80'ler ve 90'ların çocuklarının şimdinin çocuklarının bilmediği oyunları hatırlar mısınız?

Benim çocukluğum ve gençliğim çok güzel geçti. Şimdinin çocuklarının bilmediği oyunları oynardık. Ne güzel oyunlardı onlar. Çocuklar o oyunları oynarken sosyaldi, birbirleri ile iletişimde idi. Şimdinin çocukları pc den başını kaldırmıyor.

Hatta gece geç saatlere kadar oynadığımız olurdu. Ailemizde merak etmezdi çünkü o zamanlar şimdinin kalabalığı ve kötülüğü yoktu. Mahallede herkes herkesi tanırdı.

Bizim çocukluğumuzun şimdiki çocukların bilmediği oyunlarını soracağım.

Kimler hangi unutulan oyunları oynarmış, görelim. Biraz nostalji yapalım. Ruhu hala çocuk olanlara sesleniyorum, haaydi cevaba.

Güncellemeler:
Elim demir oyununu hatırlayan var mı?

Ya limon?

Prenses?

Honti?
Yolun kenarında akan sularda kağıttan kayıklar yüzdürürdük.

Kağıttan uçak yapardık, patlangaçlar yapardık.

Tornet diğer adıyla bilyalı kayardık.

Kışın kızak kayardık.

Bilyalımızı, kızağımızı kendimiz yapardık.

Çember çevirirdik.
Uçurtma uçururduk.

0|0
30|35

En İyi Kız Görüşü

• Babam genelde sokaga çıkmamıza izin vermezdi , kacak çıkardık evden annem babam gelince ispiyonlardı bazen . Yakartop , istop , yere kutular icine sayilar yazıp taş sektirdiğimiz oyun vardı , ip atlardık bilegimiden başlayip iki kisi karsilikli ipi gererek oynadigimiz oyun vardı , 5 taş turnuvalarımız vardi , meşe oynardik sokaklara yatip, yerdeyim taşdayım oyunu hatirladiklarim ...

1|1
    2|0
    • Hoşgeldin.

Meşe: Misket veya bilye'nin İzmircesi.

Yerdeyim taştayım oyununu hatırlamadım, o nasıl?

Kızların meşe oynaması vay canına ya.

Ne kadar yaramazdı anlat bakalım.

• Gülümsemek için yaptık aslında

Kızlar Ne Diyor 29

• simit çok oynardık ya sesimiz kısılırdı :) köşe kapmaca oynardık, geceleri saklambaç oynardık, el kızartmacaoynardık, aç kapıyı bezirgan başı , yakar top , kim kiminle nerede , kralın tacını kim çaldı ,istop oynardık , taso oynardık , isim şehir , amiral battı falan aklıma gelenler yazarken baya oyalandım hepsini yazarken tek tek hatırladım o günleri :)

0|1
    0|0
    • istop, yakar top...Topumuz kaçar en olmadık yere. Mesela çamurun içine alır, temizler yine oynardık.

• ayyy vallamııı yazık ya ben öyleleri sade filmlerde olur zannederdim

• Çok vardı :((

• Sokak oyunlarini yazin türkiyeye gittigimizde onyardik , malum avrupada böyle bir sey yoktu hala yok :( ama o yazlar benim unutulmaz yazlarimdi :)

Hava kararincaya kadar oynardik :))) beni paylasamazlardi :D

Oynadigimiz oyunlarin bazilarinin ismini bilemiyorum ne yazikki :(

1|1
    0|0
  • ip atlamak, tombik, toplu saklambaç, yağlı kayış, istop, yerden yüksek, saklambaç, dansa davet.

mahallemiz çok neşeliydi bu oyunları tüm çocuklar anneler babalar hep birlikte oynardık. gece eve ailecek yatmaya girerdik.

2|2
    0|0
    • Toplu saklambac ney lahn ahahahaks

• Aynen :)) Mendil kapmaca var ya onu da çok kreatif hale getirmiştik biz. Mendili alan halay başı olurdu :)))99 Her oyun halaya çıkardı bizde.

• Sen takıldın halaya. Çocukluktan gelen dansa davet oyunu bilmeme, oynayamama travmasının dışavurum bir psikososyal yansıması di mi?

