Kapat

Yönetim şekli Cumhuriyet ve laiklik ne doğru?

Cumhuriyet yönetim şekli ne kadar iyi?

İyi bir yönetim biçimi olsaydı bu kadar askeri darbe olurmuydu? Bana göre ilk darbe Atatürk'ün İsmet İnönü'yü görevden almasıyla başlamıştır.

Laiklik kavramını ne kadar geçerli?

Din devlet işlerininin birbirinden ayrılması diyoruz ama devlet din işlerine karışmıyor mu ? Örnek vermek gerekirse kamu sektöründe uygulanan başörtüsü yasağı ? Bu yasaktan dolayı kadınların okuma hakları yada iş edinme hakları elinden alınmıyor mu? Anayasanın yanlış hatırlamıyorsam ilk 10 maddesi içersinde böyle bir madde vardı..Herkese dini inançlarını özgürce yaşama hakkına sahiptir.Ama yıllardan beri kılık kıyafet tüzükleri altından böyle bir yasak yada uygulama vardır.En son olarak neden osmanlıca dilimizin bir gece de latin harfleriyle değiştirilme gerekiği duyulmuştur.

0|0
2|5

En İyi Kız Görüşü

• sen hangi yönetim şeklini isterdin?

1|0
    0|0
    • Cumhuriyet olmazdı herhalde

• Fetullah,cübeli,gavs ve zekiraya ile bir komite kurulacak tiz vakitte karar alınacak

• Senin aklında onları düşünüyorsun ama ben farklı kişileri düşünüyorum . Aksemseddin,hacı veli gibi

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 1

• Dediklerine katılamadım pek fazla. Kamu sektöründe başörtü yasağı diyorsun. Onun önünü bir kere açarsan kara çarşafı durduramazsın. Ben düşünemiyorum öyle bir görüntüyü. Ayrıca okuma hakları elinden alınmıyor ? Sınıfımın yarısı türbanlı kız. Birde Atatürk'ün ismet inönü'yü görevden almasını haklı buluyorum. Sebeplerini şimdi açıklamayacağım.

Laiklik bir tek türban ile sınırlı değildir. Sadece buna bakarakta genelleme yapamayız. Ki din ile alakam yok.

Öyle işte.

2|1
    2|3
    • Son yıllarda cemaate katılmayan erkeklere münafık, kapanmayan kızlara cehennemlik deme modası var.Örümcek ağlı kafaları içersinde bile ayrım yapıyorlar.

• -zerkalov- kafir olduğunu nereden biliyorsun.Sanırım dinden çıktın.Fakat siz okuma özürlü olduğunuz için Kur'anda okumazsınız.Nereden bilceksin.

• Cennete girme çabam yok genç. Rahat ol.

Erkekler Ne Diyor 5

• Şunu anlamıyorum Arapça,Farsça kırması olan Osmalıcaya amenna, Latince ve kimliğimizi belli eden harflerden oluşan Türkçeye hayır.İkisi arasında ne fark var?Şunu düşün öncelikle...

Laiklik temel olarak din ve devlet işlerini birbirinden ayırsada sadece o iş için tanımlanan bir inkilap değildir.

Ve yanlış hatırlıyorsun anayasanın ilk 10 maddesinde öyle bir içerik yok.O dediğin kişisel hak ve hürriyete girer tamamlayıcı bir hukuk dalıdır.

Şunuda belirtmek istiyorum klasik akp ve cemaat zihniyetisin.Bu kişilerden bu ülkeye hayır gelmedi, gelmeside beklenemez.Nifak ve kin tohumları sokarlar araya; tıpkı sana yaptıkları gibi.

0|0
    1|2
    • Latin Harfleri kimliğimizimi belliyor ediyor?

• Cumhuriyet iyi bir yönetim biçimidir.Mevcut hükümeti ben sevmiyorum, fakat halkın iradesi.Bunu eleştirmek bana düşmez.

Süt neyse kaymağı o diyerek kendimi avutuyorum.

Peki senin önerin nedir? Teokrasimi istiyorsun? Peki gayrimüslim vatandaşlar için neyi nasıl yapacaksın.Ne nasıl olacak, başa geçebilir güven veren bir insan yok.

Bir olguyu eleştirirken nasıl olması gerektiğini yazman senin için daha iyi olabilir.Yoksa hepimiz bir şeyleri eleştirir dururuz ve sonuç daha kötü olur.

• Bir konuda tartışma olabilir,ufkumuz daha iyi açılır.Soranın mesafeli ve saygılı tartışması için teşekkür ederim.

Konuda uzlaşma yoksa fazla konuşmanın, temcit pilavı gibi ısıtmanın gereği yok.

• herkes dini inançlarını istediği gibi yaşayabilir, kamusal alanların dışında. laik devlet olduğumuz için kamusal alanda dinsel objeli giyinilemez. haç kolyesi de takılamaz, 6 gagalı yıldız kolyesi de, türban da.

0|0
    0|0
  • Laiklikmi ? Ne laikliği laiklik ne arar laa bazarda

0|0
    0|0
  • sana göre din işlerine karışıyor diğerine göre karışmasını engelliyor(ki nasıl böyle bir düşünceye sahip olduklarını anlamak zor) Nasıl yapalım ?

0|0
    0|0
  • cumhuriyet olmalı ama laiklik tanımında sıkıntı var

0|1
    0|0
Yükleniyor...