Hz. Mevlana eşcinsel miydi?

Okulda işlediğimiz konuda Üniversitelerde Mevlana'nın eşcinsel olduğu gibi tezler olduğu öne sürüldü. Mevlana Şems'in gidişine üzüldüğü için kendisini çileye kapatıp(Sadece bir ekmek ve su alarak karanlık bir odaya girip dünyayla bağlantısını kesip Allah'a dua etmesi) Şems'in dönüşünü beklediği söylenir ve Halk Şemsle Mevlana'nın durumunu öğrenince Şems'i öldürürler ve Mevlana'ya yolculuğa çıktığını geri dönmeyeceğini söylerler.

0|0
15|31

En İyi Kız Görüşü

• Bu varsayimlar dogru diyelim.Neyi degistirecek? Mevlana'yi sevenleri dusman mi kesilecek? Tasavvufen anlamak lazim yasadiklari ask'i. Sems'in ruhuna asik oldugu soylenir,yani su durumda ruhlarimi fingirdiyordu? Kendisi bir escinsel oldugu icin mi sizce "Ne olursan ol,yine gel " diyordu?

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 31

• Eşcinsel olsa söyledikleri ve yaptıkları ile felsefesinde bir deger kaybı olacak mı ki? Mevlana yine aynı Mevlana. Çamur atmadıkları bir mevlana kalmıştı zaten. Boş şeyler bunlar. Mesnetsiz iddia.

2|2
    0|0
  • Kavga gürültü çıkarmayın arkadaşlar,insan gibi izahat edin...

Yanlış, bu konudaki söylenti o zamanda bulunan ayan denilen üst tabakanın eseridir. Çünkü mevlana ve şems hem halkı etkiliyorlar hemde bundan nemalanmayan bir ideoloji gösteriyorlardı. Buda işlerine gelmedi. Hatta o zamanki beyliğin oğlu gelir Şemsi yanına idari işler için davet eder, şems te biz size çoban olarak geldik siz başımıza kurt oldunuz der...ki bu herkesin göstereceği bir tepki değildir. Ayrıca Şems ilk gül bahçesi güzel ama dikenler çok diye mevlanın yanından gider, mevlana onu iki yıl sonra Bağdatta bulur, ha o zaman ki teknoloji ile nasıl buluyor tartışılır, inanın ya da inanmayın bu insanlar farklı bir boyutta haberleşebilen insanlardı, benim düşüncem bu, telekinesi bile mümkün bu insanlarda, inanıyorum. Sonuç itibarı ile bu söylenti yaşadıkları döneme tekabül edecek kadar eskidir ve sadece halk üzeindeki etkilerinden dolayı siyasi bir lekeleme kampanyasının ürünüdür.

1|1
    0|0
    • Şemsin öldürüldüğü kesin değil, mezarı bulunamadı, bir rivayet ikinci kayboluşundan sonra öldürüldüğünü söyler, diğer bir rivayet yittiğidir.

• Bak bu insanlar zamanlarının en büyüklerindendi. Hiçbir haberleşme aracı yokken bile tüm islam aleminde adı sanı duyulmuştu. Bu insanları kendi çıkarları için himaye eden büyük bir topluluğa himaye edebilir anlamına geliyordu ki rahatsızlık burada başlar.

• ya onu bilmem de cidden bi dalavere dönüyor şu tasavvuf meselesinde. İslamiyetle örtüşmeyen çok yer var ama insanlar çok bağlı. (sesli düşünüyorum)

• Biz nasıl insanlarız ki öyle muhterem zatların "Dostluklarını" anlayalım. Zaten anlamadıkları için öldürmediler mi Şems'i. Kendi öz evladı dahi anlamayıp Şems'i katledenlerden olmuş, biz kimiz ki anlayacağız. Dostluk bize uzak olmuş... Onlar çok iyi dostlardı.