:))))))

• 9 aylık - ortada s.çan :)

lastik - ip atlamaca - köşe kapmaca -

oynarken tarkandan şıkıdım şıkıdım şarkısını söylemek

you are the best tarafını uydurmak - yuvardımest derdim mesela hahaha :D

şarkıcılık oynar bi erkek bi kız şarkıcı = oya bora olurdum hareketlerini yapardık

turnike yarışmasını oyardık

futbolcu kartı biriktirmek için sakız kutuları alırdık... cips alır taso oynardık

plastik borulardan ok yapar savaşa çıkardık hahahha:D

herkes tetris getirir yarışırdık

pisi pisi otlardından savaş yapardık

taş devri ve şeker kız candy başlıyor diyip evlere koşardık

... keşke geri gitseydik hiç büyümeseydik !

1|1
    0|0
    • Vavvvv, sen neymissin be.

Yuvardımest mi? Harika ya, çok güldüm. Görenler beni eli sanabilir.

Lastik toplar dimi, ben kızlardan iyi oynardım. 1 pisi, 2 pisi. Tek ayak, çift ayak.

Tetris unutuldu, ilk çıktığında herkesin elinde vardı.

• evet ya ne günlerdi...

• atariler vardı super mario oynar kuşu vurmaya çalışırdık.Kızlar bebeklerine elbise diker kumaşı kestiği için annesinden azar işitirdi.Stop oyunu vardı adını istop zannederdik. Taso,misket,mahalle maçı,seksek,saklambaç,köşe kapmaca,dansa davet,uzun eşek,simit oyunu,sessiz film,isim şehir... ve daha adını sayamadığım bir çok oyun vardı

Günümüz çocuklarına en iyi örnek geçen gün İstanbul'da kar yağdı.Dışarıda bir tane bile çocuk yoktu.Bayramlarda artık çatapat patlatan çocuklarda yok.

1|1
    0|0
  • Sonunda açabildiğin başlığı, süren dolmuştu ve ben açacaktım. asdkjfkg

Heyecanla bekledik o kadar...

-Atari salonlarında Street Fighter oynardım babamdan bozukluk alıp

-Kan ter içinde yakar top oynardık gecenin yarılarına kadar, annemiz balkondan sarkıp kızıncaya kadar.

-Ev telefonuyla sapıklık yapmak da çok keyifliydi :D

-Miletin misketini ütmek, taso briktirip anneyi delirtmek.

-Aç kapıyı bezirgan başı oynardık bi de, deve cüce oynatırdı öğretmen ilkokulda.

Hatırlıyorum:)

2|3
    0|0
    • Vay atari salonu müdavimi bir kız, hayret. :)

Ben de çok giderdim. Commodore 64'ler vardı, Boulderdash, Lode Runner, Wizard of War, Ghost in Goblins en sevdiğim oyunlardı.

• Vaayyyyyy Keanu, sen benim dönemsin ya. Commodor 64 dönemi.

• Ankesörlü telefonlar yeni çıkmıştı. Bizim mahalledeki postanenin yanında sıra sıra vardı.Biz hepsinin numarasını ezbere biliyorduk.Çevredki dükkanlarda hazırkıta beklerdik.Bir kız telefon etmeye geldiğinde hangi kabine girse o numarayı arardık.Sonra girdiği diğerini.Şaşkınlığını seyretmek ömre bedeldi.

• Elim demir oyununu hatırlayan var mı?

Ya limon?

Prenses?

Honti?

ilk defa duydum hepsini. Belki başka isimlerle biliyorumdur.

pokemon tasoları, futbolcu kartları, lastikle oynana çeşitli oyunlar, klasik saklambaç, sek sek falan oynardık. Birde ben en çok toprakla, kumla oynamayı severdim. Kovalarla, küreklerle falan. Herkes evinden şekil verecek kaplar falan getirirdi. Kaleler, pastalar, şehirler neler neler yapardık.

