Intihar eden yakınınızın ardından ne söylerdiniz?

insanların bencilliğini anlayamıyorum. adamın biri intihar ediyor, kendi seçimiyle, bu hayata daha fazla katlanamadığı için belki, anlamsızlıklarla baş edemediği için belki, başka çaresi yok belki ..

kalkıp arkasından hala kendini düşünerek bize neden bunu yaptın diyenler oluyor .yaşayan insanın bu bencilliği bile intihar etmek için bir sebep.

siz ne derdiniz?

Güncellemeler:
yakın: dost, arkadaş, kan bağınının olduğu kişiler vs.

0|0
12|22

En İyi Erkek Görüşü

• Adam belki varoluşçudur ve varoluşunu sonlandırmak istemiştir, ne haddimize arkasından kararını yargılamak di mi. Desperate housewifelar ne anlar varoluşçuluktan. Onlar için intihar bir kaçıştır, bencilliktir bık bıktır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Saygı duyardım.Ne söylenebilir o insana ?İnsanlar ölümsüz olsalar belki buna olumsuz anlam yüklerdim fakat zaten ölümlü olduğumuz dünyada kısa bir yaşamımız varken ve biri ölümü erken bir zamanda istekli bir şekilde yaşamak istediyse bunda bir sorun göremiyorum.Acımasızca olabilir, bu benim düşüncem.Bence insanların asıl sorunu büyük bir gerçek olan ölümü çok fazla kafalarına takmaları ,bunu taktıkça daha ciddi hale getirmeleri.Daha fazla yaşasak ne yapabiliriz, ki hala hayattayken istediğimiz gibi bir hayat yaşayamazken.

1|0
    0|0
  • Bize bunu yapmaya hakkı yoktu diyenler, içki içmesin sigara içmesin, her gün yürüyüş yapsın, spor yapsın, dengeli sağlıklı beslensin, dikkatli olsun vs. Onların da erken ölüp geride kalanlara bunu yapmaya hakkı yok, uzun yaşamaya gayret etsinler o zaman diyelim.

Kaldı ki kişinin kendi seçimiyle yaptığı şeylerin tadı bi' ayrıdır.

1|0
    0|0
  • Hiç kimse boşuna, 'Bir öleyim bakayım, ölüm nasıl bir şeymiş' diye keyfine intihar etmez. Ya dünya ve ahiret kadar borcu vardır, ya en beklemediği kimseden aklının alamayacağı, tahmin edemeyeceği kadar darbe almıştır, ya da hayallerini başına yıkılmış, dünyanın bütün kahpelikleri üzerine gelmiştir de, ondan intihar etmiştir. Yani, intihar etmiş bir insanla konuşma imkanımız olsa, ''Puu, yazıklar olsun sana, böyle bir şeyi nasıl yaparsın!'' diye köpürmekten ve Allah'ın verdiği canı yine ancak alır gibi nasihatler vermekten evvel, ona neden böyle bir şeyi yaptığı sorulmalıdır. Ben, eğer bir yakınım intihar etse, ona arkasından ne sitem ne de beddua ederim. Sadece, Allah'ın onu affetmesi için elimden ve dilimden geldiği kadar dua ederim, Allah'a onu affetmesi için yalvarırım, onu mezarında ziyaret ederim.

0|0
    0|0
  • ben olsam "ahmak herif" diye anardım.insan sınav yapıldığını ne çabuk unuttu? kağıdı verip çıkmak yok öyle.

1|0
    1|1
  • Yıllar evvel bi tanıdık kendini asmıştı kan bağımız yok adamın arkasından söylenen en iyi söz çoluğun çocuğunda var yüzündemi kızarmadı o ipi boynuna geçirirken cık cık cık dedilerdi.hatta birine isminide unuttum bak bilmem ne abi intiharmı etmiş aklımın ucundan geçmezdi şok oldum dediğimde bırak ya şu densizi cık cık cık dediydi:(

0|0
    0|0
  • İntihar mucbir sebepler dışında hayatı yanlış anlamaktır cevizli,onaylayabilceğim bişey değil, (belirtli şartlar oluşmadıkça diyorum ve tamamen tıbbi açıdan değerlendirdim.)

0|0
    1|0
  • İntihar, akıl hastaları dışında kimse için bir sebep değildir. Esas intihar eden kişi bencildir. Sevdiklerini düşünmediği için, dünyadan kaçtığı için bencildir.

2|0
    1|2
    • kimse bir başkasının hayatında süs bebek olmak zorunda değildir. kimse birilerini iyi etmek zorunda değildir.

• intihar edenin bencilliğinden de bahsetmek gerekir

1|0
    0|0
    • kimse bir başkasının hayatında süs bebek olmak zorunda değildir. kimse birilerini iyi etmek zorunda değildir.

