Gençliği suçlamak kolaya kaçmak değil de ne?

'Nedir bu gençliğin hali' diye homurdanan 50 yaş üstü vatandaşlara soruyorum, gençliğin bu halde olması SİZİN suçunuz değil mi? Sizin son 30 yılda verdiğiniz kararların, attığınız oyların veya pasifliğinizin sonucu değil mi bu gençlik? Keşke şimdi her fırsatta andığınız Atatürk'ün adını, ideolojisini o zamanlar hatırlasaydınız, anlamaya çalışsaydınız da ne kendinizi ne de bizleri bu durumlara düşürmeseydiniz. Düşünmeden verdiğiniz oylar bizi eğitimsiz, işsiz, tatminsiz, kendine güvensiz, kültürsüz ve sığ bıraktı. Şimdi sizin hatanızın cezasını en çok bizler çekiyoruz. O nedenle en ufak fırsatta nerede bu Atatürk gençliği diye serzenişte bulunmanızı hiç haklı görmüyorum!

Güncellemeler:
İlginize teşekkür ederim. Hanımların neredeyse hepsiyle hemfikiriz. Katılmayan beyler olsa da onlarla tartışmak gerçekten zevkliydi ve sanıyorum ortalarda bir yerlerde buluştuk.

0|0
8|9

En İyi Erkek Görüşü

• Çok güzel bir soru olmuş. Gençliğin bozulmasının en büyük etkenlerinden biridir ailenin tavırları. Bunun bir etkisi de, ülkemizde paranın değerinin düşmesi. Evde hem annenin hem de babanın çalışması, çocuklardan uzaklaşmaya yol açan bir etken oldu. Çocuklar, erken yaşta anne baba sevgisinden ve eğitiminden uzaklaşmaya başladı. Gittikçe şımaran medya, insanların ilgisizleşmesi, popüler kültürün zirveye çıkması... Hepsi birer etken. Fakat suçu bir tek büyüklere yüklemek olmaz; insanın kendisini de sorgulaması gerekir. Kolaya kaçmak her zaman daha uygun görünür. İnsanın prensipler belirlemesi ve bunlara uyması gereklidir. Evet; kesinlikle büyüklerimizin suçu var (hatta azımsanamayacak kadar) ama gençlik de sadece bunun arkasına saklanmamalı.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Çok haklsınız..

Bu ülkede ki en büyük sorun bu lafla peynir gemisi yürütmeye çalışmak..

0|1
    0|0
  • onlar gençliği suçluyor bizde yaşlılığı suçluyoruz bu böyle gider artık ... türkiyedeki en büyük sorunda bu oke herkeste suç wardır mutlaka buna bir çözüm aramak gerekiyor isyan etmek bir işe yaramıyor çünkü ...

0|0
    0|0
  • İnşallah bizde gelecek zihniyetleri suçlamayız onları guzel yetiştiririz

0|1
    0|0
  • çok haklısın...

bir binanın temelini ne kadar sağlam atarsanız yukarı o kadar çok kat çıkabilirsiniz...

dünkü bir cevabımda "Sadece bir çocuk değil, gelecek yetiştirdiğimizi unutmayalım" demiştim. herşey ailede başlıyor...

0|1
    0|0
  • aynen öyle

0|1
    0|0
  • Tüm büyüklerimiz için geçerli olmasada var öyle bazıları :) Ah Atatürk'üm ahh ne büyük adamdın :(

1|0
    0|0
  • hepsi onların suçu..

0|0
    0|0
  • Evet çok haklısın.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• bugünki gençliğin durumunda elbet onların da payı vardır ama bu salt bize şikayet etme hakkı vermez.biz durumun farkında olup değiştirmek için bişeyler yapmalıyız.aksi takdirde o eleştirdiğimiz büyüklerden farkımız kalmaz.

0|1
    0|0
  • Bu ironiye parmak basan olması sevindirici :)

0|1
    0|0
  • Eline saglık kardesim. Milletvekili hitap konusmasi gibi hazırlamissin. :)

Yapabidigi tek sey bizleri suçlamak olan bir zihniyet kendi ayakları uzerinde duramaz. Kendi haklari icin hicbirsey yapmayan bu zihniyet bizim hakkımızı nasıl korumuş olabilir ki...