4|1
    0|1
    • Off ya yorumunu çok sevdim. Teşekkürler yorum için iyi geceler ayriyetten.

• Teşekkür ederim. Dost olmak başka bişey. Onların dostluğu çok başka bişey. Çünkü onların aşkları birdi Allah'dı. Onların muhabbetleri de birdi Allah'dı. Onlar bizim gibi fani olana tamah edenlerden değildi onlar bakiye inanırdı ona göre yaşarlardı o yüzden dostlukları da bakiydi... Bu zamandaki al gülüm ver gülüm değildi onlara göre dostluk. Bizlerde ki bu fani göz perdesi kalkmadıkça, dünyaya tamah ettikçe asla onları anlayamayız...

• Açtığın konuya bakacak olursak da anlamadıklarını görürüz. O zamandan bugüne hiç bişey değişmedi. Şems'i öldürenlerle, şu açtığın konudaki yakıştırmayı yapanlar arasında fark yok...

• bu nasıl mesnetsiz bir yakıştırmadır ya hu... yazık, cidden yazık... biz bile bir dostumuz gittiğinde derin bir hüzün duyuyoruz... kaldı ki onlar arasındaki ilahi aşkın büyüklüğü sebebiyle Mevlana'nın bu kadar derin bir ızdırap duyması gayet anlaşılabilir bir duygudur...

3|1
    0|0
  • Yok abi başımıza taşlar yağacak. Kimyamızla oynadıkları yetmedi, şimdide gençleri zehirliyorlar. Bizimkiler gitsin Şeker Portakallarla uğraşsın.

3|2
    0|1
    • Nereden nereye geldin sen öyle :) Ortaya atılan iddeayı çürütmek için açtım yanlış olmasın amacım :)

• Sizin üniversitenizde ki hocaların ne tarz bir siyası bakışı var bu belli olmuş ! bu tarz sapkın ve sapık eğitim son yıllarda arttı anlaşılan... Böylesine yüce ve tarihi din adamları hakkında bu tarz ders okutuluyorsa okumayın daha iyi

tr. wikipedia. org/wiki/%C5%9Eems-i_Tebrizi

linke göz atın lütfen

0|1
    0|0
  • Bu sana anlatılan şey içinde ufacık bir kuşku bile uyandırdıysa yazıkk çok yazıkk. Allah dostlarına Kuran ile haşır neşir olan bu kaliteli insanlara nasıl olurda eşcinsel miydi tartışması açılır? Bunlarla kafa yormayın lütfen, üniversite okuyan kaliteli bir insan olduğunuz aşikar ama lütfen toplumu saçma sapan şeylerle meşgul etmeyin... Bu misyonerliktir, bu dinimizi kötülemek adına sevilen insanlara atıran iftiradır. Onlar (yhudiler) değiller miydi Peygamberimize bile deccal yakıştırması yapanlar.. Mevlana büyük bir kişiliktir ömrü Allah ulaşmak ve kavuşmakla geçmiştir. Saygılar

0|0
    0|0
  • Hocalarınız Mason olabilir mi acaba ? Mevlana ve birtakım alimler, yemeden içmeden kesilip sadece Allahü tealayı düşünürlerdi. İbadet etmekten ve dua etmekten akıllarına dünyalık zevkler gelmezdi bile. Kalkıp da böyle yorumlayan olursa kesin bir pislik var derim!

1|1
    0|1
    • Saygılar kardeşim eline sağlık

• Hayır Mason olamazlar üzerinde durmadık sadece bir cümle söyledi geçti konuda kapandı açıkcası bende merak ettim yorumun için teşekkürler :) Masonlarıda merak ettim şimdi

• Mason çok ya. Bir kere otobüste rütbeli bir mason a denk gelmiştim. Genellikle tatlı dilli oluyorlar.