• ben aksini söylemedim. ama konu bencillikse ters açıdan da bakmak gerekir ki insanların bu bencilliği bile intihar sebebi demişsin.

• 7 sene önce yakın bir arkadaşım kendini asmış ip boynunu keserek feci şekilde ölmüştü.Keşke başka şekilde deneseydi demiştim.

0|0
    0|0
  • herşeyden önce o adamın kim bilir ne sıkıntıları vardı

zamanında yanında olmayan şimdi neyi yargılamaya kalkıyor

bu durumda bi suçlu varsa asdece o adam değildir

1|0
    0|1
  • Söyle, ölünce nereye gömeyim ben seni?

hsgajgj :))

1|1
    0|1
  • Kurtuldu derdim. Dediğin gibi insanlar bencil. Zaten insan özünde kötüdür.

0|1
    1|0
  • intihar bir kacıştır edebiyatımızda servet-i fünun döneminde bir hastalıktı veba gibiydi, insanoğlu en güvenli yer olan anne karnını geri gitmek ister bu sayade bütün dertlerinden kurtulur bunu yapmaz ama intihar edebilir.

0|0
    0|0
  • Allah günahlarını affetsin.. toprağı bol olsun derdim, dedim de... başka söylenebilir ki zaten..

0|0
    0|0
  • İntihar eden kişinin psikolojisi çok farklıdır..

Yakınları da gayri ihtiyari "bizele konuşsa anlatsa derdini çözerdik" der

Ama sorun da şurdaki kişi hayattayken arkadaşları - akrabaları onu bu denli özümseyerek düşünmez

0|0
    0|0
  • intihar büyük bir hata. kişi muhtemelen ızdırap içindedir. bencillikten sayma, onun psikolojisi bambaşka.

0|0
    0|1
  • Allah rahmet eylesin.

0|0
    0|0
  • hiçbirşey. deli miyim ne söyleyecem sanki duyup yanıt verecek bana

0|0
    0|0
  • Allah rahmet eylesin iyi adamdı

0|0
    0|0
  • son zamanlarda intihar kelimesi okadr hafife aldıgım bişey ki.. yazık diyorum onlara :S

0|0
    0|1
  • Son espirisini yaptı!

0|0
    1|1

Kızlar Ne Diyor 12

• Her insan genel olarak bencildir ister intihar eden olsun isterse intihar eden olmasın..İntihar eden kişi kendi acı çektiği için intihar ederse bu yönden bir bencilliktir bana göre ama bir yandan da sevdiklerimin acı çektiğimi görmesini, benim derdimle uğraşmalarını, onları üzmek istemiyorum daha fazla bunu yapamam demesi de bencillik değildir kısacası düşünceye ve niyete göre değişir bencillik durumu, arkasından kalanlar içinde neden bunu yaptın demesi bencillikte olabilir olmayabilir de bu da niyete göre değişir.Benim diyeceğim şey : " Allah günahlarını affetsin. " olur.

0|0
    0|0
  • Bence intihar eden daha bencil.Çevresindeki onu seven herkese acı çektiriyor.O gidiyor ama yıllarca acısı geçmiyor.

1|0
    2|1

• yalnızktan değil tabi kalabalık içinde yalnız oldukları içinn intihar ediyolar çevre faktörü önemli

• Herkes yalnız buna emin ol.İntihar sadece bir kaçış.

• kendi kararı derdim.

bahsettiğin şekilde bencilliği anlamlandıramıyorum zaten.

acımı çekersem kendime, kendi kendime. o, değil benim nedeni esasen.

1|0
    0|1
  • gerçekten sevdiğim insanlara karşı fazla bencilimdir. iyi bir şey olmasa da.

0|0
    0|0
  • Zamanı gelince herkes kendi hayatına son verebilmeli.

1|0
    1|2
  • intihar çok derin bir konu .insan parmağını bile kesince nasıl acı duyuyor .insanın gözünü bu kadar karartıcak ne yaşamıştır kimbilir .üzülürüm ölüm acı ama intihar ondan daha acı ...

0|0
    0|0
  • PSİKOLOĞA GİTMEK İÇİN İKNA EDERDİM

0|0
    0|1
  • Allah iman kurtarmak nasip etsin

0|0
    0|0
  • İntiharın eşiğine gelene kadar nerede olduğumu düşünür kendimi suçlardım...

0|0
    0|0
  • ohara ya ben yokken soru sorulmuş ve en iyisi seçilmiş bile :@@@@@@@

0|0
    0|0
  • helal olsun derdim kendi kendini öldürmek büyük meziyet cesaret ister hayran kalırdım

0|0
    0|1
  • Benim 4 tanidigim kisi intihar etmis :(

Bole bi olayda insan soyleyecek kelime bulamior..cok zorrr

0|0
    0|1
Yükleniyor...