Çok sorumluluk alıp onların altında ezilmekten korkanlar?

Ne gibi bir şeyden bahsediyorum peki? Bugün servisle eve gelene kadar yeni aldığım kararlardan sorumluluklardan düşünürken aklıma gelen cinsten bir şey. Yani şöyle ki, üstünüze sürekli sorumluluk alırsınız, sizin için ya da çevreniz aileniz işiniz vs için önemli olduğunu düşündüğünüz, en iyiyi, en mükemmeli aradığınız sorumluluklar. Tabi böyle durumlarda çakışmalar kaçınılmazdır. Aldığınız sorumluluklar savaşa tutuşur ve birini feda etmeniz gerekir. Ya da etmemeniz?

Üstünüze kendi isteğinizle aldığınız onca sorumluluktan sonra içinize baktığınızda onlar tarafından ezilmekten, hepsini layıkıyla yerine getirememekten korktuğunuz ama yine de birini feda edemediğiniz oldu mu hiç?

Yoksa 'ben mükemmeli aramam, üstüme düşmeyeni başkaları yapsın illa biri çıkar yapacak ben kendimden başka kimseden sorumlu değilim' mi dersiniz?

Gizli, bu soru senin için fazla ciddi beyb.

0|0
7|16

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 16

• insanların seni sevip sevmeyeceği konusunda çok kaygılısın. aldığın sorumluluklar insanların seni sevmesini hedefleyen sorumluluklardır. bu sorumluluklardan müzdarip olurken diğer taraftan da onlardan vazgeçemeyişin; eğer vazgeçecek olursan insanların sevgisini kaybetme kaygısı yaşamandan. öncelikle sen kendini sevmelisin. sana sıkıntı yaratan her durum için başkalarından yardım isteyebilmelisin, yardım istiyorsun diye kendine yetemeyen kişi olmayacaksın. ancak böyle algınacağın yönündeki kaygın seni karasızlığa itiyor.

1|0
    0|0
    • erken yargıladın bak şimdi :D aslında hiçbiri beni sevmeleri için değil bir kısmı kendi kariyerim için bir kısmı da etraftaki insanların sorumluluklarını yerine getirememesi yüzünden benim işlerim de aksamasın diye aldığım sorumluluklar :) sevmekle bir problemim yok :)

• :) kolay gelsin. erasmusta başarılar. sıkılırsan mesaj at :P

• haha teşekkür ederim :)

• aşırı mükemmleyetci biri misin. o zaman stress dolu bir iş hayatı ve sosyal yaşantı seni bekliyor demektir. bu özellik sayesinde işlerinde başarılı olursun çevren tarafından takir edilirsin çalıştığın kurumda göz önünde olursun fakat oda ne farkında olmadan bekletiyi yükseltmişsin. zamanla farkında olmadan insanların senden daha iyisini yapmanı beklediğini sanırsın bi öncekinden kötü bişe çıkarsa orataya gereksiz yere bi huzursuzluk kaplar içini akılnda hep" acaba ne dediler ne düşündüler " kendin için değil çevren için yaşamaya başlarsın. zamanla bu evre atlatılır ama bu seferde bi tembellik çöker üstüne bi işe yapmak istersin ama o kadar mükemliyetcisindir ki iş istediğin gibi çıkmıcağını düşünür hiç başlamassın böylece bi döngü içine girmişi olursun. en sonunda da neden bu kadar yıpratıyom kendimi dersin ve sıradanlaşmaya gidersin. ne verilerse ne istenirse onu yaparsın. artık çark değil çartkati bi dişili olmayı kabul edersin.

2|0
    0|0
    • vay canına lasşdilasdl :D bunların hiçbirini yaşamayacağımdan eminim neyse kiç Beklentiyi yükseltmeye kadar kısmı doğru ama ondan sonrası değil. Çevremin ne düşünceğine önem vermiyorum çünkü, o sorumluluğu onların hayatını kolaylaştrmak için alsam da sonunda takdir ya da tenkit edilme gibi bir isteğim/korkum yok. Ben yaparım yapacağımı gerisi onlara kalmış. Zorunluluk duymuyorum onlara karşı, kendime karşı duyuyorum. :)

• sorumluluk mükemmelliyetçi olmayı tetiklemez. sorumluluk toplumla bir olma ve sosyal karakterimizin hayatla ne kadar anlaşabildiğini anlamamızı sağlar. onun haricinde insan suya havaya duyduğu muhtaciyet kadar birbirine de muhtaç. yani ben kimseden sorumlu değilim deseniz bile. bu sorumlu olmama durumu o kişiler hakkında takındığınız tavır bir bakıma kendinize karşı aldığınız bir sorumluluktur. hatalar mutlaka olacak hayatımızda.. kaçmalı mıyız ? bilmiyorum yağmurdan kaçsak doluya yakalanıyoruz.

1|0
    0|0
    • Sorumluluk mükemmeliyetçi olmayı tetiklemez evet ama mükemmeliyetçilik sorumluluk almayı tetikler, kendi dışındaki insanların da sorumluluğunu onlardan daha iyi bu işi yürütebileceğin için almak gibi mesela.

