Dinin mi aşkın mı?

O denli saçma şeyler var ki.. sen müslüman kızsın/erkeksin müslüman olmayanla evlenemezsin.

ya tanrı insanların kötülüğünü mü ister? bu derece haram nedir? tanrısal bi parça olan ve tanrıya ulaşmanın yolu olan aşkı dinlere bölmek neden? yunus bile tanrısına Sitaresinden geçerek ulaşmadı mı?

aslıyla kerem neden yandı?

tanrının yolunu dinlere bölüp haram kuranda yazio diyip atmak neden? senin gibi tanrıya inanan sevdiğini farklı dinden olduğu için ayrılıp kendine ömür boyu acı çektirmek neden? tanrı insanın mutluluğunu isterken okuduğun bi kuran mealinden tanrıya giden o saf masum yolunu kesip atmak neden?

dünyanın en saf ve temiz duygusunu harama yormak neden?

0|0
10|24

En İyi Erkek Görüşü

• din zaten aşktır ayrılmaz bu iki olgu masum temiz aşkları anlatır o yuce rabbim bu aşk bağzen yaradana bağzen dostluğa bağzen işine bağzen insannı anlatır kitabında sen eğer bu anlamı çözdüysen hayatın anlamını çözmüşsün demektir

2|1
    0|0
    • bu 2 temiz masum olgu 2 ayri dine mensup ama allaha asik 2 insan arasinda gecerse?

• WaitMe: anlamadım küfür mü dedin? sanırım kafir demek istedin

• Bu konunun dinen kesin bir hüküm vardır eğer gayrimüslim biriyle evlenirse bir bayan dinden çıkmış (kafir) olur.

Erkekler Ne Diyor 23

• Öncelikle tanrımız yok bizim. Bizim bir tek inanıp iman ettiğimiz Allah'u Tealamız var. Sizin anlattıklarınızdan bilgi eksikliği olduğunu müşahede ettim..

Kendisinin hristiyan veya yahudi olduğunu söyleyen bir kadınla evlenemk caizdir. Nikah geçerlidir.Ancak kimliğinde hristiyan yazdığı halde kendisi ateist olan bir kadınla evlenmek caiz değildir.

Müslüman kadın ve erkek, müşriklerle evlenemez. Müşrik kadın, Allah'a başka şeyleri ortak koşan,örneğîn puta, yıldızlara, ateşe ya da hayvana tapan kadındır.

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: "Ey iman edenler! Allah 'a ortak koşan kadınlarla, onlar iman etmedikçe evlenmeyin...

Bir müslüman erkeğin Yahudi veya hıristiyanlardan bîr kadınla evlenmesinde bir sakınca yoktur.Bu konuda ulema icma etmişlerdir.Ayet-i kerimede şöyle buyuruluyor: "...Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden yine hür ve iffetli kadınları, mehirlerini verip nikahlayınız, onlar size helaldir. "

Ehli kitap olan bir kadınla evliliğinin mubah olmasındaki hikmet; bu kadının müslümania evlenmesi sebebiyle Allah'a, peygamberlere, ahiret gününe, İman etme ihtimalidir.

Müslüman bir kadının Müslüman olmayanla evlenmesi

Müslüman bir kadının bir kâfirle evlenmesi icma ile haramdır. "Müşrik erkeklerle iman etmedikçe onlara mümin kadınları nikahlamayın. "

Çünki böylesi bir evlilikte, mümin kadının küfre düşmesi korkusu vardır. Koca, karısını kendi dinine çağıracaktır. Kadınlar genelde erkeklerine uyarlar ve onların yaptıklarından etkilenirler ve onları dinlerinde tahrik ederler.

Kadını, kız kardeşi, halası veya mahrem kadınlardan biriyle bir nikâhta toplanamaz..

Burada en önemli bir konu var dır ki;

Müslüman bir hanım varken Hristiyan terbiyesiyle, örf ve alışkanlıklarıyla büyümüş bir kadın, Müslüman kocadan doğan çocuklarına nasıl bir terbiye verecek, ne türlü bir alışkanlıkla kocasına ve yavrularına muhatap olacaktır? İşte düşünülmesi lazım gelen konu budur…

Müslüman koca İslâm terbiyesini isteyecek, Hristiyan ana ise kendi inancının gereğini yapmaya yönelecektir.

İki ayrı inanç ve kültür arasında kalan çocuk, bazen anasının, bazen de babasının inancına göre davranan çifte şahsiyetli mi olacaktır? Yoksa her ikisini de reddeden bir üçüncü şahsiyet mi doğacaktır? Yani hiçbir dini kabul etmeyen bir ateist mi?