0|1
    0|0
  • Çok yanlış düşünüyorsun ...

Bu suçu başkasına atmaktan başka bir şey değil...

50 yaş üstü insanlardan bahsediyoruz.. Diyelim ki 20 yaşında oy kullandılar.. 70 sene.. Yani 1940 civarı doğdu bu insanlar.. Yani 2. Dünya savaşı dönemleri.. Tüm dünya gibi Türkiye de - katılmadığı halde - çok zararlar gördü.. Ekonomik yıkımlar yaşadı, henüz yeni kurulmuş bir ülke.. Üretim durdu, karaborsa ortaya çıktı, toplumda hoşnutsuzluk, siyaset zaten durgun vb...

Eğer 1960 - 1985 yıllarından bahsediyor isen, onlar bir avuç insanın yaptığı şeyler.. Bu yıllar arasında darbeler, muhtıralar, ekonomik sorunlar, pkk terör örgütünün ortaya çıkması, sağ- sol kavgaları gibi pek çok olay yaşandı.. Eğer kastın bunları ortaya çıkaran insanlar ise burada da kısmen haklısın bana göre.. 1980 darbesi tam bir kaos döneminde oldu.. İnsanlar evlerine gidemiyor, her gün bir durakta bomba patlıyor, eğitim öğretim durmuş, tüketim malları karaborsada, kardeş kardeşi vuruyor.. Bu konjonktür de yapılabilecek en doğru şeydi bana göre darbe.. Her gün kan ağlamaktansa bir gün kan ağladı ülke.. Sonuçları vahim oldu orası ayrı, bir 50 yıl geriye gittik ama hiç olmazsa daha fazla insan ölmedi..

Şimdi dönemsel olarak bakıldığında bunları ortaya çıkaran 3-5 insan dışında suçu olan çok fazla kişi yok.. Şuan Türkiye de 40 milyon civarı bir genç nüfus var.. Bunların hepsi dediğin durumda mı ? Yoksa bazıları kendini geliştirip, hiç bir kötü alışkanlık edinmemiş, çalışmış, okumuş, kariyer edinmiş, belli mevkilerde mi? Nasıl ki özgür irade dinsel açıdan var, hukuksal olarak da bu kavram hayatımızın tam içinde.. Fikir özgürlüğünden bahsetmiyorum, orası tartışılması gereken ayrı bir konu.. Özgür iradesini kullanıp, okumak için o kadar çaba sarf eden, kendini geliştiren ve sonunda bazı şeyleri hak eden bir insanı engelleyen biri var mı ? Ben görmedim hatta onlara imrendim.. Aynı şartlarda yetiştik ama bazıları benden çok daha yukarıda.. Hak etmiş olanlar çoğunlukta üstelik.. Haksız olarak bir yere gelenler bir gün düşer zaten geldikleri yerden orası ayrı..

Birazcık kendimize dönebilirsek eğer, yanlışların çoğunun gençlikte yani bizde olduğunu çok net görebiliriz.. Özentilik bizde, uyuşturucu bizde, alkol bizde, modaya uyacağım diye türlü taklayı atmak bizde, kitap okumamak bizde, tiyatroya gitmemek bizde, kütüphaneye gitmemek bizde, ite kalka girilen üniversiteden ite kalka mezun olmak bizde, küçücük yaşta hamile kalmak bizde, gençliğimizi sağda solda harcamak bizde.. Daha sana o kadar şey sayarım ki bu tezimi meşru kılmak için..

Sorun geçmişimizde değil.. Sorun günümüz toplumuna, yaşantısına nasıl adapte olduğumuz ile ilgili.. Şuan da o kadar çok imkanımız var ki..Eminim imkanı olmayan insanlar bizim kadar şikayet etmiyorlardır... Ve bizden daha istekli, daha çalışkan, daha başarılı oluyorlar sonunda..