• kajlkasd lokiyi döv zaten o kayıp kardeş lkda

• ıh ona pis kardeş

• Sorumluluk ağır da olsa alınır sorun değil, önemli olan hayal dünyasına değil gerçek dünyaya uygun kararlar almak. Hayal dünyasına ait en hafif sorumluluk bile gerçekleşemez gerçek dünyada..

1|0
    0|0
    • Haklısın, bazen gerçek dünyaya ait olanlar da kendi aralarında çakışıp, onlarcanın içlinden biri sorun yaratabiliyor ama. Ya da yaratır mı ki? :)

• Haklısın :) Teşekkür ederim abs <3

• Rica ederim.. :)) <3

• Yaşın daha genç, Zaman içinde önem sırasına göre düzenlemeyide öğreniyorsun.

Anlaşılan meraklı akıllı ve hevesli birisin sanırım. Yani takma kafana, eğitim sadece okula gitmek okumak yada kurs görmekten ibaret değil eğitim hayatın her saniyesidir. her saniye beynin kalbin ciğerlerin böbreklerin tüm duyu azaların, gölerle görülemeyen elektromanyetik pulse düzeydeki frekasif enerjin, (manan) auran her şeyin her saniye öğreniyor. Sende zamanın akışı içinde ögreniyorsun.

1|0
    0|0
    • Hayatımda o kadar farklı tecrübeler edindim ki artık biraz da okulla ilgili olanlara ağırlık vermek istiyorum aslına bakarsan istediğim dereceyle istediğim ünv ye girdim ama o ünv nin imkanlarından istediğim gibi yararlanamıyorum ailemle ilgili aslında benim üzerimde olmaması gereken sorumluluklar yüzünden, bu imkanlardan birinden yararlanmak istiyorum şu an ve çatışmam da bu yüzden. Yine de halledicem gibi görünüyor :)

• İnşallah hayılısıyla hallolacak kardeşim. :)

• Bakalım :)

• 21 yaşındayım. Hem okuyorum hem çalışıyorum. Kendi paramı kendim kazanıyorum. Kimseye ihtiyacım olmuyor. Ayrıca 40 tane öğrencinin sorumluluğunu alabilyorum. Bana tecrübe kazandıracak, hayatta kendi yaşıtlarımdan bir adım ileride olmamı sağlayacak her türlü sorumluluğu alırım.

1|0
    0|0
    • O zaman şöyle desek: 19 yaşındayım, sadece okuyorum ama burslu olarak yani 1.5 asgari maaş kadar bursum var aylık, annem ve abimle kalıyorum yani ailenin gelirinin bir kısmı benim üstümde, çift anadala başladım, önümüzdeki yıl erasmusa gideceğim bu soruyu sorarkenki korkumsa ben gittiğimde o 5 ay içinde buradakiler ne yapacak? Kendi ayaklarımın üstünde durabilirim ama çevremdekilerin de benim yokluğumda durabilmesi için çalışıyorum korkum ondan :)

• Hayat :) Bu arada tebrik ederim erasmus için. Alabildiğin kadar çok bilgi, kültür ve tecrübe almanı dilerim.

• Teşekkür ederimm :)

• Büyük sorumluluk almadım şimdiye kadar. Ama üzerime istemeden yüklenmiş büyük bir sorumluluk var. Dürüst olmak.

1|0
    0|0
    • Evet ve çoğu kişinin layıkıyla yerine getiremediği bir sorumluluk. Bunu sorumluluk olarak sayabilen bir insanın var olması bile harika bir durum hatta.

• Senin bileceğin iş :) Başarılar o zaman.

• Teşekkürler :)

• hayatimda hep sorumluluk sahibi biriydim liderlik vasiflarina sahip biriyim en basitinden ilk okulda bile sinif baskani olamazsam okula gitmek bile istemezdim bu is hayatimada yansidi cevremede yansidi hep sorumluluk almak icin atilirdim nitekim artik basit geliyor hayatin acimasiz yuzuyle barisik oldum

1|0
    0|0
  • Yapmaya üşendiğim için mümkün olduğunca az sorumluluk almaya çalışıyorum. Korkuya mahal yok.

1|0
    0|0
  • en basiti evlilik büyük sorumluluk her yönü ile bir ömür dengede tutmak şu zamanda zor bulunuyor o sorumluluğa beraber girecek kişi nedeni normal yaşantıdaki rahatlığı özgürlüğü arandığı için

2|0
    0|0
    • Aynen evlilik en büyük örneklerinden biri, ne kadar normal hayatta da rahat olmasak bile evlilik artı bir sorumluluk yüklüyor, o kesin.

• aslında ben sorumluluk olarak görmüyorum birazda evleneceğin kişiye bağlı beraber sorumluluk alınırsa iletişimde saygı dürüstçe olursa çok büyük sıkıntılar olucağını düşünmüyorum

• Dostum bazen hayır demeyi bilmek gerek.

