Aziz Nesin'e soyadının anlamını sormuşlar.

"Aziz Nesin'e soyadını sorarlar.

Şöyle Cevap verir:

1934 yılında soyadı kanunu çıktı.

Herkes kendi soyadını kendisi seçtiği için,

İnsanların bütün gizli aşağılık duyguları ortaya çıktı.

Dünyanın en cimrileri 'eli açık',

Dünyanın en korkakları 'yürekli',

Dünyanın en tembelleri 'çalışkan' gibi soyadları aldılar!

Kendime Nesin soyadını aldım.

Herkes, Nesin? diye çağırdıkça,

Ne olduğumu düşünüp, hatırlamam için."

Şimdi bunun soru olması gerekiyo dimi. :D Yoksa silinir. :D

Evet, ne düşünüyosunuz bu konuda? :D :D

Güncellemeler:
Bir Aziz Nesin olamam asla ama Aziz Nesin örnek alabileceğim sınırlı insanlardan!

0|0
7|6

En İyi Erkek Görüşü

• refik halit karay

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• BU soyadlarının nedeni tamamen savunma mekaznizmalarını devreye sokmuş olmalarından kaynaklanırr.

Bu savunma mekanizmasının adı "Karşıt Tepki Geliştirme (Reaction formation)"

Bireyde suçluluk duygusu yaratan tehlikeli isteklerin yoğun olması, bunları

baskı altında tutmasını güçleştirmektedir. Bu durumda bireyin bu isteklerinin tam tersi

davranışları yaparak benliğini korumaya çalışması karşıt tepki geliştirme olarak

açıklanmaktadır.Örneğin alkol veya sigarayı bıraktıktan sonra bu maddeleri kullanan insanlara sert davranışı

veya kardeşini kıskanan bir çocuğun aşırı derecede iyi bir abla veya ağabey olma çabaları

karşıt tepki geliştirmeye örnek olarak verilebilir.

nott : su profil fotoğrafın cok rahatsız edici :( kan görmeye dayanamıyorumm daa

0|1
    1|1
    • O zaman Guantanamo Kampı hakkında bilgi sahibi olmakta istemezsiniz?

• tesadüfe bakki bende burdan kimseyii arkadaş olarak kabul etmiyorumm...

• ama ben seni gerçek yaşamda tanıyorum :( daha doğrusu ilk görüşte aşkk , valla bakk, işim gücüm mü yok böle bi yere takılıayımm , yemin ederimkii bu hesabbı burda seni bulup tanışmak için açtımm ama kaç gündürr arkadaşlık teklifime cevap vermedinn :(

Ben seni otobüste gördüm , arkadasına bu siteyi anlatıyodun o da sana nickini sorduu, kulaklı müzik dinliyor gibi yaptım ama sizi dinliyordumm...

yyanii seni tanıyorumm yanına gelip tanışma cesareti gösteremedim ama kaç gündür seni düşünüyorum

• Kitabindan okumustum bunu daha oncesin de. Tam Aziz Nesin' e yakisacak bir dusunce..

2|1
    2|2
  • Akıllı adamın hali başka oluyor. Aziz Nesin'e hayranlığım daha da artmış durumda.

2|1
    2|2
  • okumuştum daha önce, çook iyi

2|1
    3|2
  • mükemmel bu sözler ancak aziz nesin gbi bi adama yakışırdı.

1|1
    1|2
    • bu düşünceler , bu düşüncelere tahamül edemeyenler tarafından eksilenmeye mahkum sanırım =)

• Ayrıca egosunu sıfıra yaklaştırmış insanları çok severim. Yüzdeye vurursak ülkemde ve Dünya'da sayısı azdır.

Sizin bunu izlemenizi çok isterim. :) Aslında herkes izlemeli. Sosyal Politika akademisyeninin bundan haberi yok mesela. Burnu kalkık *.ne olarak tanımlasam sorun çıkmaz herhalde :) link

• daha önce izlemiştm :) hatırlamak güzeldi teşekkrler =)

• Nasrettin Hoca'nın da hiçlikle ilgili bir hikayesi vardı.Onu hatırlattı bana.Eskilerde bir tevazu vardı şimdikilerde bulunmayan.

1|0
    1|1
    • az bulunan. bazı şeylerin doruğunu televizyonlarda gösteriyorlar ya, hedef koymamızı istiyorlar gösterdiklerine ulaşmak için :D

• gerçekten güzel bir düşünce :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• silinmez umarım

1|1
    2|3
  • hocam eyv güzel güzelde aziz nesini örnek alalımda kitaplarını okumayalım öylesi bir adam nasıl bu kadar basit hikayeler yazmış çocuk kitabı gibi ya mesaj verecem ayağına okuyanı salak yerine koymuş valla :) bu arada soyadımı düşünüyorumda sıfat değil ...oğlu gayet sıradan basit artık o ... kısım nerden gelmiş bilemiyorum

0|0
    1|1
    • hiç kitabını okumadım daha. birinin kitabını okumak için önce kendimi tanımam gerektiğini düşündüm. ve kitap okumaya ara verdim. :) teşekkürler yorumunuz için.

• cezayı biliyorum şarkılarınıda bencede gerçek rap yapıyor sosyal temalı hoş anlam yüklü şarkılar yalnız diğerlerini tanımıyorum :)

• diğerlerinde daha farklı bakış açıları, daha farklı temalar bulacaksınız. contra itaat featini dinlemek çok hoşuma gidiyor :D contra nın solo olarak yaptığı 'ölü' ve 'çelişki' var onlar da çok güzel. A.P.O da ilginç bir tarz. yani ne biliyim çok dinleyince sıkılıyor insan ama ara sıra dinlemek iyi oluyor :) U.L.a.Ş'ın Sirr G adını kullanırken yaptığı bir parça var. Vazgeç Çocuk parçanın ismi. O da mükemmele yakın :) o zamanın şartlarına göre tabi.

• Aziz Nesin bu ülkede zamanında çok şeyi değiştirmek istemiş ve değiştirmiştir fakat bir takım yobaz tarikatlar hiçbir zaman Aziz Nesin'i sevememişlerdir.. VE sevmeyecekler de.. Amma velakin o hep zihnimizde.. Sözleriyle, kitaplarıyla, zikriyle, fikriyle herşeyiyle..

1|0
    1|1
    • Yobaz lafı her zaman çarpıtılabilecek bir laftır. Şöyle açalım. Yobaz demek sağcı veya solcu demek değil, şucu veya bucu demek değil, neden şucu veya bucu olduğunu bilmeden şucu veya bucu olanlardır. :) Dimi abim? :)

• Aynen öyle :) Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az. "Yobaz" tabirini ne manada kullandığımı senin bileceğini, anlayacağını tahmin etmiştim zaten:)

• akıllıca.

.

0|0
    1|1
  • Onun hakkında bişeyler yazardım ama hesabım kapanır.

0|0
    4|1
    • iyi mi kötü mü?

• cuma günü türkiyenin her yerinde barlar birahaneler gazinolar pavyonlar genelevler ki o zaman kumarhanelerde acıktı napalım hepsini taşlayıp yakalımmı yakanın hiç kabahati yok diyosun yani.

• “Eğer Rabbin dileseydi yeryüzündekilerin hepsi elbette iman ederlerdi. O halde sen, inanmaları için insanları zorlayacak mısın?” (Y�nus, 99)

Yükleniyor...