2|1
    0|0
  • Din önce problem değilmiş gibi görünür fakat ileride evlenip çocukların olduğunda asıl problem başlar. Aileler birbirine girer, çocukların dini problem olur. Aynı şeye inanmayan 2 insanın birbirini sevmesi birbirlerinden gizledikleri sorunları görmezden gelerek ileride çıkacak problemlere davetiye çıkarmaktan başka bir şey değildir. Aşk mantığın önüne geçerse gözün kör olur ama aşk sonunda elbet azalacaktır ve gerçeği görmene engel olmayacaktır. O yüzden bu hormonsal düşüncelerini bir kenara bırakıp aklınla bir karar vermelisin.

2|0
    0|0
    • evlendigimde cocuklar oldugunda girecegim tek din muhabbeti tanrinin yolundan asla cikmamalari onun kurallarina uymalari olacaktir. butun kitaplarda hemen hemen allahin koydugu toplumsal yasam kurallari ayni.

• yasakevet.. ama tutupta onlara yemeleri gerektigi solenmemis. bi domuz eti icin yuva dagilacaksa ben o yuvanin...

• ben sadece örnek verdim. bunun gibi bir sürü örnek var. o yüzden ileride fikir ayrılıkları yaşanmaması için 2 kişinin aynı dinden olması en doğrusu.

• Tabiki dinin..

1- Allaha tanrı denmez.. (Hindlilerin tanrıları inektir), (Birdir Allah, ondan başka tanrı yoktur), (Bizim tanrımız Allah’tır) demek caizdir. Fakat (Bizim Allah’ımız tanrıdır) demek caiz olmaz.

2- Müslüman kadın, kitapsız kâfirle evlenemediği gibi, ister harbi olsun, ister zimmi olsun hiçbir kitap ehli kâfirle de evlenemez. Evlenmeye karar verdiği zaman kâfir olur.

Müslüman erkek kitapsız kâfirlerle evlenemez. Kitaplı kâfir kadınla yani Hıristiyan ve Yahudilerle evlenmesi caiz ise de, tahrimen mekruhtur, harama yakındır. Zimmi ile evlenmesi tenzihen mekruhtur.

3- Haram ile küfür farklıdır. Allahü teâlânın emrini yapmamak veya yasak ettiğini yapmak haramdır. Ancak Allahü teâlânın emrini beğenmemek, onu yanlış görmek küfürdür.

4- Ne Bilirsiniz belki hoşlanmadığınız bir şey sizin için hayır, hoşunuza giden bir şey de sizin için Şerdir. Allah bilir ancak siz bilmezsiniz. [Bakara 216]

5- Bazı yorumlarda yazmışlar hangi devirde yaşıyoruz diye.. Kur'an her devri kapsar bir devri değil.

6- Zaten bu soruyu yazarken senin imanen zayıf olduğun belli olyor.. Şunuda ben ekleyim Beşeri Aşklar gelip geçici önemli olan İlahi aşk..

2|1
    0|0
  • Dini bahane ederek, insani duygularını yaşayamayan. Yaşayanlar içinse abuk subuk konuşanlar.

Her yaşadığınızı kader olarak kabul ediyorsunuzda, karşınıza çıkan gayri müslüm birine aşık olmanın kader olmadıgını nasıl iddaa ediyorsunuz. Ya iki yüzlüsünüz, yada kader denilen şey yalan.

Gidin biraz Mevlanayı Şemsi okuyun da, aşkın ne olduğu hakkında fikriniz olsun.

Not: Tanrı söylemine laf eden şahıslar, Allah'ın diğer 98 adınıda inkarmı edersiniz, yoksa sadece tanrı olanına mı karşısınız?

2|0
    0|1
  • Şunuda belirteyim arapları sevmiyor olabilirsin ama araplardan sadece hiristiyan birkaç kabile türklere ihanet etmiştir. Bu kabileye İngilizler tarafından büyük bir devlet kurma sözü verilmiş ve bunlarda oyuna gelmiştir. Çanakkale de savaşanların 3 te 2 si araptır. İhanet eden araplar azınlıktadır. Ama malesef tarih kitaplarında tüm araplar ihanet etmiştir diye gösterilir.

2. olarak Arapların Tamamına Kötü Diyen Kâfir Olur! Bütün Araplar haindir, çünkü Resulullâh Efendimiz (Salat ve selam olsun ona) Arap kavmindendir. Ashâb-ı Kirâm'ın büyük çoğunluğu Araptır... Osmanlılar "Kavmi necib-i Arap" derlerdi.

