Evlilik öncesi provası "birlikte yaşamak" gerekli midir?

Bu aralar gençler arasında yeni bir moda çıktı. Birçok çift birlikte yaşamaya başladı.

( İki dakika cinselliği işin içine sokmayın. Cinsel birliktelik yaşamadan birlikte kalanlar da var. İlişkiler pipi-kuku endeksli yaşanmıyor. )

Evlilik öncesi provasının avantajları, dezavantajları nelerdir?

Birlikte olduğunuz ya da olacağınız kişiden böyle bir teklif gelse ne yapardınız?

0|0
19|22

En İyi Erkek Görüşü

• İlişki ve hayat tecrübesi az ise yararı olacaktır..Özellikle daha önce ailesinden başka birileri ile hiç yaşamamış insanlar için.. Ama böyle tecrübeleri varsa ve gerçekten birey olmuşsa lüzumu da yok..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Köpekler yesin o provayı...

2|0
    0|0
  • Sevgi karın doyurmaz, muhakkak o ev hayatında yaşanacak uyumsuzluklar önceden görülebiliyorsa görülmelidir. Dışarıda gezip tozmaya benzemez ev hayatı, sonra kötü sürprizlerle karşılaşınca mutsuz çift olduk diye ağlıyorsunuz.

Her ne kadar cinselliği işin içine sokmayın dediysen de o konuda söylenmesinin faydalı olacağını düşündüğüm bir çift sözüm olacak. Şöyle gizemli olsun, böyle ilk sefer olsun muhabbetleri iyi güzel ama cinsel hayat bir evliliğin temel taşlarındandır ve insan psikolojisinde önemli bir yeri vardır. Ömür boyu uyumsuz olacağınız bir insanla evlenmiş olmak istemezsiniz sanırım, bu yüzden küçük ölçeklerde de olsa bazı testlerin yapılması iyidir.

2|1
    0|0
    • Artını verdim kardeşim. ahah.

• Ne böyle bir teklif aldım, ne de yaptım. Sadece üyelerin bu konudaki tecrübe ve fikirlerini merak ettiğim için soruyorum :). Belli bir görüşe zaten sahibim. Çok yanlış anlaşılmışım çooook.

• Zaten çoğul ekini özellikle kullandım ama görünen o ki ben de pek doğru anlaşılmamışım.

• gereklimidir değilmidir bilemem ben yaşadığımı anlatayım siz ordan cevabı kendiniz çıkartın..sevgilimde bende birer evlilik bitirdik yani ikimi içinde ilkimiz olamadık mayıs 2011 de aynı evde yaşamaya başladık herşey mükemmele yakın gidiyordu sonra birdenbire büyü bozuldu tartışmalar yaşanmaya başladı,hiç kavga etmedik ama artık tartışıyorduk uyumumuzda bir sıkıntı vardı ve aşamadık ayrıldık tam olarak sorunun ne olduğunu bile anlayamadan devamında 3 hafta sonra yeniden denemeye karar verdik ama aynı evi paylaşarak değil ikimiz içinde onca yaşanandan sonra bu şekilde devam etmek yani ayrı evlerde kolay olmadı yeni yeni alışıyoruz ve böyle daha iyiyiz özlemek ilişkileri canlı tutmakda önemli bir etken,haftada 3 gün görüşüyorsakda birbirimizi deli gibi özlüyoruz,benimde onunda sevgisi yüreklerimizde var oldukça acelemiz yok aynı evi paylaştığımız gün nikahımızın ertesi günü olsun diye anlaştık,şimdi zamanını planlamaya çalışıyoruz...

1|0
    0|0
  • Kişi uyumuna fikir verir. Tavsiye ederim. Ama aile müdahalesi testine çok fayda sağlamaz.

2|0
    0|0
  • Tanışıldı, pastanelerde buluşuldu, sinemalara gidildi, nişan yüzükleri takıldı, imzalar atıldı, halaylar çekildi, tüm sülaleyle fotoğraf çekildi teker teker, sonra da eve gidildi.

E şimdi biz bu insanın evdeki düzenini bilmiyoruz

- belki duş alırken tüm banyoda seller götürüyor, banyodan çıktığında sırılsıklam bir enkaz bırakıyor geriye

- belki kirli çoraplarını etrafta bırakıyor

- belki sabahları kahvaltıya yüzünü yıkamadan gelip karşımıza oturuyor

Örnekler çoğaltılabilir. Elbette birkaç ay yeni evliliğin heyecanıyla gözardı edilse de birkaç ay sonra çiftlerden birinin gözüne batmaya, evde bir gerginlik, huzursuzluk yaratmaya başlayacaktır.

Birlikte yaşamak çok farklı bir şey. En iyi geçindiğimiz arkadaşlarımızla aynı evi paylaştığımızda anlaşamayabiliriz. Eminim üniversite yıllarında birçok insan bunu tecrübe etmiştir.

Şansa bırakmaktan yana değilim. İlişkinin doğru bir zamanında öyle bir teklif gelirse seve seve kabul ederim.

