Denemek mi, yanılmak mı?

Denemek mi, yanılmak mı?

Birşeyler okuyordum az önce ve yine bir soru sorasım geldi. Okuduğum çok alakalı değil ancak alakalı gibi de. Yani fundamental olarak alakalı sadece.Zaten konuyla ilgili merakı ya da bilgisi olanlar sorunun nereden ileri geldiğini anlayacaklardır.

Evet ne demiştik, denemek mi yanılmak mı?

Çok basit görünüyor aslında, hemen akla gelen ilk cevvap olarak "Denemeden nereden bileceğiz yanıldığımızı?!" denilebilir.

Ama gelin, kazın ayağına patik giydirelim, ayağı bildiğimiz ayak olmasın.

Şöyle diyorum.

Belki de deneyince yanılacaksınız?

İyice açalım...

Bir kutu var, sonuç kutunun içinde diyelim.

Denemeden önceki durumda, kutuda hem başarmanız hem de yanılmanız var.

Bu bakış açısıyla bakıldığında cevap nedir sizce, denemek mi, yanılmak mı?

P.S. : Soru detayı okuma alışkanlığı olmayanlar olabilir, saygıyla karşılamak gerekir.

Zaman zaman flört sorularında gılgamış destanı tadında olunca benim de okumadığım oluyor detayı, yalan yok.

Bu alışkanlığı olmayan üyelerden "Denemeden bilemeyiz ki yanılacağımızı?!" diyen ilk üye ile cevap verenler içerisinde en yakın bulduğum cevap arasında yazı-tura atmak suretiyle en iyi cevabı seçmeye karar verdim. Biraz sugar coating bir PS oldu ama idare ediverin artık, bu aralar kafam karışık ...

0|0
50|38

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 49

• ben denemedn yanayim. on yargi yapamam, yanilmak cumlesi icin. farz et basardin, ozaman insana o basasri ekstra guc ve kendine olan guvencini artirtacak. olur ya, yanilabilirsin. ozamanda neyi ii ve neyi diyelim basaramadigini da ogrenirsin, farkina varirsin. belki daha cok hazmin yukselir. pes etmemek icin. bence 2 sozlerinde ii yani var ve tabi obur yani da var. asiri fazla kendine heryonden guvenmeyicin. ozamanda yukseklerde, havali bulursun kendini ve kimseyi begenmezsin. baska gozle bakarsin. kendini o kisiden ustun gorursun. bence bu da haksizlik. ayni insaniz, ama farkli iq-umuz var.

0|1
    0|0
  • o sözün anlamıyla sizin örnekleriniz birbirine hiçte benzemiyor.deneme yanılma yöntemi farklı bir şey.asla yazı tura gibi düşünülemez.bir çok bilim dalı bu yöntemle bulmuştur yenilikleri.aklına mantıklı gelen bir deney başarılı olmayabilir ama matematik ve mantık oluşuyorsa sonuç olumluda olabilir deneme ve yanılma teorisi her zaman olacaktır.

0|2
    0|0
  • Benim başlık neticesinde açtığım tüm sorularıı okurum ...yani secim yapar ve neticelendirriimm.

Gelelim senin soruna Cevap tabikii denemeden bilemeyiz yanılcağımızıı...

çünkü bu durum bilimsel biteknikk adı da var deneme yanılma yöntemii... sen bir çok secenek arasındakileri , hedefe en yakın olma doğrultusunda sırayla eleyerek seni sonuca götüren çözümü bulursunn .. bir dahaki denemende dee daha azz çaba harcarsınn ...

Bunula ilgilli benimde sana bi sorum varr , bir kapının önündesin ve elinde bir anahtalığa takılmış 60 tane anahtar varr , kapıyı açmak için ne yaparsınn ?

0|1
    0|0
  • Her denemede yanilamazsin?

Her yanilmada ayni deneyimleri yasamazsin!

Deneme yanılma yöntemi, tecrübe edinme bişeyler öğrenme babında gayet iyi bir yöntemdir, ancak önemli olan deneyip yanılıp dersimizi almaktır!...

Yoksa dene dene yanıl yamul nereye kadar, bünyeyi zorlamaya folloş olmaya ne gerek var?

