Müzik gerçekten ruhun gıdası mı?

Yakın zamanda amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, müzik insanı rahatlatıyor ancak insan beyninde paketler halinde saklanmış olan bilgileri siliyor. Yani unutturuyor. İşte bu noktada unutkanlık hastalığına yakalanmış olunuyor. İnsana stres veren düşünceler unutulduğu için stres hali kayboluyor, ancak aynı anda stres veren düşüncelerle beraber ihtiyacımız olan önemli bilgileride unuttuğumuzun farkında bile varmıyoruz.

Yine araştırmacı yazar Ahmet Hulusi'ye göre çalgı aletlerinden çıkan sesler dalgalar halinde insan bedenine yerleşiyor ve insana hiçbir şekilde lazım olmayan alakasız bir elektrik akımını meydana getiriyor. Bu akım hücrelere tembellik ve işlerinde pasifliğe sebep oluyor. Ahmet hulusi bu tezine destek olarak, orta çağda Şamanların yaptığı "ses dalgaları ile büyü" sistemine dikkat çekiyor. O dönemde yaygın olan bu büyü sitilinde amaç istenilen kişi veya kişilere zarar verici ses dalgalarıyla etki etmek ve onları sorunlu hale getirmekti.

Yine Hz. Mevlâna Celalettin Rumi şöyle buyurmuş müzik hususunda; "Müziğin altında yatan sırrı açıklasaydım, dünya alt üst olurdu"

yukarıdaki yazı alıntıdır sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz ben gece uyurken bile müzik dinleyen biriyim gerçekten insanın üzerinde bazı etkilerini hissediyorum çünkü hayatımın bir parçası oldu mesela şarkıyı dinlerken ne yapıyorsam neredeysem aklıma o anlar geliyor o anlarda duygusalsam duygusallaşıyorum mutlu bir anımsa mutlu oluyorum siz ne düşünüyorsunuz

0|0
5|16

En İyi Erkek Görüşü

• müziğe haram diyenler var ya. adam ayet okumamış bir şeyler araştırmamış kendi fikrini söylüyor. bari sus da günaha girme.

neye göre? 540 lı yıllarda müzik yoktu. dolayısı ile hadi i şeriflere haramdır şudur budur denmedi. kendini zeki sana kimileri de kendilerince yorum geliştirdiler... müzik haramdır.. hadi oradan

zararı ne ?Kur'an eksik bir kitap değil eğer müzik kesinlikle haram olsaydı zaten içinde yazardı

KOSKOCA OSMANLI'DA mehter takımı vardı. Halifelik padişahtaydı üstüne padişahı kontrol eden şeyhülislam vardı onun da üzerine yığınla Ehl-i Sünnet vardı. Evliyaları dervişleri vardı. Haram olsa Mehter'i durdurmazlar mı?

sadece şu var: seni alıkoyuyorsa bu doğru değil. zaten seni alıkoyan şeyler sadece müzik olmaz. bazen bilgisayar olur, küçük oyunca olur ne bileyim.

benim yorumlamam bu kadar hadi hayırlı işler

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Müzik;

Ruhun eğlencesidir

Ruhun gıdası,

İbadettir

2|0
    0|0
    • Ya New Anka, İslam'a göre müzik dinlemek haram iken senin gibi birisi nasıl da müzik dinlemek ibadettir der allasen ?

• Ovv çok çok pardon. Aradaki virgül işaretinin azizliğine uğramışım. Çok çok özür dilerim. Hemen eksi vermene gerek yoktu ama ya neyse. bu da cezam olsun. Kusura bakma...

• Yoo verebilirdin de. Yanlış anlamışım çünkü. Tekrardan özür dilerim...

• Valla alıp götürdüğü şeyler beni rahatlatıyor mu rahatlatıyor. O zaman problem yoook :D

1|0
    0|0
  • düşünecek birisey yok gibi. müzik dinliyoruz. herkes dinliyor zeki olanlar bile. söylenenler doğru olsaydı dünya bu halde olmazdı gibi. ayrıca müzik için meleklerin konustugu dil derler.

0|0
    0|0
  • soruyu beşledim. Sonuçta farklı bir teori duymuş olduk, merak da ettim.

Haklı olabilirler bilemiyorum, daha önce müziğin hormon seviyeleri üzerinde etkilerini duymuştum. Stresle ilintili hormonlardan biri olarak bilinen kortizol ile ayrıca uyku getiren, gevşeten ve duygu-durum değişikliklerine neden olan bazı diğer hormonların salgılanmasına ya da baskılanmasına neden olduğu ispatlanmış bir durum.

Mevlana'nın bu sözünü de duymamıştım. Teşekkürler tekrar bilgiler için

1|0
    0|0
  • Artık müzik diye bir şey söz konusu değil.

Ben hiç bir müziği dinlemiyorum, içinde sözlerin olduğu.

Piano, sonata vb dinleyin lütfen.

Ruhun gıdası onlardır.