0|0
    0|0
  • aslında bu uygulama iyi uzun bir evlilik olması açısından ama gelenek görenek örf adetlerimize ters düşen bir şey olduğundan yanlış buluyorum

0|0
    0|0
  • Cık cık cık vay zındıklar

0|0
    0|0
  • Hayatı yaşayarak öğrenebiliriz.Ve bunun provası olmaz.Ve her şeyin meşrusu iyidir.

1|0
    0|0
  • pipi-kuku işi olmadan nasıl prova oluyor ki o? O da bir uyum değil mi?

görüşüme gelince: Türk toplumu ve özellikle erkeği buna hazır değil. Kız olsam bu abazan tarlasında böyle bir prova yapmazdım.

0|0
    0|0
    • Aynı yatağı aynı evde yaşamasak ta paylaşabildiğimiz için sorunun içeriğinde bu yok. Konu evlilik öncesi cinsel ilişki değil.

• inandırıcı değil, böyle bir provaya güvenemem :)

• tabii canim beraber yasayalim hatta gayri mesru cocuklarimiz olsun seviyeli birliktelik diyelim cunku biz avrupaliyiz

1|0
    0|0
  • Kimin ne yaptiğı ettiği önemli değil kendi acimdan bildiğim sey bu durumun bana ters olusu yapmiyacagim bir sey ..

1|0
    0|0
  • Bence sakıncası yok amaaaa kızın babasını napcazz simdi ? :))) durumu kim acıklıcak ? :) Şeyy babaaa biz prova yapıcazdaaa...donkk :D

1|0
    0|1
  • ne gerek war kardeşim benim evlenmeyi seçtiğim kadınla prova yapmama...

sorunlar çıksın ki ewlenince,hoş beş kavga döğüş gürültü patırtı çözebilelim beraberce...

0|0
    0|0
  • Gerekli olduğunu düşünürdüm. Yaşadıktan sonra evlenme fikri de oluştu kafamda. Sonra ayrıldık :)

Görücü usulü evlenme taraftarıyım artık :D Annemi hamamlara yollayacam.

0|0
    0|0
  • Uzun süreli iliskilerdeki yakından tanıma sıkıntısı olabilir. Benden uzak olsun bu fikir. Olumlu tarafları var ama özlemlerimizi karşılamaya yetmeyecek.

0|0
    0|0
  • kabul etmezdim, ki edenleride görmedim. evlilik bal gibidir. balın tadını en iyi şekilde almak için evlenmek gerekir.

Evlilik öncesi beraber yaşamak. ; Arılar daha bal yapmadan, bal yemeğe kalkışmak gibi.

0|0
    0|0
  • SWOT analizi complete.

0|0
    0|0
  • Böyle bir teklif gelse duruma göre değişir.Avantajı çok olduğu kadar dezavantajı da çok.

0|0
    0|0
  • Genelde hep kızlardan çıkıyor bu fikir:D Erkek,ev ortamında nasıl?yardım eder mi ev işlerine vs.

0|0
    0|0
  • ... Test sürüşü,hmmm.

0|0
    0|0
  • erkek için avantajlı kadın için riskli

şöyle düşünüyorm, erkek için kadın tadına bakılmamış yemek gibidir , erkek evlenmeden tadına bakarsa beğenebilir ve ilişkileri evlilikler biter ama yemeğin tadını beğenmedi , nolacak dök çöpe gitsin :))

0|0
    0|0
    • Cinselliği sokmayın diye bundan diyorum işte. Aah ah.

• beraber yaşayıp sex yapmıacaksın.. hmm ilginç

• Aynı evde yaşamadan seks yapanlar var, seksten bağımsız düşünün demiş işte.

Kızlar Ne Diyor 19

• --Prova yapmaya kalkışan insan kendisine eksi getimiş olur niyemi...? işte şu yüzden; Bir kere çevresinde bu ister isteme duyulacak ve ilişki ilerde bittiği zaman o kız kötü anılacak erkeğe bir şey olmayacak bayanın üzerinde baskı olacak ön yargılar olacak.

--İnsan sevdiği insanı özlemeli sürekli dip dibe olursa flört dönemini çabuk tüketirler buda iyi olmaz onlar açısından ve ilişki ayrılıkla sonuçlanır.

--Karşımızdaki insanın evindeki hallerini merak ediyorsak bence ufak tefek ip uçları var bunlar mesela dışarıdayken yemek yeme şekline dikakt etmek lavaboya gittiğinde ellerini yıkayıp yıkamadığını anlayabiliriz görüntü bile nemli olur ya da elini tutmak istersiniz o an sıcak değildir ılık ya da soğuktur buradan temizliğine ne derece dikakt ettiğini anlayabiliriz.

--Evlilik öncesi birlikte yaşamak ilişkiyi monotonlaştırıyor bana ters geliyor neden geleceğimi risk altına sokmak isteyimki böyle davranarak.

1|0
    1|0
  • Aynı evde birliktelik sürdürmemiş kişiler için belki bir nebze ama bu konuda deneyimli olanlar için gerek kalmıyor demo ya ...Zaten az çok biliyorsun başına ne geleceğini , sorunları nasıl aşabileceğini , tartışmaları nasıl tatlılıkla sonlandırabileceğini .Toplum henüz buna hazır değil kanımca ..

