyi istemiyorum çünkü bana son derece makul geliyor islam üzere doğduğum için binlerce kez şükürler olsun . çok mutluyum çokta memnunum .

0|0
    0|0
  • Aklım erdiğinde kendim seçip inandım, kimse etkili olmadı. Binaenaleyh kulaktan dolma, kendine yorma bilgilerle inanç olmaz.

Kendim algılarımla hayranlık besledim ve inanıyorum. İnancım da beni bağlıyor yalnızca, lakin dinimin gereği sadece kendimden sorumlu olmaktır.

Çelişmek yerli, yeri de saçmalık.

0|0
    0|0
  • Her çocuk müslüman olarak doğar.Sonradan değişir.Allah hepimize akıl,fikir vermiş.İslam dinine gecen bir çok insan var.İnsanlar sorgulamalılar biraz..

1|0
    0|0
    • evet bende sorgulamadım tüm dinleri en mantıklısı bilime sanata önem vereni hristiynlık geldi. islamıda çok sorgulamadım araştırdım ama mslümanlar hiçbir soruma cevap vermediler hepsi yaptıgımın günah oldugunu söylerek geçiştirdiler

• Christian; bu yorum sana hristiyanlık blime sanaa önem mi veriyor? ulan güldürme bizi, orta çağda bilim adamlarını işkence ile öldüren engzisyon mahkemeleri galiba bilime katkıda bulunuyordu. avrupada orta çağda bilim yapmak şeytan işi olarak görülüyordum. islamın sorduğun sorulara cevap veremediğini söylüyorsun peki ya hristiyanlık sorulan sorulara yanıt veriyor mu?

• Ben belli bi akıl çağına gelmiş insanların kendilerini sorgulamaları gerektiğinden bahsediyorum.Var oluşunu ,dinini ve diğer dinleri.Şüphesiz ki onlar dogru yolu bulacaklardır.

• Tüm insanlar müslüman ve masum doğar. Sonra dinlerini seçer. İnanmak yaşamaktır. Ben Allaha,o dünyaya falan inanmasam hayat anlamsız gelir. Bir inam hayal ve amaç olmalı. Çünkü hepimiz bir gün "İnandıklarımıza" döneriz!

0|0
    0|0
    • Sana öre tüm insanlar müslüman doğar hristiyanlara göre de her doğan günahlı doğar ondan vafttiz ederler her inanışa göre bu farklıdır. Aslında her doğan çocuk ateist doğar çünkü hiç bir inancı yoktur daha sonra ailesinin öğretileriyle dine inanır ve daha sonra da bundan kurtulması zor olur.

• Ben tüm dinleri araştırdım. Ve İslamı seçdim. Kapısı her zaman her kese açık:)

• Eminim araştırmışssındır. Ateizmden kapısı her zaman açık ;)

• Ben sorguladım araştırdım, en mantıklısı inanmak geldi.. Hala aklıma takılanlar var mı? var.. Öğreneceğim..

0|0
    0|0
    • sorsana bana

• inanmak mantıklı değil huzurludur. Dinlerin tanrıların ortaya çıkmasının sebebi budur sen bence mantıklı baktıkların aklına takılanlar. Neler aklına takıldı yardımcı olabilirim.

• evet dogru diyorsun sana katılıyorum zaten insan biraz bilimle ugrasınca ve okuyup sorgulayınca yanlıslıkları celiskileri farkedecektir, körü körüne kimse hic birseye baglı kalmamalı düsünmeli sorusturmalı arastırmalı

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Christian,

sana bulaşmıyorum, düşüncelerimi dile getiriyorum. burası herkesin yorumlayabildiği sosyal bir site. sen nasıl yukarıdaki arkadaşlara düşüncelerini dile getiriyorsan bende dile getiriyorum. incilde dünyanın merkez güneşin onun etrafında döndüğü yazıyor. adem havva efsanesi aynen incildede yazar. ayrıca 10 emirin çoğu tanrıya inanmamız konusunda ben tanrı olsam önemli emirlerin içerisine çocuklara tecavüz edilmesin gibi daha önemli konular söylerim. tanrıya inanmak tecavüzden daha mı önemli?

beni engellemiş eleman. müslümanlara bu şekilde açık fikirli omasını söyleyen bir hristiyan kendisinede eleştiri geldiğinde böyle engelleyip konuşmaya kapalı olması çok ilginç.

2|1
    0|0
  • bu konu kaderle alakalı bir konu ve art niyet görüyorum, allaha imanı olmayan bir insan çok rahatlıkla böyle bir soru karşısında tökezleyebilir, veya böyle bir soru sorabilir,

dünyanın neresinden doğarsanız doğun her insan aklı başına geldiğinde yani bulüğa erdiğinde allahın verdiği akıl sayesinde doğru yolu mutlaka bulur, bir yaratıcı oldugunu ve bu dünyanın mutlaka bir sonu oldugunu

2|1
    1|0
    • ve arastırıp okuyarak geçerli mantıklı olan dinin müslümanlık olduğunu...