1|1
    0|0
    • Limon oyununu erkekler oynardı. Limon kabuğu ile oynanır. Herkes yanyana yaklaşık 2 metre kare kendi alanını çizer. Ebe dışrarıda kalır. Limonu ebeye havadan atarlar. Ebe onu el değdirmeden ayak, diz göğüs, omuz ve kafada sektirerek oyuncuların alanına düşürmeye çalışır. Oyuncularda el kullanmadan limonu en uzağa göndermeye. Kimin alanına düşerse ebe olur. Ebe değişiminde limon alanlrın en ortasına konur.

• Prensen bizim bulduğumuz bir oyundu sonra bayaa yayıldı.erkekler topla oynar.biri kaleci olur.Kalenin önüne bir alan çizilir.kaleci oradan dışarı çıkamaz,oyuncular içeri giremez.Oyuncular topu yere değdirmeden el kullanmadan birbirine atar.gelen pas yere düşürülmeden gol atmaya çalışılr.Topu yere düşüren veya dışarı atan kaleye geçer.bir sayı belirlenir o kadar gol yiyen oyundan çıkar.son kalan iki kişi kolaları içer.

• Elim Demir: Bir ebe olur, diğerleri kaçar, ebe yakalamaya çalışır, elini değdiği ebe olur, bir demire değer ve elim demir diye bağırırsan dokunulmaz olursun.

• dansa davet, aç kapıyı bezirgan başı, yağ satarım, çinçan, ip atlama, çivi, misket ...aklıma gelenler bunlar

1|1
    0|0
    • Aç kapı bezirgan başı, bezirgan başı.

Kapı hakkı ne verirsin, ne verirsin.

Ardımdaki yadigar olsun, yadigar olsun.

Bir sıçan, iki sıçan, üçüncüde dolaba kaçaaann.

link

link

Çinçan nasıl bi oyun ben bilmiyorum onu.

• bizde "bir sıçan, iki sıçan, üçte kapana kapan" dı :D dolaba kaçan ilk duydum

• bizde de " üçüncü de deliğe kaçan" şeklindeydi. dansa davet için bkz; link

• şimdiki çocuklara bakıyorumda eskiden oynanan her oyuna uzaydan gelen oyunlar gibi bakıyolar...

bence şimdiki çocuklar çocukluklarını yaşayamıyorlar sürekli bilgisayar teknoloji peki bizim sokakta oynadığımız saklanbaç,yakar top,ip,çizgiler vs.. oyunların zevkini bu bilgisayar oyunlarında gören bi kişi gösterin bana ?

ilerideki çocuklar daha beter olacak...

1|1
    0|0
  • Yağ Satarım bal satarımmm :)) Ayağımın altı 36 vardı bide dansa kaldırmaca okulda oynadığım oyunlardı :)

Körebeyi severimm :) 9 Taş (ortada kuyu var yandan geç :) )

Bezirganbaşı vardı bee kızlarla ne oynardık..

Sek Sek falan ah ah..

1|1
    0|0
  • söylenenlerden farklı olarak istop, yağ satarım bal satarım, 9 aylık, yakar top, bom, seksek, hırsız polis, isim şehir, kim kiminle nerede, sos, nesi var, simit, mendil kapmaca, aç kapıyı bezirganbaşını sıralayabilirim bende :)

0|1
    0|0
    • Yağ satarım, bal satarım.

Ustam ölmüş ben satarım.

Ustamın kürkü sarıdır,

Satsam onbeş liradır.

Zambak, zumbak,

Dön arkana iyi bak.

link

Senin yaşın 23 nerden biliyosun bunları ya. Biz özellikle kış geceleri oynardık bu oyunları. İsim şehir ne heyecanlı olurdu. Kim kiminle oyununda ne enteresan sonuçlar çıkardı.

• Ya ne güzeldi di mi? Şimdiki çocuklara inan acıyorum. Bu güzelliklerin hiç birini tatmıyorlar.

• Nesi var?

Sarısı.

Nesi var?

Şanı.

Nesi var?

Taraftarı.

Bildim Şanlı FENERBAHÇE

• su zamanda cocugum olsa ultra guvenlikli site harici ben de sokaga salmam. sosyopat mi olacak? olsun butun cocuklar. organlarinin satilmasindan, kacirilmalarindan, dilencilige zorlanmalarindan, tecavuze ugramalarindan iyidir. parkta markta oynasin ne bileyim. hayat artik bizim zamanimizdaki gibi tozpembe degil. ha gel de mahallelerde park bul, cocuklarda suc bulacagina. o da ayri.

