İnsanların gözlerine baktığım zaman heyecanlanıyorum. Neden böyle oluyor?

Benim en büyük sorunum bu . İnsanlarla sohbet etmeği seviyorum . Ailem olsun , Çevrem olsun , herkese karşı ister istemez böyle oluyorum . Bir insanın gözlerine bakmadan rahat konuşabiliyorum . Gözlerine bakıncada konuşuyorum ama kendimi çok kasıyorum . Böyle olduğumda karşı tarafa belli etmemeye çalışıyorum . Ama yapamıyorum heralde . Yüz ifadelerinden belli oluyor karşı tarafın benim heyecanlandığımı anlaması . Buda beni yerin dibine sokuyor . Hiç konuşmadan bir insanın gözlerine bakabiliyorum . Konuşursam bu şekilde oluyor .

Biriyle konuşurken bana soru sorulmasından korkuyorum . Bana soru sorunca paniğe kapılıyorum . Aklıma hemen şimdi rezil olacağım . Benim çekindiğimi heyecanımı vs. anladı gibi şeyler düşünüyorum . Her ne olursa olsun soruyu bir şekilde cevaplıyorum . Öyle rezillik gibi bir durumda olmuyor . Sadece karşı taraf biraz anlıyor benim heyecanlandığımı o kadar .

Bu sorun başlayalı 5 yıl oldu . Ben 18 yaşımdayım . Neden böyle oluyorum Sizce ? Devam edermi bu sorunlarım ? Ne yapabilirim bu sorunlar karşısında ? Sizede böyle şeyler oldumu ?

0|0
0|9

En İyi Erkek Görüşü

• Bu donemin olagan heyecan kaynaklarından biri de bu .

Anormal birsey yok, sosyallesmenin ilk basamaklarında durusundan bakısından sozunden sesinden emin olamama ile ilgili bir donem kacınılmaz oluyor .Bunun baslangıcı ve uzerinden atma , karsılastıgın ortam ve sosyal iliskilerle dogru orantılı, ne kadar cok iletisime gecersen sonunda ben iyimiyim diye dusuncelere takılmak yerine karsındaki kisiye veya konuya odaklanıyorsun .

Gozler, etkilenmenin ve etkilemenin birebir yoludur. Oncelikle karsındakinin senden daha iyi olabilecegi fikrini kafandan at, herkes esittir ilk anda , etkiyi aradaki diyalog ve onun rahatlıgı yönlendirir. Etkilendiğinde gozlerini kacırırsın bu senin cekindigini ve geri cekildigini karsı tarafa sessiz vucut dili ile anlatır. Etkilediğinde ise , karsındakinde bu cekilmeyi gorebilirsin .

Bunu herkes yasadı. Uzerinden cabuk atmak ve etkilenmek yerine etkilemeyi istiyorsan, pratikler yapabilirsin kendi basına. Biraz icice bir cozum olsa da , bir konu al eline , anla ve aynada gozlerinin icine bakarak aynadakine anlat. Birinci kosul, konustugundan emin olmak ki bu da anladıgından emin olmandan gecer. İkinci kosul ise anlatmak. Tam ve dogru anladıgın bir konuyu, araya sesler ( eee öööö hııı yanii ) katmadan, imla kurallarını da ses tonunu alcaltıp yukseltme yolu ile kullanarak ; ama gozlerini kacırmadan goz bebeklerine bakarak anlatmayı öğrenebilirsin.

Paniklemeyi , konuya hakimiyetinle yenebilir, gozlerini kacırmayarak aksine dikerek de kisiye hakimiyetini gosterir bu sessiz vucut dili savasını da zaferle noktalayabilirsin.

Dediklerimi uygula , 1 hafta sonra yine burda sonucu yaz lutfen, kolay gelsin .

1|0
    0|0
    • Öncelikle bu yazın için çok teşekkürler . Çok iyi geldi bu yazı . Bana umut oldu . Çok mutlu oldum . Kesinlikle denicem . Aynada gözlerime bakıcam çok iyi bir yöntem . İnş'Allah daha iyi olurum :) İnsanların gözlerine rahat bakabilmek rahat olmak en büyük mutluluğum olur . Çok teşekkürler :) 1 hafta sonra yazıcam sonucu :)

• Ya inan kendimi terapi olmuş gibi hissettim bi an :) Çok cesaret verdin bana . İyiki cevaladın sorumu . Yazdıklarının hepsini denicem . Şimdiden kendimi iyi hissetmeye ve bu sorunlarımın bittiğinin hayalini kurmaya başladım :) inş'Allah bir gün bu sorunlardan kurtulur ve bunlara güler geçerim :) Çok teşşekkür ederim :)

• Rica ederim , haftaya beklerim :) iyi gelidgine cok sevindim , sen de beni iyi haberlerle sevindir;)

Erkekler Ne Diyor 8

• Gözlerdir her zaman kacırılacak olan.

ileride de devam etmesini umarım. cünkü utanmak güzeldir

0|0
    0|0
    • Utanmak güzel biliyorum çok utangaç biriyim . Ama fazlasıda zarar değilmi ?

• Zamanla utangaclıgın azalır. ama cok azalmasın

• İnşa'Allah .

• Senin o anki sevimliliğini düşünemiyorum :) Bi arkadaşım var senin gibi oluyor. Tam kestiremiyorum nedenini ama küçük yaşlardayken çevrenin sana davranış biçiminden kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.. Özgüven eksikliği değil, daha gerisinde yaşanılan bişey.

İşin tuhaf yanı '' Yok öyle bi şey yaşamadım'' diye bunun sen bile farkında olmayabilirsin.

Bu konuyu bir psikolog uzmana danışman çok daha mantıklı olacaktır.

Sorunu çözümleyebileceğine inanıyorum..

0|0
    0|0
  • sosyal fobi olabilir .. başka hangi durumlarda bunu yaşıyorsun ?

0|0
    0|0
    • burdaki belirtileri bir oku.. kaçı sende var? link

• Üzülmektende gına geldi zaten . Psikiyatriste gitmeyi daha önce düşünmüştüm . Bir türlü cesaret edemedim :( Bilmiyorum gidebilirmiyim .

• o kadar da değil be yavrucan .. git psikiyatriste .. çekinme sakın ..

• karşındakinin gözlerinin içine gözlerini kırpmadan bakarsan o rahatsızlığı yaşarsın. gözlerini kırp sadece bir şeyin kalmadığını göreceksin:)

0|0
    0|0
  • link

bu linkte olanların %60 ının çoğu insanda olduğunu düşünüyorum. eğer yoksa o zaman bende rahatsızım :D

0|0
    0|0
  • paxil kullan ;)

0|0
    0|0
  • Zorlu bi çocukluk dönemi derim ben.

0|0
    0|0
  • öz güven eksikligi ola birimi

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0