• Doğru 5.5 milyar insan senden daha az akıllı olduğu için müslüman değil. Halbuki alakası yok sen avrupa doğmuş olsaydın çocukluktan bu yana hristiyan bir ailede çevrede yetmişmiş olsaydın başka dine geçemezdin. Bu gün insanlar bırak başka dinleri araştırmayı kendi dinlerini araştırmıyor kendi kitaplarını okumuyor. Herkes kendi dinini öven sözler buluyor felsefeler yaratıyor.

• kıyamet günü anlayacaksın, aslında her insanın bir birey oldugunu ve her koyunun kendi bacağından asılacağını ailenin dininnn bir çocuk için zerre kadar önemli olmadıgını ama iş işten geçmiş olmasın

• ben inananları değil de inanmayanları hiç anlayamıyorum..adam masasında bir cöp bile görse bunu buraya kim koydu diye herkese sorar...ben desem ona o kendi kendine oluştu..adamın bana küfretmediği kalır...hal böyleyken insan hiç sormaz mı dünya gibi gezegeni,onun içinde yaşayan tüm varlıkları ve insan gibi mükemmel canlıyı kim yarattı..bir kuran ayetinde...ey insanlar size bir misal verildi der ALLAH dışında tüm inandıklarınız bir araya gelseniz bir sivrisinek bile yaratmaya gücünüz yetmez der. şimdi diyorum ki bir kompleks canlı değil bir evren değil sadece bir sinek yarattın ben de sizin le aynı fikirde olayım...

0|0
    0|0
  • herkes müslüman doğuyormuş aslında, sonradan bozuluyormuşuz

iyice bozuldum ben de, işe yaramaz oldum

1|0
    4|1
    • herkes müslüman mı doğuyor? herkes ateist doğar. ilk doğan bebeğin tanrıdan haberi yoktur, çevresinden dayatılır ona.

• fakirborsaci; hayır canım kardeşim benim sizin inancınıza göre müslüman olduğunu zannedersiniz ama bu yeni doğan bir bebeğin dinsiz tanrısız olduğu gerçeğini değiştirmez. bunu anlamak çok basit neresinde takılıyorsunuz anlam veremedim.

• lan ben ne diyorum, gidin mesajlaşın

gereksiz bildirim geliyor, engelletmeyin illa

• tanrıya inanmıyorum çokta mutluyum...

0|1
    4|1
    • allah sevmediği insanları kendinden uzak tutatmış demekki sevmediği bir kulumuşsun inşallah zamanla doğru yolu bulursun sevdiği kullardan olursun

• Güzel doğru yolu bulmuşsun. Daksede yine kendini kandıran şeyler söylemiş allah sevmiyormuş sacmalığa bak :)

• kanmayın kardeşim netteki ateistlerin saçma yazılarına :)

• Herseyı gec de senı ve etrafındakılerı kım yarattı?

2|0
    0|0
    • adamı neden eleştiriyorsun ki sen ateismi eleştiriyorsun ama adam sana sorunca cevap vermiyorsun bu ne ala ateismi eleştirmey evet ama islamın eleştirisine hayır

• Ebu R�fi (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissal�tu vessel�m), birgün bütün hanımlarına uğradı. Her birisinin yanında ayrı ayrı yıkandı. Kendisine:"Ey Allah'ın Resulü dedim, en sonunda bir kere yıkansanız olmaz mı?""(Olmasına olur, ancak) böyle yapmak daha temiz, daha hoş ve daha paktır!" buyurdular."Ebu D�vud, Tah�ret 86, (219

• Ben neyın ne oldugunu bılıyorum kuranı kerım bana yetıyo baska araca ıhtıyacm yok

• hey ateist(türk), fransa'da doğsaydın fransız olacaktın!

0|0
    0|0
    • olayı çözmüşsün dinlerde aynen ırk gibi halbuki sözde dinler inanç insanlar hür iradeleriyle seçiyorlar ama değil durum ortada

• Ben önceden müslüman olan ve bir ara ateizmi yaşayan en sonunda dogruyu isa mesihe imanla bulan bir hristiyanım anne baba hristiyan müslüman olması bizimde mslüman oldugumuz anlamına gelmez .

kiliseyen gitmek insanı hristiyan yapmaz

insan hiçbir din üzerine dogmaz doğustan hristiyan diye birşey yoktur

0|0
    3|2
    • ne yani tarihte yaşayıp yaşamadığı kesin olmayan isanın gelip sizi kurtaracağını mı düşünüyorsun? tarih boyunca savaşlar hep din yüzünden olmuştur. kıskanç tanrılar yüzünden müslümanlık ney ise hristiyanlıkta odur. senin yaptığın şey bir yanlıştan diğer yanlışa adım atmak olmuş. gerçekten ateist olmamışsın sen bence.

• takıl kendi kafana göre neye inanırsam inanırım bana bulaşma git yoluna

• ateizmden hristiyanlığa geçiş garip geldi pek inanamadım

Yükleniyor...