Allah bizi neden yarattı?

gençler oturup çok uzun süreler düşündüm kendi kendime benim bulduğum sonuç evren rastlantı değil düşünsenize ne kadar rastlantı olabilir ki belli bir yere kadar rastlantı ama dedik ama ya insanın oluşmasına kadar imkansız O halde Allah(Tanrı) vardır yani rastlantı bir yere kadar olur bu kadar rastlantı olmaz evriM teorisine göre söylüyorum en basitinden arı olmasa dünya yok oluyor.Peki o zaman bizi niye yarattı?

0|0
4|5

En İyi Erkek Görüşü

• Yüce Allah, kendi sıfatlarını insanlar üzerinde görmek istemiştir. Arkadaşlarında belirttiği gibi " Ben gizli bir hazine idim, mahlukatı yarattım" buyurmuştur.

Ayrıca Zariyat Suresi 56. Ayet : Ve Ben, insanları ve cinleri (başka bir şey için değil, sadece) Bana kul olsunlar diye yarattım.

Yüce Allah'ın birçok özelliği vardır : Affetme, bolluk, ihsan vs. Bütün bunları canlılara sunmak, göstermek istemiştir. Günahlar olacak ki Allahü Teala merhametini göstersin, canlı olacak ki nimetlerini ihsan etsin, ibadet olacak ki cenneti ihsan etsin. Bütün bunlar mahlukat olmasaydı, bir anlam ifade etmezdi. İşte yüce Allah, sıfatlarını göstermek için mahlukatı yaratmıştır.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Ya bu soru 50 kere soruldu. Niye benzer sorular var mı yok mu diye araştırmazsınız ki?

1|0
    0|1
  • Bunun cevabını kimse veremez.Tahminler olur sınav dünyası şeklinde.

0|0
    0|0
  • canı sıkılmıştır belki

0|0
    2|4
    • üfff ne diyon yaf bak görüşüne saygım var beni ilgilendirmez ama rastlantı diyorsan rastlantı bir yerde biter bu belli ki bir düzen yapıcısının işi fakat biz neden varız bunu bulamıyorum

• Evrendeki düzeni incelediğimizde bunun tesadüfen oluşmasının mümkün olmadığını anlarız. Her şey Allah tarafından mükemmel bir şekilde yaratılmıştır, bu yüzden her şey Allah için var olmak zorundadır

• rastlantı demedim düşüncemi kısaca belirttim

• “Ben gizli bir hazine idim; bilinmek istedim, mahlukatı yarattım.”

1|1
    0|0
    • Evrendeki düzeni incelediğimizde bunun tesadüfen oluşmasının mümkün olmadığını anlarız. Her şey Allah tarafından mükemmel bir şekilde yaratılmıştır, bu yüzden her şey Allah için var olmak zorundadır

• dingillterekraliçesi + 1.. eklemek isterim, sahih olduğu savunulan birkaç hadis bildirir ki : Ben insanları Hz.Muhammed'in yüzü suyu hürmetine yarattım.

Erkekler Ne Diyor 4

• "Ben gizli bir hazineydim, bilinmeyi istedim ve mahlûkatı yarattım" (Keşfu’l-hafâ, II, 132, hadi2016) Biraz tasavvuf okumak gerekiyo.

2|1
    0|0
    • bilinmeyi istemek bir ihtiyaç değil midir

• Rica ederim.Bi de bizim her şeyi anlayabilmemiz cevap bulabilmemiz mümkün değil. Allah zihnimize de bi sınır koymuş. Ancak O'nun izin verdiği kadarını kavrayabiliriz.

• evet bunu duymuştum

• Ego tatmini

Bir de arada Descartes'in evil demon i ile bir başka yaklaşım olarak deus deceptor a filan bakın.

Bu cevap ile şu şarkı da dinlenir link

0|0
    1|2
  • Boş boş işler işte.

0|0
    1|1
  • Peki Tanrı nasıl kendi kendine mefhum olmuştur?

0|0
    0|0
    • Felsefi bir sorudur.

• Burdan sonrası tasavvufa giriyo. Ben de o konuda yeterince bilgili olmadığımı düşünüyorum. Ama işitme, görme gibi yanlış hatırlamıyosam Subuti sıfatlar Allah'a ait özellikler asgari düzeyde bizde de var.

• tamam şimdi çözdüm bazı şeyleri biz aslında yokuz ama varız yani biz görüntüyüz gölge gibi yani hiç olmayan bir şey var olamaz ki ya da var olan yok olamaz tamam çok sağol duyma görme işitme aslında birer parça yani Allahtan geldik Allaha döneceğiz şimdi çaktım davayı

Yükleniyor...