0|1
    0|0
  • Oo başım döndü şimdi... Garantici biri olarak diyebilirim ki bilmediğim şeylere hep bir 'çekince' ile yaklaşırım... Çünkü yanılma hatta yanılmama diyeyim oranımı bilirim... Yani o olgu/olay benim çekincemle doğru orantılı sonuç verir... Ama sonucu görmek için olasılıklar dışında o eylemi gerçekleştirmem de gerekir... Tabii bir sonuç istiyorsam...

1|1
    0|0
  • Yanılmak, yanlış yapmış olmak, kınanmak! senin için rahatsa hepsinin canı cehenneme!

0|1
    0|0
  • Denemek çabaladığının göstergesidir.Aldığın her sonuç ise çabalamanın ödülüdür.

0|1
    0|0
  • başarmak çok zevklidir yanlız bunun için sadece kutu açacaksak çokta büyük bi zevk yaşanmaz.kaybetmekte o kadar etkili olmayacaktır.kapı gibi düşünürsek içeriye girsem mi girmesem mi tereddütü etmeden girmek içeride bizi bekleyen şeyin önemine ve o kapıya gelene kadar geçen süredeki çabaya bağlıdır.amaç başarmaksa denemekten çekinilmez amaç denemekse başarısızlıktan korkulur .felsefesi budur.

0|1
    0|0
  • yanılmaya değerse denerim.

0|2
    0|0
    • yeni turta tarifleri dener misin mesala yoksa hep elmalıdan devam mı :D

• yaparım ki ne varmış onda zed'n kekleri güzel sen de ye oldu paşam mous kullanabliyon artıkın dimi dimi

• hep lafta.

değiştirdim mouse u ahaha iyi ki bir yanlış tıkladık dedik :D

• İkisi arasında yanılmayı seçen bir mazoşistim sanırım. Deneyip de başarabiliriz de, ama denerken dikkatli değilsek nasıl başardığımız kaçabilir. En azından ilkin yanılalım ki sonra dikkatli deneyelim bilerek başaralım. En basitinden bir örnek, küçükken okulda kermes vardı, annemle tamamen kafadan deneyerek kahveli bir pasta yaptk. Ama pasta mükemmel ötesiydi. Sorun şuydu ki, onu nasıl yaptığımızı bilmiyorduk, karamboleydi tamamen. Bir daha da yapamadık yani.

Bunu daha derin konulara da yorabiliriz bence kolaylıkla ana fikir ortada zaten :))99

0|1
    0|0
  • denemeden yanılmak olmaz. yaşamadan öğrenmek olmaz. yanılsamda yenilsemde denemekten zarar gelmez bence ;)

0|1
    0|0
    • gelebilir de bilemeyiz :)

• tecrübe olur işte bunda yanıldığını bi sonrasında yapmazsın fena mı? ;) tahminlerle yaşanılırsa yerinde saymış olursun ama denersen iyi yada kötü öğrenirsin. :)

• :)

• iyi de bi eylem gerçekleşemeden yanlış olduğunu nasıl bileceğiz yani hareket etmek yanlışsa onu hareket ettiğimizde anlarız. durmak yanlışsa bunu durunca fark ederiz. yani bi yerden başlamadan bilemeyiz değil mi bence denemek yanılmanında başlangıcı bir eylem, zaten deyimi bile var deneme yanılma ile diye burada ilk gelen deneme olduğuna göre bence denemek

0|1
    0|0
  • % 50 şansım var, bence gayet yüksek bir oran, azicikta olsa denerim çünkü:) Denememek o korkakligi yaşamaktir ve bazen bu yanılmaktan daha kötüsüdür bana göre..

0|1
    0|0
  • deneyip yanılmayı, denemeden yanılmaya tercih ederim her zaman ve her daim...

0|1
    0|0
  • Kesinlikle denemek. İnsan bir şeylere cesaret etmeli,sonucu ne olursa olsun bunu göze alıp bi adım atmalı.. Belki yanılmayacak? Yanılsa da ders çıkaracak.. Denemeden bir söz söylenmeyeceğini düşünüyorum o yüzden denemek en iyisi..

