Çok okumanın yarattığı doğruları en iyi ben bilirim sanrısı....

Okumayı çok seven insanın doğruları en iyi kendisinin bildiğini sanrısı kaçınılmaz bir duygudur insanın beynini örümcek ağı gibi saran hiç bir alternatif fikire yaşama hakkı tanımayan bu psikoloji bir süre sonra o hale gelir ki araştırıcı şüpheci sürekli sorgulayıcı düşünme yöntemine sahip insanın beynini bile kendi doğrularını tek gerçek sayan ve buna tapan dogmatik bir heykele dönüştürür.

Yaşamında bu sıkıntıyı hisseden paylaşmak isteyen arkadaşların yorumlarını almak isterim...

0|0
11|9

En İyi Erkek Görüşü

• Okumuş cahillerden gelebilecek zarar daha büyüktür.. Hem kendilerine hem de karşılarındakine..

Ayrıca bu savundukları doğruların yanlışlıklarını sunduğunuz da, saldırgan bir halde alabiliyor insanlar..

"Ben" olabilmenin olgusunu, "biz" olabilme olgusundan daha fazla yüceltiyorlar sanki.. İstemsiz olarak ben merkezcilik kısmına yöneliyorum bu soruda.. Şöyle bakıyorum şahsen; kendine bir "yücelme " sınırı koyan ben merkezci zihniyet, bu doyum eşiğine ulaştığı vakit, yücelmenin gerçekleştiğini zanneder.. Çevresindekileri yanlış yorumlayarak, bu yorumun sonucunda yanlış bir yücelme eşiğini kendine tayin eden birey, buna ulaşmak için kafasında kurduğu planı hayata geçirir.. Bu çok güzel bir tıutum, kabul ediyorum.. Plansızlıktan iyidir evet fakat yanlış yorumlar sonucunda yüceldiğini varsayan kişi, daha da ileri giderek bu yanlış olanı doğru olarak telakki etmeye başlıyor.. Dediğiniz dogmatik yapı ortaya çıkıyor.. Egoya vurulan bir darbe olarak adlandırıyorum bu fikrinizi.. Sürekli protest bir tavırla karşısında durduğum egoyu böyle yargılamanız hakikaten ustalık derecesinde bana göre.. Umarım yanlış yorumlamadım sorunuzu..

Bir kıyısından da tabulara yaptığınız gönderme gözlerden kaçmıyor..

Hayatımda çok kitap okuyan bir insan olmadım.. Öğrenme şeklim biraz farklı benim.. Öğreneceğim şeylerle öğrendiklerimi kıyasladığımda gerçekten gözüm korkuyor.. O kadar fazla ki bunlar, bildiğimiz bir doğrunun yanlış olduğunu öğrenme süremiz bazen 1 saniye.. Bu kadar öğretiyi insan beyni nasıl alabilir ? Alamaz bana göre, ömrü yetmez.. Öğreneceğimiz o kadar çok şey varken, kendimize atadığımız yücelik eşiği anlamsız kalır.. Çünkü, aslında doğrularımıza biçtiğimiz değer, yanlış çamurunda yüzüyor olabilir..

Okumanın insana getirdiği değer çok fazla evet kabul ediyorum fakat benlik kontrolünü öğrenemeyen bir birey bana göre hiç bir şey öğrenmiş değildir..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• her insanda var bu biraz bence. hic kitap okumayan insanlar bile en dogrusunu ben bilirim diyebiliyor.

hatta bir cogumuz böyle yetistiriliyor

büyükler konusurken söze katilan kücüge söylenen sudur:

+kücükler söze karismaz bilmedigin konu hakkinda konusa

veya ben bunu böyle istemiyorum dediginde ebeveynlerden birisi mutlaka:

+sen bizden daha iyi mi biliceksin, senin icin dogru olani yapiyoruz biz, kücüksün aklin ermez.

büyüdügünde bu sahis ''artik büyüdüm herseyin en dogrusunu ben de biliyorum'' diyebilir.

ama tabi bir insan bir konuda nekadar arastirip bilgi sahibi olmussa o konuda okadar cok bilgi sahibi olduguna inanir. dolayisiyla okudum arastirdim ögrenmem gereken hicbir noktasi kalmadi düsüncesine kapilarak o konuda baska hicbir insandan fikir alabilecegine inanmaz.