(Şu üç sebepten dolayı Arabı sevin: Ben Arabım. Kur’an Arapçadır ve Cennet ehlinin lisanı da Arapçadır.) [Taberani, Hâkim, İbni Asakir, Abdürrazzak]

Tanrı kelimesi Allah lafzının yerini tutmaz. “Allah” lafza-i celal Allah’ın ism-i hassıdır/özel ismidir. Kur’an’da –Besmelelerle birlikte-2800’den fazla “Allah” ismi geçmektedir. Her ne olursa olsun isim olarak Tanrı denmemeli..

1|0
    0|0
    • düzeltme 2.olarak ta "bütün araplar haindir çünkü... "devam eden kısmı yanlış yazmışım Allah affetsin bu hatamdan dolayı yanlıs anlamayın.

• dinine bağlı olmkak ayrı .sewdiğine sahip çıkmak ayri şeyler bir insanın benım ıcın dınını değiştirmesini istemem bende onun için değiştirmem ..

1|0
    0|0
  • Benim dayım japon biriyle evli 2 de kızı var.Kadın hala budist dayımda musluman nasıl gecınıyorlar bılmıyorum ama mutlu oldukları kesın...

1|0
    0|0
  • Bu dünya sevgi aşk diye dönüyor. Kimsenin gönlüne ket vurulmaz.

1|0
    1|0
  • Ben öyle bilmiyorm başka dinden olan biriyle evlenilebilir diye biliyorum

2|0
    0|0
  • not: ben bilmediğim için sormadım az önce ki soruyu, sorunun esas cevabı orda olduğu için sordum :) suresiyle de cevabını yazdım. ilgi gösterenlere teşekkürler ve ben cahil değilim teşekkürler :D

0|0
    0|0
  • evet gerçekten sacma bir muhabbet

0|0
    1|0
  • dinimizde başka dinden biriyle evlenilmez diye bir kaide yazıyor mu bilgisi olan var mı? bence esas cevabınız burada.

0|0
    1|0
    • kuranda yaziyormus (!)

o doneme gore indirilmis kurani gunumuze gore değilde o donemin hristiyan gozukup alahsiz dingolari da hala gunumuzde varmis gibi yorumluyoruz..

ben sahsen kuranda yazdigina inanmıyorum. meallere de inanmiyorum. arapca bilmeden kendim okumadan da inanmam. varsa bile bu o donemin dinle insani kullananlar icin gecerli oldugunu dusunuyorum..

• Okuduğunu hiç sanmıyorum.İncili bile okusaydın azda olsa bilgin olurduu :) o yüzden muhattaba almıyorum şimdi seni.

• ben okudum aynı ışıktan gelen sözler gibiler...

• din daha önemlidir

3|1
    0|0
  • Tabiki din derım

2|0
    0|0
    • yazimi okuyarak yorum yapsan bunun bi tercih meselesi degil de ikisininde ayni kefede oldugunu gorerek yorum yapsan daha iyi olurdu:)

• Farkeden bişi olmicaktı minik tavşan

• Hak din islam inancımıza göre eğerki inancımız bu yönde ise başka dine mensup bir kişi kendi dinini savunacak ve yol ayrımı olacak niteliktedir. Allah'ın emirleri çerçevesinde yapılan şeyler acı verebilecek sınava tabi davranışlar olursa en büyük sevap buradan gelir.. dünya hayatı 3 günlük..

Çölde işkence edildiği halde Allah birdir diyen bunun için çölde susuz kalan müslümanların kazandığı sevabı kim kazanır.

0|0
    0|0
    • kerem icin yanan asli, asli icin yanan kerem kazanir

• aşk din değildir. görüyoruz deli gibi yanan aşıkları 2 gün sonra aldatılınca ayrılıyorlar hani gerçek aşk nerede..

• çünkü dinde kurallar Allahım emirleri vardır kafana göre hareket edemessin müslüman olan birisi ancak müslüman olan birisisle evlebilir

2|0
    0|0
  • Din dogmatiktir. Öyleyse öyledir. Ya kabullenirsin ya da reddedersin, orası sana kalmış.

0|0
    0|0
  • Toplumsal tabularmış, bilmem neymiş..

Hiç biri umrumda değil..

Hani, günah dahi işlersin ya beraber..

Hah, o işte..

0|0
    1|0
  • Yahudi hariç, herkes ile birlikte olurum.

Birde Müslüman lık içerisindeki mezhep ler dışında.

0|0
    1|0
  • milyonda bir ihtimalin olması, ama dinim daha önemlidir

0|0
    0|0
  • o konuda açık ayet vardır,kabul eden eder etmeyende etmez.dolayısıylada ayete saçma deme derim .

