Hz. Mevlana'nın sözlerini sever misiniz ?

En sevdiğiniz Mevlana sözü nedir ?

Bana diyorlar ki: " Eskiden böyle değildin,artık çok içine kapanıksın! " Cevap veriyorum; İçindekiyle yetinen gönlüm sizi ne yapsın. ( Hz Mevlana ) Sizin sevdiğiniz sözü rica etsem ?..

0|0
15|10

En İyi Kız Görüşü

• Bu Dünya Bir Tuzak'tır .! Tanesi de arzulardır..

Sırf keder, gam ; gitti kaç gün kaç gece .!

Geçti yanlışlarla günler öylece..

Geçse günler korku yok herşey masâl;

Ey temizlik örneği sen gitme kâl .!

Kandı herşey tek balık kanmaz sudan;

Anlamaz olgun adamdan bil ki hâm .!

Söz uzar, kesmek gerektir vesselâm...

Hz. Mevlânä

5|3
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• *Gönlüm dilime dargın,dilim gönlüme

Gönlüm duygularını anlatamadığı için kızarken dilime,

Dilim anlatamayacağı şeyleri düşündüğü için kızıyor gönlüme...Mevlana

*Yarla hoş geçinen kimse yarsız kalmaz

Müşterisi ile uzlaşan tüccar,müflis olmaz

Ay,geceden ürkmediği,karanlığından kaçmadığı için nurlandı

Gül,o güzel kokuyu,dikenle hoş geçinmekle kazandı...Mevlana

*Ey affetmeyi seven Rabb'im, sil göz yaşlarımı.. Sen

teselli et beni, serinlik sun şu bağrıma... Vardır bunda da bir

hayır.. Hayırlı kederlerimi sen sevdir bana!.. Tıpkı geceye

saçılan yıldızlar gibi, Ömrüme ışık olsun, sıkıntı anlarımda ettiğim

dualar.. Hüzünlerde olgunlaştır beni.. Cahilim çok cahilim.. Sen

... yolum ol! Sen sonum ol! ...Mevlana

Hayırlı akşamlar:)

2|2
    1|0
    • Abla mükemmel. Bizler tüm aptallıklarımızı övünçle dile getirirken Hz. Mevlana'nın kendinde cehaleti görmesi...

• Üzülme der Mevlana ve devam eder; Bir yandan korku bir yandan ümidin varsa iki... kanatlı olursun. Tek kanatla uçulmaz zaten. Sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil, Kilimin tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin? Taş taşlıktan geçmedikçe parmaklara yüzük olamaz... Yüzük olmak dileyen taş, ezilmeyi yontulmayı göze almalıdır..!

2|2
    0|0

• Sen değerinle ve düşüncenle, iki âleme de bedelsin, ama ne yapayım ki kendi değerini bilmiyorsun. Hz Mevlana

2|1
    0|0
  • Evet severim. Onun Ruhsal Terapiler kitabını çok okudum.

0|1
    0|0
    • Bir tane sevdiğin sözü paylaşır mısın ? Bir de silmemin sebebi kişisel değil üzerine alınma sakın. Bana geçen mesaj atmışsın ama mesajlarını kapalı yapmışsın. Cevap veremedim. Herkesi siliyorum yavaş yavaş. Dini sorun olursa istediğin zaman atabilirsin.

• Sorunun cevabı mabet miydi ?

• Galiba öyle ama emin değiliz

• anrı der ki;

Kimi benden çok seversen onu senden alırım... ve ekler,

Onsuz yaşayamam deme,

Seni onsuz da yaşatırım,

ve Mevsim geçer,

Gölge veren ağaçların dalları kurur,

Sabır taşar,

Canından saydığın yar bile bir gün el olur,

Aklın şaşar,

Dostun düşmana dönüşür,

Düşman kalkar dost olur,

Öyle garip bir dünya,

Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur,

Düşmem dersin düşersin,

Şaşmam dersin şaşarsın,

En garibi de budur ya,

Öldüm der durur, yine de yaşarsın...

Mevlana

1|2
    1|0
  • Tam olarak anımsayamıyorum süvarimm, ancak yardımcı olabilirsin sanıyorum. Mobildeyim de internete bakamıyorum. Epey etkilenmiştim daha uzundu ama aklımda kaldığı kadarıyla:

Sen yaradandan ötürü yaradılanı sevişimsin, bir adım atana on adım gidişimsin, herkese olduğu gibi kabul edişimsin... Kapanmayan avuç içimsin.