2|1
    0|1
    • sizin her yorumuza eksi vermek gelenek olmuş bu sitede nedenini çözemedim tuhaf doğrusu tahminim sizinle şahsi problemleri olan üyeler var başka nasıl yorumlanabilir..

• kitap okumayı "bilgisiz olduğu için okuyo" diye düşünüp ben biliyorum diye okumayan tipler de var :D

• olabilir saygi duymak lazim (:

• böyle bir kişinin açıkçası psikolojik olarak çökmüş olduğunu düşünüyorum.ruhundaki bazı yaraları bilgiyle kapatıyor ve zamanla o bilgiler onu esir alıyor.karakterinde bir problem var ki bir düşünceye körü körüne bağlanıyor ve yalnız kalmaktan korktuğu için kendi doğrularına tapıyor.dışarıya karşı son derece güçlü durmaya çalışıyor ama içinde kendini içten içe çürüten kendisi hakkındaki çözümsüz fikirleri var.

0|0
    0|0
  • şöyle bir söz var "başkalarında bizden daha fazla yiğitlik,beden gücü,tecrübe,güzellik görebiliriz ama akıl üstünlüğünü kimseye bırakmayız".

0|1
    0|0
  • Bak aklıma ne geldi,

Hiç kitap okumadığı halde, doğruları en iyi ben bilirim sanrısına sahip olanlardan daha kötü değil bu durum analitikdüşünce.

Tebrik ettim kendimi. Harika cevap.

0|2
    1|3
  • Kızma ama sende öyle duruyorsun.

1|0
    0|0
    • Kendimi anlattım desem biraz dertleşmek için belkide...

• Bana insanlar diyor genelde çoğu şeyi sen bilirsin, bilmiş diye.Ben bir şeyin gerçekten doğru olduğunda inanıyorsam ben bilirim diye düşünürüm ısrar ederim.Fakat yaşınız dolayısyla böyle düşünmenizde normal.Çünkü internetten insanları gözlemlediğim kadarıyla 30 yaş ve üstünde bir ağırlık, her şeyi bilirm havası var.Sizin kisi yaşanmışlıklar nedeniyle.Şu gerçek ki okumuş bir insan olduğunu zaten belli.Bir de bir şeyi bilirim diye söylüyorsunuz karşınızdaki hala size inanmıyorsa es geçiyorsunuz.

• Tabi inanmayan o tarz insanda söyledklerinizi acaba diye düşünüyor?

• "Bin senede okusam, ne bilirsin dedikleri zaman bana haddimi bilirim derim..." mevlana.

2|2
    0|0
  • okurum ama okumam beni ben bilirim düşüncesine itmez hiçbir zaman ..bilgiyi paylaştığım da hayır aslında bu bole diyen biri çıkarsa da dinlerim bu beni tekrar araştırmaya iter sonuçta bazen doğru sandığın şey çürütülebiyor hergün konular hakkın da yeni bilgiler ortaya çıkıyor...böyle bir psikoloji sadece tek kaynakla yetinmekten ortaya çıkar bence

0|0
    0|0
  • baştan belirteyim, çok okumam. okuduğum nadir zamanlarda ben bir şey bilmiyormuşum, insanlar neler düşünüyor, nelerle uğraşıyor diyorum. ama okumaktan biraz bağımsız kendi kendine düşünüp bir şeye ulaşan kişi, bu ulaştığı şeyi kanıtlayabileceğine inanıyorsa, ( doğru mu yanlış mı kanıtlayana kadar ) en doğrusunu kendisinin bildiğini sanması olumsuz gelmedi şimdi.

0|0
    0|0
    • bu inanç kanıtlaması için itici bir kuvvet oluşturur gibi geldiği için öyle dedim. doğruyu bildiğini sanarken yanlış olduğunu öğrenmesine yol açabilir. ( veya hatalı düşündüm. )

• Fazlaca kitap okuduğum halde, hala hiçbir şey hakkında tam olarak fikirlerimin netleşmediğini düşünüyorum. Yani hayır, pek bir şey bildiğimi düşünmüyorum.