İlla hissiyat paylaşmak istiyorsan, sözlere ihtiyaç duymana gerek yok.

Şiir ve diğer vb sözler söz konusu olabilir.

Fakat müzik her şeyin tarifini yapandır.

Beethoven dinleyin lütfen ve nasıl bir ruh haliyle yazılmıştır anlamaya çalışın.

Sonra gıdamı, anlarsınız :)

1|0
    0|0
    • teşekkürler yorumunuz için enstrümental müzikte dinliyorum beethoven la pek aram yok ama söylediğinizi dikkate alacağım

• Müziksiz bir yaşam düşünemiyorum. Normal dinleyiciden öte olduğum için mesela bir trance yada progressive house bir parçayla ağlayabiliyorum, neşelenebiliyorum yada gaza gelebiliyorum. Müzik bana göre hayatımdaki bir çok insandan daha samimi bir dost. O unutkanlık vb teorileri üreten arkadaşlar varya muhtemelen o ses dalgalarının beyindeki bilmem ne oranına yaptıkları bir milyonda 5lik bir etkiyi alıp büyütmüşlerdir ötesi yalan. Ulan karnındaki çocuğa klasik müzik dinletiyorsun bambaşka bir çocuk geliyor dünyaya ötesi varmı, hayvanlara müzik dinletiyorsun toplumsal yapı inşa ediyorlar. O bilim adamlarının anneannesine sen atla yani ;)

0|0
    0|0
    • öncelikle link bunu okumanı öneririm. ayrıca bende günümün büyük bölümünü müzik dinleyerek geçiriyorum anne karnındaki çocuk evet müzikten etkileniyor ve tabiyki seslerden örn anne ile babanın münakaşasından olumsuz etkilendiği gibi böyle olumsuz etki yapacak müziklerde mevcut

• Avicii iyidir iyi :)

• Ölürken bile bu şarkıyı dinliyor olucam sanırım, 5000 kere dinlemişimdir. Her seferinde aynı etkiyi yapıyor özellikle düşüş kısmı ;)

link

• gerçekten öyle. Şuanda da müzik dinliyorum zaten. Sessiz bir ortamda ve gece dinlenen müzik gibisi yok. İnsanı rahatlatıyor.

0|0
    0|0
  • Müzik ruhun gıdası olsaydı haram olmazdı. Alkol almak da insanları rahatlatıyor, o anki sıkınıtılarını unutturuyor ama alkole yararlı diyebilir miyiz ? Müzik de ruhsal alkol gibi bir şeydir. Benim de okuduğum bir psikolojik yazıya göre sürekli slow şarkı dinleyen kişiler; karamsar, mutsuz ve umutsuz insanlar oluyor. Sürekli hareketli şarkı dinleyen kişiler ise vurdumduymaz, sorumsuz ve bencil insanlar oluyor. Ben şahsen dinlemiyorum, kimseye de tavsiye etmiyorum.

1|2
    2|1
    • Sürekli hareketli şarkı dinleyen kişiler ise vurdumduymaz, sorumsuz ve bencil insanlar oluyor.

işte bu konuda haklısın :S

• hadislere inanmıyorum diye birşey söylemedim

• Bir zaman gelecek, ümmetimden bazısı, zinayı, ipek giymeyi, içki içmeyi, mizmarı (çalgıyı) helal addedecektir. ( Buhari )

Ben, mizmarları ( çalgıları), putları yok etmek için de gönderildim. ( İ.Ahmed )

• evet gerçekten ruhun gıdası

0|0
    0|0
  • evet.Jazz insani rahatlatiyor.

0|0
    0|0
  • link

benim gıdam bu :)

psikolojiyi cidden değiştiriyor.

0|0
    0|0
  • arebesk ruhun gıdasıdır ısyan yapıyoruz kendımızı kesıyoruz bahımlılık yapan muzık turu ferdı baba of la

0|0
    0|0
  • Belkide :)))

0|0
    0|0
  • aynen bu soruya benzer bende sormuştumm...

müzik süppper bi buluşş :)

0|0
    0|0
  • ne dinlediğine bağlı.. benim tarz takılırsan ruhun epey bi beslenir, çıkarcak yer ararsın :-))

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Off demek ki yıllara yaygın olarak bir şeyleri unutmam bundan! Biliyordum yüksek sesle müzik dinlememin hafızaya etkisi olduğunu... Demek ki 50 sene sonra Alzehimer olacağım...

0|0
    0|0
  • Cok rahatliyorum gercekten ve evet muziksiz yasayamam ben.

0|0
    0|0
  • soru başlığına cevap veriyorum kesinlikle ruhun gıdası müziksiz yaşayamam

0|0
    0|0
  • Birde İ dosser dozları var. Kafa yapan müzikler bir bak derim.

0|0
    0|1
  • düşünsene , hayat sadece müzikten ibaret olsa. herşey daha yolunda olurdu. müzik tabiiki ruhun gıdasıdır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...