2|0
    0|0
    • Peki ya sana sorumluluk aldıran şey içindeki mükemmeliyetçi canavarınsa :D

• Bir gün gelir; Anlarsın. Mükemmel diye bir şeyin olmadığını. Ama psikolojik sebeplerden kaynaklı bir derin dalış durumu sezinliyorum. Lakin çözümsüz değil çözümüde var.

• Mükemmelden kastım en iyisini yapabilmek. Tıkırında işleyen bir düzen yani.Psikolojik evet bir hayli, kendim için istediğim bir şeyle ailem için yaptığım bir şey kısa süreli çatışmaya uğruyor ve karışığım bu konuda biraz. :)

• Gerektiği kadar sorumluluk alırım, işgüzarlığın lüzumu yok, herşeye atlamamak lazım diye düşünüyorum.

1|0
    0|0
    • İşgüzarlıkla bağlantısını çözemedim, her şeye atlamak demeyelim de her şeyi yoluna koymak diyelim

• Seninki iyi bişey tabi .)

• Teşekkürler amacım bunu duymak değildi tabi, sadece alınan bir sürü sorumluluğun bir noktada mutlaka çakışacak olması beni korkutuyor. :)

• ben. tek sorumluluğum yaşamak olsun istiyorum. fazlasına ne gerek var.

1|0
    0|0
    • evet rahat yaşamak için gereken en büyük düşünce belki de. ama bunu başarabilmek de zor aslında en kolayı gibi görünse de...

• olay başarmak değil ki, böyle de başaracaksın aslında ama içindeki korkuya da hakim olamıyorsun öyle düşün. :)

• işte onu diyorum. o korkunun sorumluluğunu alıp bi kaç kere atlatmak gerekio ki son olarak tek sorumluluk yaşamak olarak kalsın. :)aksi taktirde sadece öyleymiş gibi davranan biri oluruz.

• korksakta o sorumlulukların üstünden gelmemız gerekiyo bi şekilde

1|0
    0|0
    • Tabiki de ama o korkunun da seni mükemmele ulaşmaktan alıkoyma riski var. :)

• sen kalkarsın her yükün altında hacı sana güveniyorum :)

• göreceğiz bakalım :D

• evet sen o sun dun noktana virgulune hak vermıstım senın evet evet...

0|0
    0|0
  • Sorumluluk almaktan korkmam ama gereksiz yere de atlamam sağa sola. İşime gelen sorumlulukları alırım. 1 tane alırım, tam alırım.

Herkesin yapabildiği işi yapmak... Bayık.

1|0
    0|0
    • Herkesin yapabildiği değil de herkesin en iyi şekilde yapamayacağı sorumluluklar diyelim :D Yani bir işi 10 kişi de yapabilir ama en iyi yapmak ve düzeni en iyi şekilde sağlamak önemlidir gibi. :)

• Olay biraz genelden özele inmeye başladı ya ona binaen "Benim hayat işleyişimi konuşmaya değmez" demek isterim. Kaybettiğimiz vakte yazık olur baabında. =)

• Pekal fx nasıl istersen :D

Kızlar Ne Diyor 6

• Altindan kalkamamak degil de cok fazla sorumluluk ile yasam alanimi kisitlamayi sevmiyorum.

En gerekli sorumluluklarimla ugrasmam yetiyor.

2|0
    0|0
    • Aynı şekilde işte, altından kalkamamaktan çok kısıtlanma durumu var zaten. Ama ben ne yazık ki buna rağmen gördüğüme saldırmaktan geri kalamıyorum :D

• Durduruyorum kendimi ahah

• Hem üsenirim,hemde almak isterim ve alirim o sorumlulugu.Yavas yavas bırakmaya calisiyorum ama,sorumluluk almamaya calisiyorum.Olmuyor cünkü la,üşenince hep kıç tarafından yapıyorum,tembelin tekiyim .Benim kafa ne kafasi anlamis degilim

2|0
    0|0
  • ''Ben mükemmeli aramam, üstüme düşmeyeni başkaları yapsın illa biri çıkar yapacak ben kendimden başka kimseden sorumlu değilim'' derim.

1|1
    0|0
  • fazla sorumluluk almam üzerime

1|0
    0|0
  • Evet,biri de ben...

Kaçma planları içindeyim.

1|0
    0|0
    • hahahah içten içe yapıyor insan o planları gerçekten, arada düşünmüyor değilim ben de :D

• Korkmam, yapamayacağım şeyin sorumluluk altına girmem zaten=))

2|0
    0|0
    • Evet zaten olması gereken de o, ama bir sürü sorumluluğu biriktirdiğinde üstünde çakışıp da sen yapabilcek olsan bile yapamayacağın şeyler çıkmaz mı hiç? Beni korkutan da bu diyelim, bir sürü sorumluluk ve hepsini en iyi şekilde başaracağımı biliyorum ama ya dışardan gelen etkenler yüzünden birinden başarısız olursam diye korkuyorum :))

• Alttan alttan kov sen onları :D

• Denemekteyim zaten :D

Yükleniyor...