0|1
    0|0
  • eğer yanılmak beni derinden sarsacaksa hiç riske girmek istemem. denemekten kaçarım. eğer beni etkilemeyeceks ucunda ölüm yok der denerim. heyecan olsun

0|1
    0|0
  • Denemedikten sonra ah vah ederim ben,hani görmüş geçirmiş hanımefendiler beyefendiler vardır ya 'İçimde bir ukte...' diye lafa başlarlar, ha işte sırf bunu dememek için bile denerim ,yanıldığımı görürüm ama yinede denemekten vazgeçmem.

2|1
    0|0
    • +1 cicişşş aynn katılıom içimde kalacağına deneyipte yanılim dimi keşke dememim hni en azndan ;)...

• yazi gelirse denerim

tura gelirse denemem

yanilirsam zarin sucu.

0|1
    0|0
  • Denemek konusunda cesur değilim. Riske girmeyi severim ama geleceğimi, kişiliğimi, sağlığımı ya da psikolojımı riske sokacak bir durumsa, yanılıp yanılmadığımı görmek istemem çünki denemem bile.

Birilerine anlatırken dene derim, gaz veririm, bunu yaşamadan bilemezsin. Sonuç kotüde olsa denemelisin ki, ilerde yapma veya tecruben olsun. Hı işte bunu birilerine anlatırken böyle. Ama ben ta kendim, bu konuda çekimserimdir.

0|1
    0|0
    • bekara boşanmak kolay gibi bir durumun var o zaman senin. çekimser kaktüs-san :D

• Decsan beşledim.

• senden başka beşleyenim kalmadı zaten evcilsan :D

• ikiside olabilir

0|1
    0|0
  • Yanıltmak (çevremde deneyince yanılacağım kanısı oluştuğunda denemek daha cazip bir hal alıyor yanılarak da başarı elde edebileceğime inanarak çıkarım yoluma böylece her duruma hazırlıklı olurum yanılsam da başarırım işte buna yanıltmak denir :)

0|1
    0|0
  • insan bi şeyden ancak yanıldığı zaman vazgeçer. bu yüzden deneyipte yanılalımda buda bize bi tecrübe olsun.

0|1
    0|0
  • soyle bakarsak, denemek ve yanilmak arasinda ince bir cizgi var. cizginin hangi tarafinda durdugun sahisa karakter ve sezgilerine bagli. Denemekten korkan bir insan hic yanilmamistir ve buda o kisi icin basaridir, ama yanilmaktan korkan insan , hep denediyi icin yanilir.

biraz karisik olucak ama gercekten cizginin hangi tarafi size daha cazip gelmesiyle mesele

0|1
    1|1
  • HAYATTA EN BÜYÜK BAŞARISIZLIK DENEMEMEKTİR:))

1|1
    0|0
  • yanıldığım için denedim desem kısaca olur mu kısa olsun

0|1
    0|0
    • güzel olur. benim kısa sorduğumun görülmediği gibi senin de uzun cevap verdiğini görmedik ki zaten sister.

• aslında bazen uzun yazarım peki

• günün sorusuna nezaman baksam altında senin imzan var ne iş anlamadım ?

0|2
    0|0
    • xper dürtüyor sister, harcamadan duramıyorum :D

• valla xperde gözüm yok canım sıkıldıkça giriyorum :) gözüm olsaydı yaklaşık 1 senedir burdayım şimdi çoktan guru olmuştum sadece dikkatimi çekti sen xper avcılarına ver puanlarını ben almayım :)

• tamam. isteyen olursa buyursun xper bol :D

• NO RISK NO FUN!

0|1
    0|0
  • denemek ama yanılmamak :P

0|1
    0|0
  • şimdi şu var başarı ve yanılgı bunlar işin sonucu. yani bence yapılan eylem denemedir.

0|1
    0|0
  • pek çok buluşun altında yatan deneme yanılma yöntemi açısından baktığında elbette ki denemek.. bazen de denememekle yanılmak eşdeğerdir. çünkü denemek'ten kaçınmak yokluktur ve bu hiçliğin bir getirisi olmaz. tabi çaldığı çok değerli şeyler yoksa..

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    19

Erkekler Ne Diyor 38

• İçinde ne olduğunu bilmediğim bir kutu açmam sonucunda başarılı yada başarılı olacaksam buna net olarak verilecek bir cevap yok ama illa ki yapmam gerekiyorsa şu şekilde düşünürdüm...