0|0
    0|0
  • ben 4 yıldır yaşıyorum, mutluluktan geberiyorum.

4|0
    0|0
  • evlilik oncesi prova niteliginde iki sevgili birbirini tanimasi icin 3 ay yeterli olmayabilir belki ama 6 ay icinde o kisi ile bir omur gecirilip gecirilemeyecegi belli olur

ev hayatina alismak sorumluluklar almak o sorumluluklari tasiyabilmek sorunlar ile basa cikabilmek cok onemli kriterlerdir bence bu isin icine cinsellik dahil edilmeli diye dusunuyorum cunki bazi ciftler de ten uyusmazligi veya cinsel probler yasayabiliyorlar bunu da ogrenmek amaci ile cinsel birliktelik te olmalidir derim yoksa bir omur cinsel hayatiniz kararabilir. her iki partnerde her konuda iyidir anlasabilirler ama cinsel yonden anlasamadiklari zaman yine olmaz diye dusunuyorum :)))

1|0
    0|0
    • evliliği oluşturan temel unsur tamamiyle cinsellik midir mesela karşı taraf çok yakışıklı çok uyumlu kariyerli paralı vs vs cinsellik hepsini eziyomu?

• bir insanıbirlikte yaşamadan tam tanımak mümkün değil.. ama evlilik öncesi birlikte yaşama olayı pek mantıklı gelmiyo çünkü deneme niyati olduğu için insanın algıları negatif şeylere daha duyarlı olabilir .. insan evlenip o eve girdiğinde dahada sahiplendiği için hoşgörü daha fazla oluyo karşındaki senin oluyo çünkü..

1|0
    0|0
  • iyi diyorsun da bir de gercekci olmak lazim.

babamin karsisina cikip ''baba biz sevgilimle evlilik provasi icin ayni evde yasamaya karar verdik'' dersem ''tabi kizim iyi düsünmüssünüz'' demiyecegi kesin.

1|1
    0|0
  • Ben bu fikre katılıyorum açıkcası. evlenceğim insan böyle bir şey teklif etse kabul ederim. Çünkü insanlar sevgilisine kötü yönlerini yada huylarını göstermez. ama ev ortamı daha farklıdır. hiç bilmediğiniz huylarına tanık oluyorsunuz. bunu önceden deneyerek iki tarafta karşısındaki insanın ev ortamında nasıl davrandığını ne gibi alışkanlıkları olduğunu görebilir. bu şekilde önceden bunları ya düzeltmeye çalışırlar yada anlaşamazlar evlenmeden bitirebilirler. Açıkcası bence bir sakıncası yok.

0|0
    0|0
  • evlenmeden bunu devam ettirenler var..bir yakınım 8 sene birlikte yaşadıktan sonra aile baskısı sonucunda bunu resmiyete döktü aileler pek sıcak bakmıyor bu konuya ama bence sart ben hep derim beraber yaşamıyosan bile bi tatile çık 3 4 gün bile yetiyo bazen ne kadar tanısan da aynı eve girince cogu sey değişiyo

0|0
    0|0
  • Çok saçma bir düşünce. Bir de çocuk yaparlar. Bir deneyelim bakabilirsek, sabredebilirsek büyütürüz, olmadı evlatlık veririz.

Hayatın provası olmaz. Eksileriyle artılarıyla yaşarsın geçer gider.

0|0
    0|0
  • kesinlikle avantajlı birşey bu böyle bi teklıf de gelse kesın kabul ederdım :) daha yakından tanımak adına kalırdm aynı evde hem evlendıgım zaman kurulu duzenın ıcıne gelmektense kendı duzenımı kurmayı tercıh ederım dogrusu :)

0|0
    0|0
  • evlilik aşkı öldürürmüş evlilik provasnda aşkın ölme ihtimali var böylece vazgeçme ihtimali var. ama birbirini daha iyi tanıyıp evlendiğinde hmm acaba olurmu yapablr myz diye düşünmekte faydalı olablr. ama genel olrk düşündüğümde iyi olmaz bence.

0|0
    0|0
  • gerekli olduğunu düşünüyorum. ev hayatı farklıdır. insan berbaer olduğu kişinin ev hayatını öğrenmeli diyorum.

0|0
    0|0
  • Avrupa kültürü bana göre degil. Yobazim ben-.-

0|0
    0|0
  • görücü usulu evlenmedi isem zaten onunla evlilik öncesi birlikte yaşamışlığım olur...

0|0
    0|0
  • olabilir...

0|0
    0|0
  • Asla kabul etmem .

0|0
    0|0
  • Gayet mantikli geldi,'ev hali sevgilini' gorme ihtimali guzel.

0|0
    0|0
  • istemem kesinlikle...ilişkilerde arada biraz gizem olması iyidir..

0|0
    0|0
  • Evet, gerekli olduğunu düşünüyorum. Çok seversem olmayadabilir.

0|0
    0|1
Yükleniyor...