0|1
    0|0
    • Eksik ama, eksik. Orjinalini buldum.

Birgün Mevlana eve girer ve hanımı ona sorar; bu kadar �şıksın Mevlaya şükürler olsun bu �şkı yaşayıp yaşatana. Peki bana ne kadar �şıksın der; Mevlana hanımına şöyle der; Sen benim;Yaradan’dan ötürü yaradılanı sevişim, Bir adım Gelene on adım gidişimsin Ve herkesi olduğu gibi kabul edişimsin Sen benim; bugünüme şükür ve Yarınıma du� edişim, azla yetinişim, çoğa göz dikmeyişimsin, Ve kapanmayan avuç içimsin

• Ben kendimi beğenmiyorum,beni beğenenleri de beğenmiyorum..bu da,Said Nursi:)

Yaşım,19 canım.

• Yüzde ısrar etme, doksan da olur. İnsan dediğinde, noksan da olur. Sakın büyüklenme, elde neler var. Bir ben varım deme, yoksan da olur :)

0|1
    0|0
  • Eskiden nasıldın bilmiyorum ama sen bu sitede yorumlarıyla sevdiğim üyelerden birisin. Mevlananın hangi sözü sevilmez ki? " Ya kırdığın kalbi Allah seviyorsa bilemezsin bilseydin ödün kopardı dokunamazdın"

1|2
    0|0
  • “Ben bir hiçim, hiçim, hiçim!…”

0|2
    0|0
  • Gecem kıyamet günü gibi uzadı, gitti. Ama gönlüm sana secde etmek istiyor. Seher vaktini beklememe lüzum var mı sevgili...?

Mevlana C.Rumi

Sen ol da,ister 'yar' ol,ister 'yara',lütfun da başım üstüne,kahrın da.

Şems-i Tebrizi

1|1
    0|0
  • Adam savaşmakla çetin er sayılmaz, öfkelendiği zaman kendini tutabilendir çetin..

0|1
    0|0
  • Tutsağı değilim.

0|0
    0|0
  • o kadar çok sevdiğim sözü var ki..:)

2|0
    0|0
  • evet severim ama artık kim kafasnda bi söz yaratsa bile altına mevlana yazıyor.sinir oluyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Hz. Mevlânâ’nın Vasiyeti:

Size, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.

1|1
    0|0
    • Bunlar Peygamberimizin sözleri olmasın kardeşim. Yanlışsam düzelt lütfen.

• - kim ki Kuran bilmedi sanki dünyaya gelmedi.

3|1
    0|0
  • Mevlana ile Şems-i Tebrizi'nin yeri başkadır bende...

1|1
    0|0
    • Buyrun, birkaç söz paylaşın o zaman.

• Siz bilirsiniz, ama 'Aşkname'yi en azından deneyerek birşey kaybetmezsiniz.

• Müzik dinlemek haram kardeşim. Yoksa ben de dinlemek isterim tabii

• güzel kardeşimiz den güzel sorusuna yanıt verelim Bazen diyorum ki; “ne olacak söyle gitsin”.. Sonra diyorum; “Söyleyince ne olacak, sus bitsin

0|1
    0|0
  • severim ve konyada okuyorum türbesine bir kere birinci sınıfta giitim birde bu yıl son sınıfım

1|1
    0|0
    • Sevdiğin bir sözü rica edeyim o vakit.

• Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol nefsimle benim aramda gidip geliyor

• Bi sözüne cok inanmaistim ama iste :)

0|1
    0|0
  • Bazen diyorum ki; “ne olacak söyle gitsin”.. Sonra diyorum; “Söyleyince ne olacak, sus bitsin”

0|1
    0|0
    • Bunun Mevlana olduğuna emin misin ? Cemal Süreyya olmasın ?

• Dediğin olabilir. Cemal Süreyya kendi eserlerinde kullanmıştır muhtemelen. Sevdiğim sözlerden birisi yine de kimin olursa olsun. Ellerine sağlık.

• eyw. sagolasin benimde normalde uymaya calistigim bir sozdur o yuzden yazdim

• Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol

0|1
    0|0
  • Severim.

0|1
    0|0
  • bütün sözlerini severim hepsi birbirinden güzel

1|0
    0|0
Yükleniyor...