Bu kutu üzerinde ve benim üzerimde olacak Değişim Ne’dir?

Değişim Niçin / Neden gereklidir?

Değişimi yaparak Nereye ulaşılmak istiyorum?

Değişimi en doğru Ne Zaman gerçekleştirmeliyim?

Değişim Nasıl bir değişim yapacağım?

Buy soruların sonun da kutunun içinden çıkacak bilinmeyen şey daha karlı ise çarım yok açılmaması daha karlı ise açmam...

0|1
    0|0
  • Bu yüzden hep bilginin yüksek seviyede tutulmasını gerektiğini düşünmüşümdür.

Yani olasılık hesabını matematik işlemlerinden çıkarıp felsefe süzgecinden geçirip hayatın döngüsünde karar verici bir noktaya taşımak gerektiğine inanırım. Bu yüzden deneme işini karar almaya dönüştürmeyi seviyorum. Senin tabirinle kazaın ayağına patik giydirmek gerekse bile. Ha bunun sonucunda ne oluyor, çokça azıcık tecrübedense yanılgıların dahi bilgi olarak pay sahibi olduğu sahici tecrübeler.

Ben de belki konudan saptım. Aklıma ilk gelen deneme & risk işlerini denkleme dönüştürmek oldu.

0|1
    0|0
    • sapma olur mu, zevkle okudum bro genelde olduğu gibi :D

• eyv bro, benim de bir şeyler karalayasım vardı

iyi denk geldi :)

• Düşüncesini bükebilen insanlar yanılgıyı her daim yaşar fikirsel manada.

Denemek bir eylemdir yanılmak ise kavram.

Eylem yapıldığında elde edilen şey sonuç.

Yani...

Sonucu elde etmek için yapılan eylem ortaya bazı kavramlar çıkartır.

Yanılmak, Başarmak vb.

Günümüzde insan x düşünce = ayakların kaç numara olduğundan bu tip güzel sorular arada gümler.

Soruyu soran adı uzun şahsiyet böyle güzelim soruları bu güzel anlatım ile ziyan etme be :)

0|1
    0|0
    • ahaha her daim 70 lik şahsiyet, cevaplarını da sorularını da seviyorum senin :DD

• Boşver abi, ne kafanı yoruyorsun bu kadar. Gel ben sana bir caps vereyim de için huzura varsın: link

1|2
    0|0
  • Kendimden 2 örnek vereyim sana. 1. Ben mcDonalds a cok giderim. Bazen yeni bir burger cikmis olur. Alir denerim ve begenmezsem bir daha o burgeri yemem 2. Benim en büyük hayalimdi Dalmak ve yamac parasütü yapmak. Dalmak icin 2 defa firsat gecti elime, ikisindede erteledim. Simdi ne oldu biliyormusun, 3 ay önce kulaklarimdan bir ameliyat gecirdim ve doktor bana ömür boyu dalmayi ve parasütü YASAKLADI. Simdi ben sana soruyorum hangisi daha dogru. Deneyip yanilmakmi yada denemeyip ömür boyu onun hasretini cekmekmi?

0|1
    0|0
  • deneyince yanilabilme ihtimali var.Ancak icinizde her zaman bir acaba olmazmi.Denemediginiz icin bir süphe.Denesem olurdu diyebilirsiniz.Bu iki ucu keskin bir bicak her ikisindede süphe var.Ancak insan oglu daima merakina yenilir ve dener.

0|1
    0|0
  • cesurlar bir kez ölür diye bir laf vardır. esasen doğrudur, bizler okulda öğrendiklerimizle kendimizi iş hayatına atarken kendimiz biliyor kabul ediyorduk. ancak kazın ayağı hakikaten öyle değilmiş, iş hayatında okuduklarının bir çoğunun yanlış olduğunu denemeden ve hata yapmadan öğrenemeyeceğini anlamış olduk. buna da pratiklik diyorlar zaten, bu sebepten tecrübeli eleman isteği aşırı derece de var zaten, hatayı göze alacak patron pek fazla yok artık :D

anlaşılacağı üzere denemek diyorum

0|1
    0|0
  • İşi şans faktörüne bırakamam.