1|1
    0|0
    • Evet aynen katılıyorum. 3 çocuğum var aynısını yapıyorum. Fazla baskıcı olmaktanda korkuyorum aslında. Ortanca kız 9.sınıfta ve tam ergenlk dönemi sebebini bilmeden bana isyan ediyor, arkadaşlarım özgür diyor. Yılbaşı programına gitmek istedi izin vermedim. Anlatamıyorum ona.

Sıkıntıdayız.

• sizi kotu bilmesinden cok uzaklasma ve yasadiklarini saklama ihtimali, ailesinin ona guvenmedigini dusunme ihtimali uzerinde duruyorum.

• Özele girdik, özelden konuşalım mı?

• İp atlardık deli gibi emma estesya diye:)

1|1
    0|0
    • Harika, bende atlardım kızlarla birlikte. Hem de çift ipten. Ama o ne ya "emma estesya" bunu bilmiyorum.

• kutu kutu pense geldi aklıma.

0|1
    0|0
  • Kuka. topa vurup saklanırdık ebe topu alıp sabit bi yere koyup bizi aramaya koyulurdu. bulunca topa sobelerdi bulamazsa saklanan kişi topa tekrar vururdu ebelenenler tekrar saklanırdı.

1|1
    0|0
  • kuka diye bir oyun vardı, 9 taşa benziyordu ama birkaç kuralı farklıydı, ay göründü diye bir oyun vardı takımlara ayrılıp saklanıyorduk karşı takım oyuncularının kalesini onlara görünmeden bulmaya çalışırdık.. futbolcu kartları vardı..

0|1
    0|0
  • dokuz taş,çelik çomak,harimole,yağ satarım bal satarım

0|1
    0|0
  • dokuz taş ,çelik çomak

1|1
    0|0
  • sabahtan akşama kadar oyun oynadığım günleri bilirim saklambaç, ip atlama, kovalamaca, orta sıçan vsvs

1|1
    0|0
  • pc de oynayıp da şimdi bulamadığım oyunlar:

volfied ve supaplex

bilen var mı? ya da bulan?

1|1
    0|0
  • Körebe saklanbaç köşe kapmaca

1|1
    0|0
    • Ya evet, biz köşe kapmaca için çizgi çizmeye veya köşe belirlemeye gerek duymazdık. Sokağa parketmiş bir kamyonun veya traktörün kasasında oynardık.

• Bilye

Kose kapmaca

Yerden yuksek

Sek sek

Ortada sican hassshsjshsjej

Korebe

Yuzuk kimde

Yag satarim, bal satarim ustam oldu ben satarim ahahah

Sos

5 tas

Kutu kutu pense

Ve evcilik ahshsjsjsk

0|1
    0|0
    • Kutu kutu pense,

Elmayı yense,

Arkadaşım ...

Arkasını dönse.

Evet bak bunu ilk sen söyledin.

• abimle kumdan kanal yapar su dökerdik,istop,düşüren eşşek,yağ atarım bal satarım,yakar top,futbol,kartopu,saklambaç aklıma gelmiyo fazla hiç unutmam abimle yemek yerken ben senden aha çok şey görüyorum diye saçma bi oyun oynardık

0|1
    0|0
    • Yolun kenarında akan sularda kağıttan kayıklar yüzdürürdük

• kesinlikle yapıcam :)

• Tamam kesinlikle cevaplayıcam.

Neler çıkacak şimdiden merak ediyorum.

• dokuz aylık oynardık :D

1|1
    0|0
  • bezirgan başı, kutu pense, yakartop, saklanbaç, yağ satarım bal satarım

1|1
    0|0
  • Kimse ebe tura bir ki üç oynamamış.

1|1
    0|0
    • O nasıldı?

• Hayır. Arkası dönük olan kişi ebe tura bir ki üç derdi arkasındakiler de ona yaklaşırdı sonra o önüne döndüğü zaman kimse kıpırdamamaya çalışırdı kıpırdayan ebe olurdu.