• Çekemeyenlerin dedikodusudur elbette. Unutmaki Mevlana bir tarikatın başındaydı, yıllarca emek veren müritleri, birden Şems'ın çıkıp gelmesi ile ikinci planda kalınca bu dedikoduları çıkardı. Sonra da öldürdüler zaten adamı biliyosun...Kıskançlığın gücünü küçümsemek lazım. İlk cinayette de kıskançlık yüzündendir, Habil ve Kabil...

0|0
    0|0
  • Değildir. Çünkü eşcinsel bir kavim helak edilmiş Kur-an da bahsediyor. Dini anlamda önemli bir kişi ise nasıl eşcinsel olabilir?

0|1
    0|0
    • Ama Türkiye de 7 Milyon eşcinsel varmış ve Eşcinsel bir tanede Divamız var bunuda açıkla lütfen.

Ayrıca Şems'in gidişinden sonra çileye yapmasıda artmış. Asıl merak ettiğim eşcinsel olup olmadığı değil gerçekten Şems'i öldürdüler mi onunla ilgileniyorum.

• Ateistler bunu da açıklasın demek gibi oldu. Allah'ın bundan sonra indireceği büyük felaket kıyametten başkası değil. Ve zaten o gün de hiçbir Müslüman kalmıyacak. Müslümanları yendiklerini sanacaklar ama öbür tarafın galibi gene Müslümanlar olacak. Seks dediğimiz şey insanların üremeleri içindir. Kadınlarda 40-45 yaş civarı menapoz olmasının sebebi de benim yorumuma göre bunun bir sınırlamasıdır. Seks eğer cazip olmasaydı insanlar üreyemezdi anlatabildim mi?

• Eşcinsel bir kavim zaten helak edilmiş sizin sorduğunuz soruya bakın.

• bu tezi atanlar olayın inanç kısmını kabul etmek istemeyenler bence

Hz.Mevlana Allah aşkıyla yanıp tutuşan biriydi

Şems Tebriz-i ile çıktığı bu ilahi aşkta aşılması gereken zorlukları birlikte aştılar

8 dereceden oluşur ilahi aşkın basamakları

dünyavi aşkla bağdaştırılamaz o yüzden bu tez saçma

0|0
    0|0
  • Çok samimiyim o tezi çıkaran eşcinseldir.

0|1
    0|0
    • :) Edebiyat ağırlıklı üniversitelerde yaygınmış. Bu tez eşcinseldir belki ama Şems'i öldürmüşler herhalde moralim bozuldu ona

• Ee bir şekilde insanlar zivanadan cikacak ve kıyamet gelecek... Kendi gunahlarina kilif uydurmaya calisanlar bu tarz insanlığa malolmus kıymetli insanlar uzerinden kendilerini aklamaya calisiyorlar.

• duyda inanma ağzı olan konuşuyo işte

0|0
    0|0
    • :) Biraz daha bilgi verici olsun lütfen :) iyi geceler

• bu saçma düzmece hakkında bilgim olmadığı için seni daha fazla bilgilendiremicem:))

• olabılırrr eskılerr gaylıge sımdıkı ökuz ler gbı algılamıyor fatıh sultan mehmet de gay dı

1|0
    0|3
  • Doğru olabileceğine ihtimal vermiyorum...

0|0
    0|0
  • ya mevlana'm hakkında böyle saçma salak şeyler atma ortaya. konunu şikayet ettim. umarım diğer arkadaşlarda şikayet eder.

0|1
    1|0
    • Bir araştırma yapsan iyi olur ben burada onu kötülemeye çalışmıyorum. Aksine onu aklamaya çalışıyorum

• hemen basmışsın eksiyi.

• Bence bu saçma soruları fake hesaplar açıyor hep.

1|1
    0|0
    • Fake hesap değil :@ Uhh şimdide fake olduk ben bunu kullanıyorum yeni üye oldum :) Neyse saçma yorumun için teşekkürler kötü rüyalar :P

• Sana göre saçma :)

Cesaretliysen gizlilikten çıkıp, sorabilirsin.

