Bazen boy abdesti almayı unutuyorum

boy abdestinde niyet etmek farz değil. bence banyo yapmakla boy abdesti aynı şey oluyor. ama aklıma geldikçe alıyorum.

yaşar nuri öztürkte banyo yapmış biri boy abdestide almış oluyor demişti sizce doğru mu?

0|0
5|21

En İyi Erkek Görüşü

• selam... işin özünden başlamak gerekirse kuralları, kendi şartları, çizgileri olan mevzulara sence, bence diye kayılmak; yorum yapmak kişiyi yalnış yola sevkeder...

bu mezhep imamlarına göre değişen bir konudur fakat bu değişkenlik bizlerin kolaylığı içindir...

örnek : şafi mezhebine göre niyet etmek farz iken hanifi mezhebine göre ise mazmaza ( ağzı gargara yapmak ) istimşak ( burnu temizlemek ) tir yani bu durumda hanifi mezhebinden olan birinin dişlerinde dolgu söz konusu ise şafi mezhebini taklit eder...

imamı azam ebu hanifeye göre yağmurda sırılsıklam oluncaya kadar ıslanmak ve ağzı burnu temizlemek dahi boy abdesti almış olmanız için yeterli bir hadisedir.

imamlara göre güslün yerine gelmesi yağmur hadisesi gibi cereyan eden olaylarla yeterlidir. Lakin örnekle bir yemek yapmış olsanız bile; servis yaparken o yemeği süslersiniz işte burada sünnet olan mevzular devreye girer ve sünnetler ibadetin süsleri olarak karşımıza çıkar...

konuyu ele almış ken güsülde ince bir ayrıntıya deyinelim..

gusülde önemli olan dediğiniz gibi zerre nokta kalmayacak şekilde yıkanmaktır lakin dinimizde necasetin bir ölçü ve belirtisi vardır diyelimki duş değilde kovaya koyduğunuz su ile yıkanıyorsunuz bu durumda dikkat etmeniz gereken en önemli konu şudur.. vuudunuza döktüğünüz ilk suyun temizleyici özelliği ilk su olması hasebi ile ortadan kalkmıştır belli bir ölçüde kovadaki suyunuza düştüğünde pistir pis eder olarak hüküm koyulmuştur.. müsait bir zamanımda umarım burayı atlamam ve baştan gusül konusuna değiniriz...

not: hanifi mezhebine göre nasıl sahura kalkmak oruca niyet anlamını içeriyor ise

banyoya girmekte gusle niyettir...

hoşça kalın

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• saçmalık ya kardeşim hanefi meshebindensen gusül abdestini alıcaksın kim diyo niyet farz değil diye cünüb basılan her karış toprak bizden hesap sorucak .

0|0
    0|0
  • Bir çok insan abdest neden alınır bilmiyor :) Bir elektrik & elektronik okuyan birisi olarak açıklayım ;

Aslında abdest vücuttaki statik elektriği atıp vücudu nötr'lemek içindir :)

Kimisi diyecek ki abdest temizlenip allahın huzuruna temiz çıkmak için vs be adam su bulamazsanız toprakla teyemmüm alın diyor toprakda insanı temizliyormu? :)

Bilindiği üzere sudan sonra toprak en iyi elektriği emen elementtir :)

Dileyen bana insansın dileyen eski inançlarına devam etsin ama bu işin bilimsel açıklaması bu şekildedir.

0|0
    0|0
  • dinin gerçekleri kendimize göre değişkenlik gösterebilseydi, yüce kitabımıza gerek kalmazdı. siz gerçekten güzelce açıklamışsınız. banyoyla abdest aynı şey demişsiniz. ama büyük bir yanılgıya düşmüşsünüz. burnunuza, ağzınıza su vermeyince ve bütün bedeni tek bir iğne ucu kalmayacak şekilde yıkamadıkça abdesttiniz olmaz. yaptığınız bütün ibadetlerde boşa gider.

1|0
    0|0
  • yahu su sosyetik sarlatanın sözlerine uyup hareket etmeyın nolur yaw

banyo yapmak ayrı güsül ayrıdır he niyet etmek sünnettir edersen sevabı var ama etmeyi unutursanda niyetin belli Allah biliyo ordan bişey olmaz sakıncaası yok ama gusul ayrı banyo ayrıdır

0|0
    0|0
  • Niyetsiz kabul olmaz... İnancımızda niyetsiz besmelesiz bir şey olmaz... Önce niyet besmele...

0|1
    0|0
  • saçma sapan şeylere inandırmayın kendinizi kandırmayın... niyet etmezsen adı abdest olmaz sadece banyo olur...yıkandıktan sonra önce niyet edeceksin sonrada usulune göre 3 defa her yerin ıslanacak şekilde suyu dökeceksin

0|1
    0|0
    • lisede din hocamdan böyle öğrendim boy abdestinde niyet farz değil namaz abdestinde farz.

boy abdestinde önemli olan mahrem yerlerimizi ve bedenimizi temizlemek değil mi?