Kutuyu açmadan önce bütün olasılıkları düşünmeye çalışırım.Alternatiflerim var mı yok mu bir süzerim.Elde kalan verilerimle kararımı verir kutuyu açarım.Riskleri en aza indirmek gerekiyor yanılmayacağına da inanmak gerekiyor.nasıl oluyor bilmiyorum ama insanın kendi kendine uyguladığı inanç aşısı en mükemmel itici güç.

Bütün bunlara rağmen kutuda yanılma varsa tecrübe der kenara koyarım artık.

1|1
    0|0
  • yine dene yine yenil daha iyi yenil!

0|2
    0|0
    • daha iyi yenilgiler aşkına bro! :D

• Bilgin yoksa denersin. Bilgin varsa yanılıp yanılmayacağını bilirsin. Yani bu bir deneme olmaz, uygulama olur. Bir de aynı şey ama farklı durumlar için denersin. Araba sürmek bilgin dahilinde ama karda araba sürek bilgin dahilinde değil. Deneme yoluyla bilgi sahibi olursun.

0|1
    0|0
  • Yanılmak deneme eyleminin sonucu ana sonuç olmasa bile nihayetinde yanılmakta bir sonuç Yanılmış olsan bile deneme eylemini başarıyla yapmış olmanın bir göstergesi. Zaten ana amaç denemek sonuç sadece yan amaçtır. Deneme sonrasındaki doğru sonuç sadece alınan hazzı arttırır egoyu şişirir. Yanılanlar yanılgıdan dolayı üzülüyorlarsa sadece sonuç odaklı düşündüklerinden dolayıdır ama denemeden yanılmaya karar aşamasından uğraşa ve sonuca kadar geçen süre ve eylemler aslında başlı başına bir amaca hizmet ediyor. Bu amaç başarı ve yanılgı değil denemenin getirdiği başarma hissini yaşamaktır. İnsanlar sonuç odaklı yaşadığı için bu his geri planda kalıp ya başarının mutluluğu yada yanılgının kederinin geri planında kalıyor.

Kısacası denemek mi yanılmak mı sorusuna cevabım denemek.

0|1
    0|0
  • Bana göre yanılmanın denemeyle alakası yoktur. Şuan çevremiz yanılgılarla dolu. Toplumun baskılarıyla yanlış olduğu halde doğruymuş gibi kabullenilen bir çok davranış görüyoruz. Denemek yanılgıya götürebilir. İzlediğin yol önemlidir burada. Gerçek sonuca denemeye devam ederek ulaşırsın. Örnek vermek gerekirse; aklına bir yemek tarifi fikri geliyor ama malzemeleri doğru oranda kullanmadığın için kötü bir tat elde ediyorsun ve bu tariften yemek olmaz diyerek bir kenara bırakıyorsun. Denedin ama yanıldın. Oysa malzeme oranlarını değiştirdiğinde çok lezzetli bir yemeğe ulaşabilirsin belkide. Olay deneme-yanılma değil bana göre. Denemeye devam etmekte.

0|1
    0|0
  • hocam paradoks yaratmaya calısmıssın galıba , konuyla alakası yok belkı ama bır hocam vardı lısedeyken bana su sozu demıstı , eger butun derslerın her zaman bes se hıcbırsey basaramamıssın demektır , yanılgıya dusmek , basarıya gıden bır yolda olması gereken bırsey ( harıta gıbı dustun ) . yanılmıs olmak kotu degıldır , yanılgılarının dogru oldugunu dusunmedıgın surece :):) umarım acıklayabılmısımdır ..

0|1
    0|0
  • Yanılmanın insanda yaratacağı tepkime bence sonucu değiştirir. Yani denemen lazım ki yanılmayı öğrenesin. Yanılmanın getireceği sonuçları bilesin. Eğer denemez isen zaten yanılmış oluyorsun. Yani demek istediğim şu.

Bir soruya cevap verenler bilemezlerse cevabı bilemedikleri için puan alamazlar diyelim ama cevap vermeyen puan alamamak kadar bile yaklaşamamıştır olaya.

Bu durumda denemek zaten başlandığı anda +1 dir insan için.