• elif şafak AŞK ve ismini unuttuğum bir yazarın babı esrar kitapı okudum uzaman öyle söylendiler varmış ama ben inanmıyorum bir insan 40 yaşında eş cinsel olmaz

0|0
    0|0
    • Öyle oldukları için Şems'i öldürdükleri söylenir ve bir çok ünlü +40 üstü eşcinsel Türkiye de hatta adlarını yazmıyorum.

• Onu bunu bilmem de tasavvuf bana hiç çekici gelmedi oldum olası. Uyuşturma amaçlı bi stratejiden başkası değil gibi.

0|2
    4|3
    • sadıcım peki budizm nasıl geliyor sana, budist rahipler...mistik mi?

• tasavvufta dalavere yok, uzun uzun anlatırımda canın sıkılır...asıl dalavere Y.emrenin

''cennet cennet dedikleri

birkaç köşkle birkaç huri

başkasına ver onu

bana seni gerek seni'' şiirini türkçe ders kitaplarından çıkaran zihniyette. Talim terbiye kuruluda bunu olumlu yönde karşılamış,inanabiliyor msun? şerefsizlerin yaptığına bak.

• homofobiklige karsi durusunu goster tarocum lutven. :(

• Öyle ya da değil pek mühim değil cinsel tercihi

0|0
    0|0
    • Haklısın bencede sonuçta çok büyük eserler vermiş birisidir ve edebiyatımızda ki yeri tartışılamaz.

• Bence de . Eserlerine bakmak ve onlarla tartışmak lazım, kişisel tercihlerini değil.

• tövbe tövbe ya..

0|1
    0|0
  • Ohhhaaa salakmisin sen yaa o onun arkadasiymis dostu daha neler sögliyceksiniz

0|1
    1|0
    • Araştırma yap istersen ortaya atılmış bir konu var bende onu çürütmeye çalışıyorum :( Suçluda biz olduk iyi mi !

• Tabi sen suclu oluyorsun suc ortagi buraya yazan sensin bunu / yaa azi olan konusuyor bilip bilmeden iste.

simdi sen diyelim emm su dangalag papa varya onun es cinsel olduguna inanirmisin? hayir neden bir din adami

• üff saçmalama üstelik sanane bırakın bu tür şeyleri neyse ne

0|1
    1|0
  • oha yuh mevlana iyi atmışlar :D

0|0
    0|0
  • Ne olursan ol gel dediği için uydurmuşlardır..

0|0
    0|0
    • :) Biraz gülümseme geldi yüzüme o kadar yorumdan sonra yorumun için teşekkürler. iyi geceler :)

• birini gülümsetebildiysem ne mutlu bana :)

• dedikodudur o. hem olsa da bize ne ama değil mi?

fikirlerine, öğretisine bakmak lazım

0|0
    0|0
    • iyi geceler yorumun içinde teşekkürler. Haklısın yaşanmış bitmiş bir olay diyerekte kapatmamak lazım illaki temize çekmek lazım.

• Hergelenin teki de, Fatih Sultan Mehmet'e ''gay'' demiş. 362146

Siz çete misiniz ? Soru 362146

0|1
    0|0
  • sapıklıktan başa birşey degıl. herkes mevlana OLMAZ ONA EŞ CİNSEL DINYENLER SAPITMIŞALRDIR

3|3
    0|1
    • Bizde Kimdi dedi onu anlamaya çalışıyoruz. iyi geceler yorumun içinde teşekkürler.

• inanma oyle şeylere dını kıtaplara bak birde mevlananın mesnevısıne bak yeterlıdır.

• Bu da yeni moda! Ecdadımızı aşağılamak ve gözden düşürmek için Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim,4 Murat aklınıza kim geliyorsa hepsini eş cinseli, sarhoş v.s diye iftira atıyorlar. bunları yapanlar da sözüm ona okumuş entel danteller.