• saçmalama senin o hocan gitsin yahudilere ders versin...unuttunmu ameller niyete göredir...her zaman demezmiyiz niyet önemlidir önce niyet diye... niyet ettim gusül abdesti almaya diyeceksin aslında birde bunun dusaı var ama sen niyet et yeter..önce temizleneceksin sonra niyet edeceksin 3 defa suyu dökeceksin iğne ucu kadar kuru yerin kalmayacak

• niyet etmeden olacagını düşünmüyorum

0|1
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • nasıl farz değilmiş kim dedi bunu.farz dır

0|0
    0|0
  • sen yinede niyet et bence...

0|0
    0|0
  • Hangi mezheptensin sen ?

0|0
    0|0
    • sünni

• hanefi

• Hanefi mezhebinde guslün farzı üçtür

1- Ağzın içini yıkamak,

2- Burnun içini yıkamak,

3- Bedenin her yerini yıkamak.

• Niyet önemli herkez bana göre böyle dogru derse olmaz iyi bilene sormak lazım

0|0
    0|0
  • yaklaşık kuru yer kalmasın

0|0
    0|0
  • Girl abdesti yokmu sizin için.

0|0
    0|1
  • Ben bazen bilerek almıyorum zor geliyor ,yani takma kafana bu kadar ;)

0|0
    1|2
  • gusülün farzlarını yapıyorsan problem yok

0|0
    0|0
  • yaşar dedi ise doğru.

0|0
    1|0
    • Hadi oradan onun sözüyle ben su bile içmem

• senin sözün ile de kimse su içmez

• Niyet yoksa abdestte yok.

No niyet, no gusul!

0|2
    0|1
  • İnançsız biriyim ve burda amacın kişiyi temizlemeye yönlendirmek olduğunu çok iyi bildiğim için düşüncelerinizin saçma olduğunu düşünüyorum. Niyetten kasıt nedir burda niyet temizlenmek değilmidir. Unutmuş olsanda bu kabul olur emin ol, çok aşırı kalıplara bağlama islamiyet hoşgörü dinidir. Ve niyette temizlenmektir. Niyet ettim demeyince temizlenmediğini düşünecek kadar cahil olan kişilerle aynı havayı soluduğuma üzülüyorum nerdeyse. Kardeşim aslı olan temizlenmeye özendirmek bunu alışkanlık haline getirtmektir olay bu. Sapkınlık haline getirmeyin bunu. Yaşar buri doğru söylemiş emin ol.

0|0
    0|0
    • banada mantıklı olan bu geliyor yanlış anladın sanırım. o zamanlar evlerimizdeki gibi su musluktan akmadıgı için en iyi şekilde nasıl temizlenirsek ona göre söylemiş peygamberimiz diye düşünüyorum.önemli olan bedeni temizlemek.

• Ya tabiki bunu bu kadar kalıplandırmamak gerekir ki zaten herkes bunu iyi bilirki kitapta yazmaz bu sonradan olan yönlendirmelerde yazar. Yani amaç insanları temizlenmeye yönlendirmektir. Temizlenmek hak için yapılmaz insanın kendisi için yapılır. İbadet hak için yapılır temizlenmek kişinin kendi için yapılır. Dini ısrarla kalıplandırmaya çalışan kişi ve kurumlardan kaçınması gerekir inançlı bir kişinin. İçin rahat şekilde içine sine sine banyo yapabilirsin temizlendiğini bil yeter gerisi boş.

• ameller niyetlere göredir. sen yaşar nurinin dediklerine pekte güvenme derim. çırılçıplak namaz kılınabilir diyen adama itibar etmem ben. sen banyo yaptığında ağzına üç defa burnuna üç defa su alıyormusun?

0|0
    0|0
    • evet

• gusülün farzlarını yapıyorsan problem yok o zaman

Kızlar Ne Diyor 5

• Niyet etmedikten sonra aylarsca suda kalsanda farketmez.

0|1
    0|0
    • niyet etmek farz değil boy abdestinde

• Arkadaşım, niyet et ve boy abdestini adam akıllı al...

0|0
    0|0
  • Guslün 3 farzı vardır niyet ise sünnettir... Sunni Mezhebine sahipsin madem Sünnetin ne kadar önemli olduğnuda biliyor olmalısın O mezhepte...

0|0
    0|0
    • biliyorum ama ben kasıtlı yapmıyorumki burdaki arkadaşlara anlatamadım bazen almayı unutuyorum duştan çıkınca aklıma geliyor kasıtlı bişey değil yani..

• Guslünü Tazelemenin bir sakıncası olmaz. Aklına geliyor madem sonradan bu demek oluyorki içine bir şüphe düşüyor zaten Guslünü tekrarlaman Farz oluyor.. ..

• daha öğrenemedin mi farz oldugu yerler 3 açık açık yazayım mı bilmiyorsan

0|2
    0|0
    • Böylelelerini napmali bilmiyorum yazık ... +1

• önce adam gibi konuşmayı öğren.. kafam karıştıki soruyorum düzgün cevap vermeyeceksen yazma

senin gibilerle uğraşmak zorunda değilim.

• Niet önemli, Ağız burun boy yıkanacak. Kimi de denize girsen, boy abdesti yerine geçer diyor. O zaman neden başka dinden olanlara abdestsiz deniyor. Niyetsiz boylanıyolar.

0|0
    0|0
Yükleniyor...