Siber Mobbing internet kullanan gençleri tehdit ediyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Üstsüz fotografının kendi izni olmadan internette paylaşılmasından sonra intihar eden Amanda Todd siber mobbing mağdurlarından biri

Siber mobbing dünya çapında bir sorun. Özel görüntüleri kendisinin izni olmaksızın internete yüklenen gençler intihar ediyor ya da cinayet işliyor. Hollanda’dan ABD’ye, Avustralya’dan Almanya’ya siber mobbing vakalarına her gün bir yenisi ekleniyor.

Almanya’nın kuzeybatısındaki Oberhausen kentinde bulunan Elsa Braendström lisesinde enformatik öğretmeni olarak görev yapan Marco Fileccia lise bazında başlattığı proje ile öğrencilerini siber mobbingin tehlikeleri konusunda aydınlatıyor. Fileccia, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde görev yapan 360 medya gözlemcisinden biri.

Öğrencilerine siber mobbing mağduru gençlerin videolarını izletiyor Marco Fileccia, Yabancı birinin üstsüz fotoğrafını internete yüklemesi yüzünden yıllarca internet üzerinden mobbinge maruz kalmış Amanda Todd’un kendi intiharını kaydettiği ve internete de yüklenmiş olan veda videosu da bunlardan biri.

Bu projeyi başlatan Fileccia, okullarda mobbing’in daha önce de olduğunu ancak siber mobbingin çok daha farklı ve acımasız olduğunu söylüyor ve siber mobbingf hakkındaki düşüncelerini şu şekilde özetliyor

“Siber mobbing’in günü saati yok. Eskiden okul bahçesinde ya da eve giderken saldırılar gerçekleşirken artık 24 saat mobbing yapılabiliyor. Klasik mobbing’den farkı, anında çok daha fazla sayıda meraklı tarafından izlenebilmesi. Bence en vahim yanı da bu. Seyredenleri tanımıyorsun, yapılan saldırıdan kaç kişinin haberdar olduğunu bilmiyorsun. İnternete konan fotoğrafını ya da filmini kimin seyrettiğinden haberin yok. İşte bütün bunlar mobbing’i tehlikeli kılan faktörler.”

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• Siber mobbing Türkiye'de de var, bir ara moda olmuştu gizli çekim yapıp nete atmak, neyse ki buna karşı kanun çıktı önü alındı , 20 000 site mahkeme kararıyla kapatıldı, site sahipleri yükleyen ve indiren IP ler ve ucundaki telefonun sahipleri ifade vermeye çağrılıyor ama, kum gibi bu lanetler .

Ve bu sitede de hala siber mobbing mağduru edilmek üzere olan kızların yardım feryatlarını okuyor, çıkan kanuna göre nereye başvurulması ve ne yapılması gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz.

Daha beteri ise, bu site sorucevap yardımlaşması fikri üzerine kurulmuşken, bir insanın feryat figan yazdıklarına , kör gözüne parmağım misali cinsel espri üretmeye kalkanları , hani ellerine düşse böyle bir fırsat ne yaparlar nasıl bir karaktere bürünecekleri konusunda hem anlamıyorum , hem de fikrini söyledi geçti diye engellemeyen yönetime de hayret ediyorum.

Görüntü şart değil, cinsiyete kişiliğe saldıran kelimeler de siber mobbing sınıfında ve , nette yazdıklarından hapse girenler olduğunu hatırlatmama gerek yok. Otuz yaşında ergen öncesi lafı ne akla hizmet yazdıklarını anlamak anlayış göstermek de mümkün değil , kaldı ki çoğu bir işte bir mevkiide , burda yazdığını ofiste asla kullanamaz , ya da ev ahalisinin içinde. .. Burada da yazanı ve okuyanı tanmıyoruz .

Fikri ya da bilgisi olmayan xper artsın diye yazıyor çoğunlukla, bazısı da zaten hayatın ucunda durana , cezanı bulmuşsun göm kendini biryerlere tarzı yargıç tarzı cevap bile veriyor. İnsan bir düşünmeli , yazmamalı ya da yazanı bozmalı.

Hiçbir şey sonsuz özgürlük değil nette bile , ekran camı arkasında olsa da mobbinger, bilmeli ki aslında saklanamaz , kablonun ucundaki herkes elle konduğu gibi bulunur.

İyi bir konu bu , umarım alta doğru devam eder fikirler, ancak buradaki siber mobbing'e de dikkat çekmek isterim .Hem yazanlar hem de yönetim... Başlar belaya girmesin durup dururken, yazmayı bilmeyen ya yazmasın ya da yazan buralarda tutunamasın , modların sesi bir çıksın cezai anlamda.

1|0
    0|0
    • Amanda Todd , vedasında konuşmamış, kameraya kağıt ile içindeki acıyı anlatmış ve , hem mobbingeri , hem de yardım istediğinde söylenen " yaptın, git bir yerlerde öl " diyen mobbinger şakşakçılarının yargıç etkisi yapanları suçluyor. Peki ya içimizde kenar köşemizde buna maruz kalanlar? Onlar birilerinin çocuğu, kızkardeşleri ve kimliği asla tahmin edilemez . Onları ölüme mi sürüklemek gerek, yardım etmek mi ?

Erkekler Ne Diyor 4

• BİLİŞİM BAKANLIĞINA ŞİKAYET EDİLMELİ AMA ÖNCESİNDE SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUP IP LER TAKİBE ALINMALI GEREKEN YAPILACAKTIR ...

1|0
    0|0
  • dun mynette okudum da bi turlu kafam basmadı uykusuzluktan :)

0|0
    0|0
  • Onun için sağa sola webcam show yapmamak lazım, çıplak resimleri yollamamak lazım.

0|0
    0|0
  • İlk defa duyuyorum. Zaten Face de bile resmim yok.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Aslinda cezasi cok agir saydigin ülkelerde

0|0
    0|0
  • Dikkat edıceksın yaymıcaksın fotograflarını

0|0
    0|0
Yükleniyor...