• ebe saat kaçın benzeri

• Kemer, gecenin bir körü saklambaş,üç taş,dokuz taş,tasolar,misketler vs. :D

0|1
    0|0
    • Ne saklambaç oynardık. Beni kimse bulamazdı. Ez zor yerlere saklanırdım.

Kemer nasıl bi oyundu?

• Hiç duymamıştım, beğenmedim.

• öyle hatta düğünlerde oyunu bile yaparlar yahu :D

• Kagit uzerine cizip fasulyelerle düz oyunu oynardık

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 35

• Çelik çomak, yakartop, dokuztaş, saklambaç, istop, misket,.. büyüklerimiz biryerlerden rulman bulur biz de bilyeli arabalar yapıp yolda yarışırdık.

Kareli kağıt üzerinde amiral battı oynardık. Yine kağıt üzerine sütunlar çizerek hayvan, bitki, eşya, isim, artist, şehir başlıklarını yazar, bir harf seçerek bulmaya çalışırdık. Monopoly, Borsa oynardık.

Mahalle maçlarına giderdik.

Küçükken oyunlar bitmezdi ki. :)

1|1
    0|0
    • Atari salonunun müdavimiydim, abim öğretti. :D Michael Jacksonlu bir oyun vardı, onu da severdim. Hani kırmızılı beyazlı çakma maykıllar. Adını unuttum:D

• Çelik çomak!

Ne oynardık ya. En uzağa ben yollardım. Herkes benimle aynı takımda olmak için can atardı. Benimde havamdan yanıma varılmaz yani.

link

link

• Pişt, benim zamanımdaki oyunların adını bile zor hatırlıyorum. Packman vardı, birde yukardan güya uzay gemileri aşağıya iner sende alttaki geminden ateş ederek onları vurmaya çalışırdın. Bir taraftan da bi gözümüzle kapıyı kollardık, ağbimize, babamıza yakalanmayalım diye.

• yesir adında bir oyun oynardık. iki grup olur. her grubun bir kalesi olur. ( kale dediğimiz bir taş olabilir). kaleden sonra çıkan ilk çıkandan güçlüdür. son çıkan ilk çıkana dokunursa sobelemiş olur. böyle böyle sobelenir herkes tek tek. hangi grupta tek kişi kalmışsa kale koruması yapar. oyunda amaç kimse sana dokunmadan karşı kaleye dokunabilmektir.

kuka diyede bir oyun oynardık. saklambacın biraz değişiği. bu oyunu geceoynamak çok keyifli. ortaya bir tane zeytin yap kutusu konulur. ebe olan saklambaçtaki gibi sayar. diğerleri saklanır. saklambaç gibi saklananlar bulunur ve sobelenir. tek fark. saklananların amacı ebeden önce gelip zeytinyağ kutusuna tekme atar. bildiğin şut çeker. ebe kutuyu alıp gelene kadar yakalanan herkes kaçıp saklanabilir

0|1
    0|0
  • Misket

Futbolcu kartları

Gazoz kapağı

Kızların saçını çeker kaçardım çok zevkliydi

Bide geçen muhabbeti oldu eve geldiğimde bütün kollarım sümükmüş kollarıma silermişim eee mendil vermemişsiniz demekki dediydim veriyorlarmış mendil tertemiz eve geliyomuşum kollar sümüklü:/

0|1
    0|0
    • Attalos, o zaman kağıt mendiller, kağıt havlular veya kağıt peçeteler yoktu ki. Hele hele ıslak mendil hak getire. Diğer adıyla yağlıca yani bez mendiller vardı. Tertemiz yıkanır, ütülenir, katlanır ve çocuğun cebine konurdu. Ama nasıl kıyılacak ki o tertemiz mendile, sümük mü silinir ona? O tertemiz yine cepte dururdu.

• Oha ne kadarda şanslıymışsınız bende her akşam yıkardım gazoz kapaklarımı titiz çocuktum sümüğe bakma sen:)

• Gerçekten benim çocukluğum çok harika geçti. Gazoz içmekten bıkmıştım artık.

Hangimizin sümüğü akmazdı ki?