2|1
    0|0
    • Dediğin bir nebze Mantıklı hele o Televizyon dizisi ne öyle ya bütün herkes izliyor bir ben açıp izleyemedim . İyi geceler.

• bizim milletimize yazık !

mevlananın birde eşek le ilgili

p orno hikayeside var mesnevide.

insanlar kuranı okuyacağına

bu sapık insanları dost ediniyor

0|0
    4|2
    • KABAK HİKAYESİ

(C.5 Beyitler 1335-1420; s. 112-118)

Bir Hanımefendi, Bir Hizmetçi ve Bir Eşek İhtirasın acı sonuçları

Bir halayık (hizmetci) şehvetin çokluğundan, hırsının fazlalığından bir eşeği kendisine alıştırmıştı. O eşek, kendisine yakınlaşmayı adet edinmiş, insana yakın olmayı öğrenmişti.

link

• bir zahmet oku

• ben yazmadım

mevlananızın yazdığı mesnevide yazıyor

• Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 14

• Evet aşk vardı aralarında . fakat ilahi bir aşk var ortada.hocasından aldığı bir ilim var. Ancak Mesnevi'yi okursak , 6 ciltlik Mesnevinin değişik bölümlerinde, EŞCİNSELLERİ Mevlananın yerden yere vurduğunu ve aşağıladığını da görmüş ve öğrenmiş oluruz Ben 6 cildini de okudum...

1|2
    0|0
  • Lan bunları söyleyenlerin yatıcak yeri yok yemin ediyorum inanmayın böyle şeylere eşcinsellik değil o sapıtmışlar iyice lafa bak bir insanın bir insana hayranlık duyması eşcinsellikse ben anneme hayranım ensest ve eşcinselim

1|2
    2|0
  • değil tabikide Elif Şafak'ın Aşk kitabını okumalısın Şems ile aralarındaki ilişkiyi tam anlayabilmen için çokta güzel akıcı bi kitap

0|0
    0|0
  • İnsanlar anlayamaz bunu mevlana şemste Yaradanı gördüğü için aşıktı bu ilahi aşk ama bunu anlamayan salaklar böyle basit saçmalıklara başvuruyor.

0|2
    0|0
  • Bizde okulda böyle bir konu işledik.Aslında Mevlana ve Şems birbirlerini Allah'a ulaşmak için bir basamak olarak görüyorlar.Allah'a ulaşmak derken yanlış anlaşılmasın tasavvufi anlamda Allah'a ulaşmaktan bahsediyorum.O nedenle öyle birşeyin sözkonusu olduğuna inanmıyorum.

0|0
    0|0
  • halk durumu öğrenince niye sadece şemsi ölürüyor peki? Mevlana eşcinselse mevlanayı öldürsünler. Bana biraz saçma geldi. Ayrıca mevlana ve şems birbirlerini bulduklarında daha doğrusu şems onu bulduğunda ikiside yaşını başını almıştı aşkmı kalır onlarda

0|0
    0|0
  • Edebiyat bölümündeki hocalar Orhan Pamuk'un Kara Kitap adlı romanından çok etkilenmişler belli ki..Bir de mesneviyi okusalar gam yemicem hakikaten.

0|0
    0|0
  • hayir semsin olmesine uzuldu cunku onun akli semsiydi

0|0
    0|0
  • ne fark eder?

bizi geren nedir?

0|1
    1|0
  • Başka?

Ne yapalım şimdi.

0|0
    0|0
  • Bu sorular da bu güne mi özel?

Bilmem ne eşcinsel miydi?

0|0
    0|0
  • E yani sonuç?

0|0
    1|0
  • o kadar hoşgörülü bi insanın homoseksüel oluşuna şaşmam ama çok da sikimizde ne olduğu.

0|0
    3|2
  • milliyetçilik yapmanın alemi yok.

ben de böyle şeyler okumuştum hakkında

0|0
    0|1
Yükleniyor...