Gün serzenişte bulunma günü değildir.. Gün, çok çalışıp, kendini geliştirip o meclisi yeniden bilgili, aklı başında insanlarla doldurma günüdür.. Biraz sabır ve gayret.. Kimse bizi engelleyemez..

0|0
    0|0
    • Hayır katılmıyorum. Öncelikle savaş döneminin yokluklarından bahsetmişsin. Cumhuriyet bundan kat kat daha kötü bir durumda kurulmadı mı? O sefalet içinde (hatta çoğunluğu eğitimsiz) insanları harekete geçiren neydi peki? Mesele zihniyet meselesidir. Pasif olmamak meselesidir. Darbeyle alakalı bir şey söylemedim. Muhtemelen o dönemde yaşasaydık darbeyi isteyenler arasında olacaktık, o konuda haklısın.

• Haksızlığa uğrayan tek aydın veya en iyisi o değil elbette, aklıma o geldi şimdi. Ben de senin ne demek istediğini anlıyorum ve aslında ikimizin fikirleri arasında keskin bir ayrım yok.

• elbetteki yok, farkların peşinde değil ortak noktaların peşindeyiz.. sadece geçmişten nefret eden bir insanım.. geleceğe bakmak gerektiğini düşünüyorum..

• 50 yaşın üstünde gözlemlediğim sadece şikayet ediyorlar. (ailem dahil) Çözüm odaklılık sıfır. Bir de bizim nesile b.k atıyorlar. Ülkeyi ne hale getirdikleri ortada, büyük kinim var.

0|1
    0|0
  • Değişmekte bizim elimizde.Sonuç olarak eğer aklınız varsa değişirsiniz yoksa başkalarına suç atarsınız.

0|1
    0|1
    • Burada bireysel konuşmuyoruz. Toplumsal açıdan bakıyoruz. Mesele şu: sığ bir düşünce sistemine sahip bireylerin oluşturduğu bir toplum düşünelim. Bu bireylerin bazıları kişisel anlamda kendilerini geliştirseler bile toplumun geneli aynı kalıyor. Çünkü onlar içinde bulundukları durumun değişmeyi gerektirecek kadar kötü olduğunun farkında değil, farkında olanlarsa bu işten nasıl kurtulacaklarını bilmiyorlar. Bu durum da nesilden nesile giderek büyüyor.

• Bunun bilincinde olan kişiler toplum baskısı yemiş olan kişileri isterlerse o durumdan çıkarabilirler. Evet doğru. Ama bunun bilincinde olan aydınlar engellenmedi mi? Hala topluma yön verebilecek olan ama uyduruk suçlarla cezaevlerine tıkılan bir sürü insan var. Devlet vatandaşı değil DİNAMİKLERİ engeller. O devlet yapısının mimarı da son 30-40 yılın hükümetleri. Onları seçen kim?

• Cahil halk.Fakat adamlar çok zeki, milleti güzel uyutuyorlar.Bizim çözüm bulmamız aslında çok kolay ve biz bazı şeyleri değiştirecek aktifliği sağladığımızda çok büyük yenilenmelere gidebiliriz.Fakat çok üşengeç ve bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığındayız.

• Ayrıca yer verdik madem, bir otursunlarda önümüzü görelim.

0|0
    0|0
  • biz sucu onlara onlarda baskasina atarak bu is cozulmez ee ne yapalim biz boyle gorduk boyle verdik denilir oysaki insan dunyaya geldiginde hamur gibidir sekilsizdir cevre ve aile ona sekil verir ama kendi kendini tamamlar sonunda is kendinde biter bataklaikta bile cicek yetisir fakir bir koyde cok kotu sartlar altinda okuyan bir arkadasim vardi cevreside cok cahildi azmetti calisti su anda amerikanin en onemli universitelerinin birinde cerrah sonucta insan kendini egitebilmeli tamam kimse sutten cikmis ak kasik degildir ama sucu baskasinda rayaip duracagimiza bizlerde Ataturkun ideolojisi yolunda ilerlemliyiz

0|0
    0|0
    • Ben de kendi adıma çok şey başardım ama bu genelin beni içinde bıraktığı durumu değiştirmiyor maalesef.

Yükleniyor...