• Meşe oynardık (bileyeye İzmir'de meşe deniyor, İstanbul'a taşınınca öğrendim) başı vuran hepsini alırdı, çok güzel AGAF dediğimiz düz beyaz üzerinde mavi sarı kırmızı renkleri olan lar daha değerliydi :D Hatta bu oyunda 2 sokağın birbirine girdiğini bile hatırlarım :D :D :D :D

0|1
    0|0
    • Bizde de değerli olanlara babalık denirdi :) Büyük meşe olurdu ayrıca ona da kondik denirdi :) Onunla oynamak için ayrıca herkese 2-3 meşe vermesi gerekirdi :D (Vay arkadaş yaşlanıyoz hakkat :) )

• Mahalle kavgaları yapardık.

• Ortada sıçan,istop,taştan kale yapıp 9 aylık ama tabi bunun değişik versiyonları da vardı 41 aylık,90 aylık vb...,saklambaç,simit,uzun eşek...Şimdilik aklıma gelenler bunlar :) .80'leri bilmem ama 90'larda çocuk olmanın oyunlarından başka bir özelliği ise büyüklerimizin bizi çingenelerin bizi kaçırıp dilendireceklerini söyleyerek korkutmalarıydı ve her çingene görünüldüğünde kaçmak ya da yolu değiştirmek olurdu :) .Ayriyetten şimdiki nesli eleştiriyorsun ve evet belki teknolojinin esiri olmuşlar ama şimdiye kadar gelmiş geçmiş en zehir nesil olarak geliyorlar...

0|1
    0|0
    • Yok be Usu, bizim dünyamız daha iyiydi, sıck, samimi, sosyal. Şimdiki çocuklar birer sosyopat olarak büyüyorlar.

• ben şimdinin genciyim ve küçük yerde yaşamanın avantajıyla bilirim o havayı. hatta şaşalama dönemim de oldu düzen değişince.

0|1
    0|0
    • Üzgünüm delikanlı

• daha çok vardı ya. isim şehiri daha farklı formatta oynardık mesela. ah gri betonlar!

• Betona tebeşirle platformu çizerdik ve 3 taş dama oynardık. Yerden yüksek, saklambaç, taso, evcilik, alman kalesi (topa bir defa dokunmak şartıyla tek kale maç :D ), yakantop, istop, kağıt-taş-makas, uzun eşek,...,sapanla şişe devirme, öyle gidiyor işte :D

0|1
    0|0
    • Haa bir de topaç çevirirdik kimin topacı en son durursa o kazanırdı :D

• Alman kalesi evet ya, nasıl unutmuşum?

Sapan ise apayrı, maceralar anlatmakla bitmez. Biz kuşa köpeğe atmaz, başka yaramazlıklar yapardık :)

• 10 kişi nintendo da Tsubasa 2 oynardık.Ordan aldığımız gazla dışarda maç.Sabah 7 gece 2 maç mesaisi.Akşam 9 da mahalle maçı yapdığımızı bilirim.8 e 8 falan.Tabi yıl 1998 - 2002 arasıydı.Daha önceler pek dışarıya çıkmazdım.89 doğumluyum bu arada.Bazende bisiklet turu yapardık.Böyle geçti bizimde.Yakar top falande oynardık ama ayakla şut atarak :D

0|1
    0|0
  • ben amiga 500 oynardım ne pc idi ama

0|2
    0|0
  • peçit hatırlayan var mı?

0|1
    0|0
  • 5 taş oynamayı beceremiyodum ben:(

0|1
    0|0
  • Tahta üzerine çakılmış cam çivilerden yapılan futbol sahasında en küçük para ile (sanırım 5 lira idi) futbol turnuvaları :)

0|1
    0|0
    • Eveeettt, tahtayı hazırlarsın, parmaklarınla ittirerek oynarsın. Bizim zamanımızda 10-25 kuruşla oynanıyordu.

• Bizim zamanımızda 10 kuruş, 25 kuruşla oynardık.