1|0
    1|0
  • Tanri denmez ALLAH demeyi öğren ilk önce..Neyin pesindesinnn!

4|0
    1|1
    • ben ona istee tanri derim ister allah derim ister anne derim istee baba yada god derim

O'nu nasil soyledigim degil nasil hissettigim onemli.

eger sozcukler bu denli onemli olsaydi dilsizler nasil inanacakti!

• biliyor musun insanlarin bedduasini onemsemiyirum. bana tanrinin ve yarattigi seylerin sevgisi yeter:)

• Beddualarimi geri aldim şu andaa:))Tanri seni korusun:)kirdiysam ozurdilerim demek isterdim ama..sen simdi bu durumda kimseyi takmadigin icon uzulmem ya ne uzulucem

• tanrı demen yanlış . 50 seferde olsa yine dinim derdim .

2|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Aşk muhtaç olmayan Allah'ın bir sıfatıdır.dünyada ki aşk mecazi aşktır.gerçk aşk ise Allah aşkıdır.Normal aşkı yaşamadan yani insanları sevmeden birine aşık olmadan Allaha aşık olamazsın..Allah aşkı bizlere vermiş evet günah değil belki birini sevmek bişeyler hissetmek ama aşığım seviyorum diiyp zina yapmak din vb değiştirmek günahtır.

4|0
    0|1
    • din degistirmezsin sende..

ama cok dogru yazmışsın:)

• dalga gecmemistim* klavye sorunlu buraz

• Haşa.. Müslüman olmayan başka dinsiz olmak başka.Sadece şunu söylemek istiyorum araştırmadan yargı yapmayın.Araştır ama internetten değil Kur'andan.Dha sonra deki araştırdım ama ben şöyle düşünüyorum diye yaz buraya o zaman saygı duyarım sana

• Din.

Bak güzel kardeşim,Müslüman mısın bilmem ama,öyleysen dinimizin bunu deme sebepleri bellidir.

İbadetlerin,yaşam tarzın konusunda sıkıntı yaşarsın...amaç da kulluk olduğuna göre(anlamışsındır umarım)Hem diğer sorunlar da var.Uzun uzun yazmadım,araştır istersen.

3|1
    0|1
  • benim inancımda ikisine de yer var öyle bir karşılaştırma söz konusu değil inanç ayrımı yapılmıyor

1|0
    0|0
  • Din her şeye belli bir açıdan bakmaktır.Müslüman bir kadınla hristiyan bir erkeğin ilişkisine din şöyle yaklaşır.Müslüman kadının inancı zarar görür mü?Çocuk sahibi olduklarında o çocukların yetiştirilme şekli nasıl olacak?Bu soruları düşündüğümüz zaman olumsuz cevaplar alındığını göreceksin.Erkek egemen bir toplumda adamın her şeyde baskınlığı vardır.Din de bunun önüne geçmek için bir takım kurallar koymuş.Ama şu da var ki kültürümüze baktığın zaman sonradan müslüman olan bir erkek ve müslüman bir kadının ilişkisini büyük bir çoğunluk onaylamaz.Ama dinin bu konuda cevabı şüphesiz evet yapabilirsin olacaktır.

0|1
    0|0
  • cok sacma bisey bence...tabiki ask.

2|1
    3|2
    • dinin kurallari.. hakikat ve mantik aynidir. ama yorumlar icinde bulundugun duruma gore degisir

• dinin kurallari diyosunda. ozaman gel genelleme yapalim. müslümanim diyip icki icen, namaz kilmayan, zina yapan, vs vs cok insan var bu hayatta. Peki birisi müslüman olmayan biriyle evlenip ona saygi duyup kurallari basip cigniyormu yani.

• Dinim tabiki

1|1
    0|0
  • Gerçek aşka giden -ALLAHA yol beşeri aşktan geçer. Bu yüzden fani aşklara kapılıp da O'nu unutmayalım

1|2
    0|1
  • Allahtan çok kimseyi sevemezsin. Birini çok seviyorsan oda seni gerçekten seviyorsa o senin için müslüman olsun olucaksa.

1|1
    0|0
  • müslüman kız ancak müslüman erkkeler evlenebilir , din kuralıdır , yargılaamk bize düşmez...

1|1
    0|0
  • ayrı dınden olsun senın dınıne saygılı olsun sen onun dınıne saygılı olduktan sonra gerısı sızlere kalmıs anlasablırsen olursun anlasamazsan olmazsın ayrım yapmak hos degıl

1|0
    0|0
Yükleniyor...