0|1
    0|0
  • Deneme ; anakütlenin ölçülemediği durumda ona uygun sonuçlar vermesi için seçilen örneklemdir. Yanılma ise sonuçtaki %5 lik hata payıdır. Yanılma genelde istem dışıdır, kabul edilebilir bilgisizliktir. Ama denemede yapılan bir hata geri dönülemez sonuçlara sebep verebilir.

0|1
    0|0
    • tanım tadında bir cevap olmuş ama teşekkürler yine de

• Farklı bir açıdan olsun dedim.Alternatif cevabım

"Denemeden bilemeyiz ki yanılacağımızı? :)

• ahaha bu daha güzel oldu. ben biraz kafa yorulmasını istiyorum o nedenle yani tanıma sözüm yok yani :D

• Şimdi diyelimki bir kutu var içindede kedi var ama kutuda kedi olduğunu biliyorsun peki sen kutuyu açtığında kedinin başına ne geliceğini ne biliceksin kutuyu açtığında bir mekanizmayla ölücek belki peki sen denersen ölüceğini düşünüyorsun ama denemezsende kedinin yaşadığını nereden biliceksin?

İşte bu ince çizgi arasında bazıları dener bazıları ise o riski göze almaz bence kutuyu açmak lazım Büyük hissediyorum :)

0|1
    0|0
    • avusturyalı abimizle acun u aynı potada eritmen çok ilginç olmuş, beğendim :D

• Anlamıştım zaten kingsin verdim şukunu :D

• :D eyvallah. aynen :D

• yanıl gitsin ! ! !

0|1
    0|0
  • Hayat herşeyi deneme yanılma yönetemiyle öğrenebileceğin kadar uzun değil. Bazen başkalarının yanlışlarından da ders çıkarabilmelisin.

0|1
    0|0
  • Denemeyen baştan kaybetmiştir :)

0|1
    0|0
  • Deneyip yanılmaktansa hem denemeyip rahat rahat otururum yerimde hem de yanılmaktan kurtulurum.

Bazı şeylerde yanılacağını bilmek için denemeye gerek yoktur, göz var nizam var değil mi?

Çok değer verdiğim bir şeyin olma ihtimali varsa o pandora kutusu içine, denemeye de değer derim, yanılmaya da değer derim ve her ne olursa olsun açarım o kutuyu.

0|1
    0|0
  • Yanılmanın doğuracağı sonuçlara bağlı

0|1
    0|0
  • denemek çünkü adım atmayan yol alamaz.

1|1
    0|0
  • Denemek lazım.Neden biliomusun yanılsak bile ilerde neyi deneyip neyi denemeyeceğimize ışık tutacaktırda ondan:)En büyük risk riske girmemektir:)

0|1
    0|0
  • Deneme sonucunda hem yanılabılır hem haklı cıkabılırız. 2 sonucdada dogruyu ogrenır bılırız. Yanılma durumunda ıse sadece yanılır dogruyu buluruz. Ben deneyıp haklı cıkmayı basarmak ıstıyenlerdenım ;)

0|1
    0|0
  • Denemeden hiçbir şey anlayamayız ki : ) Daha doğrusu denemeden yanılamayız da :) O yüzden denemek şart her zaman :D

0|1
    0|0
  • Yazı turada %50 mutlak.. Deneme yanılma konusuna bu persoektiften bakamazsın..

Deneme yanılma, yazı-tura kadar- ne alaka yahu

0|1
    0|0
    • mutlak diye o an kabul ettiğimiz olguların mutlak olup olmadığına dair sürekli denenceler oluşturulup, deneyler yapılmaya devam ediliyor. bilimin de temeli budur

• ben denemek diyorum ısrarla :) sonuç cok onemli degil, amac denemek...

0|1
    0|0
  • Okumadım, ama en azından yalan atmıyorum.

0|3
    0|0
  • risk almak hayatın önemli bir kanunudur ve korkaklar risk almazlar başarıya ulaşmak için ise yanılmak gereklidir sonuçta ampulu bulan adam binlerce kez başarısızlığa uğramıştır ama sonunda o ışığı yakarak başarıyı yakalamıştır. ben yanılmak diyorum..

0|1
    0|0
  • Denemeden bilemeyiz ki yanılacağımızı?! :))

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    8
Yükleniyor...