• evet hatırlarım. ne günlerdi be

0|1
    0|0
  • hiç sorma o kayak işini biz deli gibi yapardık ayrı bir zevk verirdi o zamnlar köyde idik. şu mavi büyük bidonları 2 ye kesip dağa doğru çıkıp karşımıza köyün evlerini alıp başlardık kaymaya şansa hiç eve çarpmadım :D

0|1
    0|0
    • Hemde ne kayardık. Geceden yollara su dökerdikki karın üstü buz tutsun diye. Sabah erkenden kalkar koşardık kaymaya. Tabi 2-3 saate belediye zabıtaları gelir kovalardı bizi. Arabalar çıkamazdı yokuştan, bazende polis gelirdi. Ne kaçışırdık.

• evet ne çocukluktu ya :))

• benim gencigim misket ve tasoyla gecti bi poset misket yapmıstım tasolarda butun seriyi tamamlamıstım simdi oyle seyler yok

0|1
    0|0
    • Şimdi face var, tweet var.

Abone, takipçi, beğeni topluyorlar.

Ne yapacaklarsa.

• Ayakkabıların içine toprak doldurur kamyonculuk oynardık meşhur 9 taş oyunumuz vardı

hakim jandarma oynardık (kibrit kutusu ile oynanır hakim ceza verir jandarma uygulardı )

0|1
    0|0
    • Ayakkabıdan kum kamyonu! çocukluk ne güzel şey ya

• Köy çocuğuyuz çocukluğumuz çobanlıkla geçti oyuncağımız elimizdeki değnek ayakkabı yerdeki taşlar ama çok zevkliydi o pahalı oyuncaklar halt etmiş

• Altına imzamı atarım. Sonuna kadar katılıyorum

• Doktordum ben.

0|1
    0|0
  • Yağlı kayış ve uzun eşek oynardık

Hardcore oyunlar sonuçta

Öle gey gibin yakar top bilmemne kasmazdık.

0|1
    0|0
  • Zımba

Uzun eşek

Birdir Bir

Şap, kuyu, dizi ( bilye oyunları isimleri yöresel farklılıklar gösterebilir )

Yerden yüksek

Pokemon Tasoları

Futbolcu kartları

0|1
    0|1
  • Yakalamaca oynardık ben hep mahallenin güzel kızlarını tenhada yakalardım :///777

1|1
    0|0
  • tüftüf müçi istop vb

0|1
    0|0
  • bence bilmezler alayı pcde takılıo

0|1
    0|0
  • POKemon Tasoları

el kızartmaca

taş,kağıt,makas

0|1
    0|0
  • Şimdiki çocuklar hangi oyunu biliyor ki diye sormak daha doğru olur bence, teknoloji bebeleri =))

0|1
    0|0
  • hatırlamaz olurmuyuz hiç misket oynamayı ketez sürmeyi ..unutulurmu hiç

0|1
    0|0
  • ÇELİK ÇOMAK OYNARDIK

0|1
    0|0
  • duygulandım lan.

0|1
    0|0
  • loney tunes ve pokemon tasoları

futbolcu kartları

0|1
    0|0
    • Bizde yani 70 yıllarda çocuk olanlarda eski sinema oyuncularının kartları vardı. Türkan Şoray, Ayhan Yıldız. Bak şimdi hatırladım, bende hiç senin kartın olmadı Nuri ağbi. Büyük eksiklik. Tekrar çocukluğuma dönmek istiyorum, senin kartını da alacağım. Acayip işe yarardı, tabi yanında bi de gazoz kapağı olması şartıyla :))

• çelik çomak

0|1
    0|0
  • uzun eşek, saklambaç, çelik çomak- 3 taş 5 taş 9 taş 12 taş:))

0|1
    0|0
    • Uzun eşşeeekkkk. Evet, ne kadar çok oynardık. Ne eğlenceli olurdu. Hele bir de eşeği çökerttin mi keyfine doyum olmaz. Planlar yapardık hepemiz şunun üzerine atlayacağız diye.

link

link

link

• aynen ya.. gittim gene eskilere...

• Koca dama olduk, bunda 3-4 sene önceydi. İşten arkadaşlarla pikniğe gittik. Uzun eşek oynadık. Tabi ertesi gün soluğu hastanede alanlar oldu içimizde.

• Erkekler Devam
    5
Yükleniyor...