0|1
    0|2
  • Bu tür insan kendini gelişem kapatır .

Öğrenmek doğustan ölene kadar olan bir süreçtir.

Bu sekılde düşünen insan bıldığını sandığı noktada kalmaya mahkumdur

0|0
    0|0
  • Ben öyle olan insanları daha çok önemserim ama :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Bilgi, okumak, ilim kısaca hepsi o kadar büyük bir okyanustur ki... Yüzmekle bitmez, bir kulaç atarsın dalga seni 3-4 metre geriye atar. Bu kadar diyeyim hocam... Okumak, öğrenmek bunların sınırı olmaz. Dolayısıyla bilgiçlik taslamakta pek doğru değildir, elbette uzmanı olduğun konularda birilerini bilgilendirmek çok iyidir ama her konuya atlayanlar var bilmeden. Cidden rezil oluyorlar, bu sitede de var bildiğin gibi.

0|1
    0|0
  • Okumayı değil araştırmayı severim her şeyin en iyisini ben bilirim asla demem , bu tip insanlar ile tartışmaya girmem çünkü onun doğrusunu değiştirmek mümkün değildir .

0|0
    0|0
  • çok şeyler bilmek isterdim. bilgi uyumu ve kaliteli hayatı getirir. nerde uyumsuzluk ve çatışma varsa orda cehalet vardır. malesef hayatım da da mevcut. :/ demek ki yanlış sularda yüzüyorum...

0|1
    0|0
    • kendini eleştirmekten korkmayan insana saygı duyarım yanlış sularda yüzdüğünüz tahlili bu açıdan bakarsak doğru değil sanki...

• doğru çözümleri bilen ve bulan sorunlarına galip gelir. sorunlarına çözüm bulma yapıcı bilgiyi gerektirir. bocalayan ise çözüm yollarından habersizdir. benim açımdan tahlilim bana doğru geliyor. yanılıyor da olabilirim :D

• okumayı severim ama henüz pek birşey bildiğimi zannetmiyorum. ayrıca bu tarz insanlar sinir bozucu olabiliyorlar bazen.

0|1
    0|0
    • çok haklısınız hatta ben bazen değil çoğu zaman sinir bozucu olduğumu düşünüyorum...

• o yüzünüze denk gelmedim henüz.:) fakat saygı duyulacak biri olduğunuzu belirtmeliyim.

• Okuyan okuduğu ile okuduğu gibi yaşarsa amenna.Ancak kimileri de var ki ''Okumak cehaleti alır,eşeklik baki kalır'' sözünü doğrular.Bugün en yakın örnek vapurlarda otobüslerde karşılaştığımız şu kahkaha atarak yüksek sesle telefonla konuşarak kendine olan öz güvenini sergilemeye çalışanlar.Elinde entel bir kitap her şeyi savunuyor telefonla konuştuğu insanla ama insanların toplumun kurallarını hiçe sayıyor mesela.

0|0
    0|0
  • Bir laf vardı tam hatırlamıyorum ama şöyleydi galiba ; Bir insan ben bu işi biliyorum derse, işte o adam o işi bilmiyordur aslında...

Bunları kanıtlayan gerçek hayatta yaşanmış olaylar çok var.

Mesela Hz.İbrahim, Peygamber olduğu halde Allah'a yalvarmış. ; Sen her şeyi bizden daha iyi bilirsin yarab, Ben bilmiyorum ne olur affet beni..

Bunu demesinin nedeni ise..

Bir gün yolda yürürken çocukların oyun oynadığını görüyor. Bir tane görme özürlü çocuk eline aldığı değnekle toprağı karalıyormuş. bunun haline üzülen İbrahim Peygamber,Çocuğun gözlerinin açılacağı zaman daha hayırlı olabileceğini düşünüp secdeye gidiyor ve o çocuk için dua ediyor. Duası kabul oluyor ama, O kör çocuğun elindeki değneği ile diğer çocuklara zarar verdiğini görüyor.

0|0
    0|0
  • tek bildiğim hiçbirşey bilmediğimdir. -sokrates-

2|0
    0|0
  • okuyom ben.

0|0
    0|0
Yükleniyor...